Φινλανδία Rovaniemi μετα τέκνων τα Χριστούγεννα

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το ξέρω ότι όλοι κλείνετε τις θερινές σας διακοπές , όπως ξέρω ότι το Ροβανιέμι είναι μεγάλη τουριστική παγίδα. Ωστόσο, δε το θέλουμε για μας αλλά για τα παιδιά μας που κοντεύουν στα 6 και όπου να'ναι θα μάθουν την πικρή αλήθεια ότι εμείς ξεπαραδιαζόμεθα για τα δώρα τους. Μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα θα θέλαμε να τα κάνουμε να νιώσουν λίγη απ'τη μαγεία των Χριστουγέννων .
Είμαστε 3 "ζευγάρια" : εγώ με τη κόρη μου, ο Χ. με την κόρη του και η Μ. με την κόρη της και αποφασίσαμε να πάμε φέτος τα Χριστούγεννα εκεί.
Τα πράγματα είναι μέχρι στιγμής απογοητευτικά, δηλαδή γύρω στα 200 ? η βραδιά το δίκληνο. Αλλά έχουμε ελπίδα πως θα βρούμε κάτι καλύτερο.
Οσον αφορά τα αεροπορικά : Για την ώρα βλέπω από Αθήνα για Ελσίνκι στα 180 ? το άτομο (malev) και από Ελσίνκι για Ροβανιέμι (finnair) στα 213 ? = 786 ? ανά γονιό+παιδί .
Οπότε ζητούμε εναλλακτικές. Δηλαδή αν υπάρχει τρένο για Ροβανιέμι, αν αξίζει , πόσο κόστος έχει κλπ.
Και εναλλακτικές ως προς τη διαμονή , δηλαδή αν θα μπορούσαμε να πάμε λίγο έξω από το χωριό . Βρήκα ένα μοτέλ στα 42 km απόσταση (ωραίος αριθμός :)
Grazie !:cool:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έχεις ρωτήσει σε πρακτορείο; κάνουν χριστουγεννιατικες εκδρομές στο Ροβανιέμι, απλά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα να δω πόσο
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Βασει των περσινών δεδομένων θα είναι γύρω στα 1500 ευρώ χωρίς φόρους / 5 ημέρες / άτομο , από Αθήνα με απευθείας πτήση στο Ροβανιέμι (charter) , οπότε υπολογίζουμε 3.500 ? ανά ζεύγος και δε νομίζω να'ναι καλή προσφορά.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κοιτα μηπως διαφοροποιειται η τιμη αναλογα με την εποχη: ισως ειναι πιο ακριβα τα Χριστουγεννα και να πεφτει η τιμη την Πρωτοχρονια. Αλλωστε εμεις οι ορθοδοξη γιορταζουμε τον Αι Βασιλη με τα δωρα του και την βασιλοπιτα την πρωτοχρονια και οχι στις 25 Δεκεμβριου.
Περα απο την πλακα η κορη μου που ψαχνει ημερομηνιες για σκι στο εξωτερικο βρισκει παντα καλυτερες τιμες διαμονης απο πρωτοχρονια σε Φωτα. Οι υπολοιποι ευρωπαιοι δεν πολυεχουν αδειες εκεινες τις ημερες, αλλα τις προηγουμενες.
Δεν ξερω τι συμβαινει στο Ροβανιεμι, αλλα ειναι σιγουρο οτι τον Αι Βασιλη θα τον δουν. εδω τον ειδαμε εμεις μεσα στον Αυγουστο!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ρώτησε στο πρακτορείο Zeppelin : http://www.zeppelintravel.gr/index.html μήπως μπορεί να σας κλείσει σε συμφέρουσα τιμή πακέτο Ατομικού ταξιδιού (αεροπορικά-ξενοδοχείο). Έχουν συνεργασία με ξενοδοχεία στο Ροβανιέμι.
 
Last edited by a moderator:

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Φενια πηγαινε μεχρι το Ελσινκι και απο κει εχει τραινα για Ροβανιεμι.Σιγουρα η τιμη δεν ειναι ουτε κατα διανοια τοσο υψηλη.Βεβαια εχω να παω απο το 2003 αλλα πολλα σιγουρα δεν εχουν αλλαξει.Στο Ροβανιεμι τι θα κανετε τοσες μερες με μικρα παιδια,σκοταδι και χιονι?Ουτε να τσακωθειτε δεν θα μπορειτε και τα μικρα θα βαρεθουν γρηγορα και θα γκρινιαζουν....
Προτεινω αλλαγη πλευσης.
Υ.Γ.εχεις χρονο να το σκασεις το παραμυθι.;)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Απο΄Λονδινο κοιταξες πτησεις? Κι εγω θελω να το κανω αυτο το ταξιδι πριν καταλαβει την αληθεια που λες κι εσυ....:bleh:
Αληθεια Κοπενχαγη κι εσυ?:)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Απο΄Λονδινο κοιταξες πτησεις? Κι εγω θελω να το κανω αυτο το ταξιδι πριν καταλαβει την αληθεια που λες κι εσυ....:bleh:
Αληθεια Κοπενχαγη κι εσυ?:)
Κοπενχάγη αλλά αργεί λίγο, φέτος θα πέσει δουλειά το καλοκαίρι, γι'αυτό οργανώνω το Χειμώνα μου.
Εχουμε ίδια γούστα βλέπω. :)
Δε κοίταξα από Λονδίνο. Καλή ιδέα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πρώτη εναλλακτική η λετονική AirBaltic για RVN μέσω RIX... φτάνεις βράδυ, φεύγεις πρωί, δε νομίζω όμως να το γλιτώσεις αυτό το pattern ειδικά με το συνδυασμό Malev+Finnair που εκτός από επίφοβος μιας και αποτελείται από ξεχωριστά εισιτήρια, προϋποθέτει έξι συνολικά πτήσεις.
Ενδεικτικά ζεύγη ημερομηνιών 26.12.2011-01.01.2012 ή 26.12.2011-04.01.2011... τιμή ?596 (γονιός,παιδί κάτω από 11,2 βαλίτσες) ή ?556 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 1 βαλίτσα).

Δεύτερη εναλλακτική αντί για Finnair, παίρνεις Norwegian από HEL για RVN.. τιμές από ?177 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 2 βαλίτσες) ή ?165 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 1 βαλίτσα).

Tρίτη εναλλακτική πας με Norwegian από HEL για RVN με ?80 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 2 βαλίτσες) ή ?74 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 1 βαλίτσα). Γυρνάς με βραδινό τρένο από Ροβανιέμι για Ελσίνκι και έτσι γλιτώνεις μια ακριβή διανυκτέρευση... τιμή ?181 (γονιός, παιδί κάτω από 16 σε δίκλινη καμπίνα) ή ?120 (γονιός, παιδί κάτω από 16)... διάρκεια 13 ώρες.

Διαμονή νομίζω θα είδες το City Hotel Rovaniemi με ?174 το δίκλινο με πρωινό... δεν είναι ακριβά για τέτοια εποχή και τέτοιο μέρος.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Πρώτη εναλλακτική η λετονική AirBaltic για RVN μέσω RIX... φτάνεις βράδυ, φεύγεις πρωί, δε νομίζω όμως να το γλιτώσεις αυτό το pattern ειδικά με το συνδυασμό Malev+Finnair που εκτός από επίφοβος μιας και αποτελείται από ξεχωριστά εισιτήρια, προϋποθέτει έξι συνολικά πτήσεις.
Ενδεικτικά ζεύγη ημερομηνιών 26.12.2011-01.01.2012 ή 26.12.2011-04.01.2011... τιμή ?596 (γονιός,παιδί κάτω από 11,2 βαλίτσες) ή ?556 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 1 βαλίτσα).

Δεύτερη εναλλακτική αντί για Finnair, παίρνεις Norwegian από HEL για RVN.. τιμές από ?177 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 2 βαλίτσες) ή ?165 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 1 βαλίτσα).

Tρίτη εναλλακτική πας με Norwegian από HEL για RVN με ?80 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 2 βαλίτσες) ή ?74 (γονιός, παιδί κάτω από 11, 1 βαλίτσα). Γυρνάς με βραδινό τρένο από Ροβανιέμι για Ελσίνκι και έτσι γλιτώνεις μια ακριβή διανυκτέρευση... τιμή ?181 (γονιός, παιδί κάτω από 16 σε δίκλινη καμπίνα) ή ?120 (γονιός, παιδί κάτω από 16)... διάρκεια 13 ώρες.

Διαμονή νομίζω θα είδες το City Hotel Rovaniemi με ?174 το δίκλινο με πρωινό... δεν είναι ακριβά για τέτοια εποχή και τέτοιο μέρος.
μη χάνεις το χρόνο σου εδώ άνοιξε ένα γραφείο να τελειώνουμε:D:clap:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν ποτέ περνούσε η διαστροφική ιδέα από το μυαλό μου, να παντρευτώ, ομολογώ πως έναν άντρα με το μυαλό του North66 θα ήθελα :)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Αν ποτέ περνούσε η διαστροφική ιδέα από το μυαλό μου, να παντρευτώ, ομολογώ πως έναν άντρα με το μυαλό του North66 θα ήθελα :)
66 αυτός 42 εσύ μεγάλη διαφορά αλλα άμα μιλάμε για διαστροφή..... εδω θεςνα πας ροβανιέμι....:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom