Ryanair Ryanair news

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Νέα πτήση Παρίσι - Θεσσαλονίκη από Οκτώβριο με την Ryanair

http://www.voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=177058

Εγώ πάντως θα πάω το Σεπτέμβριο (ή να γράψω πιστεύω ότι θα πάω) Θεσ/νικη-Παρίσι-Θεσ/νικη με 95€ -η βαλίτσα 23kg ειναι μεσα στη τιμη- ...Air Serbia και ο Θεός βοηθός :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νέα πτήση Παρίσι - Θεσσαλονίκη από Οκτώβριο με την Ryanair

http://www.voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=177058

Εγώ πάντως θα πάω το Σεπτέμβριο (ή να γράψω πιστεύω ότι θα πάω) Θεσ/νικη-Παρίσι-Θεσ/νικη με 95€ -η βαλίτσα 23kg ειναι μεσα στη τιμη- ...Air Serbia και ο Θεός βοηθός :)
Με αυτους που πας ο Αλλαχ να λες..εχουν αλλαξει Θεο προ πολλου..
Να κανει Αθηνα-Μποβε η Ραιαν μαλιστα, εχει νοημα.Αθηνα-Ρωμη κανενα λογικο νοημα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Με αυτους που πας ο Αλλαχ να λες..εχουν αλλαξει Θεο προ πολλου..
Να κανει Αθηνα-Μποβε η Ραιαν μαλιστα, εχει νοημα.Αθηνα-Ρωμη κανενα λογικο νοημα.

E κάτι παραπάνω από εμάς θα ξέρει ο αγαπητός Μιχάλης για να βάζει αυτή την πτήση.

Πάμε τώρα να δούμε ώρες και τιμές για Μποβέ(Παρίσι). Από Θεσσαλονίκηστις 13.55 με άφιξη 15.55 και με τιμές τώρα που κοιτάω να ξεκινάνε από 29.99 και η επιστροφή στις 16.20 με άφιξη στο Μακεδονία στις 20.20 με 29.99 ευρώ.

Από Αθήνα προς:
-Βρυξέλλες: πρωινή αναχώρηση στις 06.30 με άφιξη στις 08.40 και επιστροφή στις 09.05 με άφιξη στις 13.15. Τιμές τώρα από 35.99
-Ρώμη: Και εδώ είναι η έκπληξή! Δύο πτήσεις την ημέρα από 26 ΟΚΤ η πρωινή 10.05-11.00 και το βράδυ 21.20-22.15 και επιστροφή 06.45-09.40 και η απογευματινή 18.00-20.55, τιμές τώρα από 31.99 ανα σκέλος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Για Δεκέμβρη από Αθήνα με τις τρέχων τιμές που τσέκαρα με επιστροφή με επιλογή τιμών για διάστημα 4 ημερών οι τιμές είναι:
  • Rynair βρίσκεις 63,98 με φθηνότερο ναύλο 31,99
  • Vueling βρίσκεις 72,88 με φθηνότερο ναύλο 33ε
  • Easy jet βρίσκεις με 73,48 με φθηνότερο ναύλο 28ε

ΥΓ: Δεν έκατσα να δω αναλυτικά για όλες τι ημέρες, αναφέρω αυτές που παίζουν πιο πολύ
 
Last edited:
Μηνύματα
93
Likes
76
Μάλλον μας τα παρουσιάζεις όπως θέλεις... η φτηνότερη τιμή του Λίγδη μπορεί να είναι 50€ όπως εσύ λες αλλά η φτηνότερη τιμή του Θόδωρα είναι 130€... πορτοκάλια με πορτοκάλια συγκρίνουμε και όχι πορτοκάλια με μήλα...η διαφορά λοιπόν είναι 80€ μείον το εικοσάρικο της μεταφοράς 60€... ε για 60€ να πάω στου διαόλου την μάνα με τα δουλεμπορικά του Λίγδη δεν σφάξανε...

Το έχουμε πει δεκάδες φορές ... ο Λίγδης είναι μια χαρά για να πάτε μέχρι την Ρόδο ή οριακά μέχρι την Ρώμη... όταν όμως ζορίζουν τα πράγματα και η πτήση ξεπερνάει το δίωρο, τότε η οικονομία γίνεται γυφτιά... ειδικά όταν μιλάμε για το υποτιθέμενο Παρίσι τότε εκτός από γυφτιά γίνεται και ηλιθιότητα...
το ποσταρω και εδω
http://www.worldtravelawards.com/award-europes-leading-low-cost-airline-2014
αν δεν προκειται για τραγικο λαθος μαλλον πλεον συγκρινουμε πορτοκαλια με πορτοκαλια. Μπορει καποια να ειναι περισσοτερο σαπια αλλα και τα δυο πλεον σαν πορτοκαλια αυτο χαρακτηριζονται.
Παμε να συγκρινουμε λιγο και τα πορτοκαλια μας τωρα
- χωρις αποσκευη το πορτοκαλι Α, χωρις αποσκευη και το πορτοκαλι Β
- Συμβασεις εργασιας τυπου Νταχαου ο ενας, τα ιδια και μνημονιακα ο αλλος (δεν θα ξεχασω το πληρωμα που σερνοταν κατα την αφιξη στην Αθηνα απο Λενινγκραντ μετα απο 10 ωρες μεταμεσονυκτια εργασια ( 4 να παει, 4 να ερθει και ενα διωρακι χαλαρα πριν και στον προορισμο αναμονες)
- απο on time πτησεις η Αιγαιου τον τελευταιο καιρο δεν θα ελεγα οτι τα παει και πολυ καλα
( εκτος και αν 4 στα 4 εχω πεσει στην περιπτωση με καθυστερησεις λογο τεχνικων/πληρωματος και του πολυ πετυχημενου καθυστερημενης αφιξης αεροσκαφους απο προηγουμενη πτηση.
- φαγητο πληρωνεις στην μια ,στην αλλη απλα δεν το τρως (και οσονουπο θα το πληρωνεις). Στα μικρα δρομολογια δεν σερβιρει πλεον ουτε νερο...

Παω πασο με τα περιφερειακα αεροδρομια αλλα κοστος εχει και το μετρο απο το CDG ,αν θυμαμαι καλα 6 ευρω...αρα η διαφορα ειναι 14 ευρω. Σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι ειναι το ιδιο να προσγειωνεσαι στο Παρισι ή σε μια πολη καπου κοντα στο Παρισι. Αλλα αν πας για διακοπες και εχεις χρονο ... Και η Αθηνα για τους τουριστες απο το Αμερικα ειναι μια πολη καπου κοντα στη Σαντορινη.
Πασο επισης και στις λεπτομερειες. Αλλες ουσιαστικες και αλλες οχι.Σε αλλες το πορτοκαλι Α ειναι καλυτερο και σε αλλες το πορτοκαλι Β.
Το προβλημα ειναι οτι η ιδεα /τροπος λειτουργιας της ryanair πετυχε και σταδιακα οι περισσοτερες αεροπορικες τον επιλεγουν για να μεγιστοποιησουν τα κερδη τους και πλεον οι περισσοτερες Ευρωπαικες και Αμερικανικες εταιριες εχουν γινει πορτοκαλια (η εστω νερατζια)
 
Last edited:

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο το να προσγειωθεί σε κάποια κοντινή πόλη, λογική απόσταση βέβαια και να υπάρχει βολικό μέσο μεταφοράς. Και στο FCO κοστίζει ακριβά το τρένο για να φτάσεις στη Ρώμη, ενώ το δεύτερο αεροδρόμιο είναι πιο κοντά και με χαμηλότερο κόστος.
Συνήθως όμως τα υπολογίζω όλα και βλέπω ότι δεν με συμφέρει. Δεν τα υπολογίζω όλα με ακρίβεια ευρώ, κοστολογώ και τον εξτρα κόπο κλπ. Αν δλδ ξέρω ότι θα φτάσω πιο ξεκούραστα , δεν θα χω να αλλάζω μέσα κι όλα αυτά, δεν θα μετρήσει για μένα αν η ραιαν βγαινει φτηνότερη κατά 30 ή 50 ευρώ.

Τελευταίο εισιτήριο που αγόρασα ήταν με aegean για Βαρκελώνη από Θεσσαλονίκη, μέσω Αθήνας. Χωρίς βαλίτσα. Κοροιδία μου είπαν κάποιοι, όταν
Την προτίμησα από τη ryanair που εχει απευθείας για Χιρόνα, όχι μόνο εξαιτίας Χιρόνα αλλά και ώρας πχ. Το να φτάσω στη Χιρόνα 9.30 το βραδυ σημαίνει μια άσκοπη διανυκτέρευση, προτίμησα να φτασω λοιπόν στη Βαρκελώνη 11 το πρωί. Τα ίδια και με την επιστροφή όπου ουσιαστικά θα πληρωνα μια διανυκτερευση μόνο για να ξυπνησω το πρωι και να πάρω το λεωφορείο για Χιρόνα. Γιατί να μην κερδίσω αλλη μια μερα, αφου ειχε πτηση 12 το βραδυ;

Καπως ετσι, σε καθε μου ταξιδι την απέκλεια τελικα.

Και μπορει να είναι ανεκτή για Θεσσαλονίκη-Αθήνα ή έστω Ρώμη, αλλά για τρίωρη πτήση δεν νομίζω. Δεν θέλω να προσβάλω κάποιον, αλλά αυτό με τα τάπερ που κουβαλάνε πάνω στο αεροπλάνο δεν γίνεται ούτε σε κτελ. Και γκρίνιες οταν αντιληφθούν κάποιοι που τους "διέφυγε" ότι αν δεν πληρώσουν δεν έχει νερό.
Και βόλτες στους διαδρόμους, ανοιγοκλείνοντας ντουλάπια που κανείς δεν ενδιαφέρεται μετά να κλείσει. Και γενικότερη φασαρία και λίγο βρομιά... Είναι η νοοτροπία ότι πληρώνω λίγα, αξίζει λίγα, θα συμπεριφέρομαι ανάλογα.
Για να μην πω ότι τα 180 μου εκατοστά αρχίζουν και υποφέρουν κάποια στιγμή, αλλά αυτό είναι αναπόφευκτο γενικά.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Σωστα οσα λες!
Αλλα ο καθενας επιλεγει οτι θελει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom