Ryanair ryanair - αποζημίωση ή τι?

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Καλησπέρα σας ,

μετά απο πολύ καιρό ξαναγράφω για να ζητήσω απεγνωσμενα μια συμβουλή απο εμπειρότερους.
Έχω κανονίσει ένα ταξίδι από ταλλίν μεσω λίβερπουλ στο άμστερνταμ και απο εκεί μέσω λονδίνου πίσω στο Ταλλίν . Οι ημερομηνίες που ταξιδεύω είναι τον δεκέμβρη .Οι τρεις πτήσεις είναι με easy jet και η τελευταία (λονδινο - ταλλιν) με ryanair.

Κατα την επιστροφή λόγο προγραματισμένων πτήσεων είχα μια ολοκληρη μερα κενή στο Λονδινο και η επόμενη ήτανε η επιστροφή στην Εσθονία .

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Η αγαπητή και αξιολάτρευτη (φθηνή δηλαδή) Ryanair , μετέφερε την πτήση (η την άλλαξε δεν έχω την δυνατότητα να το δω online αν ειναι ο ίδιος αριθμος πτήσης) και απο 5/12 το πήγε 7/12 . Εγώ δε μπορώ να κάτσω δυο μερες λονδίνο. Μου προτείνανε με mail αποζημίωση του ποσού του εισητηρίου . Δε με καλύπτει τίποτα από τα δύο. Εχω διαβάσει τα δικαιώματα που δίνει η ΕΕ αλλα δε βγάζω άκρη σε ποια περίπτωση είμαι και πως πρέπει να ενεργήσω . Κάποια ιδέα?
Επίσης μιλάμε για δύο εισητήρια μιας και θα είμαι μαζί με την Ιταλίδα συγκάτοικό μου..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχω κανονίσει ένα ταξίδι από ταλλίν μεσω λίβερπουλ στο άμστερνταμ και απο εκεί μέσω λονδίνου πίσω στο Ταλλίν .
Δεν υπάρχει μέσω με τις συγκεκριμένες low-cost μιας και δεν προσφέρουν πτήσεις με ανταπόκριση αλλά απλά legs με αποτέλεσμα η ευθύνη έγκαιρης επιβίβασης στην επόμενη πτήση να βαρύνει αποκλειστικά τον επιβάτη ακόμα και αν υπάρξει καθυστέρηση υπ'ευθύνη της εταιρείας.

Εγώ δε μπορώ να κάτσω δυο μερες λονδίνο. Μου προτείνανε με mail αποζημίωση του ποσού του εισητηρίου .
Η FR σε ενημέρωσε εγκαίρως και σου πρότεινε αποζημίωση του εισιτηρίου σου. Δε θα έπρεπε να έχεις απαίτηση να σε αποζημιώσει γιατί α) εσύ υπ'ευθύνη σου κόλλησες και άλλες πτήσεις πριν την πτήση της FR και β) ο CEO της FR έχει κατ'εξακολούθηση δηλώσει ότι απεχθάνεται τις αποζημιώσεις και είναι πολιτική της εταιρείας να απορρίπτει αιτήσεις για αποζημίωση.
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
μα με συγχωρεις κλεινεις εισητήριο με οποιαδηποτε εταιρεια και μετα σου αλλαζει την πτηση δυο μερες αργοτερα και δε πρεπει να εχω απαίτηση για αποζημίωση??? ειμαστε καλα τι μου λες?

αν καταλαβα κατι λαθος απο αυτα που ειπες παρακαλω εξηγησε γιατι αυτο ακουγεται παραλογο.

και δε με νοιαζει τι εχει δηλωσει η εταιρεία αλλά ποια είναι τα δικαιώματα μου
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
α) εσύ υπ'ευθύνη σου κόλλησες και άλλες πτήσεις πριν την πτήση της FR και
επισης αυτο ειναι ασχετο με το θεμα , δε ξερω αν δε καταλαβες κατι καλά αλλα το προβλημά μου είναι ότι θα κατσω δυο μερες λονδίνο παραπάνω οχι οτι χανω καποια πτηση


επισης να σε ενημερωσω οτι η easyjet σου ζητάει να δηλώσεις τον λογο του ταξιδιού και της πτήσης. Εκεί μπορείς να διαλέξεις οτι αλλαζεις απλά πτήση άρα υπάρχει το "μεσω" με την συγκεκριμένη εταιρεία
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε νομίζω να καταθέρεις τίποτα

δε διαβάζουμε καν τα terms? τι κάνετε κλικ όπου θέλετε
Conditions

με την Ryanair παντα υπάρχει ρίσκο (κι όχι μόνο με την Ryanair, άλλα κι με όλες τις εταιρίες που έχεις κλείσει 2 ξεχωριστά εισητήρια)
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
δε νομίζω να καταθέρεις τίποτα

δε διαβάζουμε καν τα terms? τι κάνετε κλικ όπου θέλετε

Conditions

με την Ryanair παντα υπάρχει ρίσκο (κι όχι μόνο με την Ryanair, άλλα κι με όλες τις εταιρίες που έχεις κλείσει 2 ξεχωριστά εισητήρια)
1. αμα δε μπορεις να εισαι ευγενικος καλυτερα μην απαντας καθόλου
2. ασφαλως και εχω διαβασει τα τερμς
3. μου εχουν ηδη προτεινει αποζημίωση
4.εχω ηδη διαβασει τα δικαιωματα που δινει η Ε.Ε.
5. μαλλον εσυ δε διαβασες προσεκτικά ότι έγραψα
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
9.1.2 When we accept your booking, we will notify you of the scheduled flight timings in effect as of that time, and it will be shown on your Confirmation/Itinerary. It is possible we may need to change the scheduled flight timings after you have booked your flight. If you provide us with your e-mail address and an away contact number, we will endeavour to notify you of any changes by such means. In the situations not covered by Article 9.2 below, if, after you make your reservation, but before the date of travel, we change the scheduled departure time by more than three hours and this is unacceptable to you and we are unable to book you on an alternative flight which is acceptable to you, you will be entitled to a refund for all monies paid in respect of the time changed flight, without further liability.

αυτο προς ενημέρωση όλων λοιπόν ...
και επαναλαμβάνω το ερώτημα αν καποιος μπορει να βοηθήσει στο πως να χειριστώ την κατάσταση και να πάρω αυτά που δικαιούμε . αν ζητήσω αποζημίωση πολυ φοβαμαι οτι θα μου δώσουν τα λεφτα που πλήρωσα και τωρα θα πρεπει να δωσ πιο πολλά για αλλη πτηση την ιδια μέρα . οπότε η θα μου δώσουν νεο εισητηριο με αλλη εταιρεία ή θα πρεπει να μου καλύψουν τα έξοδα διαμονης (πραγμα το οποιο δε θελω αλλα θελω το πρωτο σενάριο) . Καμια ιδέα απο κάποιον εμπειρότερο?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.776
4.εχω ηδη διαβασει τα δικαιωματα που δινει η Ε.Ε.
αφου λες οτι διαβασες τον κανονισμο τοτε θα ειδες οτι οι αερ.εταιριες
δεν υποχρεουνται στην καταβολη αποζημιωσης,αφου εχεις ενημερωθει
τουλαχιστον 2 εβδομαδες πριν την πτηση σου που καταργηθηκε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Koan ολοι καταλαβαινουμε τον εκνευρισμο σου κι ολοι εχουμε νευρα οταν -και αν- μας τυχαινει κατι αναλογο με την περιπτωση σου. Απο την αλλη ομως ειναι παραξενη -για να μην πω παραλογη- η συμπεριφορα απεναντι στους συμφορουμιτες που εσπευσαν να σε βοηθησουν.

Δεν νομιζω πως κανενας απο τους North66, ThanasisU2 και panpan* ηταν αγενης μαζι σου. Προσπαθησαν να σου δωσουν να καταλαβεις οτι δεν μπορεις να εχεις τις απαιτησεις που εχεις**. Και μη τους λες συνεχεια πως δεν καταλαβαν... αλλωστε απο την παρουσια τους στο φορουμ δεν εχουν δειξει πως ειναι χαζοι, ουτε οτι γραφουν αρλουμπες οταν προκειται να δωσουν πληροφοριες σε καποιο μελος.

Αν τωρα εσυ παρα τις απαντησεις τους νομιζεις πως μπορεις να διεκδικησεις κατι παραπανω απο αυτα που ηδη σου δινει η ryanair καλυτερα να απευθυνθεις σε ενα δικηγορο ειδικευμενο στα θεματα των αερομεταφορων και να κινηθεις νομικα εναντιον τους.

* Που να σ' επιανε και ο Traveller
** Σιγα μη σε βαλουν και στη πρωτη θεση της LH ή μη σου κανουν κρατηση για την βασιλικη σουιτα στο The Connaught.
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
Koan ολοι καταλαβαινουμε τον εκνευρισμο σου κι ολοι εχουμε νευρα οταν -και αν- μας τυχαινει κατι αναλογο με την περιπτωση σου. Απο την αλλη ομως ειναι παραξενη -για να μην πω παραλογη- η συμπεριφορα απεναντι στους συμφορουμιτες που εσπευσαν να σε βοηθησουν.

Δεν νομιζω πως κανενας απο τους North66, ThanasisU2 και panpan* ηταν αγενης μαζι σου. Προσπαθησαν να σου δωσουν να καταλαβεις οτι δεν μπορεις να εχεις τις απαιτησεις που εχεις**. Και μη τους λες συνεχεια πως δεν καταλαβαν... αλλωστε απο την παρουσια τους στο φορουμ δεν εχουν δειξει πως ειναι χαζοι, ουτε οτι γραφουν αρλουμπες οταν προκειται να δωσουν πληροφοριες σε καποιο μελος.

Αν τωρα εσυ παρα τις απαντησεις τους νομιζεις πως μπορεις να διεκδικησεις κατι παραπανω απο αυτα που ηδη σου δινει η ryanair καλυτερα να απευθυνθεις σε ενα δικηγορο ειδικευμενο στα θεματα των αερομεταφορων και να κινηθεις νομικα εναντιον τους.

* Που να σ' επιανε και ο Traveller
** Σιγα μη σε βαλουν και στη πρωτη θεση της LH ή μη σου κανουν κρατηση για την βασιλικη σουιτα στο The Connaught.
και αυτό ειρωνικό είναι
αμα θελει καποιος να κανει πλακα βάζει ένα emoticon ξερεις απο αυτά :bleh:

για τα υπόλοιπα απάντησα . Εκνευρισμένος δεν είμαι αλλα δε περίμενα τοση έλειψη επικοινωνίας σε "Γραπτό" λόγο . Καλη σας συνέχεια!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Tι ειδους επικοινωνια ηθελες δηλαδη? Εκλεισες εισιτηρια με low cost και θα επρεπε να ξερεις οτι τετοιες αλλαγες δρομολογιων ειναι συνηθισμενες σε τετοιες εταιρειες. Πληρωνεις φτηνα εισιτηρια αλλα αναλαμβανεις τα ρισκα. Ειδοποιηθηκες εγκαιρα για την αλλαγη, σου δοθηκε η δυνατοτητα εξαργυρωσης των εισιτηριων, τι αλλο θελεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.553
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom