Ελβετία Roadtrip προς Ελβετία...

Cobroulis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα!

Βρηκα το forum μεσω google και μου φανηκε το καλυτερο μερος να ρωτησω καποια πραγματακια...

Το καλοκαιρι που μας ερχεται υπαρχει μια καλη πιθανοτητα να παω Γενευη για περιπου ενα μηνα, και σαν αποτελεσμα η πρωτη σκεψη (ως αυτοκινητοφιλος) ειναι να παω με αυτοκινητο. Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα σε σχεση με το ταξιδι, ενω φυσικα οποιεσδηποτε επιπλεον πληροφοριες/δεδομενα ειναι περεπανω απο ευπροσδεκτες...

Χοντρα χοντρα εχω να "ξοδεψω" περιπου δυο μερες στο ταξιδι προς τα εκει (ισως στην επιστροφη να ειμαι πιο χαλαρος, αλλα προς το παρον ας μεινουμε σε αυτο), και σκεφτομαι την εξης διαδρομη: Αφιξη Ανκονα 10:30 περιπου που φτανει το πλοιο απο Πατρα και αμεσα αναχωρηση προς τα πανω. Θα ηθελα επι τη ευκαιρια να περασω απο Passo del Stelvio, οποτε σκεφτομαι να ανεβω εκει και να βρω ενα ωραιο μερος εκει για το βραδυ (αν εχετε προτασεις για αυτο...) Στη συνεχεια, την επομενη μερα το πρωι (νωρις σχετικα αναχωρηση), περασμα το Stelvio και μεσα απο τουνελ στο Davos και απο κει συνεχεια προς Γενευη, στην οποια οπως βλεπω στο Google Earth μπορω ανετα να φτασω βραδυ.

Τη διαδρομη Stelvio - Davos θα ηθελα να την κανω (αν και εαν δεν βγαινουν οι μερες μπορει να την αφησω για την επιστροφη) καθως απο οσο ξερω ειναι φανταστικη οδηγο-διαδρομη.

Θεωρειτε οτι κανω κατι λαθος στις μερες και στις ωρες που υπολογιζω? Μηπως πρεπει για το ταξιδι αυτο να υπολογισω και 3η μερα? Σημειωτεον, ειμαι συνηθισμενος στα πολυωρα ταξιδια αφου σπουδαζω στην Ξανθη και κανω καθε τοσο τη διαδρομη Αθηνα-Ξανθη αυθημερον (~730km, με φυσιολογικους ρυθμους περιπου 7 ωρες καθαρα οδηγησης).

Και κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω, ειναι το εξης: Στην Ιταλια και στην Ελβετια, υπαρχει καποιος περιορισμος/ελεγχος σε σχεση με το αυτοκινητο, απο οτι εδω? Εννοω πως ενα αυτοκινητο με (περιορισμενες) μετατροπες οπως αλλαγμενη εξατμιση η φυμε τζαμια ειναι ΟΚ η θα δημιουργηθουν προβληματα?

Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μη σας κουρασα!!!
Παυλος
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
εγω φιλε μου θα σου προτεινα για να ελαχιστοποιησεις τα εξοδα...να μεταβεις με αεροπλανο μιλανο για το οποιο βρισκεις προσφορες,και απο κει νοικιαζεις ενα αμαξι και εκτελεις το σχεδιο σου.

το καραβι λεει αφιξη 1030 αλλα η πραγματικοτητα λεει οτι βγαινεις πολυ αργοτερα ειδικα το καλοκαιρι που εχει πανω απο 1000 αμαξια και φορτηγα.
ελεγχο εγω οταν κινηθηκα στο εθνικο δικτυο της ιταλιας δεν ειδα.
ο δρομοι τους μη νομιζεις οτι ειναι.....Mαλγαρα- θεσσαλονικη.απλα δεν υπαρχει ιχνος απο σαμαρακι ή λακουβα...
η αποψη μου ειναι αν μπορεις να εξασφαλισεις 1-2 μερες ακομα πραγματικα θα το απολαυσεις.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Παυλο καλά και ανέμελα ταξίδια απο μένα.

Καταρχάς έχω την αίσθηση οτι την αμαξάρα σου την έχεις ταλαιπωρήσει ήδη αρκετά κατα τις διαδρομές Αθήνα-Ξάνθη.Νομίζω οτι καλό θα ήταν όπως είπε ο mio gps να κλείσεις αεροπορικά εισιτήρια για Μιλάνο και απο κει να νοικιάσετε ενα αμάξι που γουστάρετε και να πάτε Ελβετία.Ετσι δεν θα επιβαρύνεις με πάρα πολλά χιλιομετρα πάλι το κουκλί σου:D.Δεν είμαι υπέρ στο να δοκιμάζω το αμάξι μου με τρελά χιλιόμετρα εκτός Ελλάδας.Αλλά αν επιμένεις τοτε στην Ιταλία δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το οδικό δίκτυο,αν και έχω κάποια επιφύλαξη πως θα αντιμετωπίσει η Ιταλική τροχαία τα φιμέ τζάμια. Κανονικά αυτό είναι παράνομο{και στην Ελλάδα}.Να το ξέρεις.

Τώρα δεν γνωρίζω τι είδους μετατροπές έχεις κάνει αλλά καλύτερα να το σκεφτείς πολύ καλά και να το συζητήσεις με την παρέα σου.Διότι άμα κάνεις κάποια παράβαση εκεί ίσως να σου πάρουν το αμάξι{επειδή του έκανες εγχείρηση:cool:}.
 

Cobroulis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δε με παιρνει να νοικιασω αυτοκινητο, γιατι θα μεινω Ελβετια για κανενα μηνα, οποτε το κοστος δε συγκρινεται...

Οσο για μετατροπες μη φανταστειτε τιποτα παραπανω απο αυτα που προανεφερα, αλλαγμενη εξατμιση και φυμε τζαμια...

Περισσοτερο με ενδιαφερει να δω κατα ποσον εχουν παραξενιες στην Ιταλια και στην Ελβετια με τετοια θεματα, αλλα και τυχον καθυστερησεις (πχ κινηση) που δεν εχω υπολογισει... Για περισσοτερες μερες να κανω το ταξιδι δε με παιρνει, το πολυ τρεις...

Ευχαριστω!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν πιάνω τι θες να πας να κάνεις στο Stelvio, όταν δίπλα υπάρχει το Mustair και η Engandin (καθώς επίσης και ένα σωρό ακόμα παρόμοιες ορεινές διαβάσεις, p.x. offenpass), αλλά περί ορέξεως....

Τη διαδρομή μέχρι το Davos αξίζει τον κόπο (εξαιρετικά τοπία) να την κάνεις από Bernina Pass & St. Moritz, αλλά θα σου πάρει κάποιες ώρες.
Για διαμονή εκεί πάνω, μιλάμε για πολύ μικρούς οικισμούς, οπότε δύσκολα θα βρείς κάτι. Εξαίρεση φυσικά το St Moritz & το Davos, όπου θα βρείς πάρα πολλές επιλογές, αλλά σε ιδιέταιρα τσιμπιμένες τιμές.
 

Sokrates

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΕΛΒΕΤΙΑ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΧΙΟΝΑΛΥΣΙΔΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ Η' ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΧΡΗΣΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
:xmas_lol:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου και χρόνια πολλά. Μη γράφεις κεφαλαία σε παρακαλώ.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
από ότι κατάλαβα θες να πας με τo δικό σου μέσο στην ελβετία... ήμουν πέρυσι την ίδια εποχη με εσένα στην ελβετία.
βάση νομου όλα τα αυτοκίνητα πρέπει να φορούν χειμερινά λάστιχα...

όταν πήγα οι δρόμοι ήταν πεντακάθαροι, είχε καλο καιρό αλλα χιονια γύρο γύρο
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1-6-%E7%EC%DD%F1%E5%F2-24-2-1-3-2009-a.html

δεν πήγα με δικό μου αυτοκίνητο αλλα ενοικίασα εκεί. αλλα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αν έχεις αλυσίδες μαζί σου... λογικά θα σε αφήσουν να περάσεις τα σύνορα. αλλα θα πρέπει να πάρεις και τις αρμόδιες αρχές ώστε να σε ενημερώσουν κατάλληλα...
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλησπέρα.Οσες φορές πήγα Ελβετία(όλες με δικό μου μεταφορικό μέσο)δεν φόρεσα ποτέ αλυσίδες.Οι δρόμοι είναι πεντακάθαροι ακόμα και το πιο μικρό δρομάκι.Όμως βάση νόμου οι Ελβετοί έχουν χειμερινά λάστιχα.Δεν θέλω να σε επηρρεάσσω αλλά εγω δεν άλλαξα τα λαστιχα μου και δεν μου είπε ποτε κανείς τίποτα γι'αυτά ούτε στα σύνορα αλλά και σε όλη την Ελβετία.Και μια φορά στην εθνική τους που μας σταματήσανε για έλεγχο δεν αναφερθήκανε στα λάστιχα.Τύχη? δε δίνουν σημασια στους τουρίστες? τι να πω.Πάντως δεν αντιμετωπισα καμία φορά κανενός είδους προβλημα.Καλή χρονιά και κλά να περάσεις!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
joela;135025 [B said:
Όμως βάση νόμου οι Ελβετοί έχουν χειμερινά λάστιχα.[/B]
Δεν θέλω να σε επηρρεάσσω αλλά εγω δεν άλλαξα τα λαστιχα μου και δεν μου είπε ποτε κανείς τίποτα γι'αυτά ούτε στα σύνορα αλλά και σε όλη την Ελβετία.Και μια φορά στην εθνική τους που μας σταματήσανε για έλεγχο δεν αναφερθήκανε στα λάστιχα.Τύχη? δε δίνουν σημασια στους τουρίστες? τι να πω.Πάντως δεν αντιμετωπισα καμία φορά κανενός είδους προβλημα.Καλή χρονιά και κλά να περάσεις!!!!
δεν σου ειπαν τιποτε γιατι απλα δεν υπάρχει τέτοιος νομος.
Questioni frequenti sugli pneumatici
αν δημιουργησεις ομως προβλημα στην κυκλοφορία με ακατάλληλο εξοπλισμό μπλέκεις με το νόμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.830
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom