Ryanair Ryanair - Gift Voucher

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Έχει στείλει κάποιος για δώρο κουπόνι από τη ryanair ? https://www.ryanair.com/gr/el/plan-trip/travel-extras/gift-vouchers
Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται εκτός απο το να το στείλεις σε e-mail.. Να βάλεις το όνομα του παραλήπτη που πηγαίνει το δώρο , αλλά να μη βάλεις το e-mail του.. Να το εκτυπώσω δηλαδή και να το στείλω ή να το δώσω από κοντά.. Γίνεται κάτι τέτοιο;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Βάλε το όνομα στο οποίο θες να κάνεις δώρο και δώσε το δικό σου mail. Τύπωσε το και δώστο ο ίδιος, λογικά ένα κωδικό θα δίνει που εξαργυρώνετε όταν γίνει κράτηση.
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γίνεται.Αφού διαλέξεις το voucher σου δίνει την επιλογή:
"Στείλτε το κουπόνι με email στο: (Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το δικό σας email, εάν θέλετε να το στείλετε αργότερα.)"
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έλαβα σήμερα ένα e-mail με τίτλο "Ryanair Gift Voucher" και βασικό περιεχόμενο το εξής:
"Dear Customer,
Please see below the voucher now valid for you to use:
Total value: 78.04 Euro
Voucher Expiry: 28th May 2019
Voucher number(s): "
Από κάτω γράφει τον αριθμό και λίγα πράγματα για τους όρους.

Αρχικά μου προξένησε εντύπωση το γεγονός ότι κάποιος θα μπορούσε να μου έχει κάνει δώρο κουπόνι και μάλιστα τέτοιας αξίας, ιδίως αυτό τον καιρό που και τα γενέθλιά μου και η γιορτή μου απέχουν αρκετά. Όμως μετά από λίγο διαπίστωσα ότι το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Στο e-mail δεν αναγράφεται το όνομα του δικαιούχου ούτε ο λόγος για τιν οποία γίνεται το δώρο (π.χ. γενέθλια). Αυτά κανονικά τα συμπληρώνει ο αποστολέας του κουπονιού και θα έπρεπε να φαίνονται. Επίσης τα κουπόνια βγαίνουν μόνο σε αξίες πολλαπλάσιες των 25€ και το συγκεκριμένο κουπόνι είναι για 78€. Από τα πολλαπλάσια ενδέχεται να αφαιρούνται 2€, όπως γράφει στο σάιτ. Και πάλι όμως δεν εξηγείται το ποσό των 78€.

Καταλαβαίνει κάποιος τι συμβαίνει;
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τώρα κατάλαβα τι συμβαίνει. Είναι επιστροφή χρημάτων από μια πτήση ίδιας αξίας την οποία είχα ακυρώσει καιρό πριν επειδή άλλαξε η ώρα και δέχτηκαν να κάνουν επιστροφή χρημάτων μέσω κουπονιού παρότι και εκείνη η πτήση είχε κλειστεί με κουπόνι από ακύρωση άλλης.
(Παρακαλώ αυτό και το προηγούμενο μήνυμά μου να διαγραφούν αν κρίνετε ότι η παραμονή τους στο φόρουμ είναι άσκοπη).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.442
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έλαβα σήμερα ένα e-mail με τίτλο "Ryanair Gift Voucher" και βασικό περιεχόμενο το εξής:
"Dear Customer,
Please see below the voucher now valid for you to use:
Total value: 78.04 Euro
Voucher Expiry: 28th May 2019
Voucher number(s): "
Από κάτω γράφει τον αριθμό και λίγα πράγματα για τους όρους.

Αρχικά μου προξένησε εντύπωση το γεγονός ότι κάποιος θα μπορούσε να μου έχει κάνει δώρο κουπόνι και μάλιστα τέτοιας αξίας, ιδίως αυτό τον καιρό που και τα γενέθλιά μου και η γιορτή μου απέχουν αρκετά. Όμως μετά από λίγο διαπίστωσα ότι το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Στο e-mail δεν αναγράφεται το όνομα του δικαιούχου ούτε ο λόγος για τιν οποία γίνεται το δώρο (π.χ. γενέθλια). Αυτά κανονικά τα συμπληρώνει ο αποστολέας του κουπονιού και θα έπρεπε να φαίνονται. Επίσης τα κουπόνια βγαίνουν μόνο σε αξίες πολλαπλάσιες των 25€ και το συγκεκριμένο κουπόνι είναι για 78€. Από τα πολλαπλάσια ενδέχεται να αφαιρούνται 2€, όπως γράφει στο σάιτ. Και πάλι όμως δεν εξηγείται το ποσό των 78€.

Καταλαβαίνει κάποιος τι συμβαίνει;
Από ποιο email στάλθηκε; Μήπως είναι απάτη (όπως σίγουρα υποψιάζεσαι κι εσύ)

Προφανώς άκυρο :rolleyes:
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο αποστολέας είναι MyRyanair ([email protected])

Θεωρώ όμως ότι λύθηκε το θέμα. Απλά την πτήση που ακύρωσα την είχα κλείσει (για άλλους μέσω του δικού μου λογαριασμού) σχεδόν για πλάκα, μόνο και μονο για να μη λήξει το κουπόνι τους και την είχα ξεχάσει εντελώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom