Σλοβενία S - LOVE - NIA! Στην πολυαγαπημένη!

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Πολυ ωραιο ταξιδι και καταπληκτικη περιγραφη με ομορφες φωτο...Το Σεπτεμβριο ετοιμαζω ενα ταξιδι και ειναι μεσα και η Σλοβενια και οσα μερη αναφερονται απο εσενα και αυτα που προτεινουν οι φιλοι πιο πανω...με βοηθησες κιολας στο καποια πραγματα που μετανοιωσες που δεν τα εκανες...γιατι και εγω ετσι το σκεφτομουν και τελικα θα τα κανω...θα παω οδικως και θα εχω κανα 2 βδομαδες στη διαθεση μου συνολο....σλοβενια εχω βαλει 2-3...θα δειξει το τελικο...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολυ ωραιο ταξιδι και καταπληκτικη περιγραφη με ομορφες φωτο...Το Σεπτεμβριο ετοιμαζω ενα ταξιδι και ειναι μεσα και η Σλοβενια και οσα μερη αναφερονται απο εσενα και αυτα που προτεινουν οι φιλοι πιο πανω...με βοηθησες κιολας στο καποια πραγματα που μετανοιωσες που δεν τα εκανες...γιατι και εγω ετσι το σκεφτομουν και τελικα θα τα κανω...θα παω οδικως και θα εχω κανα 2 βδομαδες στη διαθεση μου συνολο....σλοβενια εχω βαλει 2-3...θα δειξει το τελικο...
Πάντα χαίρομαι όταν οι ιστορίες μου βοηθούν τους επόμενους.
Βάλε 3 μερούλες τουλάχιστον. Θα σε εκπλήξει η χώρα. Δεν ξέρω βέβαια τι πλάνο έχεις αλλά αξίζει να της αφιερώσεις 3 μέρες. Οι αποστάσεις είναι μικρές και με το αυτοκίνητο που έχετε θα είναι ακόμα πιο εύκολο.
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
ειναι λιγο μεγαλο ταξιδι αλλα πιστευω θα το βγαλουμε εχω κανει καλο προγραμμα...να σου το στειλω εδω η μπορω με καποιο μηνυμα προσωπικο?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
ειναι λιγο μεγαλο ταξιδι αλλα πιστευω θα το βγαλουμε εχω κανει καλο προγραμμα...να σου το στειλω εδω η μπορω με καποιο μηνυμα προσωπικο?
Γράψτο εδώ να παίρνουν ιδέες κι άλλοι ή να βοηθήσουν όσοι μπορούν. Άλλωστε η ιστορία έχει τελειώσει και τα μηνύματα δεν παρεμβάλλονται ανάμεσα της ;)
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Εννοειται οτι εχω διαβασει πολλες ιστοριες απο εδω και μαζι με τα δικα μου εβγαλα αυτο το προγραμμα,,1 μερα Βολος-Βελιγραδι με σταση στο Νις για απαιτουμενες φωτο καστρο κτλ...καφε .στο Βελιγραδι οπως και σε ολες τις πολεις εννοειται οτι θα περιλαμβανουν βολτα στην πολη επισκεψη σε καστρα και γενικως must see πραγματα...2 Βελιγραδι τιμισοαρα με ενδιαμεση σταση στο bigar cascade falls και στο corvin castle.3 Βουδαπεστη με ενδιαμεση σταση στο szeged....4 Μπρατισλαβα με ενδιαμεση σταση στο bory castle+ενα σπιτι του μπετοβεν+Gyor.5 ΒΙΕΝΝΗ,6 λιουμπιανα με σταση στο Graz-maribor...7 λιμνη Βled+bohinj+ολα οσα αναφερεις και δεν εκανες+ποστοινα σπηλαια+predjama castle+σπηλαια σκοκγιαν+κοπερ+πιραν+τεργεστη+grotta gigante κτλ.8 zagreb +plivitce lakes..9 saragevo+mostar.10 dubrovnik+kotor+budva+podgoritsa.11 tirana +Αργυροκαστρο......στα εγραψα στο περιπου διαδρομη ειμαι ακομα λιγο στο ψαξιμο δεν εχω καταληξει...ενδεικτικα οι διανυκερευσεις 1 βελιγραδι , 1 τιμισοαρα , 2 βουδαπεστη , 1 μπρατισλαβα , 2 βιεννη ,2 λιουμπιανα ,1 τεργεστη η σε καποιο μερος εκει πιραν κτλ.1 ζαγκρεμπ , 1 σαραγεβο , 1 ντουμπροβνικ η μπουτβα<κοτορ....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Χάθηκα και μόνο που τα διάβασα:D
Σε δυο βδομάδες όλα αυτά μαζί με τόσα χιλιόμετρα? Δεν ξέρω αν θα βγουν εύκολα. Μήπως να κόψεις καμιά Τιμισοάρα ή καμία Βουδαπέστη? Γιατί δεν το κάνεις πιο πολύ γιουγκοσλαβικό τουρ? Η Κροατία έχει εξαιρετικά μέρη να δεις.
Αν δεν έχεις δει καμία από αυτές τις πόλεις είναι κρίμα να αφιερώσεις μόνο 1 μέρα σε Βελιγράδι ή 2 σε Βουδαπέστη και Βιέννη που είναι για περισσότερες. Και δεν είναι όλα τόσο κοντά όσο νομίζεις. Αναφέρεις το Σεράγεβο επίσης που κι αυτό θέλει μέρες και είναι μια υπέροχη πόλη.

Γνώμη μου να μη παρασυρθείς από το οδικό ταξίδι και να θες να δεις ουσιαστικά 8-9 χώρες σε 2 βδομάδες. Απόλαυσε καλύτερα πιο λίγες πόλεις για να τις δεις καλά.

Καλύτερα κάνε ξεχωριστό ποστ με το ερώτημά σου για το οδικό ταξίδι που σκέφτεσαι ώστε να πάρεις και άλλες γνώμες.
 

voliotis

Member
Μηνύματα
32
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
Ευχαριστω για την απαντηση και την αποψη σου...Βουδαπεστη εχω ξαναπαει αλλα αυτη την φορα θα ειναι και με την γυναικα , η μια μερα θα ειναι για να δουμε μερη και η αλλη για dinner στο δουναβη και γενικα μια πιο χαλαρη μερα.....Κροτια θα παω ζαγκρεμπ,οπατια,ριεκα,λιμνες πλιβιτσε,ζανταρ τογκιρ,σπλιτ και ντουμπροβνικ....γενικα ειμαι τις αποψης γιατι να παρω τον Ε75 μια ευθεια και να γυρισω πισω σερι και δεν το κανω με στασεις...η διαφορα να καταλαβεις ειναι αν παω παραλικα κροατια με στασεις στα μερη που ειπα βγαινει 1100χλμ ενω αν απο τεργεστη παω ζαγκρεμπ λιμνες πλιτβιτσε και σαραγεβο ειναι 700....ακομα ειμαι υπο σκεψη
 

broxopios

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Οκ καταπληκτική η Λουμπλιάνα. Αξίζει για όσους δεν έχετε πάει.

Γιάννη με βοήθησε πολύ ο οδηγός σου, ευχαριστώ.

Μια πρόταση-ιδέα (αν δεν υπάρχει ήδη). Μετά από κάθε ταξίδι μου γεννιέται μια νοσταλγία πέρα από τις φωτογραφίες και τα βίντεο που έχω τραβήξει, να θέλω να βλέπω ταινίες με τις πόλεις και τα μέρη που έχω πάει. Για παράδειγμα Παρίσι --> Αμελί, Μπρίζ --> Αποστολή στη Μπρίζ κλπ. Για Βελιγράδι κάτι βρήκα. Για Λουμπλιάνα όμως όχι.

Θα μου άρεσε λοιπόν να υπήρχε ένα τόπικ που να αναφέρει για κάθε προορισμό σχετικές ταινίες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μια πρόταση-ιδέα (αν δεν υπάρχει ήδη). Μετά από κάθε ταξίδι μου γεννιέται μια νοσταλγία πέρα από τις φωτογραφίες και τα βίντεο που έχω τραβήξει, να θέλω να βλέπω ταινίες με τις πόλεις και τα μέρη που έχω πάει. Για παράδειγμα Παρίσι --> Αμελί, Μπρίζ --> Αποστολή στη Μπρίζ κλπ. Για Βελιγράδι κάτι βρήκα. Για Λουμπλιάνα όμως όχι.

Θα μου άρεσε λοιπόν να υπήρχε ένα τόπικ που να αναφέρει για κάθε προορισμό σχετικές ταινίες.
Έχουμε αυτό https://www.travelstories.gr/community/threads/ταινιες-και-ταξιδια.1628/
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα στην παρέα.Διάβασα την καταπληκτική αυτή ιστορία και αμέσως μπήκε στο πλάνο μου η Σλοβενία.Τα εισιτήρια με την aegean όμως δεν πλησιάζονται και απογοητεύομαι λιγάκι.Μήπως γνωρίζει κάποιος εναλλακτικό τρόπο άφιξης στη Λιουμπλιάνα ;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα στην παρέα.Διάβασα την καταπληκτική αυτή ιστορία και αμέσως μπήκε στο πλάνο μου η Σλοβενία.Τα εισιτήρια με την aegean όμως δεν πλησιάζονται και απογοητεύομαι λιγάκι.Μήπως γνωρίζει κάποιος εναλλακτικό τρόπο άφιξης στη Λιουμπλιάνα ;
Μεσω Βενετιας ειναι 3 ωρες με το λεωφορειο. Υπαρχει λεωφορειο απο flixbus που ξεκιναει ειτε απο το αεροδρομιο ειτε απο Venice Mestre. Απο Βιεννη ειναι περιπου 4 ωρες και απο Βουδαπεστη κανα 5ωρο-6ωρο. Και στα 3 αεροδρομια πεταει η Aegean και στα 3 με σχετικα καλες τιμες.

Ζαγκρεμπ εννοειται οτι ειναι στην 1ωρα απο Ljubljana, αλλα επισης και αυτο δεν εχει καλα αεροπορικα. Βελιγραδι ειναι μακρια και εχει χειροτερα λεωφορεια απο αυτα των προηγουμενων επιλογων και εχεις να περασεις και τον ελεγχο στα συνορα Σερβια-Κροατια.

Επισης θα μπορουσες να σκεφτεις την επιλογη να ξεκινησεις απο Βενετια και να φυγεις απο Βιεννη ή Βουδαπεστη. 'Η το αναποδο αναλογως με τις ωρες που σε βολευουν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τι εννοείς τον έλεγχο στα σύνορα Σερβία-Κροατία; Με ταυτότητα δεν πάμε και στις δύο χώρες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom