tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Από Οκτώβριο μέχρι αρχές Μαΐου προσπαθούσαμε να βρούμε ένα ταξίδι να κάνουμε. Όλο το χειμώνα ταξίδεψα σε πολλά μέρη ξεκινήσαμε ότι θα πάμε Φιλανδία Εσθονία μετά το γυρίσαμε ότι θα πάμε Κούβα μετά θα πάμε κρουαζιέρα περάσαμε και λίγο από Ιαπωνία κλπ κλπ στο τέλος καταλήξαμε να κάνουμε οδικώς και να μου φύγει και εμένα το αχτι να πάω στο Ντουμπρόβνικ που πριν πέντε χρόνια δεν μπορούσα να βρω ούτε να παρκάρω ούτε να βρω ξενοδοχείο για να μείνω και γύρισα πίσω στο Κότορ. Θα τα πω λίγο περιληπτικά γιατί δεν είμαι και καλός στο γράψιμο και θα γράψω ότι θυμάμαι. 1η διανυκτέρευση κάναμε στα Σκόπια φτάσαμε εκεί περίπου στις 9:00 το βράδυ μέσω Ευζώνων κίνηση στο δρόμο και στα σύνορα δεν είχε,ο δρόμος πολύ καλός,και πολλά διόδια μέχρι να φτασουμε Μείναμε εκεί ένα βράδυ ακριβώς στο κέντρο της πόλης εμένα προσωπικά με εξέπληξε ευχάριστα ήταν λίγο υπερβολικό όλα αυτά τα αγάλματα που έχουν μέσα στην πόλη αλλά είχε πάρα πολλά μαγαζιά για καφέ φαγητό και σε δύο-τρία μαγαζιά δίπλα από το ποτάμι είχαν και live μουσική. Γενικά ήταν ζωντανή πόλη. Την επόμενη μέρα το πρωί φύγαμε για Βελιγράδι, κάναμε βόλτες στον κεντρικό πεζόδρομο ψώνια καφέδες βόλτα στο μεγάλο πάρκο κι άλλη μία μέρα πέρασε την επόμενη μέρα είχε αναχωρήσει για Κροατία στο Ζάγκρεμπ πάρα πολύ όμορφο το Ζάγκρεμπ πεντακάθαρο κίνηση στους δρόμους καθόλου γενικά για πρωτεύουσα δεν είχε πολύ κόσμο να κινείται με αυτοκίνητα. Σε όλη την Κροατία στα διόδια παίρνεις χαρτί στην αρχή και πληρώνεις στο σημείο που βγαίνεις κάτι ανάλογο που θέλουν να κάνουν και στην Ελλάδα. Την επόμενη μέρα πήγαμε μονοήμερη στην Λιουμπλιάνα πάρα πάρα πολύ πράσινο πανέμορφη πόλη και επειδή φτάσαμε μεσημέρι και είχε πάρα πολύ ζέστη και δεν θέλαμε να περπατήσουμε πήραμε κάτι σαν τρενάκι και μας έκανε το γύρο της πόλης μας ανέβασε και στο κάστρο για μία ώρα ήταν η διαδρομή και κάτι και πήραμε το γυρισμό πάλι για Ζάγκρεμπ μόλις περάσαμε τα σύνορα έχει δεξιά μηχάνημα που βγάζεις βινιέτα αλλά εγώ κλασικά ξέχασα να βγάλω και το θυμήθηκα λίγο πριν φτάσουμε στην πόλη και έβγαλα σε ένα πρατήριο. Η επόμενη μέρα ήταν η μέρα για τις λίμνες πλίτβιτσε. η είσοδος είχε 35 ή 40 ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς εμείς ακολουθήσαμε τη διαδρομή που είναι 8900 τη βγάλαμε σε 4,5 ώρες περίπου το πήγαμε αρκετά γρήγορα αλλά αξίζει πραγματικά να πάτε διότι είναι πανέμορφα παρόλο που έχει κουράσει. Μόλις φύγαμε από τις λίμνες πήγαμε να διανυκτερεύσουμε στο ζαντάρ φτάσαμε αργά το απόγευμα οπότε πήγαμε στο δωμάτιο ακριβώς στο κέντρο της παλιάς πόλης κάναμε μία βόλτα το βράδυ είχε πάρα πολύ κόσμο πολύ τουριστικό μέρος εγώ την επομένη το πρωί ξύπνησα για να πάω 6:00 το πρωί βόλτα που να μην έχει καθόλου κόσμο κατά τις 11:00 το πρωί είχε αναχωρήσει για σπλιτ για να μείνουμε μία μέρα εκεί αλλά τελικά δεν ξέρω γιατί δεν με ενθουσίασε και φύγαμε και πήγαμε βοσνία-ερζεγοβίνη στο mostar εκεί υποτίθεται θα καθόμασταν κάποιες ώρες για να φύγουμε για το Dubrovnik τελικά καθίσαμε δύο μέρες γιατί μας άρεσε πάρα πολύ και το χρειαζόμασταν για να ξεκουραστούμε γιατί τις πρώτες μέρες μαζέψαμε πολλά χιλιόμετρα χρειαζόμασταν λίγο πισίνες και σπα. Μετά από αυτό το διήμερο ξεκούρασης φύγαμε για Dubrovnik στον γυρισμό δεν πήγαμε από τα κεντρικά σύνορα αλλά το GPS με έβγαλε από κάποια άλλα στα οποία εκεί είχαμε καθυστερήσει γιατί μας σταμάτησαν να μας ελέγξουν το αυτοκίνητο δηλαδή φάγαμε περίπου μία ώρα εκεί. Αφού ξεκινήσαμε πάλι περάσαμε δίπλα από τη γέφυρα που φτιάχνουν και θα ενώνονται τα δύο κομμάτια της Κροατίας. Πάλι περάσαμε σύνορα γενικά ήταν λίγο κουραστικό όλο αυτό αφού κάποια στιγμή δεν ήξερα εάν περνάω διόδια η σύνορα. Με το που φτάνουμε στο Ντουμπρόβνικ ανεβαίνουμε κατευθείαν πάνω στο βουνό για να δούμε την πόλη από ψηλά ήταν να κατέβουμε με το τελεφερίκ και να ανέβουμε μετά για να πάρουμε το αυτοκίνητο αλλά ήταν 25 ευρώ και δεν άξιζε. κατεβαίνουμε και ψάχνουμε να βρούμε να παρκάρουμε μπροστά στο πάρκινγκ που είναι στην πύλη δεν βρήκαμε και πήγαμε πιο πάνω σε ένα καινούργιο που έγινε την προηγούμενη φορά που είχα πάει δεν υπήρχε και κατέβηκα με τα πόδια ήταν πολύ πιο φθηνό για περίπου 2-3 ώρες πλήρωσα 12 ευρώ αλλά είναι λίγο δύσκολο να ανέβεις μετά με τα πόδια για να πάρεις το αμάξι γιατί έχει πολλά σκαλοπάτια πήγαμε βόλτα μέσα στην παλιά Πόλη ψάξε να βρούμε ξενοδοχείο βρήκαμε λίγο πιο έξω από την πόλη ακριβώς εκεί που είναι τα κρουαζιερόπλοια παρκάραμε το αυτοκίνητο και το βράδυ μετά πήγαμε και γύρισαμε με ταξί η πόλη είναι φανταστική πανέμορφη. Καθίσαμε για φαγητό ακριβώς δίπλα από την είσοδο της Πύλης που έχει δύο πολύ καλά μαγαζιά και μετά πήγαμε για ποτό μέσα στο κάστρο στο ρολόι. Από κόσμο θα έλεγα ότι ήταν πάρα πολύ καλά είχε κόσμο αλλά όχι τον πανικό τον μεγάλο δηλαδή περπατούσες άνετα μέσα στο πλακόστρωτο και έβρισκες γενικά να καθίσεις σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά. Φεύγουμε και σειρά τώρα έχει το Κότορ δεν πήγαμε με το καραβάκι αλλά κάναμε τον κύκλο που ήταν πολύ καλή επιλογή διότι περάσαμε και από το Πέραστ σταματήσαμε εκεί κάναμε βαρκάδα πήγαμε στα νησάκια απέναντι γενικά είναι πολύ ωραίο μέρος για να δεις τρεις τέσσερις ώρες φύγαμε για Κότορ κλείνουμε ξενοδοχείο από την απέναντι πλευρά που βλέπεις την παλιά πόλη μπάνιο στην θάλασσα βόλτες το βράδυ στο λιμάνι με τα σκάφη στην παλιά Πόλη είχε αρκετό κόσμο αλλά ήταν υποφερτά. Στο δρόμο για Τίρανα που θα κάναμε μία επόμενη στάση για να σπάσουμε το ταξίδι περάσαμε από όλα τα παραθαλάσσια στο Μαυροβούνιο πάρα πολύς κόσμος πολύ ωραία μέρη παντού χτίζουν τεράστια ξενοδοχεία και αφού περάσαμε τα σύνορα Μαυροβούνιο Αλβανίας διανυκτερεύσουμε και ένα βράδυ στα Τίρανα που μας γκαβωσαν τα mercedes τα audi και τα πόρσε.8 στα 10 ήταν τέτοια αμάξια στο κέντρο. Το κομμάτι της Αλβανίας ήταν το πιο κουραστικό οδηγικά έπρεπε να πηγαίνεις με τα όρια και να μην κάνεις προσπεράσεις γιατί παντού είχε αστυνομία ανά 23 χιλιόμετρα υπήρχε και μπλόκο με σταματημένα αυτοκίνητα εμένα Με σταμάτησαν λίγο πριν το φιέρι σε κάτι στροφές αλλά απλά μας ρώτησαν που πηγαίνουμε και μας άφησαν και φύγαμε.
Γενικά ήταν ένα ταξίδι με πολλά χιλιόμετρα το ξέραμε από την αρχή ότι θα είχε κούραση και χιλιόμετρα αρκετά κάποιες ημέρες φυσικά και θα το ξαναέκανα το άλλο ζευγάρι που ήμασταν μαζι που είναι πιο πολυ της ξαπλώστρας και της παραλίας για διακοπές ξετρελάθηκαν και θελουν να το ξανακάνουμε κάτι τέτοιο. Πραγματικά περάσαμε πάρα πολύ καλά γελάσαμε πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ ήταν ένα ταξίδι που ήθελα να το κάνω χρόνια σίγουρα δεν τα είδαμε όλα όπως θα έπρεπε αλλά πήραμε μία γεύση. Από καύσιμα κάψαμε περίπου στα 450 ευρώ πετρέλαιο τα ξενοδοχεία μέσο όρο ήταν στα 100 ευρώ διόδια περίπου γιατί δεν κράτησα τα χαρτιά πρέπει να πλήρωσα γύρο στα 80 εύρω φαγητό τρώγαμε το βράδυ σε καλά μαγαζια τα έψαχνα στο tripadvisor, φυσικά τρώγαμε και στο χέρι κάποιες ημέρες περισσότερο τα μεσημέρια. Οι δρόμοι ήταν πάρα πολύ καλή σε Σκόπια Σερβία Κροατία Σλοβενία στο Μαυροβούνιο πού πας παραθαλάσσια δεν είναι τόσο καλός ο δρόμος το χειρότερο κομμάτι σε θέμα δρόμου είναι στην Αλβανία που πρέπει αναγκαστικά να πηγαίνεις με τα όρια και ήταν και το κομμάτι που με κούρασε περισσότερο από όλα. Είχαμε πολλές εναλλαγές εικόνων από μέρα σε μέρα και από χώρα σε χώρα. Μάσκα δεν χωράνε πουθενά μόνο εδώ έχουμε αυτό το προνόμιο οι τιμές Γενικά σε καφέ εστιατόρια ήταν πάρα πολύ καλές και σε πολλά σημεία πιο φθηνά και από την Ελλάδα ακόμα και σε πολύ τουριστικά σημεία π.χ. στο μόσταρ στο καφέ ταράτσα δίπλα από την γέφυρα δύο μπύρες corona ένα ουίσκι και μία coca-cola 10 ευρώ στο Ντουμπρόβνικ σε ένα εστιατόριο που φάγαμε γκουρμέ καταστάσεις τέσσερα πιάτα μπύρες αναψυκτικά και δύο τρία ορεκτικά πληρώσαμε 100 ευρώ μέσα στη παλιά πόλη στο Ντουμπρόβνικ τα κοκτέιλ είχαν 12 ευρώ. Πιστεύω τέλη Ιουνίου είναι ιδανικά γιατί δεν έχει πάρα πολύ τουρισμό εγώ έτυχε να ξαναπάω Αύγουστο 13 Αυγούστου και το μετάνιωσα γιατί δεν έβρισκα δωμάτια πουθενά και στο τέλος κατέληξα Αγίους Σαράντα στην Αλβανία για τρεις μέρες. Ελπίζω του χρόνου να έχουμε υγεία και να το ξανακάνουμε και να γνωρίσουμε άλλα μέρη γιατί πραγματικά με το αυτοκίνητο μπορεί να έχει περισσότερο κούραση αλλά βλέπουν τα μάτια σου πολύ περισσότερα.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.370
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν κατάλαβα καλά πήγατε με ένα αμάξι 4 άτομα ; Είναι πολύ καλό αυτό για να μοιράζεις και την οδήγηση. Πολύ λίγα ξοδέψατε σε πετρέλαιο για τόσες μέρες.
Θυμάσαι πόση είναι η απόσταση από Βελιγράδι για Ζαγκρεμπ; Έχω την αίσθηση πως είναι κακό κομμάτι δρόμου αυτό.
Βαλε μας και καμία φωτογραφία μαθές.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Ναι ήμασταν 2 ζευγάρια.
Καλο είναι να μοιράζεσαι την οδήγηση κάτι που σε εμάς δεν έγινε ποτέ.Μονο εγώ οδηγούσα γιατί οι άλλοι φοβόντουσαν.
Ο δρόμος ήταν πολύ καλός.
Εάν θυμάμαι καλά 4 ώρες περίπου έκανα
Φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβασω γιατί μου γράφει ότι είναι μεγάλες και δεν ξέρω πως να τις αλλάξω
 

gionbill

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Ναι ήμασταν 2 ζευγάρια.
Καλο είναι να μοιράζεσαι την οδήγηση κάτι που σε εμάς δεν έγινε ποτέ.Μονο εγώ οδηγούσα γιατί οι άλλοι φοβόντουσαν.
Ο δρόμος ήταν πολύ καλός.
Εάν θυμάμαι καλά 4 ώρες περίπου έκανα
Φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβασω γιατί μου γράφει ότι είναι μεγάλες και δεν ξέρω πως να τις αλλάξω
Πότε πήγατε?? Καλοκαίρι??? Από καθυστέρησεις στα σύνορα???
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Πότε πήγατε?? Καλοκαίρι??? Από καθυστέρησεις στα σύνορα???
Ιούνιο πήγαμε και στα σύνορα δεν είχε πάρα πολύ αναμονή απ' όσο θυμάμαι.Φυσιολογικα πράγματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom