Γαλλία Ισπανία Santiago de Compostela and Finisterre through Camino Frances

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.584
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
εχουν πέσει οι ρυθμοί .καφέ έξω από τη negreira.δε καίγομαι να μαζέψω σφραγίδες.
Που τελικά δεν ελεγξαν και στο γκισέ (αυτές τις δύο ανά ημέρα για τα τελευταία 100 χλμ).
Βασικά δεν είδαν ούτε τις υπόλοιπες ..είδαν την πρώτη μέρα εκκίνησης με τη σφραγίδα του credential κ τη τελευταία .

Χτες τερμάτισαν 53 προσκυνητές έμαθα. Μια μέρα πριν από μένα 66 προσκυνητές .ο Αμερικανός που τερματίσαμε μαζί πήγε να κοιμηθεί στο ίδιο αλμπεργκ που κοιμηθήκαμε το πρώτο βράδυ και είχε μέσα καμία 30αρια κρεβάτια κ πιασμένα ήταν τα 4 κ χτες μου στείλε μνμ ότι ήταν όλα γεμάτα .αυξάνεται η κίνηση..

Πέρυσι τερμάτισαν 186 ελληνες μου είπαν στο γραφείο όταν τους ρώτησα αλλά δε ξέρουν να πουν απο που ξεκίνησαν.

Αν έπρεπε να πω 2 λόγια για το ταξίδι.

Δε θα το έκανα ποτέ καλοκαίρι και υπό αυτούς τους όρους .δεν θα το έκανα λόγω ζέστης αλλά όταν άκουσα ότι πολλοί ξεκινάνε το περπάτημα στις 12 τα μεσάνυχτα όχι τόσο για να προλάβουν τον ήλιο αλλά κυρίως να προλάβουνε να βρούνε κατάλυμμα κ κρεβάτι που κανένα κατάλυμμα δε δέχεται το booking τηλεφωνικό η ιντερνετικό.σου λέει έλα κ πάρτο.εχει απέξω ουρές προσκυνητών γιατί να στο προκρατησω?

Οπότε σε αυτό το μαραθώνιο άγχους δε θα θελα να συμμετέχω ..να φτάσω στο πρώτο κατάλυμμα 7 το πρωί κ να μου λένε είμαστε γεμάτοι κ να πηγαίνω στο επόμενο τα ίδια κ να πρέπει να βγω από τη πόλη κάνοντας αλλά 4-5-7 χλμ για ένα κρεβάτι που γίνεται αγώνας κ με τους κοριούς με τόσο κόσμο ...

Όχι ,αυτό δεν είναι Camino ...είναι marathon stress by night..

Αν το εκανα ξανά θα το έκανα με σκηνή να κοιμάμαι δίπλα στο ποτάμι με δικά μου ωράρια ξεκινήματος κ τερματισμού χωρίς να κυνηγώ σφραγίδες.
Από την άλλη έχουμε την τιμή, την ευλογία να ζούμε στο πιο όμορφο μέρος του κόσμου που άλλοι πληρωνουν για να ρθουν να το δουν .
Η ισπανικη φύση καθότι είμαστε μεσογειακές χώρες είναι ίδια με την ελληνική .κ μετά λόγου γνώσεως λέω ότι αν έχεις περπατήσει στη Βάλια Κάλντα στο φαράγγι του Βίκου στο δάσος του Ολύμπου κ του Φρακτού κ τόσα άλλα , αυτό που θα σου μείνει είναι ανώτερο από το ισπανικό περιβάλλον .
ναι ,για ένα Κορεάτη ένα Κινέζο ένα Καναδό ένα Νορβηγό που δεν έχει δει στη χώρα του αυτη τη χλωρίδα είναι κάτι που θέλει να δει .σαν φύση όμως βάζω 10 σε μας κ 8.5-9.0 στην Ισπανία .
Αυτό που κρατώ είναι τα πανάρχαια σπίτια που τα χουν διατηρήσει κ ανακαινίσει κ τους βγάζω το καπέλο .η αρχιτεκτονική τους μου θύμιζε συνεχώς το Κούσκο που εκεί θα έμενα για πάντα ..
Η επιλογή μου να το κάνω Γενάρη δε θα πω αποδείχτηκε σοφή αλλά ο καιρός μου έκανε το χατίρι. Είδα κ πέρπατησα σε όλες τις καιρικές συνθηκες. Χιόνι,βροχή , άνεμο , παγο κ ζεστη στα 1600 με κοντόμανικο να ιδρώνεις.

Ένας είπε ..ο Camino σου δίνει αυτό που χρειάζεσαι ..ακόμη κ τις φουσκάλες..


Στο τεχνικό κομμάτι...περπάτημα .
Απλά περπάτημα .
Μπορεί να το κάνει ο καθένας κ με τους δικούς του ρυθμούς .δεν άφηνα τα πόδια μου να ανοίξουν περισσότερο δρασκελισμο να προλάβουν πιο γρήγορους η ψηλότερους.δοκιμασα στις αρχές αλλά είδα ότι δε βγάζει πουθενά κ δε κερδίζω και κατι.σε αυτό το ταξίδι ο εγκέφαλος βρισκόταν στα γόνατα .αυτά δίναν το Ρυθμό .κ πραγματικά τις τελευταίες μέρες έβγαλα κ τις αθλητικές επιγονατίδες, σταμάτησα κ τα ιβουπροφεν ακόμη κ στις δύο 40+ αρες πορείες.τα 15 κιλά στο σακίδιο μετά τη πρώτη βδομάδα που τα συνηθισαν οι ώμοι δε με ενόχλησαν .βασικό σε αυτό η επιλογή του σακιδιου με σωστή ανατομία που το βάρος έπεφτε στα ισχία της μέσης . Ενώ όλοι ξεκίναγαν από το albergue με βήμα ταχύ λες κ θέλαν να ζεσταθούν ..εγώ ξεκίναγα πιο αργά κ από τη χελώνα .ένιωθα τα πόδια μου κουρασμένα κ πιασμένα για τα πρώτα 7 χλμ.πηγαινα σα χελώνα ..μετά όμως απλά τους πέρναγα σα σταματημένους. ..υπήρχαν μέρες που τραβούσα 20-22 χλμ χωρίς ούτε ένα διάλειμμα 1 λεπτού .ακόμη κ για να πιω νερό δε σταματαγα ,απλά άπλωνα το χέρι στη θήκη στο πλάι .σαν να ήμουν υπνωτισμενος ,συγκεντρωμένος στο στόχο μου..


Στο κομμάτι spiritual..
Που διαφημίζεται κ γράφεται..έρχεσαι να βρεις τον εαυτό σου ,να ανακαλύψεις τα όρια σου ,να αναπροσαρμόσεις ιδέες κ αντιληψεις σου .

Δε μου συνεβει κάτι από αυτά .εκτός κ το χάπι δεν έχει κάνει την επίδραση του ακόμη.. όμως έμαθα να ακούω .(κ δεν εννοώ να ακούω τι μου λέγανε οι συνοδοιπόροι μου στις διάφορες συζητήσεις μας).
Αν με άλλαξε το Camino σαν Camino...όχι.
Αν με έκανε σοφότερο; Σαν μονοπάτι όχι.σαν ώρες που κατανάλωσα στο να ακούω ,ναι.

Σε αυτές τις 30+ μέρες 3 φίλοι μου που δε σχετίζονται μεταξύ τους με πήραν τηλ για να μου πουν ότι με είδαν στον ύπνο τους στο ίδιο όνειρο όλοι τους να πετάω από πάνω μου πράγματα. Θα δείξει ...πάντως έχασα κιλά μπόλικα. Και ευελπιστώ να χω ρίξει κ τον αθυρωματικο δείκτη που ήταν πάνω από 7.2 ..
Ήταν ένας από τους λόγους που έκανα το camino τώρα.

Χρησιμοποίησα την ηρεμία του Camino (γιατί το καλοκαίρι με τους αγχωτικους ρυθμους δεν ηρεμείς κ πας διακοπές αλλά δε διακόπτεις...όταν τρέχεις να προλάβεις να δεις το ένα μουσείο πριν κλείσει ,την άλλη παραλία πριν γεμίσει κόσμο κτλ) και ήταν πολλές φορές που απομακρύνθηκα από τους συνοδοιπόρους μου για να μπορώ να ακούω πιο συγκεντρωμένα .

Αν το Camino είναι addictive..
Μου άνοιξε την όρεξη για κάποιο άλλο Camino .

Συνάντησα ένα ποδηλάτη αγγλο στη negreira.3000 χλμ μου λέει ..κ συνεχίζω στα 50 μου ..μια Γαλλίδα μου λέει.πως είστε στην Ελλάδα μετά τη κρίση ? .της λέω έλα να μας δεις .

Από φαγητά ? Και τη κουζίνα τους;δε ξετρελαθηκα. Έχουμε τόση φαντασία κ ορεκτικά που και κει τους βάζουμε τα γυαλιά.

Όμως .. αυτό το buen Camino που ακούς από οποιοδήποτε ντόπιο ακόμη κ στις 7 το πρωί όταν σε βλέπουν με τα μπατόν κ το σακίδιο σου σαν να κουβαλάς το Σταυρό σου ,σου δίνει κουράγιο . Και για να μη μιλήσω για την οδηγική τους συμπεριφορά κ παιδεία που εμείς απέχουμε Ετη φωτός από τους Ισπανούς .οι άνθρωποι σαν υπνωτισμενοι ακόμη κι αν έχουν πράσινο θα ακινητοποιήσουν τα οχήματά τους από πολύ νωρίτερα κ όχι να φρενάρουν απότομα κ με νεύρα σαν να σου λένε :"χάρη σου κάνω " πολύ πριν τη διάβαση .είτε εντός πόλεως είτε εκτός .κινιομουν χωρίς να φοβάμαι μη με πατήσει κάποιος επειδή έχει το δικαίωμα να κινείται στο δρόμο με αυτοκίνητο .αυτό στη χώρα μας ούτε το χω δει ,ούτε το χω νιώσει κ δε το βλέπω κ να γίνεται κτήμα μας τα επόμενα 50-100 χρόνια.

Αύριο πρώτα ο Θεός ,θα γίνει η κάθοδος των μυρίων κ θα αναφώνησω θαλαττα θαλαττα..

IMG-20230208-WA0016.jpg IMG-20230208-WA0014.jpg IMG_20230209_092827.jpg IMG_20230209_092140.jpg IMG_20230209_090938.jpg IMG_20230208_175958.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom