Roaming με esim

D

Delmem37668

Guest
Είναι ένα θέμα που δεν το έχω βρει εδώ και σκέφτηκα να ανοίξω ένα νήμα για να το γνωρίσουν όσοι δεν το ξέρουν.
Υπάρχουν δυο τύποι sim, μια η κανονική που όλοι γνωρίζουμε και μια η esim, ηλεκτρονική κάρτα ενσωματωμένη στα σχετικά καινούρια τηλέφωνα, καθιστώντας τα δικαρτα
Αλλά με την ευκολία να αγοράζεις την e κάρτα σου πριν ταξιδέψεις στο μέρος που θες και να προσθέτεις όσα δεδομένα χρειάζεσαι χωρίς να ψάχνεις τοπικό πάροχο κάθε φορά που αλλάζεις χώρα.
Υπάρχουν πολλές εταιρίες που προσφέρουν μεμονωμένα τοπικά πακέτα για μια χώρα, για γκρουπ χωρών (όπως αυτά για την ευρωπαϊκή ένωση) για μια ήπειρο που περιλαμβάνει αρκετές χώρες και τέλος οι παγκόσμιες κάρτες.
Οι τιμές ξεκινούν από μερικά ευρώ και αυξάνονται.
Ο ταξιδιώτης θα επιλέξει την κατάλληλη λύση γι αυτόν και για όσο χρόνο τη χρειάζεται,
Στην πλειοψηφία τους οι κάρτες προσφέρουν μόνο δεδομένα, αλλά υπάρχουν και μερικές που δίνουν πακέτα ομιλίας και δεδομένων μαζί.
από τις εταιρείες θα ξεχωρίσω την AIRALO (δίνει πάμπολλα πακέτα και συνδυασμούς) και ίσως με επιφύλαξη την DENT (έχει μόνο μια παγκόσμια κάρτα 365 ημερών σε πολύ καλές τιμές που στην αρχή ήταν για 80 χώρες και ως διά μαγείας το μείωσαν στις 60.)
Η εγκατάσταση στο τηλέφωνο μας που υποστηρίζει μια τέτοια κάρτα είναι Παιχνιδάκι. μπορεί να γίνει μέσα από την εφαρμογή κάθε εταιρίας, η αμέσως μετά την αγορά, με αποστολή στο μειλ μας ενός QR κωδικού που το διαβάζουμε με την κάμερα του κινητού μας.
Τα πακέτα δεδομένων έχουν χρονικό περιορισμό αλλά οι κάρτες συνήθως δεν λήγουν.
Αν χάσουμε η αλλάξουμε το τηλέφωνο μας με μια μικρή ίσως χρέωση πιστεύω πως μπορεί να σταλεί μια καινούρια με την προϋπάρχουσα συνδρομή,
Αν και σε πολλές περιπτώσεις το κόστος μιας κάρτας μερικές φορές είναι δωρεάν η το πολύ 5 ευρώ.
Φορτίζει με μια τραπεζική κάρτα και είσαι έτοιμος να ταξιδέψεις γνωρίζοντας ότι θα έχεις δεδομένα σε οποιαδήποτε χώρα από τη στιγμή που θα πατήσεις το πόδι σου.
Εμείς στην ευρωπαϊκή ένωση είμαστε τυχεροί, γιατί η περιαγωγή είναι δωρεάν αλλά και πάλι μερικές φορές συμφέρει.
Καλό ταξίδι σε όλους λοιπόν.
Το παρακάτω λινκ είναι χρήσιμο.
Βάζεις τη χώρα που θες να πας και σου βρίσκει όλα τα διαθέσιμα πακέτα από όλες τις εταιρίες και αγοράζεις αυτό που θες.
https://esimdb.com
Στην επόμενη αγορά τηλεφώνου ρωτάμε αν υποστηρίζει τις esim.
Είναι ένα χρήσιμο εργαλείο που μας κρατάει συνδεδεμένους πάντα, σχεδόν παντού χωρίς να ψάχνουμε τοπικούς παρόχους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για κινητό που δέχεται esim πέραν της ελληνικής σταθερης sim που εχω, για να μην χρεωθω τα κέρατα μου με την άφιξη στη Τανζανία, πρέπει απλά να κλείσω τη περιαγωγή πριν φτάσω εκεί ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Για κινητό που δέχεται esim πέραν της ελληνικής σταθερης sim που εχω, για να μην χρεωθω τα κέρατα μου με την άφιξη στη Τανζανία, πρέπει απλά να κλείσω τη περιαγωγή πριν φτάσω εκεί ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
Κλείνεις λίγο πριν την αναχώρηση από την Ελλάδα την περιαγωγή για την ελληνική σιμ και δρομολογείς τα δεδομένα από την esim. Ανοίγεις την esim όταν φτάσεις Τανζανία. Αν έχεις iphone μπορώ να σε βοηθήσω στις ρυθμίσεις για αντροιντ κάποιος άλλος. Πάνω κάτω πρέπει να είναι τα ιδια.
Μπορείς να δέχεσαι κλήσεις (αναπάντητες φυσικά) και μηνύματα (δεν χρεώνονται).
Για κλήσεις πίσω στην Ελλάδα βαιμπερ.
IMG_1234.jpeg
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κλείνεις λίγο πριν την αναχώρηση από την Ελλάδα την περιαγωγή για την ελληνική σιμ και δρομολογείς τα δεδομένα από την esim. Ανοίγεις την esim όταν φτάσεις Τανζανία. Αν έχεις iphone μπορώ να σε βοηθήσω στις ρυθμίσεις για αντροιντ κάποιος άλλος. Πάνω κάτω πρέπει να είναι τα ιδια.
Μπορείς να δέχεσαι κλήσεις (αναπάντητες φυσικά) και μηνύματα (δεν χρεώνονται).
Για κλήσεις πίσω στην Ελλάδα βαιμπερ.
Άρα κλείνω μόνο περιαγωγή στην Αθήνα λίγο πριν φύγω και μόλις φτάσω Αρούσα ανοίγω την esim στο αεροδρόμιο. Τα υπόλοιπα τα βρήκα απλά δεν ήξερα αν πρέπει να κάνω κάτι περισσότερο απο το να κλείσω τη περιαγωγή για την ελληνική κάρτα και τις χρεώσεις σε αυτήν, για να ανοίξω την ηλεκτρονική μετά. Δεν το έχω ξανακάνει! Για τις κλείσεις με viber το γνωρίζω, το έχω χρησιμοποιήσει ήδη αλλού. Ευχαριστω
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τη περιαγωγή όταν είμαι Ελλάδα την έχω μόνιμα κλειστή κι εγώ, δε χρειάζεται σε κάτι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν γυρίσω απο χώρα εντός ζώνης ΕΕ τότε παρατώ τη περιαγωγή ανοιχτή, δεν ασχολούμαι. Τη κλείνω μόνο όταν πρόκειται να μεταβώ σε τρίτη χώρα ή να πλησιάσω σε ζώνη τρίτης χώρας, και στη τελευταία περίπτωση θα πρέπει να το θυμηθώ κιόλας, γιατί έχω τη τάση να το ξεχνώ...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Άρα κλείνω μόνο περιαγωγή στην Αθήνα λίγο πριν φύγω και μόλις φτάσω Αρούσα ανοίγω την esim στο αεροδρόμιο. Τα υπόλοιπα τα βρήκα απλά δεν ήξερα αν πρέπει να κάνω κάτι περισσότερο απο το να κλείσω τη περιαγωγή για την ελληνική κάρτα και τις χρεώσεις σε αυτήν, για να ανοίξω την ηλεκτρονική μετά. Δεν το έχω ξανακάνει! Για τις κλείσεις με viber το γνωρίζω, το έχω χρησιμοποιήσει ήδη αλλού. Ευχαριστω
Σωστά, και έναν έλεγχο το APN αν είναι ορθά περασμένο για την esim.
Συνήθως είναι περασμένο αυτόματα, μου έτυχε όμως να το περάσω και χειροκίνητα. Καλό είναι να το γνωρίζεις και να το σημειώσεις κάπου. Βγάλε ένα στιγμιότυπο οθόνης και αποθηκεύσετο στις φωτογραφίες.
Τέλος, η περιαγωγή ανοιχτή για την esim.
Τι εταιρεία επιλέξατε;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σωστά, και έναν έλεγχο το APN αν είναι ορθά περασμένο για την esim.
Συνήθως είναι περασμένο αυτόματα, μου έτυχε όμως να το περάσω και χειροκίνητα. Καλό είναι να το γνωρίζεις και να το σημειώσεις κάπου. Βγάλε ένα στιγμιότυπο οθόνης και αποθηκεύσετο στις φωτογραφίες.
Οκ, το γκούγκλαρα για να καταλάβω τι εννοείς! Και στο iphone και στο android δεν υπάρχει σαν "κουμπί" αλλά αν κατάλαβα σωστά στο android πχ υπάρχει κουμπί "Φορείς παροχής υπηρεσιών δικτύου". Αν απενεργοποιήσεις το "αυτόματα" σου εμφανίζει τα διαθέσιμα δίκτυα και επιλέγεις χειροκίνητα. Σωστά;.... Φαντάζομαι οτι το ίδιο εννοείς για την esim; Όταν την αγοράσω θα πρέπει να μπω στο δίκτυο που την υποστηρίζει;....

Τέλος, η περιαγωγή ανοιχτή για την esim.
Εννοείς οτι όταν ενεργοποιήσω την esim στην Τανζανία να ανοίξω και την περιαγωγή μετά;

Τι εταιρεία επιλέξατε;
Airalo. Και λέω να κάνω δοκιμή το σκ με το πιο φθηνό πακέτο που έχει για Ελλάδα
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Οκ, το γκούγκλαρα για να καταλάβω τι εννοείς! Και στο iphone και στο android δεν υπάρχει σαν "κουμπί" αλλά αν κατάλαβα σωστά στο android πχ υπάρχει κουμπί "Φορείς παροχής υπηρεσιών δικτύου". Αν απενεργοποιήσεις το "αυτόματα" σου εμφανίζει τα διαθέσιμα δίκτυα και επιλέγεις χειροκίνητα. Σωστά;.... Φαντάζομαι οτι το ίδιο εννοείς για την esim; Όταν την αγοράσω θα πρέπει να μπω στο δίκτυο που την υποστηρίζει;....
Εννοείς οτι όταν ενεργοποιήσω την esim στην Τανζανία να ανοίξω και την περιαγωγή μετά;
Airalo. Και λέω να κάνω δοκιμή το σκ με το πιο φθηνό πακέτο που έχει για Ελλάδα
1)Το APN έχει δικό του τμήμα και είναι βασικό για να έχεις Ίντερνετ.

IMG_0336.jpg


IMG_0337.jpg

IMG_0340.jpg


Αφού επέλεξες να αγοράσεις airalo, κατά την εγκατάσταση της κάρτας το ΑPN θα σεταριστει αυτόματα.
Καλό είναι να κανείς ένα στιγμιότυπο οθόνης στην παρακάτω σελίδα η στην αντίστοιχη για αντροιντ σε περίπτωση που χαθούν τα σεταρισματα.

IMG_0339.jpg


Η airalo στην Τανζανία είναι συμβεβλημένη με το δίκτυο Airtel όπου και θα συνδεθεί αυτόματα.
Ίσως χρειαστεί μια επανεκκίνηση. Με τη συγκεκριμένη εταιρεία δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Θα σου στείλουν και αναλυτικό μειλ. Έχει όλες τις οδηγίες και στην εφαρμογή. Δεν θα συναντήσεις απολύτως κανένα πρόβλημα.

2) Μόλις προσγειωθεί το αεροπλάνο, ανοίγεις το τηλέφωνο ενεργοποιείς το πακέτο της airalo όπου θα δέχεσαι δεδομένα και βεβαιώνεσαι ότι η περιαγωγή είναι ενεργή. Θα βρει δίκτυο μόνο του το τηλέφωνο.

3) Δοκίμασε το πρώτο πακέτο και σε περίπτωση που δεν φτάσουν τα δεδομένα φορτίζεις.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.466
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom