Σλοβενία S - LOVE - NIA! Στην πολυαγαπημένη!

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Κι εγώ το σκέφτομαι κάποια στιγμή, αυτές οι απ'ευθείας πτήσεις από Αθήνα είναι πειρασμός. Περιμένω να δω εντυπώσεις και από το φαγητό :).
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κι έλεγα πότε θα ξεκινήσεις ιστορία! Τρελαίνομαι ρε @giannismits με τα ωραία σου! :p
Τα τελευταία χρόνια έχω φάει κόλλημα με τα Βαλκάνια και ακόμα περισσότερο με τις χώρες που αποτελούσαν τη Γιουγκοσλαβία! Στο ψυγείο μου έχω μαγνητάκι με τον Τίτο σε περίοπτη θέση! Η Σλοβενία είναι από τα λίγα κομμάτια που απομένουν για να ολοκληρωθεί το παζλ! Περιμένω οπότε την ιστορία και tips, επειδή αποτελεί must προορισμό για μένα! :)
Κι εγώ Βάνα έχω αγάπη για τα Βαλκάνια. Αν και νομίζω οι Σλοβένοι και οι Κροάτες δεν θεωρούν οτι είναι Βαλκάνια από άποψη κουλτούρας τουλάχιστον, ούτε χαίρονται να τους αποκαλείς Βαλκάνια! Τέλος πάντων οι χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας με τραβούν κι εμένα και θέλω οπωσδήποτε να πάω Βοσνία και Κροατία στο άμεσο μέλλον.

Η Σλοβενία πραγματικά είναι μια πανέμορφη χώρα όχι ιδιαίτερα προβεβλημένη στο ευρύ κοινό. Φυσικά και να την βάλεις στα σχέδια σου.Εμένα με κέρδισε:)
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κι εγώ το σκέφτομαι κάποια στιγμή, αυτές οι απ'ευθείας πτήσεις από Αθήνα είναι πειρασμός. Περιμένω να δω εντυπώσεις και από το φαγητό :).
Η Aegean μας έφερε πιο κοντά στη Σλοβενία. Κανόνισε το. Το καλό είναι πως λίγες μέρες αρκούν και δεν χρειάζεται κανένας τρελός προγραμματισμός.

Φαγητό και γρήγορο, και καλό,και πολλά γλυκά και παγωτά. Απ όλα έχει το μενού;)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Άψογος!
Νομίζω ότι και η μουντάδα (και βροχή) της πάει αλλά με ήλιο είναι σαφώς καλύτερη. Με πρόλαβε άλλο μέλος, ήθελα να σου πω ότι εκνευρίστηκες και ξέχασες να πας για φαγητό:)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κι εγώ Βάνα έχω αγάπη για τα Βαλκάνια. Αν και νομίζω οι Σλοβένοι και οι Κροάτες δεν θεωρούν οτι είναι Βαλκάνια από άποψη κουλτούρας τουλάχιστον.
Τώρα θα ψιλοξεφύγω (αλλά κουβέντα να γίνεται, έχω κενό στη δουλειά :p ), αλλά έχει τύχει να γνωρίσω αρκετούς Σλοβένους τα τελευταία χρόνια σε άσχετα πλαίσια και όλοι μιλούσαν για τη Βαλκανική τους ταυτότητα, τη Γιουγκοσλαβία και λοιπά. Άτομα στην ηλικία μας πάνω-κάτω. Και μου έκανε εντύπωση επειδή κι εγώ είχα αυτή την άποψη, ότι οι Σλοβένοι απέχουν από τη Βαλκανική κουλτούρα! Τι να πω! Περιμένω να πάω και να δω!

Τέλος πάντων οι χώρες της πρώην Γιουγκοσλαβίας με τραβούν κι εμένα και θέλω οπωσδήποτε να πάω Βοσνία και Κροατία στο άμεσο μέλλον.
Η Βοσνία για μένα είναι έρωτας! Θέλω οπωσδήποτε να ξαναπάω!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Άψογος!
Νομίζω ότι και η μουντάδα (και βροχή) της πάει αλλά με ήλιο είναι σαφώς καλύτερη. Με πρόλαβε άλλο μέλος, ήθελα να σου πω ότι εκνευρίστηκες και ξέχασες να πας για φαγητό:)
χαχαχα όχι δεν ξέχασα αλλά ακόμα είναι πρωί (στην ιστορία);)
Αν και αγαπάω το φαγητό, στα ταξίδια θα καθίσω να φάω όταν έχω τελειώσει ένα κομμάτι ξενάγησης και τα πόδια θέλουν να ξεκουραστούν
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Τώρα θα ψιλοξεφύγω (αλλά κουβέντα να γίνεται, έχω κενό στη δουλειά :p ), αλλά έχει τύχει να γνωρίσω αρκετούς Σλοβένους τα τελευταία χρόνια σε άσχετα πλαίσια και όλοι μιλούσαν για τη Βαλκανική τους ταυτότητα, τη Γιουγκοσλαβία και λοιπά. Άτομα στην ηλικία μας πάνω-κάτω. Και μου έκανε εντύπωση επειδή κι εγώ είχα αυτή την άποψη, ότι οι Σλοβένοι απέχουν από τη Βαλκανική κουλτούρα! Τι να πω! Περιμένω να πάω και να δω!
Ίσως περισσότερο στους Κροάτες να ισχύει αυτό. Κι εγώ μη νομίζεις λέω ότι έχω διαβάσει. Ότι αυτή η άποψη επικρατεί. Πάντως γεωγραφικά δεν τη λες τη Σλοβενία ακριβώς Βαλκάνια. Σίγουρα επιρροές έχει από Ιταλία κυρίως προς αδριατική μεριά. Πάντως από τη στιγμή που άνηκε στο βασίλειο της Γιουγκοσλαβίας είναι κομμάτι της ιστορίας της θέλουν δεν θέλουν.

Όμως κάλλιστα θα μπορούσε να είναι κομμάτι της Αυστρίας ή της Ιταλίας.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Είχε τελικά πολύ LOVE αυτό το ταξίδι. Και ήταν ξαφνικό και μάλλον απρογραμμάτιστο. Την είχα πάντα στο μυαλό μου αλλά πίστευα πως θα αργήσει να μπει στη λίστα των μελλοντικών ταξιδιών μου. Όμως η καλή Aegean εμφάνισε μπροστά μου τα 113€ από Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας με επιστροφή σε καλές ώρες και καλές ανταποκρίσεις. Και έτσι το γνωστό δίδυμο των επιτυχιών οι travel-touristo-euro-fans ο Giannis και ο Rose βρέθηκαν στις 15 του Ιούνη στην πολυαγαπημένη!

Πρωταγωνίστρια του ταξιδιού η πρωτεύουσα Λιουμπλιάνα ή αλλιώς πολυαγαπημένη όπως είναι η μετάφραση της λέξης Ljubliana. Η ήρεμη δύναμη όπως τη χαρακτήριζα συνέχεια ή ήρεμη δράκαινα καθώς ο δράκος είναι το έμβλημα της Λιουμπλιάνα! Με πληθυσμό 250.000 περίπου είναι από τις μικρότερες πρωτεύουσες τις Ευρώπης που όμως την ομορφιά της ζηλεύουν πολλές μεγάλες πρωτεύουσες! Μπορεί να μην έχει κάποιο μεγάλο αξιοθέατο είναι όμως η ίδια από μόνη της αξιοθέατο με το κουκλίστικο μικρό κέντρο της και τα διαμάντια που έχει κτίσει ο ''Γκαουντί'' της Σλοβενίας Jose Plecnik που ανάμεσα στο 1920-1950 πραγματικά μεταμόρφωσε την Λιουμπλιάνα και την έκανε να μοιάζει σαν μια μικροσκοπική Βιέννη! Άραγε πόση ομορφιά μπορεί να χωρέσει ένα μικρό αστικό κέντρο? Από την πρώτη στιγμή διαπιστώνεις πως η βασίλισσα της Σλοβενίας είναι μία μίξη ιταλικού μπαρόκ και βιεννέζικου αρτ νουβό άρα κάτι μοναδικά όμορφο!



Ο δράκος είναι το έμβλημα της Ljubliana


Και άντε την μπαρόκ και αρτ νουβό αρχιτεκτονική τη συναντήσαμε σε πολλές πόλεις της Ευρώπης που έχουμε πάει. Όπως και πολλές παλιές μεσαιωνικές πόλεις. Η Λιουμπλιάνα όμως είναι κάτι διαφορετικό και διαφέρει από τις άλλες. Είναι η πρωτεύουσα μιας χώρας με όλα τα οφέλη που μπορεί να έχει μια πρωτεύουσα, αλλά έχει τη χαλαρότητα και την αυθεντικότητα μιας επαρχιακής πόλης που διατηρεί άριστα την κουλτούρα της.

Γοητευτική, ατμοσφαιρική, γραφική, πολύχρωμη, ήρεμη, φιλόξενη, καταπράσινη …τι άλλο? Α ναι. Και υπερβολικά ζωντανή πόλη. Υπέροχη και νεανική. Λογικό αφού η φοιτητική κοινότητα της πόλης αριθμεί περίπου 50.000 σπουδαστές, που φοιτούν στις 23 πανεπιστημιακές σχολές της Λιουμπλιάνα.



Τι αξέχαστες και χαλαρές βόλτες κάναμε κυρίως στις δυο όχθες του ποταμού Ljubjanica που χωρίζει στα δύο την πόλη. Αμέτρητα καφέ, πολλά παγωτατζίδικα (επιρροή από Ιταλία προφανώς), μπυραρίες, εστιατόρια γεμάτα κόσμο συνθέτουν ένα ζωντανό μέρος με παλμό και νεανική αύρα. Η πόλη είναι ιδιαίτερα φιλική με ποδηλατική κουλτούρα ενώ τα αυτοκίνητα που συναντήσαμε ήταν ελάχιστα καθώς σχεδόν όλο το κέντρο είναι πεζοδρομημένο. Χαρακτηριστικό το πόσο χαλαρή πόλη είναι, οι κάτοικοι της Λιουμπλιάνα υποστηρίζουν με μια δόση χιούμορ πως ''έξι σταματημένα αυτοκίνητα σ’ ένα φανάρι θεωρείται μποτιλιάρισμα''!

''Μποτιλιάρισμα'' 7 αυτοκινήτων στο φανάρι στην λεωφόρο Karlovška cesta



Πάντως ήρεμη ξε-ήρεμη η πόλη είχε πολύ τουρισμό και ήταν κάτι που δεν το περίμενα. Τρελά γκρουπάκια γιαπωνέζων με γκουμούτσες φωτογραφικές, μοναχικά κορίτσια και αγόρια από Κίνα, οικογένειες και παρέες από διάφορα μέρη, και μια μοναχική ηλικιωμένη Φινλανδέζα που καλή χρυσή ευγενική μας τα ζάλισε με τη φλυαρία της! Πετύχαμε διάφορα events, χορούς, τραγούδια και όλοι μαζί κάτοικοι και τουρίστες είχαμε γίνει ένα και όλη η πόλη παρουσίασε μια άκρως καλοκαιρινή και ζωηρή εικόνα γιορτής.




Δεν έκανα ιδιαίτερο προγραμματισμό ούτε λίστες με αξιοθέατα ή εστιατόρια. Η πόλη δεν χωρά άγχος, τρέξιμο και αμόκ! Χαλαρές βόλτες, στάση για καφέ, ξανά βόλτες, στάση για παγωτό ή γλυκό, ξανά βόλτες, στάση για φαγητό και ηρεμία. Αλλά όχι νέκρα. Ήταν ότι ζητούσα. Δεν ήμουν σε φάση να τρέχω και να λιώσω ξανά τις σόλες των παπουτσιών μου (χμ αυτό παίζεται-το έκανα πάλι το θαύμα μου)!

Αλλά παραήμουν χαλαρός και στον κόσμο μου που ξέχασα ένα βασικό αξιοθέατο της Λιουμπλιάνας που όταν το θυμάμαι ότι δεν πήγαμε επειδή απλά το ξέχασα εκνευρίζομαι. Μη μου το θυμίζετε λοιπόν ε! Εσείς όμως αν βρεθείτε εκεί θα πάτε. Είναι η περιοχή Metelkova το αγαπημένο στέκι της νεολαίας της πόλης. Το παλιό στρατόπεδο του Γιουγκοσλαβικού Λαϊκού Στρατού που έχει μετατραπεί σε καλλιτεχνική σκηνή της πόλης. Ένα εναλλακτικό μέρος με μουσικές σκηνές, γκαλερί, με αμέτρητα καφέ και μπαρ που όταν πέφτει η νύχτα γίνεται το απόλυτο must της ψυχαγωγίας της Λιουμπλιάνας! Μα πως ξέχασα να το επισκεφτώ? Εγώ ο οργανωτικός? Και είναι ένα βήμα από το κέντρο και είχαμε άπλετο χρόνο! Και θέλαμε να γίνουμε party animals και ήταν ευκαιρία! Πάλι συγχύστηκα. Τέλος πάντων.

Κι ενώ η Λιουμπλιάνα ήταν η πρωταγωνίστρια, τα highlights του ταξιδιού ήταν οι εκδρομές και η γνωριμία μας με την υπέροχη φύση της Σλοβενίας αλλά και το μεσογειακό της Ιταλικό ταπεραμέντο. Η εκδρομή στις πόλεις Koper και Piran και βέβαια το πιο διάσημο και πολυφωτογραφημένο μέρος της την κοσμοπολίτικη και καρποσταλική λίμνη Bled.
View attachment 149727

Όσον αφορά τις τιμές. Όχι η Σλοβενία δεν είναι φτηνή. Οι τιμές της ήταν από τιμές Ελλάδας μέχρι τιμές Αυστρίας μη πω Σουηδίας. Διότι σάντουιτς στο διάσημο γευστικό event της πόλης με ταρίφα 5-7 ευρώ το λες και τιμή Σκανδιναβίας! Φυσικά φάγαμε και από απλό μαγαζί fast food όπου το σάντουιτς κόστιζε λίγο κάτω από τα 3€. Η μπάλα παγωτό σαν Ελλάδα γύρω στα 1,40€. Ο καπουτσίνο όμως πολύ φτηνός 1,80 σχεδόν παντού αλλά η κρύα σοκολάτα με παγωτό 6€. Γλυκό κομμάτι σε ζαχαροπλαστείο καφέ (και πακέτο) 4€. Πιάτα σε εστιατόριο πάνω από 10€ αλλά η πίτσα από 7,50 το μεγάλο μέγεθος. Η μπύρα μεγάλο ποτήρι γύρω στα 3,5€. Οι είσοδοι σε κάστρα σε τιμές που επικρατούν και σε πιο ακριβές χώρες. Οι δραστηριότητες στη λίμνη Bled φωτιά και λαύρα θες ένα 80αρι το λιγότερο! Οι τιμές των λεωφορείων και τρένων φυσιολογικές και υπολογίζονται με τα χιλιόμετρα. Αυτά θα αναλυθούν στα αντίστοιχα κεφάλαια.

Επειδή κάποιοι ίσως ρωτήσουν. Όχι δεν επισκεφτήκαμε τα διάσημα σπήλαια της Postojna ούτε τα σπήλαια στο Park Skocjanske jame που αποτελεί μέρος Παγκόσμιας κληρονομιάς της Ουνέσκο. Όπως ανέφερα οι εκδρομές ήταν δύο και δύσκολα θα χωρούσαν και τα σπήλαια. Αν πίεζα τον χρόνο νομίζω πως τα πιο δημοφιλή σπήλαια της Postojna θα μπορούσαν να χωρέσουν στο πρόγραμμα. Αλλά όπως είπα ήθελα χαλαρότητα και όχι τρέξιμο και επίσης η όλη εκδρομή με το λεωφορείο ή τρένο μαζί με τις εισόδους κτλ θα κόστιζε γύρω στα 60€.

Αν θέλετε πληροφορίες ορίστε τα official sites
http://www.postojnska-jama.eu/en/home/ Φυσικά και είναι ένα εντυπωσιακό αξιοθέατο σε συνδυασμό με το Predjama Castle που βρίσκεται 9χλμ μακριά αξίζει να το βάλετε στο πρόγραμμά σας.
http://www.park-skocjanske-jame.si/en για τα σπήλαια Skocjan στη λίστα της Unesco.

Και πάω στην ημέρα της αναχώρησης. Η πτήση δεν ήταν όποια κι όποια.
View attachment 149725

''Η Aegean σας καλωσορίζει στην πρώτη πτήση της για τη Λιουμπλιάνα''. Είχαμε την χαρά λοιπόν να είμαστε οι πρώτοι επιβάτες στην πρώτη πτήση της Aegean από Αθήνα για τη Λιουμπλιάνα. Το αεροσκάφος ήταν μισογεμάτο και όπως συνηθίζεται τα πυροσβεστικά οχήματα έκαναν ρίψεις νερού και σχημάτισαν μια υδάτινη αψίδα κάτω από την οποία πέρασε το αεροσκάφος. Έτσι έγινε και η υποδοχή στο αεροδρόμιο Jože Pučnik.

Άφιξη 09:15 και…Dobrodošli Doma! Καλωσήρθατε στη Σλοβενια!
View attachment 149726
Τελειαααα ψαχνω για εισιτηρια:kissing2:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Μωρέ και νωρίτερα έκανα την άνοιξη αλλά δεν το έκανα σύγγραμμα:) Με έπιασαν οι βαρεμάρες μου γενικά και επειδή πάντα όταν γράφω δεν μ'αρεσει να καθυστερώ δεν τόλμησα να αρχίσω ιστορία υπό το φόβο μήπως μείνει ανολοκλήρωτη από τη βαρεμάρα μου. Επειδή όμως η Σλοβενία σαν προορισμός δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλής και δεν υπάρχουν πολλά γι'αυτήν εδώ μέσα είπα να κάνω την αρχή. Αντε να δούμε πως θα μου βγει! Λογικά πολύ πιο απλά χωρίς πολλά πολλά σας τις άλλες φορές. Γέρασα :D
Επππ αστα αυτα..που πηγες και δεν εγραψες? Ε?..πεςςς :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Επππ αστα αυτα..που πηγες και δεν εγραψες? Ε?..πεςςς :)
χαχα
Βιέννη και Μπρατισλάβα. Λέω μετά τη Σλοβενία να γράψω ιστορία. Όχι γιατί θα γράψω κάτι καινούριο για τη Βιέννη, αλλά γιατί η Μπρατισλάβα δεν έχει αναλυθεί και γιατί ήταν ένα ανοιξιάτικο τέλειο ταξίδι και γιατί την καημένη την Βιέννη ξενέρωτη την ανεβάζουν, ξενέρωτη την κατεβάζουν:D Και επίσης γιατί κατάφερα την μεγάλη και σοβαρή Βιέννη με τα χίλια-δυο αξιοθέατα να την κάνω κι αυτή χαλαρή! Το χουμε οι Θεσσαλονικείς φαίνεται:p
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
χαχαχα όχι δεν ξέχασα αλλά ακόμα είναι πρωί (στην ιστορία);)
Αν και αγαπάω το φαγητό, στα ταξίδια θα καθίσω να φάω όταν έχω τελειώσει ένα κομμάτι ξενάγησης και τα πόδια θέλουν να ξεκουραστούν
....μα διάβαζα για γέφυρες, για αρχιτεκτονική, για πλατείες και σκέφτηκα...ο Γιάννης εκνευρίστηκε, του κόπηκε η όρεξη και πως θα μάθουμε στέκια για φαγητό? Τον άσχημο καιρό στη Λιουμπλιάνα, εμείς θα τον πληρώσουμε?:rolleyes:
Πλάκα κάνω, κατάλαβα ότι εκνευρίστηκες γιατί θέλεις από τις πόλεις που πηγαίνεις να παίρνεις το καλύτερο που έχουν να δώσουν. Η ιστορία σου θα είναι πλήρης όπως πάντα!
Καλή συνέχεια!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Λιουμπλιάνα Part 2

Η πλατεία Preseren έλαμπε αυτή τη φορά και ο ήλιος μας ζέστανε τόσο που επιτέλους νοιώσαμε πως ήταν καλοκαίρι. Η πόλη είχε ήδη αρχίσει να γίνεται πιο ζωηρή και πάνω απ’ όλα όμορφη. Σαν να είχαμε φτάσει μόλις, σαν να μην είχαμε δει τίποτα ξεκινήσαμε από το μηδέν την βόλτα μας ξανά κατά μήκος της όχθης του ποταμού.

Η τριπλή γέφυρα, στον λόφο το κάστρο και στα πόδια του η παλιά πόλη


Τριπλή γέφυρα και πλατεία Preseren


page.jpg


Η λέξη γραφική αποκτά μια πραγματική έννοια στη Λιουμπλιάνα και σ’ αυτή την υπέροχη διαδρομή δίπλα στο ποτάμι. Τα δέντρα δημιουργούν μια ωραία σκιά αλλά και όμορφη εικόνα που δένει με τα ιστορικά σπίτια και από τις δύο πλευρές και τον ποταμό Ljubljanica που μοιάζει σαν γάλα κακάο. Καθαρό δεν τον λες με τίποτα!


Η πλατεία Dvorni trg στην απέναντι μεριά της πόλης


Cevljarski most, Cobblers' Bridge, Γέφυρα των τσαγκάρηδων!
page1.jpg




Βρισκόμαστε στο ανάχωμα Breg και τη νέα πλατεία (Novi trg). Το ανακαινισμένο και πιο όμορφο κομμάτι περιπάτου που έχει γίνει και ένας ζωντανός χώρος για μερικές από τις παραδοσιακές και διάσημες αγορές της πόλης. Την υπαίθρια αγορά με τις αντίκες που είναι ανοιχτή μόνο την Κυριακή οπότε δεν την πετύχαμε, και την Αγορά τέχνης που είναι ανοιχτή Μάιο με Οκτώβριο τα Σάββατα (αλλά μόνο με καλοκαιρία). Σάββατο ήμασταν στην πόλη αλλά δεν πήγαμε στην αγορά γιατί πολύ απλά δεν το ήξερα. Εσείς όμως τώρα το ξέρετε!

Το ανάχωμα Breg που περιλαμβάνει μερικά από τα πιο εντυπωσιακά σπίτια, είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για περίπατο, χαλάρωση στα παγκάκια και τα σκαλιά του και υπέροχες φωτογραφικές λήψεις.



Πόσο πιο όμορφη η πλατεία Novi trg με ήλιο ε? Όχι πείτε!


Χαμηλά στο ανάχωμα σε απόσταση αναπνοής από το ποτάμι



Στην γέφυρα Sentjakob και την λεωφόρο Zoisova cesta


Ακολουθήσαμε ευθεία το δρόμο και με κατεύθυνση το ανάχωμα Trnovski pristan και το Park Spica. Η διαδρομή ήταν όμορφη με αρκετά αξιόλογα πράγματα να δεις. Σε ένα σημείο στον οδό Krakovska ulica ένα βήμα από το πολύβουο κέντρο ήταν λες και μεταφερθήκαμε σε κάποιο χωριό.


Η γέφυρα Hradeckega βρίσκεται κοντά στο σημείο όπου το κανάλι Gradascica εκβάλλει στον ποταμό Ljubljanica. Έχει μια ενδιαφέρουσα ιστορία καθώς χτίστηκε το 1867 στο σημείο που βρίσκεται η γέφυρα Cevljarski (Γέφυρα των τσαγκάρηδων) μέχρι το 1931 όταν ο αρχιτέκτονας Joze Plecnik αποφάσισε να τη μετακινήσει κοντά στο νεκροτομείο της πόλης. Από τότε είχε αυτή την ονομασία μέχρι και το 2011 όταν ο Δήμος της Λιουμπλιάνας την μετακίνησε στο σημείο που βρίσκεται σήμερα! Θεωρείται ότι είναι σε ένα από τα καλύτερα σημεία του ποταμού Ljubljanica. Είναι αποκλειστικά για τους πεζούς και τους ποδηλάτες, συνδέει την περιοχή Krakovo με τα μονοπάτια κατά μήκος του Ljubljanica, που οδηγούν σε όλη τη διαδρομή προς το ανάχωμα Spica.



Ανάχωμα Trnovski pristan


Κανάλι Gradascica που εκβάλλει στον ποταμό Ljubljanica


Το ανάχωμα Trnovski pristan με τα μεγάλα πέτρινα σκαλοπάτια που κατεβαίνουν προς το ποτάμι, είναι άλλο ένα μοναδικό αρχιτεκτονικό δημιούργημα του Joze Plecnik. Οι κάτοικοι το αναφέρουν και ως ''η παραλία της Λουμπλιάνας''. Είναι ένα εξαιρετικό μέρος και από τα πιο δημοφιλή ειδικά μετά την ανοικοδόμηση του 2009 που του έδωσε νέα πνοή και εικόνα. Μέχρι και οι γερασμένες ιτιές αντικαταστάθηκαν από νέες.


Φτάνοντας στην οδό Janeziceva cesta και το ανάχωμα Prule που μας οδήγησε στο πάρκο Spica. Όλη η διαδρομή ήταν 15 λεπτά χαλαρού περιπάτου από το κέντρο.




Ακολουθήσαμε τον δρόμο και φτάσαμε στο πάρκο Spica. Ακόμα ένα ανακαινισμένο μέρος του ποταμού Ljubljanica, ένα ανάχωμα διαμορφωμένο ως πάρκο. Ένα μέρος πνιγμένο στο πράσινο όπου συναντιούνται οι δύο παραπόταμοι Λιουμπλιάνικα πoυ έρχονται από τον ποταμό Σάβο. Εκεί είναι και το Spica Caffe που άνοιξε μόλις φέτος. Το σημείο έχει γίνει το καλοκαιρινό στέκι της πόλης με πλήθος κόσμου να απολαμβάνει το τοπίο μαζί με τον καφέ ή το ποτό του. Ήταν μεσημέρι και ήταν αρκετά χαλαρά είχε όμως κάποιες παρέες ντόπιους. Οι αναπαυτικές ξαπλώστρες του ήταν ότι έπρεπε εκείνη την ώρα για χαλάρωση και αγνάντι! Είναι δωρεάν και δεν ήρθαν να μας πάρουν παραγγελία, πήγαμε εμείς όμως αγοράσαμε από ένα ωραιότατο χύμα παγωτό και το απολαύσαμε βλέποντας αυτή τη θέα.


page2.jpg


Σχεδόν είχαμε κοιμηθεί από την χαλάρωση αλλά είναι απολύτως φυσικό αφού ήμασταν ξύπνιοι από τις 4 το πρωί, είχαμε δύο πτήσεις, και ήδη είχαμε κάποια χιλιόμετρα στα πόδια μας. Φορτίζουμε τις μπαταρίες Duracell σηκωνόμαστε και συνεχίζουμε!
page3.jpg


Φτάσαμε και πάλι στη γέφυρα Sentjakob και την λεωφόρο Zoisova cesta



Η βόλτα συνεχίστηκε σε γνώριμα πια μέρη στην πιο πολύβουη όχθη του ποταμού την οδό Gallusovo nabrezje και Cankarjevo nabrezje.


Όταν μια πόλη είναι μικρή σίγουρα πολλές φορές θα περάσεις από τους ίδιους δρόμους και θα δεις τα ίδια πράγματα. Αυτό όμως δεν είναι κακό. Έχουμε συνηθίσει να τρέχουμε στα ταξίδια μας και να αγχωνόμαστε για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα. Να χωρέσουμε ότι έχει και δεν να προσφέρει μια πόλη ή μια χώρα. Στην Λιουμπλιάνα μέσα σε λίγες ώρες ή έστω σε 1-2 μέρες έχεις δει τα πάντα και τριγυρνάς εκεί που είναι η καρδιά της. Στο μικροσκοπικό ιστορικό κέντρο της και στη ζωή που προσφέρει γύρω το ποτάμι. Έτσι όμως χαλαρώσαμε, την γνωρίσαμε καλά και την αγαπήσαμε. Δεν χόρταινα να στέκομαι σε μια άκρη και να χαζεύω τις όμορφες εικόνες γύρω από το ποτάμι αλλά και τα στενά της παλιάς πόλης.

page4.jpg


Τα καφέ άρχισαν να γεμίζουν κόσμο όπως και οι μικρές πλατείες και τα στενά. Παρατηρούσα αρκετά τον κόσμο και συγκεκριμένα τους Σλοβένους. Μήπως είναι ο ομορφότερος λαός που έχουμε δει? Αναρωτήθηκα και πήρα και την ίδια άποψη από τον Rose που συμφώνησε. Μάλλον ξεπέρασαν και τον λαό της Σερβίας που είχαμε δώσει την πρωτιά! Επίσης όλοι οι νέοι γνωρίζουν καλά αγγλικά αλλά και πιο μεγάλες ηλικίες. Ελάχιστες ήταν οι περιπτώσεις ανθρώπων που δεν γνώριζαν. Περισσότερο οδηγοί λεωφορείων ή κάποιοι πιο μεγάλοι εκτός πρωτεύουσας.




Είχε έρθει η ώρα της ξεκούρασης και του φαγητού αλλά δώσαμε παράταση. Ο Rose δεν συμφώνησε βέβαια αλλά τον διαβεβαίωσα πως στο επόμενο μισάωρο? θα έχουμε κάτσει κάπου να φάμε. Προσπεράσαμε την τριπλή γέφυρα όπου δίπλα της βρίσκεται ένα καταπληκτικό δημιούργημα του Plecnik από τα πιο χαρακτηριστικά της Λιουμπλιάνας. Η σκεπαστή αγορά που είναι μέρος της κεντρικής αγοράς.


Η αγορά χτίστηκε μεταξύ 1940-1944 και είναι δίπλα στο ποτάμι. Κάτω από το στέγαστρο με τις κιονοστοιχίες έχει πάγκους με βότανα, μπαχαρικά, σουβενίρ και είδη τέχνης ενώ οι κλειστές αίθουσες περιλαμβάνουν ανθοπωλεία, κρεοπωλεία, αρτοποιεία, ζαχαροπλαστεία και άλλα μαγαζιά.
page5.jpg


Η σκεπαστή αγορά βρίσκεται απέναντι στην πλατεία Pogacarjev trg, εκεί που τις παρασκευές στήνεται η μεγάλη γιορτή με την υπαίθρια κουζίνα και τις καθημερινές έχει πάγκους με ντόπια προϊόντα. Το μεγάλο κομμάτι της κεντρικής αγοράς είναι λίγα μέτρα μετά στην μεγάλη πλατεία Vodnikov trg.

Στην πλατεία Pogacarjev trg δεσπόζει και ο Καθεδρικός ναός της πόλης ο Άγιος Νικόλαος


Λίγο μετά άλλη μια γνωστή γέφυρα και πολύ ωραίο σημείο για φωτογραφίες, η Mesarski most, η γέφυρα των Κρεοπωλείων ή γέφυρα της αγάπης! Ναι ξέρω είναι άσχετα αυτά μεταξύ τους και που κολλάνε! Η γέφυρα αυτή χτίστηκε μόλις το 2010. Είναι σύγχρονη με γυάλινο δάπεδο και είναι σαν να πατάς στο κενό με τον ποταμό να ρέει από κάτω. Απλά στη θέση αυτή πριν από περίπου 100 χρόνια υπήρχαν περίπτερα με κρεοπωλεία και ο Plecnik είχε σκοπό να χτίσει μια σκεπαστή γέφυρα που θα την ονόμαζε έτσι αλλά τελικά δεν χτίστηκε ποτέ.

Αυτή η καινούρια γέφυρα λοιπόν που συνδέει την κεντρική υπαίθρια αγορά με το ανάχωμα Petkovskovo nabrezje (το δημοφιλές μέρος με αμέτρητα καφέ και εστιατόρια) είναι το μέρος που οι ερωτευμένοι κλειδώνουν λουκέτα αγάπης!


Στη γέφυρα υπάρχουν και κάποια παραμορφωμένα περίεργα αγάλματα ενώ πάνω στα κάγκελα έχει κάτι κρανία ζώων που μάλλον έχουν να κάνουν με τα κρεοπωλεία του παρελθόντος! Δεν το λες και τόσο ρομαντικό δηλαδή!



page6.jpg


Λίγα βήματα μετά, στο τέλος της σκεπαστής αγοράς συναντήσαμε την Zmajski most δηλαδή την γέφυρα των δράκων. Μια εντυπωσιακή Art Nouveau γέφυρα με 4 τρομακτικά σχεδόν αληθινά αγάλματα δράκων, το σύμβολο της Λιουμπλιάνας. Χτίστηκε το 1901 και θεωρείται αριστούργημα και είναι μια από τις μεγαλύτερες γέφυρες του είδους της που έχουν κατασκευαστεί στην Ευρώπη!
page7.jpg


Κι έτσι τελειώσαμε την διατριβή μας στις γέφυρες της Λιουμπλιάνας!:D

Ας περπατήσουμε και στα πλακόστρωτα της παλιάς πόλης γιατί έδωσα μια υπόσχεση πως σε ένα μισάωρο θα πρέπει να έχουμε καθίσει για φαγητό. Ο Rose κάνει υπομονή αν και η πείνα του φτάνει σε επικίνδυνα επίπεδα και ξεφυσάει γιατί το μισάωρο πέρασε! Εγώ Duracell σαν να μη συμβαίνει τίποτα του παρουσιάζω την παλιά πόλη!

Οδός Ciril-Metodov trg

page8.jpg


Και φτάσαμε στην πλατεία Mestni trg το κέντρο της μεσαιωνικής Λιουμπλιάνα. Η πλατεία περιλαμβάνει μερικά από τα πιο εντυπωσιακά Αναγεννησιακά και Μπαρόκ κτίρια με πιο γνωστά την κρήνη Robbov vodnjak και βέβαια το Δημαρχείο ή Magistrat στα Σλοβένικα το οποίο χτίστηκε στα τέλη του 15ου αιώνα με πολλές αρχιτεκτονικές επιρροές στα μετέπειτα χρόνια.


page9.jpg


Συνεχίσαμε ευθεία μέχρι να βγούμε στην Stari trg την πιο παλιά πλατεία της μεσαιωνικής Λιουμπλιάνας

page10.jpg


Πλατεία Stari trg

page11.jpg


Για να καταλήξουμε στην πλατεία Levstikov trg


Και επιτέλους ήρθε η ώρα που θα καθόμασταν για μια κρύα μπύρα και φαγητό βεβαίως βεβαίως. Να πω πως όπου φάγαμε ήταν στην τύχη χωρίς να έχω κάτι σημειωμένο. Μόνο 2-3 καφέ είχα στα υπόψιν αλλά για φαγητό πήγαμε με το ένστικτο. Είχα στο κινητό μου την επίσημη εφαρμογή Ljubliana Guide αλλά ουδέποτε τη συμβουλεύτηκα! Όπως είπα όλη η ζωή είναι γύρω από το ποτάμι γι’ αυτό χωρίς καθυστέρηση καθίσαμε στο Burger Bar . Εκεί ήταν η πρώτη επαφή με τις τσιμπημένες τιμές της Σλοβενίας. Ακριβούτσικο μαγαζί καθώς για ένα μικρό burger με πατάτες, ένα πιάτο fish & chips μια μπύρα και μια coca πληρώσαμε 30€. Μείναμε όμως ευχαριστημένοι από το σέρβις την ευγένεια των παιδιών και την γεύση. Όπως και να έχει χαλαρώσαμε, χαζέψαμε τον κόσμο που πηγαινοέρχονταν και εφοδιαστήκαμε με ενέργεια για τη συνέχεια της περιήγησης μας.
page12.jpg


Λίγες εικόνες και πάλι από αγαπημένα πια και πολυφωτογραφημένα σημεία όπως η σκεπαστή αγορά, και η Stritarjeva ulica με φόντο το κάστρο. Είχαμε δει σχεδόν όλη την πόλη και είχε απομείνει το πιο σημαντικό, το σύμβολο της πόλης που δεν είναι άλλο από το κάστρο που στέκει ψηλά στο λόφο.

page13.jpg

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom