Αυστρία Salzburg. Ξεδώστε στο παιχνιδιάρικο Hellbrunn

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Αφού θα έχετε δει, σαν καλοί και κουλτουριάριδες ταξιδιώτες όλα τα must του Salzburg, θα έχετε φάει κάθε λογής σοκολατάκια με τη μορφή του Μότσαρντ, θα έχετε περπατήσει στα στενά πλακόστρωτα δρομάκια με τα πανάκριβα σουβενίρ στα οποία βεβαίως θα έχετε επενδύσει ως γνήσιοι έλληνες, ελάτε να κάνουμε υδάτινες τρέλλες.
Το Hellbrunn μας περιμένει.

To Hellbrunn το αποκαλούν Παλάτι. Δημιουργός του, ένας επίσκοπος πρίγκιπας, ο Markus Sittikus von Hohenems 1612-1619, που αποφάσισε να χτίσει το παλάτι και τα συντριβάνια του για να παίζει με τους καλεσμένους του.
awww.hellbrunn.at_hellbrunn_images_english_s_rundgang_1.jpg


Επίσκοπος και καλεσμένοι είχαν περίεργες συνήθειες, αλλά ποιος δίνει σημασία τώρα... Κάποιοι κακοί της εποχής λένε ότι ο επίσκοπος ήταν ένας από τους Μεδίκους...
awww.hellbrunn.at_hellbrunn_images_english_s_rundgang_6.jpg


Πήγαινε τους καλεσμένους του βόλτα στο πανέμορφο πάρκο και τους απέραντους κήπους με τα περίεργα αγάλματα
awww.hellbrunn.at_hellbrunn_images_english_p_rundgang_3.jpg


Αφού τους ηρεμούσε και τους χαλάρωνε, τους άρχιζε τα κόλπα στα συντριβάνια. Ακόμα και σήμερα λειτουργούν άψογα και μας καλούν να νοιώσουμε όπως οι καλεσμένοι του παιχνιδιάρη επισκόπου
awww.hellbrunn.at_hellbrunn_images_english_w_rundgang_1.jpg


Εκατοντάδες συντριβάνια, κρυμμένα νερά και ξαφνικές μπόρες παίζουν μαζί μας.
Περπατάς ανέμελος και τα νερά εμφανίζονται από εκεί που δεν τα περιμένεις. Κάθεσαι και βγαίνουν από το κάθισμα. Κοιτάς και σου βρέχουν το πρόσωπο. Μπαίνεις σε σπηλιές, σε αίθρια, σε λαγούμια και καιροφυλακτούν οι νεροπόλεμοι. Πας να προφυλαχτείς κοντά στους τοίχους και σε περιμένει νέα επίθεση. Στο τέλος ψάχνεσαι από πού θα σου ΄ρθει. Το χαίρεσαι, γιατί είναι ένα ατέλειωτο παιχνίδι νερού, κρυφτού και γέλιου.
awww.hellbrunn.at_hellbrunn_images_english_w_rundgang_7.jpg



Το τουρ στα συντριβάνια, με συνοδό που παίζει μαζί σας και κάνει τον περίπατό σας περιπέτεια, διαρκεί περίπου 40 λεπτά.
΄Οταν τελειώσει, οι περισσότεροι κάθονται πάλι στη σειρά για να το ξανακάνουν.
Υπάρχουν και νυκτερινά τουρ.Η εμπειρία είναι αξέχαστη.

awww.hellbrunn.at_hellbrunn_images_english_w_rundgang_4.jpg


Το χειμώνα δεν λειτουργούν τα συντριβάνια
Είναι επισκέψιμοι οι κήποι και το ανάκτορο
Από τέλη Μαρτίου μέχρι αρχές Νοεμβρίου μπορείτε να παίξετε με τα συντριβάνια.
Η είσοδος κοστίζει για φέτος (2008) 8,5 ευρώ για τα μεγάλα παιδιά και 3,8 για τα μικρά. Υπάρχουν ειδικές τιμές για τις οικογένειες.
Πάρτε μαζί σας ένα αδιάβροχο, αν και δεν θα το συνιστούσα.
Παίξτε όσο σας παίρνει, απολαύστε την υδάτινη τρέλλα, όπως δεν το έχετε ξανακάνει και έχετε μαζί σας μια δεύτερη αλλαξιά ρούχα για μετά (εάν χρειαστεί).
awww.hellbrunn.at_hellbrunn_images_english_w_rundgang_5.jpg


Το Hellbrunn είναι κοντά στο Salzburg
Από το κέντρο της πόλης θα σας πάρει 20 λεπτά με το αυτοκίνητο. Μπαίνετε στον περιφερειακό Α1 από τη Βιέννη, περνάτε την έξοδο για Μόναχο και συνεχίζετε στο Α10 προς Βίλλαχ. Στην έξοδο Salzburg Sud κάνεις αριστερά.
Υπάρχουν παντού ταμπέλες. Αποκλείεται να χαθείς.
Αν θέλετε πάρτε το λεωφορείο αριθμ 25 από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό του Salzburg
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Στέλλα μ 'εφτιαξες

το μαθαίνω για πρώτη φορά από σένα.
Σε κάποιο οδικό που σχεδιάζει η παρέα θα το συμπεριλάβουμε οπωσδήποτε,
δεν το χάνω με τίποτα.
Τρελό πάρτυ θα γίνει:clap:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ντίνα,
εγώ πήγα πριν πολλά χρόνια, όταν ο γιος μας ήταν μικρός
Επειδή είχε βαρεθεί από τα πολλά μουσεία, καλντερίμια κτλ και γκρίνιαζε, το είδα σε μιαν αφίσα στο κέντρο του Σάλτσμπουρκ και είπαμε, ας πάμε, μπας και ησυχάσει.
Αυτός ησύχασε, αλλά εμείς αφηνιάσαμε.
Πηγαίναμε 3 μέρες συνέχεια.
΄Εχει φοβερό γέλειο, αρκεί να μην σε πιάσει η γυναικεία κοκεταρία και πεις, "πάει το μαλλί, πάει το τισέρτ, πάει το σκαρπινάκι", ή το μαμαδίστικο, "πω πω το παιδί θα μου κρυώσει".
Το συνιστώ ένθερμα για όλες τις ηλικίες.
Θέλω εντυπώσεις όταν γυρίσετε
:lol:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
δεν το ηξερα ούτε εγω Στελλα, πολυ καλο ομως... Σε κατι αντιστοιχο παιζαμε κι εμεις στο Πετερχοφ εξω απο την αγια πετρούπολη, που εχει κι εκει "παιχνιδιαρικα' συντριβανια και ηταν τρομερη εμπειρια...
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Δεν το ήξερα για το Πέτερχοφ
Αν και έχω πάει Αγία Πετρούπολη, κανείς δεν μου το είπε...
΄Ισως επειδή ηταν τα πάντα παγωμένα όταν πήγα... οπότε όλοι στις εκκλησίες, στα μουσεία και τα καφέ τρέχαμε:haha:
΄Εχεις κάποιες πληροφορίες για αυτό?
Πώς πάνε, κτλ?
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
peterhof - petrodvorets

Δεν το ήξερα για το Πέτερχοφ
Αν και έχω πάει Αγία Πετρούπολη, κανείς δεν μου το είπε...
΄Ισως επειδή ηταν τα πάντα παγωμένα όταν πήγα... οπότε όλοι στις εκκλησίες, στα μουσεία και τα καφέ τρέχαμε:haha:
΄Εχεις κάποιες πληροφορίες για αυτό?
Πώς πάνε, κτλ?
το Πετερχοφ ειναι 30 περιπου χιλιομετρα Δυτικα της Αγίας Πετρουπολης. Μπορεις να πας με το προαστιακο τρενο σε 40' στην σταση Novi Peterhof και στη συνεχεια με τα λεωφορεια 350,351,352,356 άλλα 10' ακομα. Καλυτερα ομως με υπταμενα δελφινια το καλοκαιρι που φευγουν μπροστα απο το Ερμιταζ, προβλητα 2. Αλλα μονο ιουνιο-οκτωβριο
Αξιζει πραγματικα ειδαν οι Ρωσοι τους κηπους και τα συντριβανια απο τις Βερσαλιες και εκαναν κατι πιο ομορφο και πιο εντυπωσιακο! :shock:
Για περισσοτερα:
http://www.peterhof.org/english/
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ναι, ναι, τώρα που το είδα, θυμήθηκα ποιο είναι (έχω και μιαν ηλικία, βλέπετε...);)
΄Οταν είχα πάει στο Λένιγκραντ (έτσι λεγόταν τότε...), το Πέτερχοφ ήταν κλειστό γιατί γινόταν ανακαίνιση, οι δε κήποι ήταν γεμάτοι από πάγους
Είδαμε ό,τι βλέπει το μάτι από τα σκαλιά. Επομένως δεν είδαμε τίποτε. Αλλά ήταν στο πρόγραμμα και έπρεπε πάσει θυσία να πάμε....
Νομίζω λοιπόν ότι είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για να επισκεφθώ εκ νέου την Αγία Πετρούπολη.
Τα συντριβάνια είναι και εκεί "παιχνιδιάρικα"?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.285
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom