Ryanair: Τρεις νέες πτήσεις από Θεσσαλονίκη

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Έχεις δίκιο δεν εκφράστηκα καλά :xmas_smile:. Εννοούσα φυσικά το αυτοννόητο ότι η πτήση από Θεσσαλονίκη είναι μέχρι το αεροδρόμιο στην Girona
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
απ'ότι είδα πρέπει να σταματάει κάπου τον Ιούνιο η σύνδεση.. Είναι σίγουρα seasonal..
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
απ'ότι είδα πρέπει να σταματάει κάπου τον Ιούνιο η σύνδεση.. Είναι σίγουρα seasonal..

Δοκίμασα μια αναζήτηση και μου έβγαλε διαθέσιμες πτήσεις και για μέσα Ιουνίου και για μένα Ιουλίου, οπότε λογικά οι πτήσεις θα συνεχιστούν και το καλοκαίρι.
Θα ήταν παράλογο να τις διακόψει άλλωστε την καλοκαιρινή περίοδο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σε όσους φαίνεται μακρυά το Girona μπορούνε άνετα να πάνε μέχρι την Αθήνα και να βρουν μια καλή εταιρία από εκεί. Για τους υπόλοιπους μας ήρθε κουτί. Αν έβαζε και μια Μαδρίτη θα πίστευα επιτέλους ότι υπάρχει θεός.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν είναι ΤΟ Girona, είναι Η Χιρόνα...
Είναι όμως ΤΟ (αεροδρόμιο) (της) Χιρόνα ή οπως αλλιώς θέλει ο Θανάσης. Η ελειπτική γραφή είναι συνηθισμένη στη λογοτεχνία και σίγουρα θα βρίσκεις αντίστοιχα πολλά παραδείγματα εσύ (που όπως είμαι σίγουρος) διαβάζεις πολύ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι όμως ΤΟ (αεροδρόμιο) (της) Χιρόνα ή οπως αλλιώς θέλει ο Θανάσης. Η ελειπτική γραφή είναι συνηθισμένη στη λογοτεχνία και σίγουρα θα βρίσκεις αντίστοιχα πολλά παραδείγματα εσύ (που όπως είμαι σίγουρος) διαβάζεις πολύ.
Θα πείς ποτέ "Σε όσους (επισκέπτες της Ξάνθης) φαίνεται μακριά το Χρυσούπολη ας ..."?
Η για να το χοντρύνω, "για να πάω στη Βέροια έχει μια ώρα δρόμο από το Θεσσαλονίκη όπου προσγειώνομαι"?

Άσε που, κατά τη γνώμη μου πάντα, η Χιρόνα είναι σαφώς ομορφότερη από τη Βαρκελώνη, και δεν καταλαβαίνω γιατί οι Ryanair-τουρίστες φεύγουν από κει χωρίς να σταματήσουν να την απολαύσουν...

ΥΓ. Δε διαβάζω πολύ. Στα Ελληνικά τουλάχιστον.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.137
Θα πείς ποτέ "Σε όσους (επισκέπτες της Ξάνθης) φαίνεται μακριά το Χρυσούπολη ας ..."?
Η για να το χοντρύνω, "για να πάω στη Βέροια έχει μια ώρα δρόμο από το Θεσσαλονίκη όπου προσγειώνομαι"?

Άσε που, κατά τη γνώμη μου πάντα, η Χιρόνα είναι σαφώς ομορφότερη από τη Βαρκελώνη, και δεν καταλαβαίνω γιατί οι Ryanair-τουρίστες φεύγουν από κει χωρίς να σταματήσουν να την απολαύσουν...

ΥΓ. Δε διαβάζω πολύ. Στα Ελληνικά τουλάχιστον.
Βρέθηκα πριν μια δεκαετία στη Χιρόνα για 5 μέρες με μια υποτροφία του ΙΚΥ, μέχρι τότε αγνοούσα την ύπαρξή της. Η πόλη είναι ένα διαμαντάκι, δε συγκρίνεται με τη Βαρκελώνη γιατί τα μεγέθη είναι διαφορετικά, αλλά αξίζει η αυθεντικότητά της. Χωρία ορδές τουριστών, με γνήσια φιλικούς κατοίκους, και μοναδική γραφικότητα στην παλιά πόλη. Βρέθηκα την περίοδο της ανοιξιάτικης ανθοέκθεσης, οι κάτοικοι άνοιγαν τα σπίτια τους τα απογεύματα και μας έδειχναν τους εσωτερικούς κήπους τους! Ενδιαφέρον το πώς το αραβο-εβραϊκό παρελθόν της έχει σφραγίσει την αρχιτεκτονική, κάτι που δε φαίνεται στη Βαρκελώνη.
Ξαναβρέθηκα τελικά πρόπερσι για λίγες ώρες, αλλά νοστάλγησα τις μέρες που πέρασα εκεί με τους χαλαρούς ρυθμούς της στην παλιά πόλη, στα καφέ δίπλα στο ποτάμι...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Θα πείς ποτέ "Σε όσους (επισκέπτες της Ξάνθης) φαίνεται μακριά το Χρυσούπολη ας ..."?
Η για να το χοντρύνω, "για να πάω στη Βέροια έχει μια ώρα δρόμο από το Θεσσαλονίκη όπου προσγειώνομαι"?

Άσε που, κατά τη γνώμη μου πάντα, η Χιρόνα είναι σαφώς ομορφότερη από τη Βαρκελώνη, και δεν καταλαβαίνω γιατί οι Ryanair-τουρίστες φεύγουν από κει χωρίς να σταματήσουν να την απολαύσουν...

ΥΓ. Δε διαβάζω πολύ. Στα Ελληνικά τουλάχιστον.
Καλέ μου Τάβερ δεν το συνεχίζω εδώ, όταν βρεθούμε έχουμε να κάνουμε μια κουβέντα για τις κλίσεις των ξένων ονομάτων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.079
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom