Ρουμανία Roadtrip στην Τρανσυλβανία – Οδηγός

Μηνύματα
239
Likes
2.650
αξιοζήλευτο πρόγραμμα σε τόσο λίγες ημέρες απορώ πως τα καταφέρατε. Παρατηρώ οτι Οδικό δίκτυο είναι καλό αλλα τα όρια ταχύτητας πολύ χαμηλά και μαλλον η οδήγηση τόσες ώρες με 70kmh μοιάζει μαρτύριο. Από ποια εταιρία κλείσατε το αυτοκίνητο ; Ευχαριστώ
Από την Klass Wagen, με φουλ ασφάλεια. Πληρώσαμε με χρεωστική, δεν κράτησαν τίποτα για εγγύηση, μας έδωσαν αυτοκίνητο καλύτερο από εκείνο που είχαμε επιλέξει, περιλαμβάνονταν στην τιμή 3 οδηγοί, ήταν εξυπηρετικοί (δεν συνέβη τίποτα, άρα δεν ξέρω πώς θα χειρίζονταν έκτακτες καταστάσεις), γενικά μείναμε ικανοποιημένοι και τους προτείνω για αντίστοιχου είδους κρατήσεις.
Την οδήγηση δεν θα τη χαρακτήριζα μαρτύριο, ήταν ξεκούραστη (έξω από το Βουκουρέστι) και δεν θυμάμαι να μας φάνηκαν ιδιαιτέρως χαμηλά τα όρια οδήγησης.
 

Yiota x

Member
Μηνύματα
14
Likes
20
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θαυλάνδη
Πολύ καλός και περιεκτικός οδηγός. Ειδικά η πληροφορία ότι Δευτέρες είναι κλειστά τα κάστρα ήταν πολύ χρήσιμη. Τον Μάρτιο που θα πάμε εμείς γνωρίζεις μήπως αλλάζει κάτι στο ωράριο των αξιοθέατων?
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Πολύ καλός και περιεκτικός οδηγός. Ειδικά η πληροφορία ότι Δευτέρες είναι κλειστά τα κάστρα ήταν πολύ χρήσιμη. Τον Μάρτιο που θα πάμε εμείς γνωρίζεις μήπως αλλάζει κάτι στο ωράριο των αξιοθέατων?
Εγώ θα πρότεινα οτιδήποτε σας ενδιαφέρει, να κοιτάξετε τι ώρες λειτουργίας, γιατί μάλλον δεν ισχύει κάποιος γενικός κανόνας (π.χ. το κάστρο Peleș είναι κλειστό Δευτέρα-Τρίτη low season, κάτι που δεν ισχύει για το κάστρο του Κόρβιν). Νομίζω πως τον Μάρτιο ισχύει στα περισσότερα αξιοθέατα ό,τι και τον Δεκέμβρη που πήγα εγώ, αλλά σε κάθε περίπτωση βρείτε τι θέλετε να δείτε, αναζητήστε τα ωράρια και φτιάξτε πρόγραμμα αναλόγως.
Καλά να περάσετε!
 

Yiota x

Member
Μηνύματα
14
Likes
20
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θαυλάνδη
Εγώ θα πρότεινα οτιδήποτε σας ενδιαφέρει, να κοιτάξετε τι ώρες λειτουργίας, γιατί μάλλον δεν ισχύει κάποιος γενικός κανόνας (π.χ. το κάστρο Peleș είναι κλειστό Δευτέρα-Τρίτη low season, κάτι που δεν ισχύει για το κάστρο του Κόρβιν). Νομίζω πως τον Μάρτιο ισχύει στα περισσότερα αξιοθέατα ό,τι και τον Δεκέμβρη που πήγα εγώ, αλλά σε κάθε περίπτωση βρείτε τι θέλετε να δείτε, αναζητήστε τα ωράρια και φτιάξτε πρόγραμμα αναλόγως.
Καλά να περάσετε!
ευχαριστώ.. μόλις κοίταξα τα opening hours του bran castle και λέει είναι ανοιχτό κάθε μέρα οπότε κομπλέ... να ρωτήσω και μια τελευταία ερώτηση... δέχονται ευρώ σε μετρητά σε ξενοδοχεία η εστιατόρια?
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
να ρωτήσω και μια τελευταία ερώτηση... δέχονται ευρώ σε μετρητά σε ξενοδοχεία η εστιατόρια?
Δεν ξέρω. Παρ' όλα αυτά δεν θα πρότεινα να πάτε με αυτό το ενδεχόμενο, αλλά να κινηθείτε είτε με κάρτα είτε με ανάληψη μετρητών ή μετατροπή σε ανταλλακτήρια. Ακόμη και να δέχεται κάποιος πληρωμή με ευρώ, δεν νομίζω να είναι προς όφελός σας, δεν θα κερδίσετε δηλαδή κάτι που θα χάνατε σε κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις, πιστεύω.
 

Yiota x

Member
Μηνύματα
14
Likes
20
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θαυλάνδη
Δεν ξέρω. Παρ' όλα αυτά δεν θα πρότεινα να πάτε με αυτό το ενδεχόμενο, αλλά να κινηθείτε είτε με κάρτα είτε με ανάληψη μετρητών ή μετατροπή σε ανταλλακτήρια. Ακόμη και να δέχεται κάποιος πληρωμή με ευρώ, δεν νομίζω να είναι προς όφελός σας, δεν θα κερδίσετε δηλαδή κάτι που θα χάνατε σε κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις, πιστεύω.[/QUO

ευχαριστώ πολύ!
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
απο βουλγαρια ρουμανια κωσταντζα και μετα βουκουρεστι πουθενα διοδια και καλος δρομος ,απο κωσταντζα βουκουρεστι αυτοκινητοδρομος χωρις διοδια βουκουρεστι μπρασοβ μπραν δεν εχει διοδια και βουκουρεστι βουλγαρια για ελλαδα εχει διοδια στην γεφυρα του δουναβη που μπαινεις βουλγαρια αν θυμαμαι καλα 1,5 ευρω
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Διόδια έχει στις γέφυρες των συνόρων με τη Βουλγαρία.
  • 3€ εώς και 7 μέρες
  • .
Έχω γυρίσει από αντίστοιχο ταξίδι εκείνη την μέρα που απάντησα παραπάνω. Πέρασα την γέφυρα από τη Ρουμανία μεριά προς Ρούσε και δεν πλήρωσα τίποτα ούτε μου είπε ο ελεγκτής τίποτα. Ζήτησε μόνο τη ροβινιέτα.

bran castle και λέει είναι ανοιχτό κάθε μέρα οπότε κομπλέ... να ρωτήσω και μια τελευταία ερώτηση... δέχονται ευρώ σε μετρητά σε ξενοδοχεία η εστιατόρια?
bran castle είναι από πιο άσχετα αξιοθέατα που έχω δει ποτέ μου

Οσο γαι το ευρώ, γιατί να πληρώνεις σε ευρώ σε μια χώρα που έχει άλλο νόμισμα;
Κάρτες παίρνουν, ΑΤΜ υπάρχουν, ανταλλακτήρια υπάρχουν παντου....
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Πολυ ωραια η ιστορια σου!
Επειδη και μεις θα παμε για 4 μερες αλλα θα επισκεφτουμε μονο με μια διανυκτερευση το Μπρασοβ και μετα θα παμε Βουκουρεστι...τελικα απο αλλους κρατησαν εγγυηση για το αμαξι η οχι?
Και εσεις απο πιο σαιτ το κλεισατε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom