Ταϊλάνδη samui boat lagoon

GTS

Member
Μηνύματα
6.795
Likes
18.496
ευχαριστω villy !!!! zmaria σε ευχαριστω και εσενα για το ενδιαφερον που δειχνεις αλλα τι εννοεις οτι οι παραλιες στο σαμουι δεν ειναι να τρελενεσαι? για να σας διευκολινω ψαχνω εναν εξοτικο προορισμο που να εχει παραλιες με γαλαζιοπρασινα νερα και το κυριοτερο να ειναι πνιγμενες στους κοκοφοινικες...τι προτεινετε?[/quote

Ψάχνεις καρτ-ποσταλικό εξωτικό προορισμό και γαλαζοπράσινα νερά στο Σαμούι? Στα είπαμε μια-δυο, αλλά μας αγνόησες φίλε Άλεξ. Τέσσερα χρόνια έχουμε οργώσει την Ν.Α. Ασία, δε τα ξέρουμε ούτε από διηγήσεις ούτε από φωτογραφίες επεξεργασμένες στο photoshop. Άκου τη zmaria αν δε θες να ακούσεις εμένα...ο μόνος λόγος που επιμένω είναι ότι διάολε λυπάμαι ένα νέο ζευγάρι που δε το φυσάει το χρήμα να πετάξει 2500 Ευρώ σε ένα νησί, που είναι τόσο μέτριο, που πραγματικά είναι να απορείς τι πάνε και κάνουμε εκεί χιλιάδες κόσμου...να σου κάνω μια σύγκριση παραλίας π.χ. Μυκόνου με τη Τσαβένγκ?

- Άμμος: Πιο λευκή άμμο έχει ο Πλατύς Γιαλός παρά η Τσαβένγκ. Δε κάνω καμία πλάκα.
- Καλά για νερά δε υπάρχει σύγκριση, κρύσταλλο στη μια περίπτωση, δε βλέπεις τα πόδια σου στην άλλη.
- Δροσερά νερά? Στο Σαμούι μπες καλύτερα στη μπανιέρα σου...

Έχω γίνει κουραστικός, αλλά ίσως έστω κι ένας ν'αποφύγει τη φόλα του Σαμούι κάλλιστο θα είναι. Τι πάτε και κάνετε σε νησιά στυλ Πουκέτ και Σαμούι που είναι τα χειρότερα της Ταϋλάνδης, είναι ν' απορεί κανείς, ιδίως αφού μπαίνετε σε ένα φόρουμ και σας τα λένε, δε πηγαίνετε ανυποψίαστοι. Τέλος πάντων, δικά σας είναι τα χρήματα, ο χρόνος, αλλά είναι κρίμα...
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
ευχαριστω villy !!!! zmaria σε ευχαριστω και εσενα για το ενδιαφερον που δειχνεις αλλα τι εννοεις οτι οι παραλιες στο σαμουι δεν ειναι να τρελενεσαι? για να σας διευκολινω ψαχνω εναν εξοτικο προορισμο που να εχει παραλιες με γαλαζιοπρασινα νερα και το κυριοτερο να ειναι πνιγμενες στους κοκοφοινικες...τι προτεινετε?[/quote

Ψάχνεις καρτ-ποσταλικό εξωτικό προορισμό και γαλαζοπράσινα νερά στο Σαμούι? Στα είπαμε μια-δυο, αλλά μας αγνόησες φίλε Άλεξ. Τέσσερα χρόνια έχουμε οργώσει την Ν.Α. Ασία, δε τα ξέρουμε ούτε από διηγήσεις ούτε από φωτογραφίες επεξεργασμένες στο photoshop. Άκου τη zmaria αν δε θες να ακούσεις εμένα...ο μόνος λόγος που επιμένω είναι ότι διάολε λυπάμαι ένα νέο ζευγάρι που δε το φυσάει το χρήμα να πετάξει 2500 Ευρώ σε ένα νησί, που είναι τόσο μέτριο, που πραγματικά είναι να απορείς τι πάνε και κάνουμε εκεί χιλιάδες κόσμου...να σου κάνω μια σύγκριση παραλίας π.χ. Μυκόνου με τη Τσαβένγκ?

- Άμμος: Πιο λευκή άμμο έχει ο Πλατύς Γιαλός παρά η Τσαβένγκ. Δε κάνω καμία πλάκα.
- Καλά για νερά δε υπάρχει σύγκριση, κρύσταλλο στη μια περίπτωση, δε βλέπεις τα πόδια σου στην άλλη.
- Δροσερά νερά? Στο Σαμούι μπες καλύτερα στη μπανιέρα σου...

Έχω γίνει κουραστικός, αλλά ίσως έστω κι ένας ν'αποφύγει τη φόλα του Σαμούι κάλλιστο θα είναι. Τι πάτε και κάνετε σε νησιά στυλ Πουκέτ και Σαμούι που είναι τα χειρότερα της Ταϋλάνδης, είναι ν' απορεί κανείς, ιδίως αφού μπαίνετε σε ένα φόρουμ και σας τα λένε, δε πηγαίνετε ανυποψίαστοι. Τέλος πάντων, δικά σας είναι τα χρήματα, ο χρόνος, αλλά είναι κρίμα...
Θα συμφωνήσω απόλυτα και μαζί σου και με τους προηγούμενους..
Είχα μείνει Μποφούτ τον Αύγουστο του 2009..το ξενοδοχείο ήταν καταπληκτικό αλλά η παραλία τίποτα το ιδιαίτερο..μία απλή συμπαθητική παραλία..στις 4 μέρες που έμεινα, μπήκα στη θάλασσα 1 φορά, γιατί ήταν θολή και έκανα μπάνιο στη πισίνα !!!..περάσαμε τις μέρες μας κάνοντας έκδρομές στην ενδοχώρα που μου άερε πολύ και όχι εξαντλώντας τις μέρες στις παραλίες..Η Τσαβένγκ είναι πιο όμορφη σαν παραλία αλλά το Μποφούτ σαν χωριουδάκι, μου άρεσε περισσότερο..πιο ήσυχο, πιο καθαρό, λιγότερο τουριστικό..θα βάλω φωτο αύριο που θα είμαι στο σπίτι μου να δεις την παραλία Μποφούτ και να αποφασίσεις..
Αν διαβάσεις πολύ καλά το φόρουμ, θα βρεις πάρα πολλές προτάσεις για νησιά της Ταυλάνδης, που, κατά τη γνώμη μου, θα είναι πιο όμορφα και πιο εξωτικά απο το Σαμούι..
Αν πάλι επιμένεις για Σαμούι, να περάσεις όμορφα..αυτό πάντως που θα σου κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση, είναι το αεροδρόμιο..
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Δεν σε παραπέμπω στην ιστορία μου γιατί γράφω πολλά και δεν θα βρεις άκρη, σου αντιγράφω όμως κάποιες φωτογραφίες που έχω βγάλει από κει.

Για ρίξε μια ματιά στο Κο Ταο, εγώ το επισκέφτηκα σε ημερήσια εκδρομή από το Κο Σαμούι, άραξε το καράβι και απλά κάναμε snorkeling εκεί. Οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά νομίζω ότι αξίζει.

afarm7.static.flickr.com_6027_5937598178_036e66e791_b.jpg


AMAZING KOH TAO HOTELS & RESORTS

Αν πάτε στο Koh Tao μια επίσκεψη (ή και διαμονή) στο ιδιωτικό νησί Koh Nang Yuan την θεωρώ απαραίτητη. Το νησάκι μοιάζει με επίγειο παράδεισο, αλλά πέρα από χαλάρωση και απόλαυση του παράδεισου ή καταδύσεις δεν έχει άλλα πράγματα να κάνεις.

Nang Yuan Resort : Visit Amazing Koh Nang Yuan Island, Near Koh Tao, and stay in one of the most unique places on earth. Three islands of astounding beauty awaits you.

afarm7.static.flickr.com_6016_5926122813_5886a9211e_b.jpg


afarm7.static.flickr.com_6145_5926685930_fbc4f13b59_b.jpg


afarm7.static.flickr.com_6129_5926127007_88f460d492_b.jpg




Και στο Wua Talap, επίσης από μονοήμερη εκδρομή που το επισκεφτήκαμε έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Αν είσαι φυσιολάτρης, η καλύτερη σου. Έχεις την επιλογή να ανέβεις (θέλει κόπο και προσοχή) στο ψηλότερο σημείο του νησιού για να δεις την υπέροχη θέα όπως επίσης και να πας στην σπηλιά με ανάβαση υπό βοήθεια σχοινιών περνώντας μέσα από ζούγκλα (με προσοχή βέβαια και εδώ).

Koh Wua Talap, Angthong Marine National Park, Thailand | AsiaExplorers


afarm4.static.flickr.com_3611_5793310635_094dc8cba7_b.jpg



afarm6.static.flickr.com_5145_5793311085_1ff7972632_b.jpg


afarm6.static.flickr.com_5029_5793897184_413c2818ed_b.jpg





Ανεβαίνοντας στην σπηλιά

afarm6.static.flickr.com_5270_5793869790_caeeeaa579_b.jpg




afarm6.static.flickr.com_5101_5793310213_66b3df8cb1_b.jpg


afarm4.static.flickr.com_3081_5805201767_c01ac93400_b.jpg



Αλλά εγώ μια φορά έχω πάει στην Ταϋλάνδη, δεν έχω πολλές προτάσεις να σου κάνω. Καλύτερα να σου προτείνουν οι πιστοί Ταϋλανδόπληκτοι κάποια νησιά, όπως ο GTS καλή ώρα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.795
Likes
18.496
Πολύ καλή η πρόταση της zmaria για το Κο Τάο, όπως και το Κο Πανγκάν είναι υπέροχο, για το οποίο έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου και μάλιστα γράφεται ιστορία αυτές τις μέρες από τη go2dbeach.

Προσοχή μόνο στις σπηλιές που φαίνονται στις φωτό από πάνω, καραδοκούν δίμετροι Ρώσοι :D
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Πολύ καλή η πρόταση της zmaria για το Κο Τάο, όπως και το Κο Πανγκάν είναι υπέροχο, για το οποίο έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου και μάλιστα γράφεται ιστορία αυτές τις μέρες από τη go2dbeach.

Προσοχή μόνο στις σπηλιές που φαίνονται στις φωτό από πάνω, καραδοκούν δίμετροι Ρώσοι :D
Χαχαχαχα σωστοοοοοοός!!
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
ok βρε παιδια...παντως ειστε σωστος τουριστικος οδηγος !!! τελικα θα παω 4 ημερες σαμουι ετσι για να μου φθγει ο καημος επειδη ονειρευομαι να παω εκει απο πρωτη λυκειου και μετα πανγκαν και κο ταο.τα νησια αυτα εχουν αεροδρομιο? zmaria οι φωτο ειναι απο πανγκαν η κο ταο γιατι μπερδευτηκα. XD
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
ok βρε παιδια...παντως ειστε σωστος τουριστικος οδηγος !!! τελικα θα παω 4 ημερες σαμουι ετσι για να μου φθγει ο καημος επειδη ονειρευομαι να παω εκει απο πρωτη λυκειου και μετα πανγκαν και κο ταο.τα νησια αυτα εχουν αεροδρομιο? zmaria οι φωτο ειναι απο πανγκαν η κο ταο γιατι μπερδευτηκα. XD
Γιατί μπερδεύτηκες? Ko Πανγκάν δεν έχω πάει και δεν το αναφέρω πουθενά. Έχω ακούσει τα καλύτερα όμως.
Τις φωτογραφίες τις έχω βάλει με την σειρά.
Μαζί με την ιστοσελίδα του κάθε νησιού έχω βάλει τις αντίστοιχες φώτος.
Πρώτη φώτο Κο Ταο
Οι επόμενες Nang Yuan και μετά Wua Talap.

Αφού σου χει κάτσει το Κο Σαμούι, πήγαινε τι να σε πω. Να πας οπωσδήποτε να φας στο Ninja, γιάμι γιάμι!

Πόσες μέρες θα κάτσεις στην Ταϋλάνδη? Θα χεις τον χρόνο να πας και στα τρία νησιά?
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
ψαχνομαι σκομη δεν εινσι σιγουρο οτι θα παω απλα βρηκα μια καλη προσφορα της ται για σαμουι και σκεφτομαι να την εκμεταλλευτω.θα διαθεσω 15 μερες.οι 6 σαμουι οι αλλες 6 πανγκαν και 3 στο κο ταο. ρωταω αν εχει αεροδρομιο γιατι μου φαινεται λιγο μακρια να παω
απο κο ταο κο σαμουι με καραβακι για να παρω την πτηση για μπανγκοκ. πηπως να το σκεφτω να παω απο την αλλη πλευρα? κραμπι - πουκετ -πι πι?
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
ψαχνομαι σκομη δεν εινσι σιγουρο οτι θα παω απλα βρηκα μια καλη προσφορα της ται για σαμουι και σκεφτομαι να την εκμεταλλευτω.θα διαθεσω 15 μερες.οι 6 σαμουι οι αλλες 6 πανγκαν και 3 στο κο ταο. ρωταω αν εχει αεροδρομιο γιατι μου φαινεται λιγο μακρια να παω
απο κο ταο κο σαμουι με καραβακι για να παρω την πτηση για μπανγκοκ. πηπως να το σκεφτω να παω απο την αλλη πλευρα? κραμπι - πουκετ -πι πι?
Θα έλεγα να κάνεις 3 μέρες το Σαμούι, σου φτάνουν για να το γυρίσεις. Όσο για τα νησιά που αναφέρεις δεν έχω πάει και δεν έχω γνώμη να εκφέρω, αλλά το Πουκέτ που λες είναι για τους Ταϋλανδόφιλους ακόμα χειρότερος προορισμός από το Σαμούι. 15 μέρες είναι καλές αλλά πρόσεχε μην τα τρέξεις τα μέρη, εγώ δυστυχώς αυτό έκανα και νιώθω πως έφαγα τα μούτρα μου. Γενικότερα πριν καταλήξεις διάβασε πολύ αυτά που προτείνουν στο τράβελ στόρις, είναι πραγματικά ένας θησαυρός πληροφοριών. Όσο αδιάβαστη πήγα στην Ταϋλάνδη, τόσο το αναπλήρωσα με το διάβασμα που έριξα (και ρίχνω ακόμα) όταν γύρισα. Αλλά... Κατόπιν εορτής. Don't make the same mistake..
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Θα συμφωνήσω απόλυτα και μαζί σου και με τους προηγούμενους..
Είχα μείνει Μποφούτ τον Αύγουστο του 2009..το ξενοδοχείο ήταν καταπληκτικό αλλά η παραλία τίποτα το ιδιαίτερο..μία απλή συμπαθητική παραλία..στις 4 μέρες που έμεινα, μπήκα στη θάλασσα 1 φορά, γιατί ήταν θολή και έκανα μπάνιο στη πισίνα !!!..περάσαμε τις μέρες μας κάνοντας έκδρομές στην ενδοχώρα που μου άερε πολύ και όχι εξαντλώντας τις μέρες στις παραλίες..Η Τσαβένγκ είναι πιο όμορφη σαν παραλία αλλά το Μποφούτ σαν χωριουδάκι, μου άρεσε περισσότερο..πιο ήσυχο, πιο καθαρό, λιγότερο τουριστικό..θα βάλω φωτο αύριο που θα είμαι στο σπίτι μου να δεις την παραλία Μποφούτ και να αποφασίσεις..
Αν διαβάσεις πολύ καλά το φόρουμ, θα βρεις πάρα πολλές προτάσεις για νησιά της Ταυλάνδης, που, κατά τη γνώμη μου, θα είναι πιο όμορφα και πιο εξωτικά απο το Σαμούι..
Αν πάλι επιμένεις για Σαμούι, να περάσεις όμορφα..αυτό πάντως που θα σου κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση, είναι το αεροδρόμιο..
Άργησα λίγο η αλήθεια είναι, αλλά δεν μπόρεσα νωρίτερα:(..παραλία στο χωρό Μποφούτ..

CIMG1079.JPG
CIMG1080.JPG
DSC00336 (2).JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.970
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom