Roadtrip Θεσσαλονίκη - Ήπειρο (Ζαγοροχώρια, Μέτσοβο)

fanisfanisfanis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλησπέρα!

Ετοιμάζω ταξίδι σε 2 μήνες, 4 ενήλικοι. Ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη σκεφτόμαστε να πάμε με αμάξι μια μεγάλη διαδρομή με διανυκτερεύσεις σε 3-4 τόπους στην δυτική Μακεδονία και στην Ήπειρο, 1-2 μέρες στον καθένα. Σύνολο 7-9 μέρες. Σκοπός είναι να δούμε φύση, χωριά, ήπιες πεζοπορίες, και καλό φαΐ!

Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν πάει στους παρακάτω προορισμούς καθώς θα είναι η πρώτη φορά σε όλα, και προσπαθώ να υπολογίσω τις μέρες στο καθένα ή να αφήσω κάτι πίσω αν βγαίνει πολύ φιλόδοξο, ή και να αλλάξω κάποιον προορισμό για κάτι καλύτερο.

Το βγάζω περίπου 700 χιλιόμετρα, με τις μεγάλες διαδρομές να είναι στην αρχή προς Έδεσσα και στην επιστροφή από Μέτσοβο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μέρα 1 Σάββατο: μεσημεριανή αναχώρηση από Θεσσαλονίκη προς Έδεσσα (1.5 ώρα). Μικρή βόλτα στην πόλή, συνεχίζουμε προς Νυμφαίο Φλώρινας (1 ώρα, άφιξη αργά απόγευμα). Διανυκτέρευση Νυμφαίο.

Μέρα 2 Κυριακή: πρωινή επίσκεψη στον Αρκτούρο για ξενάγηση. Συνέχεια προς Καστοριά (1 ώρα, άφιξη νωρίς απόγευμα). Διανυκτέρευση Καστοριά.

Μέρα 3 Δευτέρα: Καστοριά και τριγύρω περιοχές. Διανυκτέρευση Καστοριά.

Μέρα 4 Τρίτη: πρωινή αναχώρηση για Ζαγοροχώρια (Αρίστη ή Πάπιγκο - 2.5 ώρες, άφιξη μεσημέρι). Διανυκτέρευση Αρίστη.

Μέρα 5 Τετάρτη: Ζαγοροχώρια. Διανυκτέρευση Αρίστη.

Μέρα 6 Πέμπτη: Ζαγοροχώρια. Διανυκτέρευση Αρίστη.

Μέρα 7 Παρασκευή: πρωινή αναχώρηση για Ιωάννινα (<1 ώρα). Μικρή στάση, συνεχίζουμε προς Μέτσοβο (<1 ώρα, άφιξη απόγευμα). Διανυκτέρευση Μέτσοβο.

Μέρα 8 Σάββατο: Αναχώρηση για Βεργίνα (1.5 ώρα). Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο. Συνεχίζουμε για Θεσσαλονίκη (<1 ώρα, άφιξη αργά απόγευμα).


Ενδεχομένως το Θεσσαλονίκη - Αρκτούρος - Καστοριά να γίνει ολόκληρο την πρώτη μέρα αν φύγουμε αρκετά νωρίς και προλάβουμε ξενάγηση, χωρίς διανυκτέρευση στο Νυμφαίο αν δεν αξίζει για άλλο λόγο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Το Νυμφαιο ειναι πολυ ομορφο... του αξιζει εστω μια διανυκτερευση...
Αλλα αυτα ειναι και υποκειμενικα γουστα.... για παραδειγμα εγω δεν θα εβαζα καθολου διανυκτερευσεις σε πολεις (βλεπε Καστορια), θα τις εβαζα ολες στα χωρια...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.455
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα!

Ετοιμάζω ταξίδι σε 2 μήνες, 4 ενήλικοι. Ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη σκεφτόμαστε να πάμε με αμάξι μια μεγάλη διαδρομή με διανυκτερεύσεις σε 3-4 τόπους στην δυτική Μακεδονία και στην Ήπειρο, 1-2 μέρες στον καθένα. Σύνολο 7-9 μέρες. Σκοπός είναι να δούμε φύση, χωριά, ήπιες πεζοπορίες, και καλό φαΐ!

Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν πάει στους παρακάτω προορισμούς καθώς θα είναι η πρώτη φορά σε όλα, και προσπαθώ να υπολογίσω τις μέρες στο καθένα ή να αφήσω κάτι πίσω αν βγαίνει πολύ φιλόδοξο, ή και να αλλάξω κάποιον προορισμό για κάτι καλύτερο.

Το βγάζω περίπου 700 χιλιόμετρα, με τις μεγάλες διαδρομές να είναι στην αρχή προς Έδεσσα και στην επιστροφή από Μέτσοβο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μέρα 1 Σάββατο: μεσημεριανή αναχώρηση από Θεσσαλονίκη προς Έδεσσα (1.5 ώρα). Μικρή βόλτα στην πόλή, συνεχίζουμε προς Νυμφαίο Φλώρινας (1 ώρα, άφιξη αργά απόγευμα). Διανυκτέρευση Νυμφαίο.

Μέρα 2 Κυριακή: πρωινή επίσκεψη στον Αρκτούρο για ξενάγηση. Συνέχεια προς Καστοριά (1 ώρα, άφιξη νωρίς απόγευμα). Διανυκτέρευση Καστοριά.

Μέρα 3 Δευτέρα: Καστοριά και τριγύρω περιοχές. Διανυκτέρευση Καστοριά.

Μέρα 4 Τρίτη: πρωινή αναχώρηση για Ζαγοροχώρια (Αρίστη ή Πάπιγκο - 2.5 ώρες, άφιξη μεσημέρι). Διανυκτέρευση Αρίστη.

Μέρα 5 Τετάρτη: Ζαγοροχώρια. Διανυκτέρευση Αρίστη.

Μέρα 6 Πέμπτη: Ζαγοροχώρια. Διανυκτέρευση Αρίστη.

Μέρα 7 Παρασκευή: πρωινή αναχώρηση για Ιωάννινα (<1 ώρα). Μικρή στάση, συνεχίζουμε προς Μέτσοβο (<1 ώρα, άφιξη απόγευμα). Διανυκτέρευση Μέτσοβο.

Μέρα 8 Σάββατο: Αναχώρηση για Βεργίνα (1.5 ώρα). Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο. Συνεχίζουμε για Θεσσαλονίκη (<1 ώρα, άφιξη αργά απόγευμα).


Ενδεχομένως το Θεσσαλονίκη - Αρκτούρος - Καστοριά να γίνει ολόκληρο την πρώτη μέρα αν φύγουμε αρκετά νωρίς και προλάβουμε ξενάγηση, χωρίς διανυκτέρευση στο Νυμφαίο αν δεν αξίζει για άλλο λόγο.
Το πρόγραμμα σου είναι πολύ καλό! Στην Έδεσσα να κάνετε βόλτα και στο οικισμό Βαρόσι. Το Νυμφαίο είναι πολύ γραφικό και όμορφο και αξίζει διανυκτέρευση. Η επίσκεψη στον Αρκτούρο δεν ξέρω πόση ώρα είναι, αλλά όση και να είναι αφήνει χρόνο για την Καστοριά για να κάνετε τουλάχιστον μία βόλτα στο Ντολτσό και όχι μόνο! Εννοείται οτι η διανυκτέρευση στη Καστοριά καρα-αξίζει!

Την διαδρομή απο Καστοριά για Πάπιγκο απο που θα την κάνετε;
 

fanisfanisfanis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
@Sassenach77 και @varioAthens σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τα σχόλια! Σημειώνω τη διανυκτέρευση στο Νυμφαίο, ειδικά αν αφιερώσουμε περισσότερη ώρα στην Έδεσσα στο Βαρόσι.

Καστοριά σκεφτόμουν 2 νύχτες ώστε να δούμε την λίμνη, ίσως κάποια δραστηριότητα εκεί. Δεν το έχω ψάξει πολύ ακόμα αλλα φαίνεται πολύ όμορφο για να πάμε ένα απόγευμα και να φύγουμε την επόμενη.

Από Καστοριά για Πάπιγκο μου το βγάζει μέσω Νεστορίου. Προτείνεις κάτι άλλο;
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
276
Το Νυμφαιο ειναι πολυ ομορφο... του αξιζει εστω μια διανυκτερευση...
Αλλα αυτα ειναι και υποκειμενικα γουστα.... για παραδειγμα εγω δεν θα εβαζα καθολου διανυκτερευσεις σε πολεις (βλεπε Καστορια), θα τις εβαζα ολες στα χωρια...

4 Ενήλικες. Σκοπός είναι να δούμε φύση, χωριά, ήπιες πεζοπορίες, και καλό φαΐ!

Τι να κανουν το βραδυ στα χωρια . Θα τα δουν το πρωί. Το βραδυ θα βολταρουν και θα φανε στις πόλεις.

Τριπλε Φανη , Οχριδα , Αργυροκαστρο έχετε δει ;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.455
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καστοριά σκεφτόμουν 2 νύχτες ώστε να δούμε την λίμνη, ίσως κάποια δραστηριότητα εκεί. Δεν το έχω ψάξει πολύ ακόμα αλλα φαίνεται πολύ όμορφο για να πάμε ένα απόγευμα και να φύγουμε την επόμενη.
Η Καστοριά είναι απο τις λίγες πόλεις στην Ελλάδα που μπορείς να την αποκαλέσεις γραφική και όμορφη! Αξίζει να αφιερώσετε ολόκληρη μέρα (2 διανυκτερεύσεις).
Αντιγράφω απο παλιότερο μήνυμα που είχα γράψει για Καστοριά:
  • Βόλτα κάνοντας το γύρο της λίμνης! Απο τους καλύτερους περιπάτους που μπορείς να κάνεις στον Ελλαδικό χώρο!
  • Σπήλαιο του δράκου. Αξίζει η επίσκεψη και λίγο πιο πέρα είναι και η μονή Παναγία Μαυριώτισσα
  • Λαογραφικό Μουσείο
  • Βυζαντινό μουσείο. Η Καστοριά έχει πλούσια Βυζαντινή κληρονομιά!
  • Μουσείο Μακεδωνικού Αγώνα
  • Βόλτα στο Ντολτσό! Αν θέλετε να δείτε την παλιά πόλη της Καστοριάς με αέρα Βυζαντινό να κάνετε βόλτα στο Ντολτσό!!!
  • Νεολιθικός λιμναίος οικισμός στο Δησπιλιό.
  • Λόφος Προφήτη Ηλία. Απο εκεί θα έχετε μία καταπληκτική θέα ολόκληρης της Καστοριάς, ολόκληρης της χερσονήσου και ολόκληρης της λίμνης!!!! Απο τις καλύτερες πανοραμικές θέες ever
Από Καστοριά για Πάπιγκο μου το βγάζει μέσω Νεστορίου. Προτείνεις κάτι άλλο;
Αυτή ακριβώς τη διαδρομή να κάνετε! Μετά το Νεστόριο θα συναντήσετε τη Κοτύλη, μπορείτε να κάνετε μία μικρή παράκαμψη στο Επταχώρι και στο γεφύρι Κουσιουμπλή, θα περάσετε απο τα Μαστοροχώρια για να φτάσετε στη Κόνιτσα με τα τρομερά τοπία και έπειτα Αρίστη. Είναι μοναδικής φυσικής ομορφιάς διαδρομή στην κατα τ' άλλα αγαπημένη Πίνδο! ❤

Καλά να περάσετε!
 

fanisfanisfanis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Ευχαριστώ @Sassenach77 ! Τα σημειώνω.
@domino ευχαριστώ! Οχι ούτε Οχρίδα ούτε Αργυρόκαστρο έχω πάει, αλλά βλέποντας τη διαδρομή νομίζω τα αφήνω για άλλη φορά, μας βγάζει εκτός.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
4 Ενήλικες. Σκοπός είναι να δούμε φύση, χωριά, ήπιες πεζοπορίες, και καλό φαΐ!

Τι να κανουν το βραδυ στα χωρια . Θα τα δουν το πρωί. Το βραδυ θα βολταρουν και θα φανε στις πόλεις.

Τριπλε Φανη , Οχριδα , Αργυροκαστρο έχετε δει ;
Γι' αυτο λεμε οτι ειναι υποκειμενικα τα γουστα. Αυτο που μου περιγραφεις δεν εχει να προσφερει κατι διαφορετικο απο αυτο που ζει ο μεσος ελληνας 365/365
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.034
Το Νυμφαιο ειναι πολυ ομορφο... του αξιζει εστω μια διανυκτερευση...
Αλλα αυτα ειναι και υποκειμενικα γουστα.... για παραδειγμα εγω δεν θα εβαζα καθολου διανυκτερευσεις σε πολεις (βλεπε Καστορια), θα τις εβαζα ολες στα χωρια...
.
Γι' αυτο λεμε οτι ειναι υποκειμενικα τα γουστα. Αυτο που μου περιγραφεις δεν εχει να προσφερει κατι διαφορετικο απο αυτο που ζει ο μεσος ελληνας 365/365
Πες ενα χωριο που θα βρει ταβερνα να φαει το βραδυ να σου πω. Για δυτικη Μακεδονια λεω, οχι Ζαγοροχωρια που εχουν κινηση. Γιατι η δικη μου εικονα απο τα χωρια ειναι οτι κι οι χωριανοι στις πολεις βγαινουν το βραδυ.
 
Last edited:

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Για Καστοριά ότι θέλεις είμαι ο άνθρωπος σου. Μπορώ να σου προτείνω φαγητό, δραστηριότητες, βόλτες κτλ. Ότι θέλεις μην διστάσεις. Εννοείται θα πας Ζαγοροχώρια από Νεστόριο!
 

thaliaper

Member
Μηνύματα
44
Likes
106
Καλησπέρα!

Ετοιμάζω ταξίδι σε 2 μήνες, 4 ενήλικοι. Ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη σκεφτόμαστε να πάμε με αμάξι μια μεγάλη διαδρομή με διανυκτερεύσεις σε 3-4 τόπους στην δυτική Μακεδονία και στην Ήπειρο, 1-2 μέρες στον καθένα. Σύνολο 7-9 μέρες. Σκοπός είναι να δούμε φύση, χωριά, ήπιες πεζοπορίες, και καλό φαΐ!

Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν πάει στους παρακάτω προορισμούς καθώς θα είναι η πρώτη φορά σε όλα, και προσπαθώ να υπολογίσω τις μέρες στο καθένα ή να αφήσω κάτι πίσω αν βγαίνει πολύ φιλόδοξο, ή και να αλλάξω κάποιον προορισμό για κάτι καλύτερο.

Το βγάζω περίπου 700 χιλιόμετρα, με τις μεγάλες διαδρομές να είναι στην αρχή προς Έδεσσα και στην επιστροφή από Μέτσοβο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μέρα 1 Σάββατο: μεσημεριανή αναχώρηση από Θεσσαλονίκη προς Έδεσσα (1.5 ώρα). Μικρή βόλτα στην πόλή, συνεχίζουμε προς Νυμφαίο Φλώρινας (1 ώρα, άφιξη αργά απόγευμα). Διανυκτέρευση Νυμφαίο.

Μέρα 2 Κυριακή: πρωινή επίσκεψη στον Αρκτούρο για ξενάγηση. Συνέχεια προς Καστοριά (1 ώρα, άφιξη νωρίς απόγευμα). Διανυκτέρευση Καστοριά.

Μέρα 3 Δευτέρα: Καστοριά και τριγύρω περιοχές. Διανυκτέρευση Καστοριά.

Μέρα 4 Τρίτη: πρωινή αναχώρηση για Ζαγοροχώρια (Αρίστη ή Πάπιγκο - 2.5 ώρες, άφιξη μεσημέρι). Διανυκτέρευση Αρίστη.

Μέρα 5 Τετάρτη: Ζαγοροχώρια. Διανυκτέρευση Αρίστη.

Μέρα 6 Πέμπτη: Ζαγοροχώρια. Διανυκτέρευση Αρίστη.

Μέρα 7 Παρασκευή: πρωινή αναχώρηση για Ιωάννινα (<1 ώρα). Μικρή στάση, συνεχίζουμε προς Μέτσοβο (<1 ώρα, άφιξη απόγευμα). Διανυκτέρευση Μέτσοβο.

Μέρα 8 Σάββατο: Αναχώρηση για Βεργίνα (1.5 ώρα). Επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο. Συνεχίζουμε για Θεσσαλονίκη (<1 ώρα, άφιξη αργά απόγευμα).


Ενδεχομένως το Θεσσαλονίκη - Αρκτούρος - Καστοριά να γίνει ολόκληρο την πρώτη μέρα αν φύγουμε αρκετά νωρίς και προλάβουμε ξενάγηση, χωρίς διανυκτέρευση στο Νυμφαίο αν δεν αξίζει για άλλο λόγο.
Για καλο φαγητο : 1. Ναουμιδης στον Αγιο Παντελεημονα στη λιμνη Βεγοριτιδα
2. Κοντοσωρος στο Ξινο Νερο
3. θωμας στο Σκληθρο . Ολα τα ανωτερω ειναι στο δρομο Εδεσσα - Καστορια και το φαγητο εκει ειναι γευστικη εμπειρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom