Ryanair 40% έκπτωση

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Η Ryanair που πετάει από Αλμυρό Βόλου έχει 40% έκπτωση για τους μήνες μέχρι το Νοέμβριο και για κρατήσεις που θα γίνουν έως και 2/9 το βράδι. Μια πρόχειρη αναζήτηση μου βγάζει 12 ευρουλάκια για Μιλάνο 7/10 με 10/10. Δελεαστικό, αλλά δεν μπορούμε να πάρουμε άδεια:(.
Καλή τύχη σε όσους ενδιαφέρονται!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
υπαρχει κανεις που εχει πεταξει με ryanair να μου πει εντυπωσεις;
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
δεν έχω πεταξει με ryanair, αλλα πρόκειται για μιας από τις μεγαλύτερες αεροπορικές εταιρείες στην Ευρώπη (ίσως η μεγαλύτερη εταιρεία χαμηλού κόστους της Ευρώπης)
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Το Μιλανο ομως ειναι Bergamo ως πολη αφιξης ...

Για καποιον που θελει να πεταξει Αθηνα Μιλανο , θα εχει την περιπετεια , Αθηνα-Βολος πηγαινε ελα (600κμ) και Bergamo-Milanp πηγαινε ελα (300 χλμτρα)

Στο συνολο σχεδον 1000μετρα ποικιλοτροπου μεταβασης , για να απολαυσω ενα φθηνο αεροπορικο εισητηριο ...

too much μου φαινεται ....
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
Aloha

Πέρυσι τον Φεβρουάριο είχα πάει Βρυξέλλες Ρώμη με Ryanair ?30
το μόνο πρόβλημα ήταν ότι τα αεροδρόμια βρίσκονται μακριά από το κέντρο τις πόλις
από πτήση τι Ryanair τι Brussels Airlines ένα και το ίδιο είναι.
προσοχή στους κανόνες όπως για βαλίτσες, θέσεις και check in.
καλό ταξίδι
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
υπαρχει κανεις που εχει πεταξει με ryanair να μου πει εντυπωσεις;
Τη πρώτη φορά που πήρα ryanair είπα δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπετάξω με την εν λόγω εταιρεία. Η πτήση μου ήταν Παρίσι (στο Μπωβέ συγκρεκριμένα που ουσιαστικά δεν είναι Παρίσι) προς Στοκχόλμη (στο Σκάβστα που είναι 1κ30 εκτός πόλης.

Έπειτα πέταξα με ράιν ξανά και ξανά. Η άποψη μου τελικά είναι η εξής:

Την αξιολογώ θετικά στα εξής:
-Πολύ οικονομικό εισιτήριο σε οποιαδήποτε εποχή και αν πετάξεις. Σίγουρα το εισιτήριο θα σου βγαίνει οικονομικότερο από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία ακόμα και αν είναι το ακριβότερο της ράιν.
-Στο ήδη οικονομικό εισιτήριο έρχονται 5-6 φορές το χρόνο εκπτώσεις στα εισιτήρια έως και 80%(έχω πετύχει). Το σύνηθες που έχω συναντήσει είναι 40%.
-Το βάζω και στα αρνητικά αλλά και στα θετικά. Εχει αυστηρό περιορισμό βάρους 15κιλά στη βαλίτσα και μια χειραποσκευή 10κιλών. Η εταιρεία είναι μόνο Ευρώπη άρα υποθέτουμε ένα μέσο όρο διακοπών μιας εβδομάδας που θεωρώ καταλληλο βάρος για ένα άνετο ταξίδι. Πραγματικά νιώθω πολύ πιο άνετα στα ταξίδια πλέον έχοντας στο νου τι θα πάρω και με σύνεση κουβαλάω ένα μαξιμουμ κιλών που δε με επιβαρύνουν. Παρόλο που η εταιρεία το κάνει για κερδοσκοπικούς λόγους θεωρώ ότι το βάρος 25 κιλών συνολικά και μιας μονο χειραποσκευής χαρακτηρίζει μια άνετη διαδρομή.
-Επίσης το βάζω και στα αρνητικά. Δεν είναι απαραίτητα αρνητικό που τα αεροδρόμια της είναι πάρα πολύ μακριά. Μπορεί απλά να είναι εκεί ο προορισμός σου.
-Μισθώνει λεωφορεία από τα αεροδρόμια στις διάφορες πόλεις. Σε ώρες μάλιστα που έχει πτήσεις, οπότε καμμιά φορά μπορεί να ΄σαι και νωρίτερα απότι αν ήσουν σε ένα μεγάλο αεροδρόμιο που είναι δίπλα στη πόλη που προορίζεσαι.
-Στην ώρα της. Στο τέλος κάθε πτήσης λέει ότι πήρατε μια από το 99% των πτήσεων που είναι στην ώρα της, αν όντως έτσι είναι. Πράγματι, δεν έχω πετύχει ποτέ καθυστέρηση. Πολύ σημαντικό.
-Δε ξέρω από αεροπλάνα αλλά θέμα ασφάλειας νομίζω δεν τίθεται.
-Έχω χάσει το κινητό μου μέσα στο αεροπλάνο και μου το έστειλαν μέσα σε δύο μέρες. Τα έξοδα δικά μου αλλά πολύ εξυπηρετικοί.
-Άπειρες πτήσεις. Από Βρετανία και Δουβλίνο που έχει τις περισσότερες πτήσεις, οι τιμές ξεκινούν όσο ένας καφές και φτάνουν όσο 10.
-Λόγω των άπειρων πτήσεων θα έχεις σίγουρα περισσότερο χώρο και καθίσματα στη διάθεση σου (τον χρειάζεσαι γιατί είναι λίγο στενούτσικο το πακέτο), επειδή δε γεμίζουν και εύκολα.
-Θέσεις δεν έχει. Το βάζω στο θετικό γιατί βαριέμαι που όλοι ψαχνόμαστε και αγωνιούμε για τη θέση.
-Συνδυαστικά με το εισιτήριο μπορείς να πετύχεις κάποια καλύτερη τιμή αν κλείσεις αμάξι ή ξενοδοχείο.
-Λίγη ώρα πριν προσγειωθείς, στις Αγγλικές πτήσεις τουλάχιστον, πουλάνε εισιτήρια λεωφορείου ή τρένου. Προσοχή όμως τι εταιρεία πουλάνε. Ας πούμε στην Αγγλία έχουν τη terravision που σε σύγκριση με τη nationalexpress είναι χάλια. Ενώ στην Ιταλία τα δρομολόγια είναι πιο συχνά.

Την αξιολογώ αρνητικά στα εξής:
-Χρεώνει τη βαλίτσα, και κάθε έξτρα κιλό πέρα των 15 με πολλά...
-Χρεώνει τα πάντα, πέρα από το φτηνό σου εισιτήριο έχεις να πληρώσεις, φαγητό (αν θέλεις), ασφάλεια (αν θέλεις), χρέωση κάρτας (θες δε θες), βαλίτσα (αν θέλεις), εξοπλισμό (σκι, κλπ), γρήγορη επιβίβαση (τρίχες), και αρκετά άλλα.
-Αεροδρόμια που φτάνεις σε περίπου δύο ώρες κατά μέσο όρο από πρωτεύουσα του εκάστοτε νομού, που πιθανόν διακοπάρεις.
-Άπειρες πτήσεις. Χειρότερο περιβαλλοντικό δε θα μπορούσε να κάνει. Γιατί τόσες πτήσεις αφού δε γεμίζουν; Είναι χαρακτηριστική Βρετανική συνήθεια η ποσότητα έναντι της ποιότητας. Φυσικά εδώ δε μιλάμε για καμμία ποιότητα, μέχρι και οι στολές: Κιτσάτες.


Εν ολίγοις αν μένεις Βόλο, Κώ ή Ρόδο την παίρνεις άνετα και για 2 μέρες. Αν όχι, τότε είναι άλλοι οι παράγοντες που πρέπει να συνυπολογίσεις.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Το Μιλανο ομως ειναι Bergamo ως πολη αφιξης ...

Για καποιον που θελει να πεταξει Αθηνα Μιλανο , θα εχει την περιπετεια , Αθηνα-Βολος πηγαινε ελα (600κμ) και Bergamo-Milanp πηγαινε ελα (300 χλμτρα)

Στο συνολο σχεδον 1000μετρα ποικιλοτροπου μεταβασης , για να απολαυσω ενα φθηνο αεροπορικο εισητηριο ...

too much μου φαινεται ....
Έχεις κάποιο δίκιο. Βέβαια πιο δύσκολο μου φαίνεται το Θεσ/νικη - Αλμυρός κι επιστροφή παρά η μετάβαση από Bergamo στο Μιλάνο. Εϊναι μια ώρα με λεωφορεία που εξυπηρετούν τις ώρες άφιξης των πτήσεων. Πάντως οι τιμές...του σκοτωμού:D
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
τελικά όπως φαίνεται η γραμμή από βόλο δεν θα συνεχιστεί και τον χειμώνα όπως ελπίζαμε αρχικά...?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αντι να πατε Μιλανο μεσω Bergamo δεν πατε καλυτερα στη Βερονα που ειναι και πολυ ομορφη πολη και ρομαντικος προορισμος; Η αποσταση ειναι περιπου η ιδια: ειτε πατε Bergamo Μιλανο ειτε Bergamo Βερονα περιπου η ιδια ωρα ειναι με το τρενο. Σαφως τα καταλυμματα ειναι φθηνοτερα απο το Μιλανο.
Μιλανο πατε μιαν αλλη φορα με καμια προσφορα της easy,, ειτε απο Αθηνα ειτε απο Θεσσαλονικη.
Ξερει κανεις το συνθηκες επικρατουν στο αεροδρομιο του Αλμυρου; Μπορει κανεις να αφησει το αμαξι του καπου με ασφαλεια;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τη πρώτη φορά που πήρα ryanair είπα δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπετάξω με την εν λόγω εταιρεία. Η πτήση μου ήταν Παρίσι (στο Μπωβέ συγκρεκριμένα που ουσιαστικά δεν είναι Παρίσι) προς Στοκχόλμη (στο Σκάβστα που είναι 1κ30 εκτός πόλης.

Έπειτα πέταξα με ράιν ξανά και ξανά. Η άποψη μου τελικά είναι η εξής:

Την αξιολογώ θετικά στα εξής:
-Πολύ οικονομικό εισιτήριο σε οποιαδήποτε εποχή και αν πετάξεις. Σίγουρα το εισιτήριο θα σου βγαίνει οικονομικότερο από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία ακόμα και αν είναι το ακριβότερο της ράιν.
-Στο ήδη οικονομικό εισιτήριο έρχονται 5-6 φορές το χρόνο εκπτώσεις στα εισιτήρια έως και 80%(έχω πετύχει). Το σύνηθες που έχω συναντήσει είναι 40%.
-Το βάζω και στα αρνητικά αλλά και στα θετικά. Εχει αυστηρό περιορισμό βάρους 15κιλά στη βαλίτσα και μια χειραποσκευή 10κιλών. Η εταιρεία είναι μόνο Ευρώπη άρα υποθέτουμε ένα μέσο όρο διακοπών μιας εβδομάδας που θεωρώ καταλληλο βάρος για ένα άνετο ταξίδι. Πραγματικά νιώθω πολύ πιο άνετα στα ταξίδια πλέον έχοντας στο νου τι θα πάρω και με σύνεση κουβαλάω ένα μαξιμουμ κιλών που δε με επιβαρύνουν. Παρόλο που η εταιρεία το κάνει για κερδοσκοπικούς λόγους θεωρώ ότι το βάρος 25 κιλών συνολικά και μιας μονο χειραποσκευής χαρακτηρίζει μια άνετη διαδρομή.
-Επίσης το βάζω και στα αρνητικά. Δεν είναι απαραίτητα αρνητικό που τα αεροδρόμια της είναι πάρα πολύ μακριά. Μπορεί απλά να είναι εκεί ο προορισμός σου.
-Μισθώνει λεωφορεία από τα αεροδρόμια στις διάφορες πόλεις. Σε ώρες μάλιστα που έχει πτήσεις, οπότε καμμιά φορά μπορεί να ΄σαι και νωρίτερα απότι αν ήσουν σε ένα μεγάλο αεροδρόμιο που είναι δίπλα στη πόλη που προορίζεσαι.
-Στην ώρα της. Στο τέλος κάθε πτήσης λέει ότι πήρατε μια από το 99% των πτήσεων που είναι στην ώρα της, αν όντως έτσι είναι. Πράγματι, δεν έχω πετύχει ποτέ καθυστέρηση. Πολύ σημαντικό.
-Δε ξέρω από αεροπλάνα αλλά θέμα ασφάλειας νομίζω δεν τίθεται.
-Έχω χάσει το κινητό μου μέσα στο αεροπλάνο και μου το έστειλαν μέσα σε δύο μέρες. Τα έξοδα δικά μου αλλά πολύ εξυπηρετικοί.
-Άπειρες πτήσεις. Από Βρετανία και Δουβλίνο που έχει τις περισσότερες πτήσεις, οι τιμές ξεκινούν όσο ένας καφές και φτάνουν όσο 10.
-Λόγω των άπειρων πτήσεων θα έχεις σίγουρα περισσότερο χώρο και καθίσματα στη διάθεση σου (τον χρειάζεσαι γιατί είναι λίγο στενούτσικο το πακέτο), επειδή δε γεμίζουν και εύκολα.
-Θέσεις δεν έχει. Το βάζω στο θετικό γιατί βαριέμαι που όλοι ψαχνόμαστε και αγωνιούμε για τη θέση.
-Συνδυαστικά με το εισιτήριο μπορείς να πετύχεις κάποια καλύτερη τιμή αν κλείσεις αμάξι ή ξενοδοχείο.
-Λίγη ώρα πριν προσγειωθείς, στις Αγγλικές πτήσεις τουλάχιστον, πουλάνε εισιτήρια λεωφορείου ή τρένου. Προσοχή όμως τι εταιρεία πουλάνε. Ας πούμε στην Αγγλία έχουν τη terravision που σε σύγκριση με τη nationalexpress είναι χάλια. Ενώ στην Ιταλία τα δρομολόγια είναι πιο συχνά.

Την αξιολογώ αρνητικά στα εξής:
-Χρεώνει τη βαλίτσα, και κάθε έξτρα κιλό πέρα των 15 με πολλά...
-Χρεώνει τα πάντα, πέρα από το φτηνό σου εισιτήριο έχεις να πληρώσεις, φαγητό (αν θέλεις), ασφάλεια (αν θέλεις), χρέωση κάρτας (θες δε θες), βαλίτσα (αν θέλεις), εξοπλισμό (σκι, κλπ), γρήγορη επιβίβαση (τρίχες), και αρκετά άλλα.
-Αεροδρόμια που φτάνεις σε περίπου δύο ώρες κατά μέσο όρο από πρωτεύουσα του εκάστοτε νομού, που πιθανόν διακοπάρεις.
-Άπειρες πτήσεις. Χειρότερο περιβαλλοντικό δε θα μπορούσε να κάνει. Γιατί τόσες πτήσεις αφού δε γεμίζουν; Είναι χαρακτηριστική Βρετανική συνήθεια η ποσότητα έναντι της ποιότητας. Φυσικά εδώ δε μιλάμε για καμμία ποιότητα, μέχρι και οι στολές: Κιτσάτες.


Εν ολίγοις αν μένεις Βόλο, Κώ ή Ρόδο την παίρνεις άνετα και για 2 μέρες. Αν όχι, τότε είναι άλλοι οι παράγοντες που πρέπει να συνυπολογίσεις.
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες,ειλικρινα ειναι πολυ χρησιμες .
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
-Χρεώνει τα πάντα, πέρα από το φτηνό σου εισιτήριο έχεις να πληρώσεις, φαγητό (αν θέλεις), ασφάλεια (αν θέλεις), χρέωση κάρτας (θες δε θες), βαλίτσα (αν θέλεις), εξοπλισμό (σκι, κλπ), γρήγορη επιβίβαση (τρίχες), και αρκετά άλλα.

πιστέψε με, ΑΝ ΘΕΣ.

αμα βγάλεις μια pre paid Mastercard (πχ την κάρτα για να παίζεις ιντερνετικα παιχνίδια όπως η Nettler) δε πληρώνεις τον φόρο :clap::clap:
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Ναι, όντως απλά είναι μια από τις πέντε επιλογές και δε το ανέφερα.
Αλήθεια μια που το ανέφερες η prepaid τι διαφορά έχει με τη debit?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.931
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom