1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Roadtrip

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδευτές με αυτοκίνητο ΙΧ' που ξεκίνησε από το μέλος nikkos, στις 23 Μαϊου 2015.

1. themischar

themischar Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ιβηρική Χερσόνησος-Οδικώς
    Καλησπέρα,
    Γι' αυτό το road trip οι προγραμματισμένες μέρες είναι οριακές ακόμη και με τρεχάλα !
    Στα ερωτήματα :
    Α) Τα Βαλκάνια είναι ασφαλή, δεν χωρά συζήτηση.
    Β) Η 1η διαν/ση με αφετηρία την ΑΘΝ μπορεί να φθάσει μέχρι το Βελιγράδι κι' όχι παραπάνω...
    Γ) Σ' όλες τις χώρες (εκτός EU) θα πάρεις, εύκολα, συνάλλαγμα από κάποιο ΑΤΜ.
    Δ) Το αέριο-καύσιμο υπάρχει ως επι το πλείστον σε πρατήρια των μεγαλουπόλεων.
    Ε) Η καλύτερη θα είναι στο χώρο διαμονής σου εκτός EU γιατί στις EU χώρες, ισχύει ό, τι έχεις και εδώ.
    ΣΤ) Δύσκολα θα προτείνει κάποιος τις επιπλεον της μιας διανυκτερεύσεις σε κάποια πόλη γιατί απλά δε θα' ναι αντικειμενικός !

2. presa

presa Member

DOMNINA- αμάν δε βλέπω να κοιμάμαι το βράδυ, έχει μελέτη σε αυτα που μου έστειλες...

3. presa

presa Member

Καθώς σχεδιάζουμε τις λεπτομέρειες του ταξιδιού μας,έπεσε στο τραπέζι μια ιδέα της γυναίκας μου και εδώ θέλω τα φώτα σας..
    Μπορούμε στο ταξίδι μαζί μας να πάρουμε το πιτσιρίκη (9 ετων) αδελφικού μου φίλου???
    Τι έγγραφα χρειάζονται ,εκτός φυσικά του διαβατηρίου,απο τους γονείς του για να μην έχουμε προβλήματα σε σύνορα και ελένχους στο δρόμο ???

4. themischar

themischar Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ιβηρική Χερσόνησος-Οδικώς
    Δες αρχικά εδώ, Ταξιδιωτικά έγγραφα για ανηλίκους :
    https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/travel-documents-minors/index_el.htm

Και διάβασε, προσεκτικά, κι' από εδώ :
    Καλή οργάνωση . . .

5. presa

presa Member

ευχαριστώ για την βοήθεια.