Πορτογαλία Roadtrip Πορτογαλία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το κατάλαβα μόλις, μετατρέπω Γκιμαράες, bucaco, coibra σε μια μέρα για να κερδίσω άλλη μια στην Λισαβώνα ....τι θα πρότεινες εσυ να κόψω ??
Πηγαινε στα χναρια των Δεινοσαυρων στα γρηγορα, και δωσε οσο παραπανω γινεται στη Λισαβωνα.
Η διαδρομη Πορτο Λισαβωνα ειναι 3,5 ωρες αν θυμαμαι καλα. Κι εσυ βαζεις 2 μερες εκει? Ποσο αργα θα οδηγειτε πια? Περνας σχεδον τη μερα στην Κοιμπρα, πας Δεινοσαυρους, το βραδυ εισαι Λισαβωνα.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το κατάλαβα μόλις, μετατρέπω Γκιμαράες, bucaco, coibra σε μια μέρα για να κερδίσω άλλη μια στην Λισαβώνα ....τι θα πρότεινες εσυ να κόψω ??


Αν σε ενδιαφέρουν τα ρωμαικα αρχαία και η Κοιμπρα θέλει παραπάνω χρόνο. Το μουσείο machado de castro είναι χτισμένο πάνω στην cryptoportiqus και είναι επισκεψιμη. Επίσης κοντά στην Κοιμπρα είναι ο αρχαιολογικος χώρος conimbriga. Φυσικά και το πανεπιστήμιο της πόλης αξίζει επίσκεψη, απ'τα παλιότερα στον κόσμο.

Κατά τη γνώμη μου αξίζει και διανυκτερευση γιατί είναι ζωντανή πόλη.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Επιτέλους πρώτο ταξίδι μετά από 2 χρόνια σχεδόν!!! :clap: :xalara:

14 Απριλίου φτάνουμε Λισαβώνα στις 18:00 και 24 Απριλίου αναχωρούμε από το Πόρτο στις 19:30.

Έχω κλείσει χοντρικά διαμονή και αυτοκίνητο αλλά όλα είναι με ακύρωση και προσπαθώ τώρα να οργανώσω κάπως το ταξίδι και να αναπροσαρμώσω διαμονές , αμάξι κτλ.

Προς το παρών έχω κλείσει 14-20 διαμονή στη Λισαβώνα και 20-24 στο Πόρτο. Το αμάξι το έχω κλείσει 19 παραλαβή από το Αεροδρόμιο στη Λισαβώνα και παράδοση στο Πόρτο στις 24.

Σκέφτομαι στην 'άνοδο' για Πόρτο μήπως μείνουμε ένα ή δύο βράδια κάπου στη μέση (ανάλογα με το τι είναι να δούμε).

14-18 σκέφτομαι να είναι αποκλειστικά Λισαβώνα.
19 που παίρνουμε το αμάξι από το αεροδρόμιο έλεγα μήπως πηγάιναμε μονοήμερη προς Evora και επιστροφή για διαμονή στη Λισαβώνα.
20 αναχώρηση από Λισαβώνα να δούμε Sintra, Cabo da Roca, Azenhas do Mar και να φτάσουμε στο Obidos για διαμονή.
21 να δούμε Obidos ,Batalha Monastery, την Coimbra, (το Aveiro αν προλάβουμε) και να φτάσουμε στο Porto για διαμονή.
22 να πάμε Braga, Guimarães και να γυρίσουμε ξανά στο Πόρτο για διαμονή.
23 και 24 μέχρι να φύγουμε να δούμε το Πόρτο (εδώ φοβάμαι μήπως είναι λίγες οι μέρες για το Πόρτο).

Έχω κρατήσει κι άλλες προτάσεις από το φόρουμ αλλά δυστυχώς δε ξέρω αν τα προλαβαίνουμε όλα ή μήπως το πρόγραμμα είναι 'υπερβολικά χαλαρό' κάποιες μέρες και μπορούμε να δούμε παραπάνω πράγματα.

Επίσης σκέφτομαι μήπως κάψουμε τελείως την Evora και κάνουμε το παραπάνω πρόγραμμα μια μέρα νωρίτερα , ώστε να δώσουμε παραπάνω μέρα για το Πόρτο.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας με το πρόγραμμα, αν ξεχνάω κάτι σημαντικό, αν κάτι που έβαλα δεν αξίζει και γενικά οποιαδήποτε πρόταση πως να μοιράσουμε τις μέρες! :D:D
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Επιτέλους πρώτο ταξίδι μετά από 2 χρόνια σχεδόν!!! :clap: :xalara:

14 Απριλίου φτάνουμε Λισαβώνα στις 18:00 και 24 Απριλίου αναχωρούμε από το Πόρτο στις 19:30.

Έχω κλείσει χοντρικά διαμονή και αυτοκίνητο αλλά όλα είναι με ακύρωση και προσπαθώ τώρα να οργανώσω κάπως το ταξίδι και να αναπροσαρμώσω διαμονές , αμάξι κτλ.

Προς το παρών έχω κλείσει 14-20 διαμονή στη Λισαβώνα και 20-24 στο Πόρτο. Το αμάξι το έχω κλείσει 19 παραλαβή από το Αεροδρόμιο στη Λισαβώνα και παράδοση στο Πόρτο στις 24.

Σκέφτομαι στην 'άνοδο' για Πόρτο μήπως μείνουμε ένα ή δύο βράδια κάπου στη μέση (ανάλογα με το τι είναι να δούμε).

14-18 σκέφτομαι να είναι αποκλειστικά Λισαβώνα.
19 που παίρνουμε το αμάξι από το αεροδρόμιο έλεγα μήπως πηγάιναμε μονοήμερη προς Evora και επιστροφή για διαμονή στη Λισαβώνα.
20 αναχώρηση από Λισαβώνα να δούμε Sintra, Cabo da Roca, Azenhas do Mar και να φτάσουμε στο Obidos για διαμονή.
21 να δούμε Obidos ,Batalha Monastery, την Coimbra, (το Aveiro αν προλάβουμε) και να φτάσουμε στο Porto για διαμονή.
22 να πάμε Braga, Guimarães και να γυρίσουμε ξανά στο Πόρτο για διαμονή.
23 και 24 μέχρι να φύγουμε να δούμε το Πόρτο (εδώ φοβάμαι μήπως είναι λίγες οι μέρες για το Πόρτο).

Έχω κρατήσει κι άλλες προτάσεις από το φόρουμ αλλά δυστυχώς δε ξέρω αν τα προλαβαίνουμε όλα ή μήπως το πρόγραμμα είναι 'υπερβολικά χαλαρό' κάποιες μέρες και μπορούμε να δούμε παραπάνω πράγματα.

Επίσης σκέφτομαι μήπως κάψουμε τελείως την Evora και κάνουμε το παραπάνω πρόγραμμα μια μέρα νωρίτερα , ώστε να δώσουμε παραπάνω μέρα για το Πόρτο.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας με το πρόγραμμα, αν ξεχνάω κάτι σημαντικό, αν κάτι που έβαλα δεν αξίζει και γενικά οποιαδήποτε πρόταση πως να μοιράσουμε τις μέρες! :D:D

Αν φτάσετε μέχρι το Αβέιρο κατά τη γνώμη μου αξίζει ένα πέρασμα από Costa Nova να δείτε τα σπιτάκια με τις ρίγες. Coimbra θα έβαζα μια γεμάτη μέρα γιατί έχει αρκετά πράγματα να δείτε και ωραία νυχτερινή ζωή.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επιτέλους πρώτο ταξίδι μετά από 2 χρόνια σχεδόν!!! :clap: :xalara:

14 Απριλίου φτάνουμε Λισαβώνα στις 18:00 και 24 Απριλίου αναχωρούμε από το Πόρτο στις 19:30.

Έχω κλείσει χοντρικά διαμονή και αυτοκίνητο αλλά όλα είναι με ακύρωση και προσπαθώ τώρα να οργανώσω κάπως το ταξίδι και να αναπροσαρμώσω διαμονές , αμάξι κτλ.

Προς το παρών έχω κλείσει 14-20 διαμονή στη Λισαβώνα και 20-24 στο Πόρτο. Το αμάξι το έχω κλείσει 19 παραλαβή από το Αεροδρόμιο στη Λισαβώνα και παράδοση στο Πόρτο στις 24.

Σκέφτομαι στην 'άνοδο' για Πόρτο μήπως μείνουμε ένα ή δύο βράδια κάπου στη μέση (ανάλογα με το τι είναι να δούμε).

14-18 σκέφτομαι να είναι αποκλειστικά Λισαβώνα.
19 που παίρνουμε το αμάξι από το αεροδρόμιο έλεγα μήπως πηγάιναμε μονοήμερη προς Evora και επιστροφή για διαμονή στη Λισαβώνα.
20 αναχώρηση από Λισαβώνα να δούμε Sintra, Cabo da Roca, Azenhas do Mar και να φτάσουμε στο Obidos για διαμονή.
21 να δούμε Obidos ,Batalha Monastery, την Coimbra, (το Aveiro αν προλάβουμε) και να φτάσουμε στο Porto για διαμονή.
22 να πάμε Braga, Guimarães και να γυρίσουμε ξανά στο Πόρτο για διαμονή.
23 και 24 μέχρι να φύγουμε να δούμε το Πόρτο (εδώ φοβάμαι μήπως είναι λίγες οι μέρες για το Πόρτο).

Έχω κρατήσει κι άλλες προτάσεις από το φόρουμ αλλά δυστυχώς δε ξέρω αν τα προλαβαίνουμε όλα ή μήπως το πρόγραμμα είναι 'υπερβολικά χαλαρό' κάποιες μέρες και μπορούμε να δούμε παραπάνω πράγματα.

Επίσης σκέφτομαι μήπως κάψουμε τελείως την Evora και κάνουμε το παραπάνω πρόγραμμα μια μέρα νωρίτερα , ώστε να δώσουμε παραπάνω μέρα για το Πόρτο.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας με το πρόγραμμα, αν ξεχνάω κάτι σημαντικό, αν κάτι που έβαλα δεν αξίζει και γενικά οποιαδήποτε πρόταση πως να μοιράσουμε τις μέρες! :D:D
  1. Στη Sintra μπορείτε εύκολα να πάτε από Λισαβώνα χωρίς αυτοκίνητο, με το τρένο, τις μέρες από 14-18, ώστε να κερδίσετε χρόνο στις 20 και να φτάσετε ως Coimbra για διανυκτέρευση.
  2. Συμφωνώ για Evora.
  3. Πιστεύω ότι θα προλάβετε να δείτε το Porto μαζί με τις εκδρομές.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
panagiotis.k said:
Προς το παρών έχω κλείσει 14-20 διαμονή στη Λισαβώνα και 20-24 στο Πόρτο. Το αμάξι το έχω κλείσει 19 παραλαβή από το Αεροδρόμιο στη Λισαβώνα και παράδοση στο Πόρτο στις 24.
14-18 σκέφτομαι να είναι αποκλειστικά Λισαβώνα.
19 που παίρνουμε το αμάξι από το αεροδρόμιο έλεγα μήπως πηγάιναμε μονοήμερη προς Evora και επιστροφή για διαμονή στη Λισαβώνα.
20 αναχώρηση από Λισαβώνα να δούμε Sintra, Cabo da Roca, Azenhas do Mar και να φτάσουμε στο Obidos για διαμονή.
21 να δούμε Obidos ,Batalha Monastery, την Coimbra, (το Aveiro αν προλάβουμε) και να φτάσουμε στο Porto για διαμονή.
22 να πάμε Braga, Guimarães και να γυρίσουμε ξανά στο Πόρτο για διαμονή.
23 και 24 μέχρι να φύγουμε να δούμε το Πόρτο (εδώ φοβάμαι μήπως είναι λίγες οι μέρες για το Πόρτο).
Το αμάξι το παραδίδεις στο αεροδρόμιο του Πόρτο να φανταστώ; Γιατί, διαφορετικά, μες στην πόλη μάλλον δεν το χρειάζεσαι. Επιλέγεις Braga, Guimarães κολλητά με προηγούμενες διαδρομές, αφού δεν παραδίδεις το αμάξι, καλύτερα πέρασε την πρώτη μέρα στο Πόρτο, να ξεκουραστείς και από την οδήγηση, και πας την επομένη πάλι εκδρομή.
Σίντρα, Cabo da Roca, Azenhas do Mar γίνονται κατά τη γνώμη μου ως ημερήσια με αμάξι από τη Λισσαβόνα, ωστόσο, χωρίς να έχω πάει, Azenhas do Mar μοιάζει με καλοκαιρινό προορισμό, δεν ξέρω αν θα πήγαινα Απρίλιο, ίσως θα προτιμούσα Κασκαΐς στην επιστροφή. Την επομένη αναχωρείς από Λισσαβόνα για Όμπιτους, Μπατάλια. Έτσι αποφεύγεις και διανυκτέρευση στο Όμπιτους το οποίο για μένα είναι για ολιγόωρη βόλτα, όχι όμως για διαμονή. Χίλιες φορές Κοΐμπρα, πόλη που αξίζει. Και έχεις μετά χρόνο και για Αβέιρο, οδηγώντας προς Πόρτο.
 
Last edited:

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Έκλεισα τελικά τη διαμονή στη Coimbra αφού τη προτείνατε :D

Το αμάξι το παραδίδεις στο αεροδρόμιο του Πόρτο να φανταστώ; Γιατί, διαφορετικά, μες στην πόλη μάλλον δεν το χρειάζεσαι. Επιλέγεις Braga, Guimarães κολλητά με προηγούμενες διαδρομές, αφού δεν παραδίδεις το αμάξι, καλύτερα πέρασε την πρώτη μέρα στο Πόρτο, να ξεκουραστείς και από την οδήγηση, και πας την επομένη πάλι εκδρομή.
Σίντρα, Cabo da Roca, Azenhas do Mar γίνονται κατά τη γνώμη μου ως ημερήσια με αμάξι από τη Λισσαβόνα, ωστόσο, χωρίς να έχω πάει, Azenhas do Mar μοιάζει με καλοκαιρινό προορισμό, δεν ξέρω αν θα πήγαινα Απρίλιο, ίσως θα προτιμούσα Κασκαΐς στην επιστροφή. Την επομένη αναχωρείς από Λισσαβόνα για Όμπιτους, Μπατάλια. Έτσι αποφεύγεις και διανυκτέρευση στο Όμπιτους το οποίο για μένα είναι για ολιγόωρη βόλτα, όχι όμως για διαμονή. Χίλιες φορές Κοΐμπρα, πόλη που αξίζει. Και έχεις μετά χρόνο και για Αβέιρο, οδηγώντας προς Πόρτο.
Το αμάξι το παραδίδουμε στο Πόρτο ναι! Τελικά θα το κάνουμε έτσι όπως προτείνεις για τις εκδρομές από το Πόρτο.

Πρέπει να αλλάξει κάπως το πρόγραμμα εφόσον αλλάξαμε και τη διαμονή στη Coimbra. Νομίζω πως πρέπει να πάρουμε μια απόφαση αν θα πάμε στη Σίντρα με το τρένο ή με το αμάξι. Στη Δεύτερη περίπτωση μάλλον δεν προλαβαίνουμε να πάμε Evora. Θα βόλευε ίσως να πάρουμε το αμάξι μια μέρα νωρίτερα αλλά πλέον δε γίνεται αλλαγή. Οπότε έχω τις παρακάτω δύο εναλλατικές

Εναλλακτική 1:

14-17 Λισαβώνα
18 Σίντρα με τρένο και επιστροφή Λισαβώνα(εδώ ίσως πάμε και Cabo da Roca με λεωφορείο από Σίντρα)
19 παίρνουμε το αμάξι από το αεροδρόμιο και πάμε μονοήμερη προς Evora και επιστροφή για διαμονή στη Λισαβώνα.
20 αναχώρηση από Λισαβώνα να δούμε Obidos , Batalha Monastery και Coimbra για διαμονή.
21 Coimbra , Aveiro και Costa Nova και να φτάσουμε στο Porto για διαμονή.
22 Porto
23 Braga, Guimarães και να γυρίσουμε ξανά στο Πόρτο για διαμονή.
24 μέχρι να φύγουμε να δούμε το Πόρτο


Εναλλακτική 2

14-18 Λισαβώνα
19 παίρνουμε το αμάξι απο το αεροδρόμιο και πάμε Σίντρα , Cabo da Roca και Κασκαΐς προς την επιστροφή για Λισαβώνα
20 Αναχώρηση από Λισαβώνα προς Obidos , Batalha Monastery και Coimbra για διαμονή.
21 Coimbra , Aveiro και Costa Nova και να φτάσουμε στο Porto για διαμονή.
22 Porto
23 Braga, Guimarães και να γυρίσουμε ξανά στο Πόρτο για διαμονή.
24 μέχρι να φύγουμε να δούμε το Πόρτο

Ποια σας φαίνεται καλύτερη? Ξέχναω κάτι άλλο που θα ΄πρέπει' να δούμε?
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Να ρωτησω και εγω που με ενδιαφερει γιατι διαβαζοντας γενικα με εχει αγχωσει το πως πληρωνεις τα διοδια !
Αν καταλαβαινω καλα πρεπει να βρισκω καποια μαγαζια που πουλανε τσιγαρα/καπνο την επομενη καθε μερας που περασες απο διοδια για να τα πληρωνεις εκει ?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Μπορείς να νοικιάσεις ηλεκτρονικό πομποδέκτη για τα διόδια μαζί με το όχημα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Υπάρχουν δύο τύποι διοδίων, στον ένα τύπο μπορείς να πληρώσεις σε ταχυδρομικό γραφείο (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες για μαγαζιά με καπνό). Όμως κάποιες φορές δεν καταχωρούνται όλες οι διελεύσεις την επόμενη μέρα, μπορεί να κάνουν ακόμη και 3-4 ημέρες να φανούν. Ο δεύτερος τύπος είναι ο κλασικός με τις λωρίδες, επιλέγεις μία με εισπράκτορα, ενώ αν έχεις ηλεκτρονικό πομποδέκτη περνάς από τις πράσινες λωρίδες (via verde).
 
Last edited:

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Να ρωτησω και εγω που με ενδιαφερει γιατι διαβαζοντας γενικα με εχει αγχωσει το πως πληρωνεις τα διοδια !
Αν καταλαβαινω καλα πρεπει να βρισκω καποια μαγαζια που πουλανε τσιγαρα/καπνο την επομενη καθε μερας που περασες απο διοδια για να τα πληρωνεις εκει ?
Σε κάποιους αυτοκινητοδρομους σε χρεώνουν αυτόματα στο πομπό απλά περνώντας, στο algarve υποχρεωτικά Via Verde αλλιώς δεν ανοίγουν οι μπάρες. Πάρε το Via Verde να μην ασχολησε, είναι λίγο μπέρδεμα. Σου στέλνει το rent a car μία βδομάδα μετά μέιλ με τις χρεώσεις και τα τραβάει από την κάρτα σου
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Συμφωνώ με το να πάρεις το μηχανηματάκι από την εταιρία ενοικίασης. Το χρησιμοποιήσαμε το Πάσχα όταν πήγαμε Πορτογαλία και είχαμε το κεφάλι μας ήσυχο. Σε κάποιους δρόμους όντως δεν έχει καθόλου κάποιο 'κτήριο΄/μπάρες για τα διόδια και στα χρεώνει αυτόματα με το που περνάς το σημείο. Εκεί που οδηγείς απλά ακούς το 'μπιπ'. Έχει μεγάλη πινακίδα στα δεξιά του δρόμου βέβαια που δείχνει τη χρέωση.

Στη δική μας περίπτωση, δέσμευσαν στη πιστωτική ένα έξτρα ποσό σαν εγγύση για τα διόδια (παρόμοια πρακτική με τη χρέωση για τα καύσιμα) και κάποιες μέρες αφού επιστρέψαμε το αυτοκίνητο έστειλαν mail που έδειχνε αναλυτικά όλα τα περάσματα από τα διόδια. Κράτησαν αυτό το ποσό από το ποσό της εγγύσης για τα διόδια και αποδεσμεύθηκε η διαφορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom