Ryanair Ryanair και χαμηλές τιμές!

Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πείτε μου λίγο τι παίζει με τα εισιτήρια γιατί θα τρελαθώ! :mad: Έχει κλείσει μια φίλη για Ιούνιο για Ρώμη με κάτι τρελές τιμές που το εισιτήριο τις βγαίνει 20 άντε 30? πήγαινε-έλα και εγώ ψάχνω για Σεπτέμβριο και μου βγάζει με 95? πήγαινε-έλα...
Είναι προσφορές που βγαίνουν για την τάδε ημερομηνία π.χ. ή εγώ ψάχνω λάθος? :(
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πάλι τα ίδια... δε βγαίνει η Ryanair αν όλα τα εισιτήρια κοστίζουν 20? πήγαινε-έλα, είναι θέμα κοινής λογικής. Η Ryanair είναι εταιρεία low-cost όχι low-fare.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Οι χαμηλές τιμές της Ryanair δε βγαίνουν με τη λογική, όσο πιο μακριά ημερολογιακά, τόσο πιο φτηνά. Απ' ότι έχω παρατηρήσει, οι φτηνές τιμές συνήθως βγαίνουν ένα-ενάμιση μήνα πριν, αλλά και πάλι αυτό είναι πολύ σχετικό. Καθόλου απίθανο λοιπόν αρχές Αυγούστου να δεις τιμές 5 και 10 ευρώ για Ρώμη που να αφορούν Σεπτέμβρη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι χαμηλές τιμές της Ryanair βγαίνουν βάσει κάποιου αλγορίθμου που δε γνωρίζουμε και έχει συγκεκριμένες παραμέτρους. Με όποιο όμως τρόπο και σε όποιες ημερομηνίες αποφασίσει να μοιράσει η Ryanair τις φθηνές τιμές, σίγουρα έχει καθορίσει εξαρχής ένα κατώτατο όριο εισπράξεων ώστε ένα δρομολόγιο να έχει κέρδος ή να μην έχει υπερβολικές ζημιές. Η κοινή λογική έγκειται στο γεγονός ότι το κατώτατο όριο εισπράξεων δεν μπορεί να επιτευχθεί με 10 ευρώ ανά επιβάτη ανά σκέλος και ότι στο τέλος της μέρας κάποιοι θα πρέπει να πληρώσουν τους ακριβούς ναύλους (όπως ακριβώς η κερδοφορία των διηπειρωτικών δρομολογίων καθορίζεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό απ' την πληρότητα της πρώτης και της διακεκριμένης θέσης). Άλλωστε η ίδια η μηχανή της Ryanair δίνει τη δυνατότητα ταυτόχρονης κράτησης μέχρι και για 25 ενήλικους επιβάτες και όχι για το σύνολο των θέσεων ενός αεροσκάφους, προφανώς για να μπορεί η εταιρεία να μεταβάλλει την τιμολόγηση των θέσεων όταν η πληρότητα αυξάνεται.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
243
Likes
110
Επόμενο Ταξίδι
???
εντελως ενημερωτικα καποια στοιχεια (προ 10ετιας) που επεσαν στα χερια μου προσφατα σχετικα με τις 2 μεγαλες loco:


Μοναδιαίο κόστος (ανά διαθέσιμη θέση και χιλιόμετρο πτήσης*):
Easyjet:7,1 cents Ryanair:4,5 cents
* Το αντίστοιχο για τους παραδοσιακούς αερομεταφορείς είναι 12 cents

Ελάχιστο ποσοστό πλήρωσης θέσεων για δημιουργία κέρδους:
Easyjet:75% Ryanair:55%

Μείωση του συνολικού κόστους επί του κόστους των παραδοσιακών αερομεταφορέων:
Easyjet:-40% Ryanair:-65%

Μέσος εβδομαδιαίος αριθμός πτήσεων ανά δρομολόγιο:
Easyjet:3 Ryanair:2

Μεικτό περιθώριο λειτουργικού κέρδους:
Easyjet:9,5% Ryanair:26%


Πρέπει να επισημανθεί ότι το κοστολογικό πλεονέκτημα της Ryanair που αφορά τη χρήση αεροδρομίων ανέρχεται στο 33% της μείωσης του συνολικού κόστους. Το κόστος αεροδρομίων της Easyjet είναι μεγαλύτερο εκείνου της Ryanair καθώς περιλαμβάνει μεγάλες Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες.
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κατάλαβα...Άρα είναι θέμα τύχης να πετύχεις προσφορά!!Και το θέμα είναι ότι μεταξύ άλλων Ευρωπαϊκών χωρών που κοιτούσα έβρισκα σε διάφορες ημερομηνίες χαμηλές τιμές...Φυσικά για εμάς ισχύουν άλλα... -.-'
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κατάλαβα...Άρα είναι θέμα τύχης να πετύχεις προσφορά!!Και το θέμα είναι ότι μεταξύ άλλων Ευρωπαϊκών χωρών που κοιτούσα έβρισκα σε διάφορες ημερομηνίες χαμηλές τιμές...Φυσικά για εμάς ισχύουν άλλα... -.-'
Δεν ισχύουν ακριβώς άλλα, συχνότατα έχει προσφορές από δω. Εκτός αν είμαι τόσο γουρλού και τυχαίνω συνέχεια φτηνές πτήσεις.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Πείτε μου λίγο τι παίζει με τα εισιτήρια γιατί θα τρελαθώ! :mad: Έχει κλείσει μια φίλη για Ιούνιο για Ρώμη με κάτι τρελές τιμές που το εισιτήριο τις βγαίνει 20 άντε 30? πήγαινε-έλα και εγώ ψάχνω για Σεπτέμβριο και μου βγάζει με 95? πήγαινε-έλα...
Είναι προσφορές που βγαίνουν για την τάδε ημερομηνία π.χ. ή εγώ ψάχνω λάθος? :(
εαν θες να πας σεπτεμβριο πρεπει να αρχισεις να παρακολουθεις για προσφορες τον ιουλιο,οχι νωριτερα,οι προσφορες βγαινουν για τον επομενο και τον μεθεπομενο μηνα και καλο ειναι να ξερεις πανω κατω την χαμηλοτερη τιμη που παιζει για καθε προορισμο οποτε μολις δεις κατι εκει κοντα να την κλεισεις η να περιμενεις μηπως πεσει και αλλο.φιλοι μου εκλεισαν απο σεπτ για νοεμβριο για ρωμη με 80 ευρο κι εγω το εκλεισα 3 βδομαδες πριν για νοεμβριο παλι με 29!
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Άσε-άσε παίζεις με τον πόνο μου...Γιατί εκεί που γκρίνιαζα[γι'αυτό άνοιξα και το θέμα :D ] πετυχαίνω για Ιούλιο με 50? πήγαινε-έλα για Ρώμη...Τώρα που τα κοίταξα ανέβηκε η τιμή...4,5? αλλά ανέβηκε...:roll:Και το θέμα είναι ότι πληρώνομαι τέλος Μαϊού και δεν έχω την δυνατότητα να τα κλείσω τώρα... :(:klaps:
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
O ποιητής λέει ότι αν δεν υπάρχει χαρτί καλύτερα να καθόμαστε για trip-report-reading στο σπίτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.546
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom