Γενικά Roadtrip Βαλκάνια

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι να ταξιδέψω Βελιγράδι και βρήκα με ένα γραφείο ένα γεμάτο 3ημερο...
Είναι αρκετό για να δούμε την πόλη και για να επισκεφτούμε κάτι ακόμα εκεί γύρω;
Αξίζει πιστεύετε η εκδρομή?
 

Iordanis_decohome

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας . Μήπως μπορεί να συμβουλέψει κάποιος στο εξής θέμα μου.
Έχω προγραμματισει ενα οικογενειακό ταξίδι για αρχές Γενάρη ενα τριήμερο στο Μπανσκο (το εχω κλεισει ηδη αυτό). Εχω στο πρόγραμμα μετά για δυο - τρεις νύχτες Βελιγράδι , στην επιστροφή μια - δυο νύχτες Σόφια και επιστροφή Αθήνα μετά .
1. Υπάρχουν κάποια σημεία - πόλεις ενδιαφεροντος στα οποια θα αξιζε να εστιάσω την προσοχή μου ?
2. Αρκούν δυο - τρεις νυχτες για το Βελιγράδι . ( Σοφια εχουμε ξαναπαει το καλοκαιρι, γι'αυτο δεν ρωταω).
3. Καποια επιπλέον συμβουλή για το ταξίδι, μιας και οδικώς με την οικογένεια έχουμε παει μονο Σόφια και Κωνσταντινουπολη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαίρομαι που σας ανακάλυψα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα σας . Μήπως μπορεί να συμβουλέψει κάποιος στο εξής θέμα μου.
Έχω προγραμματισει ενα οικογενειακό ταξίδι για αρχές Γενάρη ενα τριήμερο στο Μπανσκο (το εχω κλεισει ηδη αυτό). Εχω στο πρόγραμμα μετά για δυο - τρεις νύχτες Βελιγράδι , στην επιστροφή μια - δυο νύχτες Σόφια και επιστροφή Αθήνα μετά .
1. Υπάρχουν κάποια σημεία - πόλεις ενδιαφεροντος στα οποια θα αξιζε να εστιάσω την προσοχή μου ?
2. Αρκούν δυο - τρεις νυχτες για το Βελιγράδι . ( Σοφια εχουμε ξαναπαει το καλοκαιρι, γι'αυτο δεν ρωταω).
3. Καποια επιπλέον συμβουλή για το ταξίδι, μιας και οδικώς με την οικογένεια έχουμε παει μονο Σόφια και Κωνσταντινουπολη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαίρομαι που σας ανακάλυψα.
Καλησπέρα,
Δυο-τρεις νύχτες Βελιγράδι είναι αρκετές, θα γεμίσουν μια χαρά.
Δεν πολυκατάλαβα το πρόγραμμά σας, βασικά από πού θα ξεκινήσετε και με ποια σειρά θα κινηθείτε. Σαν επιλογές υπάρχει το Νόβι Σαντ για ένα διήμερο, και η Τιμισοάρα στη Ρουμανία επίσης.
Χειμερινά ελαστικά (ή έστω M&S) απαραίτητα, και μεγάλη προσοχή στο δρόμο.
Η βινιέτα για Βουλγαρία είναι ηλεκτρονική πλέον, δεν χρειάζεται εκτύπωση, απλά έχεις την επιβεβαίωση στο κινητό σου. Αν δεν σας αρέσουν αυτά, βρήκαμε και αυτόματο μηχάνημα σε βενζινάδικο μπαίνοντας.

Πάντως, εφόσον πάτε Μπάνσκο έτσι κι αλλιώς,θα μπορούσατε να το συνδυάσετε με άλλες επιλογές στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία, χωρίς να κινηθείτε προς Σερβία. Μέχρι Σιμπίου, Σιγκισοάρα κτλ μπορείς να φτάσεις εύκολα.
 

Iordanis_decohome

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,
Δυο-τρεις νύχτες Βελιγράδι είναι αρκετές, θα γεμίσουν μια χαρά.
Δεν πολυκατάλαβα το πρόγραμμά σας, βασικά από πού θα ξεκινήσετε και με ποια σειρά θα κινηθείτε. Σαν επιλογές υπάρχει το Νόβι Σαντ για ένα διήμερο, και η Τιμισοάρα στη Ρουμανία επίσης.
Χειμερινά ελαστικά (ή έστω M&S) απαραίτητα, και μεγάλη προσοχή στο δρόμο.
Η βινιέτα για Βουλγαρία είναι ηλεκτρονική πλέον, δεν χρειάζεται εκτύπωση, απλά έχεις την επιβεβαίωση στο κινητό σου. Αν δεν σας αρέσουν αυτά, βρήκαμε και αυτόματο μηχάνημα σε βενζινάδικο μπαίνοντας.

Πάντως, εφόσον πάτε Μπάνσκο έτσι κι αλλιώς,θα μπορούσατε να το συνδυάσετε με άλλες επιλογές στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία, χωρίς να κινηθείτε προς Σερβία. Μέχρι Σιμπίου, Σιγκισοάρα κτλ μπορείς να φτάσεις εύκολα.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Θα τα λάβω υπ όψιν μου όλα. Το πρόγραμμα μου είναι Αθήνα - Μπάνσκο - Βελιγράδι - Σοφια - Αθήνα. Για λάστιχα χειμερινα ψάχνω ήδη . Ευχαριστώ και πάλι.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Να είσαι καλά βρε Ιορδάνη.
Και πάλι βέβαια, αδυνατώ να καταλάβω το σχέδιο. Εννοώ μετά το Μπάνσκο να οδηγήσετε στο Βελιγραδι, και μετά ξανά πίσω στη Σόφια; Αλλά τέλος πάντων, επιλογές είναι αυτά.
Καλές διαδρομές!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μιας και δε βρισκω αλλο σχετικο θεμα ας γραψω εδω!θελω να παω Σπλιτ ιουλιο μηνα απο Αθηνα...επειδη η croatian εχει πολλες ανταποκρισεις και η ετζιαν τις τιμες στο θεο,απο ζαγκρεπ ή απο ποια αλλη πολη μπορω να παρω καποιο λεωφορειο ή τρενο για Σπλιτ(αν εχει)?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μιας και δε βρισκω αλλο σχετικο θεμα ας γραψω εδω!θελω να παω Σπλιτ ιουλιο μηνα απο Αθηνα...επειδη η croatian εχει πολλες ανταποκρισεις και η ετζιαν τις τιμες στο θεο,απο ζαγκρεπ ή απο ποια αλλη πολη μπορω να παρω καποιο λεωφορειο ή τρενο για Σπλιτ(αν εχει)?
Εβαλε πτησεις η Volotea για Split απ ευθειας απο Αθηνα. Επισης η ιδια εταιρεια εχει για Dubrovnik και μετα λεωφορειο. Συμπαθεις τιμες, ψαξε εναν συνδυασμο. Η αποσταση απο το Ζαγκρεμπ ειναι πολυ μεγαλη, δεν βολευει.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εβαλε πτησεις η Volotea για Split απ ευθειας. Επισης η ιδια εταιρεια εχει για Dubrovnik και μετα λεωφορειο. Συμπαθεις τιμες, ψαξε εναν συνδυασμο.
Απο dubrovnik κοιταζα και εγω αλλα δε βολευουν οι ωρες,θα πρεπει να κανω διανυκτερευση εκει και να παω την επομενη μερα...βρισκω και με την croatian αθηνα-σπλιτ αλλα με παει πρωτα dubrovnik μετα zagreb και μετα split...μονο εγω το βλεπω οτι ειναι μεσω λαμιας;; :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δεν διαβασες οτι η Volotea εχει απ ευθειας Αθηνα Σπλιτ? Μολις πιο πανω το εγραψα
Επισης εχει πολυ τακτικοτερες η Aegean , παλι απ ευθειας.
 
Last edited:
Μηνύματα
35
Likes
41
εν τω μεταξυ αν δεν πας για δουλεια split τι να πας να κανεις? γυρισα ολη την Κροατια απ ακρη σ ακρη το καλοκαιρι ..πηγαινε zagreb πηγαινε plitvice zadar ..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εχω συγκεκριμενο λογο που παω προφανως δε μου ρθε ετσι!aegean ειναι στο θεο οι τιμες και με volotea δε εχω ξαναπεταξει και ουτε θελω να δοκιμασω αυτη τη φορα δεδομενου οτι σε περιπτωση αλλαγης δρομολογιου ή ωρας πτησης την εχω βαψει!γι αυτο κοιταγα την εναλλακτικη απο dubrovnik αλλα ειτε δε βγαινουν οι ωρες,ειτε ερχετε στα ιδια λεφτα με το να παω με 3 ανταποκρισεις απο αθηνα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom