Ισπανία Santiago de Compostela

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.724
Likes
50.757
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Eπειδη το camino ειναι θεμα των καθολικων, δεν ειμαι σιγουρη οτι θα βρεις πολλους Ελληνες.


Όντως δε θα βρεις Έλληνες, αλλά όχι επειδή είναι θέμα των καθολικών. Το ποσοστό των ανθρώπων που κάνουν το μονοπάτι για θρησκευτικούς λόγους -σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις- είναι απλώς γελοίο, κοντά στο 4% αν θυμάμαι καλά, σύμφωνα με τις μελέτες του ινστούτου τουρισμού της Γαλικίας. Απόδειξη ότι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι προέρχεται από χώρες που δεν είναι καθολικές (π.χ. μπόλικη Ασία και προτεσταντικές πλειοψηφικά χώρες). Θέλω να πω μην περιμένεις καμιά ατμόσφαιρα σαν το προσκήνυμα στην Παναγιά της Τήνου, τελείως καμία σχέση... πιο πολύ με την εμπειρία τρεκ στο Νεπάλ μοιάζει.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι καμιά παρέα. Με το που θα ξεκινήσεις το μονοπάτι θα γνωρίσεις ανθρώπους από πιθανά και απίθανα μέρη, όλοι μένουν στα ίδια (σχεδόν δωρεάν) καταλύματα, υπάρχει ένας φοβερός βαθμός αλληλεγγύης (π.χ κουβάλημα ανθρώπου που έπαθε διάστρεμμα, μια κυρία μου έδωσε κάτι χανζαπλάστ που με ανακούφισαν πολύ, κόσμος που μοιράζεται το φαγητό στο δρόμο, ωραίες συζητήσεις κάτω από μια τέντα την ώρα της βροχής κλπ) και αυτό είναι και το μονοπάτι στο κάτω-κάτω, μια ευκαιρία να γνωρίσεις τον εαυτό σου και πολλούς ανθρώπους περπατώντας και απολαμβάνοντας ιστορία και φύση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.724
Likes
50.757
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
δεν ειμαι σιγουρη οτι θα βρεις πολλους Ελληνες.
Εμείς, πάντως είδαμε δύο νεαρά ζευγάρια (μάλλον) που το έκαναν για τους λόγους που ανέφερε ο Γιώργος - και ήταν ενθουσιασμένοι. Εκτός απ' αυτούς και κάτι ταλαίπωρους συμφορουμίτες :)mrgreen:) άλλον κανέναν Έλληνα δεν είδαμε!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.312
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ποσοστό των ανθρώπων που κάνουν το μονοπάτι για θρησκευτικούς λόγους -σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις- είναι απλώς γελοίο, κοντά στο 4% αν θυμάμαι καλά, σύμφωνα με τις μελέτες του ινστούτου τουρισμού της Γαλικίας.
το ποσοστό πώς βγαίνει? από έρευνες επιτόπου? γιατι αυτοί που παρουσιαζονται στο γραφείο δηλώνουν 96% θρησκευτικούς λόγους. το λέω επειδή για ιταλους cammino κ μη θρησκευτικος λόγος δεν νοείται..
http://peregrinossantiago.es/eng/pilgrims-office/statistics/
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.724
Likes
50.757
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άλλες οι έρευνες του "Γραφείου" που λες, το οποίο είναι το Γραφείο Προσκηνυτών, που διοικείται από τους παπάδες, και ως εκ τούτου έχει συμφέρον να τους βγάλει όλους χριστιανοταλιμπάν, και άλλο το Ινστιτούτο Τουριστικών Ερευνών, που κάνει έρευνες με επιστημονικές μεθόδους και χρησιμοποιούνται και από τις τουριστικές αρχές της Γαλικίας. Άσε που πολλοί, όταν ερωτώνται από το "Γραφείο" αναγκάζονται να πουν ότι το έκαναν για θρησκευτικούς λόγους, διότι ερωτώνται τη στιγμή που δίνουν το όνομά τους στην Εκκλησία : αν πουν πως είναι καθολικοί ή πως έχουν θρησκευτικό ενδιαφέρον, τότε το όνομά τους καταχωρείται στους "θρησκευτικούς προσκηνυτές" και μνημονεύεται στη Λειτουργία των Προσκηνυτών από τον ιερέα, ενώπιον όλων και των ιδίων, που περιμένουν να καταγράψουν τη σκηνή με την βιντεοκάμερά τους, είναι και το αποκορύφωμα του μαγνητοσκοπημένου τουριστικού σουβενίρ άλλωστε.

Το Ινστιτούτο Τουριστικών Ερευνών λοιπόν, απεφάνθη ότι μόλις το 1/3 το κάνει και για θρησκευτικούς λόγους S, ενώ -επειδή είχα πάρει μέρος κι εγώ στην έρευνα- , όταν έπρεπε να αναφέρουν το κύριο κίνητρο, η συντριπτική πλειοψηφία απαντούσε για φυσιολατρικούς λόγους και "esoterismo" (για να βρουν τον εαυτό τους, να σκεφθούν κλπ). Αυτοί που απαντούσαν πως το πρωταρχικό κίνητρο είναι θρησκευτικό, ήταν μονοψήφιος αριθμός, αν θυμάμαι καλά γύρω στο 4%. Μπορώ να ψάξω και την περσινή έρευνα από μια φίλη που εργάζεται στο Ινστιτούτο, αν τη βρω θα τη βάλω εδώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.312
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απαντούσε για φυσιολατρικούς λόγους και "esoterismo" (για να βρουν τον εαυτό τους, να σκεφθούν κλπ).
σιγά μην ψάξεις να βρεις...εμένα ποσώς με ενδιαφέρουν τα νούμερα. ευχαριστώ κιόλας για την απάντηση. απλά ρωτάω από την πλευρά του άσχετου που νόμιζε ότι cammino= "προσκήνυμα" για καθολικούς. για πες λοιπόν αξίζει από φυσιολατρικής αποψης να κανουμε τον κόπο ή για "esoterismo" (!!!)?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.724
Likes
50.757
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά, ένα μέιλ είναι ρε Σαμίων, δεν είναι και κόπος. Αν μου απαντήσει θα το βάλω, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

Αν αξίζει το μονοπάτι ή όχι; Χμ. Όμορφο είναι, με τα τοπία να ποικίλλουν, αν και εξαρτάται από το ποιο μονοπάτι θα κάνεις (το γαλλικό, το πορτογαλικό, από πόσο μακριά θα το ξεκινήσεις κλπ). Νομίζω πως εξαρτάται κι από το χρόνο που θα διαθέσεις. Δηλαδή να διαθέσω 2 μήνες για να κάνω το μονοπάτι όταν μπορώ να τους διαθέσω να κάνω τρεκ στο Νεπάλ, τη ΝΖ ή τη Βολιβία, δε θα το έκανα. Θέλω να πω, εχει όμορφη φύση, περνάς από μερικά όμορφα χωριά, υπάρχει ποικιλία, πάρα πολύ όμορφη ατμόσφαιρα ανάμεσα στους περπατητές (αρνούμαι να αποκαλέσω Σκανδιναβούς, Γιαπωνέζους και Ταϊβανέζους προσκηνυτές, δεν πάνε να προσκηνύσουν οι άνθρωποι) και είναι και φοβερά οικονομικό, στις μέρες που ζούμε κι αυτό παίζει ρόλο. Φύση που σου κόβει την ανάσα και λες "Παναγιά μου, σ' ευχαριστώ που είδα κι αυτό το μέρος του πλανήτη", δεν έχει.

Αλλά αν σκέφτεσαι να κάνεις μια στροφή στη ζωή σου, έχεις αμφιβολίες, θες να περπατήσεις να το σκεφτείς σε ένα πολύ αυθεντικό κομμάτι της Ευρώπως, τρώγοντας σε πανδοχεία, ανεβαίνοντας λόφους, διασχίζοντας λιβάδια, κάνοντας πικ νικ κάτω από δέντρα και να το μοιραστείς με ανθρώπους από τελείως διαφορετικά background με τελείως διαφορετικά κίνητρα, ναι, ενδείκνυται και με το παραπάνω. Πολλές οι διαφορετικές απόψεις για το ποιο κομμάτι της διαδρομής είναι το καλύτερο, εγώ είμαι ανάμεα στη χώρα των Βάσκων και την Καντάμπρια, άλλοι κόβουν φλέβες για τη Γαλικία.

Να σημειωθεί ότι κάτι που πολλοί δεν υπολογίζουν είναι το πόσο βρέχει σε Γαλικία, Αστούριας και Καντάμπρια (τι επαρχία αυτή...ονειρεμένη φύση), ακόμη και το καλοκαίρι. Γιατί μερικοί φαντάζονται δροσερό αεράκι, καταγάλανο ουρανό και ιδεατές θερμοκρασίες κάθε μέρα και παθαίνουν σοκ με τη βρετανίλα του καιρού. Το ότι πολλοί κάνουν το μονοπάτι με ποδήλατα, μηχανές και...τουριστικά λεωφορεία (το camino δε βγαίνει από το caminar= περπατάω;;; Δε λέγεται autobusino, camino λέγεται... ), επίσης ξενερώνει μερικούς, αλλά υπάρχουν και παράλληλα, εναλλακτικά μονοπάτια αν θες να αποφύγεις τα πολύ μικρά κομμάτια που συμπίπτουν με το οδόστρωμα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όποτε διαβάζω αυτό το νήμα σκέφτομαι τον Forrest Gump!
 

jafayama

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου Ισπανί
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.
Γιώργο ανέφερες ότι το ταξίδι γενικά ειναι οικονομικό, μπορείς να μου πεις περίπου για τι τάξη μεγέθους μιλάμε, στο περίπου φυσικά ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.724
Likes
50.757
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει ένα δίκτυο καταλυμάτων για όσους κάνουν το μονοπάτι, κάποια ανήκουν σε ενορίες και κάποια άλλα είναι ιδιωτικά. Μιλάμε για πολύ βασικά καταλύματα, αν θες κάτι πιο λουξ, σε πολλά μέρη υπάρχει, σε άλλα όχι. Σε αυτά λοιπόν τα καταλύματα, η διαμονή είναι κατά μέσο όρο γύρω στα 7 ευρώ/άτομο/διανυκτέρευση, κάποια άλλα ζητούν απλά δωρεά, συνήθως 3-5 ευρώ. Βάλε φαγητό (φτηνά είναι τα γέυματα, τα σετ μενού στη διαδρομή είναι 8-12 ευρώ και είναι θηριώδη), να πλύνεις κανένα ρούχο, χανζαπλάστ, αναψυκτικά, κανένα σουβενίρ, μουσειάκι, καμιά δωρεά, χρήση κουζίνας στο κατάλυμα, με 30 ευρώ/μέρα/άτομο είσαι ΟΚ. Ε, υπάρχουν και οι σπαρτιάτες που το κάνουν με λιγότερα, αλλά λέμε ένα μπάτζετ για να μη σκέφτεσαι αν θα φας παγωτό ή πόση ώρα θα είσαι στο ίντερνετ καφέ. Τα ΑΤΜ πια είναι συνηθισμένα ακόμη και σε μικρά χωριά στη διαδρομή.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Έχω διαβάσει τόσα πολλά για το santiago de compostela και προγραμμάτισα την επόμενη εκδρομή της παρέας εκεί. Θα πάμε 21-30 Σεπτέμβρη από Βαρκελώνη. Επειδή η απόσταση είναι μεγάλη και οι μέρες λίγες σκέπτομαι να πάμε με κάποιο μέσο -αεροπλάνο η τραίνο- το οικονομικότερο (βρήκα ένα νυχτερινό τραίνο με 56ε) και η επιστροφή να γίνει με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Έτσι θα δούμε καλύτερα τα Βάσκικα χώρια, για τα οποία διάβασα πληροφορίες στο forum. Το πρόγραμμα μας είναι
Βαρκελώνη, 2δ Σαντιάγκο,2δ κοντά στα picos- που?, 1 san sempastian, 2δ βαρκελώνη και 1 νυχτερινό τραίνο. Έχω διαβάσει όλες τις πληροφορίες πολλές φορές. Δέχομαι συμβουλές και τροποποιήσεις στο πρόγραμμα. Θέλω να μείνω σε μικρά χωριά και όχι μεγάλες πόλεις. Το Ribadesella είναι ωραίο, βολεύει για εξόρμηση στα picos?
 

spacecaptain

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σας, φλερτάρω πολύ την ιδέα να κάνω την διαδρομή για πολλούς λόγους, συγκεκριμένα την διαδρομή από το Saint Jean Pied de Port απ’ όπου ξεκινάει το Camino Frances και για να ολοκληρωθεί χρειάζεται καμιά 30αριά ημέρες. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ότι σαν συνολικό κόστος, πέρα από την υποκειμενικότητα πού έχει αυτό το θέμα, είναι μαζί με μεταφορικά περίπου 2000 ευρώ και ανεβαίνει. Σωστά έχω καταλάβει? Ξεκινάω τις απορίες μου σχετικά με το budget και μετά πάμε σε απορίες σχετικές με χάρτες - οδηγούς, διαδρομής και καταλυμάτων κ.α
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.647
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom