Roadtrip : ποια είναι η καλύτερη εποχή και τι προτείνετε για καλοκαίρι;

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Καλησπέρα!Όπως γράφω και στον τίτλο ,αναρωτιέμαι ποια είναι η καλύτερη εποχή για roadtrip και τί θα προτείνατε εάν το roadtrip πραγματοποιούνταν καλοκαίρι.Αξίζει στην Ευρώπη το καλοκαίρι;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα!Όπως γράφω και στον τίτλο ,αναρωτιέμαι ποια είναι η καλύτερη εποχή για roadtrip και τί θα προτείνατε εάν το roadtrip πραγματοποιούνταν καλοκαίρι.Αξίζει στην Ευρώπη το καλοκαίρι;
Προσωπικά, η καλύτερη εποχή πιστεύω ότι είναι η Άνοιξη. Μακάρι να είχα πολύ ελεύθερο χρόνο ( και χρήματα) για να κάνω τότε, το μεγάλο road trip που κάνω συνήθως το καλοκαίρι.
Τώρα σχετικά με το καλοκαίρι, εξαρτάται από τι θα ήθελες να δεις και από πού θα ξεκινήσεις. Διάβασε καμία ιστορία στο φόρουμ και φτιάξε το δικό σου πρόγραμμα σύμφωνα με αυτά που σου αρέσουν. Ωραία είναι και στα Βαλκάνια και στην Ιταλία και και και... Όρεξη και χρήμα να υπάρχει.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα!Όπως γράφω και στον τίτλο ,αναρωτιέμαι ποια είναι η καλύτερη εποχή για roadtrip και τί θα προτείνατε εάν το roadtrip πραγματοποιούνταν καλοκαίρι.Αξίζει στην Ευρώπη το καλοκαίρι;
Νομίζω μεγάλο ρόλο παίζει το μέρος που σκέφτεσαι να πας. Εγώ θα προτιμούσα γενικά την περίοδο Απρίλη-Σεπτέμβρη για το μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης.
Πιστεύω άνοιξη ή καλοκαιράκι θα είναι το καλύτερο για Αλσατία και τριγύρω, μιας και έχω δει πανέμορφες φωτογραφίες από την περιοχή εκείνη την εποχή.
Σκανδιναβία/Άλπεις θα προτιμούσα καλοκαίρι, καθώς π.χ. στις Άλπεις (πάνω από Αυστρία που είχα πετάξει τέλη Μάρτη) είναι ακόμα χιονισμένα. Συν στη Σκανδιναβία οι (ενδεχομένως πολύ ;)) μεγαλύτερες μέρες όσο πλησιάζει το τέλος Ιούνη.

Καλοκαίρι θα απέφευγα τα κλασσικά παραθαλάσσια στέκια (ακτές Ιταλίας, νότια Γαλλία, Μεσογειακές ακτές Ισπανίας, νότια Πορτογαλία), καθώς πιστεύω θα γίνεται κακός χαμός στους δρόμους και δεν θα το ευχαριστιόμουν. Επίσης καλοκαίρι δεν ξέρω τι παίζει κεντρική Ισπανία. Φαντάζομαι εκεί θα είναι πολύ καλύτερα αυτή την περίοδο (τέλη άνοιξης).

Πολύ γενικά μιλώντας, θεωρώ καλύτερο το καλοκαίρι, αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη κάποιες ιδιαιτερότητες της περιοχής που πηγαίνεις (καιρός, επίπεδα τουρισμού κλπ) που ίσως να σε δυσκολέψουν ή να σε κουράσουν κάποιες συγκεκριμένες περιόδους μέσα στον χρόνο. Εσύ για πού σκέφτεσαι;
 

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Η αλήθεια είναι ότι επισκέφτηκα την Πορτογαλία για 1 εβδομάδα πρόσφατα και θα ήθελα πολύ να ταξιδέψω σε ένα μεγάλο μέρος της χώρας αυτής ξανά.
Βέβαια εάν ταξιδέψουμε Ιούλιο ή Αύγουστο (λόγω αδείας τότε) θα κάνει πάρα πολύ ζέστη.Εδώ τέλη Μαρτίου και ήμουν με το αντηλιακό στο Πόρτο..!

Από την άλλη αναρωτιέμαι μήπως αξίζει να πάρουμε το αμάξι και να πάμε σε ελληνικό νησί ή να συνδυάσουμε 2 νησιά ξέρω γω. Βέβαια, όσο και να μου αρέσει η θάλασσα της Ελλάδας, θέλω πολύ να δω άλλον πολιτισμό και να ταξιδέψω εκτός Ελλάδος ξανά.

Μιας που το συζητάμε, τι κόστος χρημάτων θα έφευγε σε ένα roadtrip π.χ. 10 ημερών στα Βαλκάνια? Και πόσο στην κεντρική Ευρώπη;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγω προσωπικά δεν μπορώ να ταξιδεύω όταν έχει πολλή ζέστη, όποτε θα απέφευγα νότιες χώρες και θα πρότεινα να πας προς βορρά, όπως Άλπεις ή πχ Γερμανία... Θα έχει πολύ πράσινο, και αν επισκεφθεις και πόλεις θα μπορείς να απολαύσεις τα πάρκα και να χαλαρώσεις σε ποτάμια και λίμνες!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Μιας που το συζητάμε, τι κόστος χρημάτων θα έφευγε σε ένα roadtrip π.χ. 10 ημερών στα Βαλκάνια? Και πόσο στην κεντρική Ευρώπη;
Η χρυση τομη για αρχιτεκτονικη και πολεις σε στιλ κεντρικης Ευρωπης αλλα τιμες βαλκανιων ειναι τα ορεινα της Ρουμανιας. Δροσια οση πρεπει, μαλλον ανοιξιατικες θερμοκρασιες το καλοκαιρι. Και κυριως πανεμορφες πολεις και διαδρομες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Με τρενα και λεωφορεια εγω και μου φαινεται το επομενο καλοκαιρι θα συμπληρωσω τα κενα.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Η αλήθεια είναι ότι επισκέφτηκα την Πορτογαλία για 1 εβδομάδα πρόσφατα και θα ήθελα πολύ να ταξιδέψω σε ένα μεγάλο μέρος της χώρας αυτής ξανά.
Βέβαια εάν ταξιδέψουμε Ιούλιο ή Αύγουστο (λόγω αδείας τότε) θα κάνει πάρα πολύ ζέστη.Εδώ τέλη Μαρτίου και ήμουν με το αντηλιακό στο Πόρτο..!

Από την άλλη αναρωτιέμαι μήπως αξίζει να πάρουμε το αμάξι και να πάμε σε ελληνικό νησί ή να συνδυάσουμε 2 νησιά ξέρω γω. Βέβαια, όσο και να μου αρέσει η θάλασσα της Ελλάδας, θέλω πολύ να δω άλλον πολιτισμό και να ταξιδέψω εκτός Ελλάδος ξανά.

Μιας που το συζητάμε, τι κόστος χρημάτων θα έφευγε σε ένα roadtrip π.χ. 10 ημερών στα Βαλκάνια? Και πόσο στην κεντρική Ευρώπη;
Σερβία- Βοσνία- Μαυροβούνιο βγαίνει πολύ οικονομικά. Το ακριβές ποσό εξαρτάται από τι θέλεις να ξοδέψεις εσύ. Δες τιμές σε διαμονή υπολόγισε οικονομικό φαγητό και καύσιμα. Εξίσου ωραία είναι και στην Ρουμανία. Έχω πάει δύο φορές και λογαριάζω και τρίτη. Κι εδώ θα ξοδέψεις λιγότερα από ότι σε νησιά στην Ελλάδα.
Όσο πιο βόρεια τόσο το κόστος ανεβαίνει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μιας που το συζητάμε, τι κόστος χρημάτων θα έφευγε σε ένα roadtrip π.χ. 10 ημερών στα Βαλκάνια?
Το καλοκαίρι του 2018, 11 μέρες οδικό σε Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουκρανία (κατα μήκος της Μαύρης Θάλασσας έως Οδησσό και επιστροφή απο Καρπάθια), με δικό μας αυτοκίνητο (οικονομική καύση), βγήκε 700€/άτομο. Το ποσό αυτό συμπεριλαμβάνει τα πάντα, φαγητό, διαμονή, μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, καύσιμα, όλα!
Αν στη Οδησσό δεν έκλεινα το ακριβότερο κατάλυμα όλου του ταξιδιού, θα μπορούσε άνετα να βγεί και 600€.
 
Last edited:

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Παιδια σας ευχαρισρω ολους παρα πολυ για τις πληροφοριες!!Η αφετηρια σας ηταν Αθηνα ;Γιατι εμεις μενουμε Αθηνα
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Παιδια σας ευχαρισρω ολους παρα πολυ για τις πληροφοριες!!Η αφετηρια σας ηταν Αθηνα ;Γιατι εμεις μενουμε Αθηνα
Εάν ρωτάς εμένα, όχι. Αφετηρία ήταν η Θεσσαλονίκη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom