Scandinavian Airlines SAS AIRLINES

fotast

Member
Μηνύματα
9.376
Likes
14.282
Αν αυτό είναι ξεκάθαρο σε ένα άρθρο τότε πρέπει να κλείσουν τον αρθρογράφο μέσα. Και μάλιστα μια σειρά στο τέλος τέλος.

SAS would leave the Sky Alliance and join the Skyteam alliance which Air France-KLM is part of.
Η ουσία δεν αλλάζει ούτε θα ακυρωθεί παίζοντας με μια λάθος λέξη.Γρήγορα ή αργά η αλλαγή θα γίνει αφού ήδη ανακοινώθηκε.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Προσωπικά μου ειναι αδιάφορη σαν εταιρία δεν τους εχω χρησιμοποιήσει ποτε. Δεν παύει όμως να ειναι ένα πλήγμα για τη συμμαχία Η αποχώρηση της.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Είναι από τις λίγες εταιρείες πλέον στη Star Alliance που μπορείς να ταξιδέψεις με λίγους φόρους σε εξαργύρωση μιλίων, ακόμα και σε μακρινά ταξίδια... Κρίμα
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Είναι από τις λίγες εταιρείες πλέον στη Star Alliance που μπορείς να ταξιδέψεις με λίγους φόρους, ακόμα και σε μακρινά ταξίδια... Κρίμα
Ακριβως, καλυπτε ολη τη βορεια Ευρωπη με καλους συνδυασμους και γελοιους φορους. Κλαψ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Κάπου διάβασα σε ένα wiki (έχει καιρό τώρα) αλλά δεν θυμάμαι που, ότι αρκετές εταιρείες χρεώνουν επίναυλο και άλλους φόρους στα award εισιτήρια, μένει όμως στην εκδότρια εταιρεία να τους μετακυλήσει η οχι στον επιβάτη.
Η δικιά μας το κάνει ευχαρίστως, η avianca και η united (αυτές γνωρίζω με σιγουριά) δεν το κάνουν.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ακριβως, καλυπτε ολη τη βορεια Ευρωπη με καλους συνδυασμους και γελοιους φορους. Κλαψ.
Και πολύ μικρή χρέωση για έξτρα χειραποσκευή/παραδοτέα βαλίτσα.

Μπάη δε ουέη, επειδή το επιχειρείν και εγώ δεν, αυτό με τις συμμαχίες πώς πάει;
Ταξίδεψα τον Σεπτέμβριο με SAS αλλά δεν είμαι μέλος στο κλαμπ της (ή όπως λέγεται), είμαι όμως στην Aegean. Μπορούσα να έχω πάρει μίλια;
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Και πολύ μικρή χρέωση για έξτρα χειραποσκευή/παραδοτέα βαλίτσα.

Μπάη δε ουέη, επειδή το επιχειρείν και εγώ δεν, αυτό με τις συμμαχίες πώς πάει;
Ταξίδεψα τον Σεπτέμβριο με SAS αλλά δεν είμαι μέλος στο κλαμπ της (ή όπως λέγεται), είμαι όμως στην Aegean. Μπορούσα να έχω πάρει μίλια;
Ναι θα μπορούσες να έχεις βάλει κατά την κράτηση τον αριθμό Miles & Bonus σου. Βέβαια μπορείς να το κάνεις και εκ των υστέρων. Μπαίνεις στο Μiles and Bonus λογαριασμό σου, και κάνεις αίτηση για καταχώρηση μιλίων από πτήσεις που πραγματοποιήθηκαν έως και 12 μήνες πριν. Πρέπει να έχεις έτοιμα στοιχεία όπως αριθμό πτήσης, ημερομηνία, αριθμό εισιτηρίου.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Προσωπικά μου ειναι αδιάφορη σαν εταιρία δεν τους εχω χρησιμοποιήσει ποτε. Δεν παύει όμως να ειναι ένα πλήγμα για τη συμμαχία Η αποχώρηση της.
Κι όμως ήταν πολύ ελκυστική εταιρεία. Τα 300αρια-350αρια που έβγαζε κατα καιρούς προς West Coast USA ήταν ασυναγώνιστα... Σκανδιναβοί, πάντα στην ώρα τους, συμπαθέστατο φαγητό στα long-haul και τα lounge τους σε Κοπεγχάγη, Στοκχόλμη, Όσλο εξαιρετικά.. Κλαψ, λυγμ, θλιψ...

Είναι από τις λίγες εταιρείες πλέον στη Star Alliance που μπορείς να ταξιδέψεις με λίγους φόρους σε εξαργύρωση μιλίων, ακόμα και σε μακρινά ταξίδια... Κρίμα
Ακριβως, καλυπτε ολη τη βορεια Ευρωπη με καλους συνδυασμους και γελοιους φορους. Κλαψ.
Και ήταν και από τις λίγες που έδιναν 100-150% αναλογία μιλίων σε economy εισιτήρια. Κάλυπτε τα 12000 προαπαιτούμενα μίλια διατήρησης της Gold μόνο με ένα πηγαινελα Αθήνα-Κοπεγχάγη-Σαν Φρανσίσκο..

Θυμάμαι σε ένα υπερατλαντικό, νομίζω το 2022 και έλεγαν οι αεροσυνοδοί ότι είχαν κόψει και τα υγρά μαντηλάκια (εν μέσω covid) για να κάνουν οικονομία, τα οικονομικά της εταιρείας ήταν άθλια και αυτό φαινόταν και στη μετοχή που είχε κάνει βουτιά 70%..

Το αφήνουν απροσδιόριστο το πότε θα πάνε SkyTeam, δύσκολο να γίνει κάτι πριν το 2024 για την αλλαγή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Κι όμως ήταν πολύ ελκυστική εταιρεία. Τα 300αρια-350αρια που έβγαζε κατα καιρούς προς West Coast USA ήταν ασυναγώνιστα... Σκανδιναβοί, πάντα στην ώρα τους, συμπαθέστατο φαγητό στα long-haul και τα lounge τους σε Κοπεγχάγη, Στοκχόλμη, Όσλο εξαιρετικά.. Κλαψ, λυγμ, θλιψ...





Και ήταν και από τις λίγες που έδιναν 100-150% αναλογία μιλίων σε economy εισιτήρια. Κάλυπτε τα 12000 προαπαιτούμενα μίλια διατήρησης της Gold μόνο με ένα πηγαινελα Αθήνα-Κοπεγχάγη-Σαν Φρανσίσκο..

Θυμάμαι σε ένα υπερατλαντικό, νομίζω το 2022 και έλεγαν οι αεροσυνοδοί ότι είχαν κόψει και τα υγρά μαντηλάκια (εν μέσω covid) για να κάνουν οικονομία, τα οικονομικά της εταιρείας ήταν άθλια και αυτό φαινόταν και στη μετοχή που είχε κάνει βουτιά 70%..

Το αφήνουν απροσδιόριστο το πότε θα πάνε SkyTeam, δύσκολο να γίνει κάτι πριν το 2024 για την αλλαγή.
Αθηνα -Λονδινο μεσω Οσλο με 100 ευρω ολο με βαλιτσαρα, 2.500 μιλια.
Ενταξει πηρε κανενα 6ωρο αλλα μιλαμε για τρελη συλλογη.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αθηνα -Λονδινο μεσω Οσλο με 100 ευρω ολο με βαλιτσαρα, 2.500 μιλια.
Ενταξει πηρε κανενα 6ωρο αλλα μιλαμε για τρελη συλλογη.
Προσπαθω να παρω τα μιλια από το Αλικάντε-Όσλο-Ρέυκιαβικ όπως μου υπέδειξαν αλλά μου βγάζει ότι η κατηγορία ναύλου δεν είναι διαθέσιμη για συλλογή μιλίων. Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είχα επιλέξει την πιο φθηνή κατηγορία ναύλου. Θυμάσαι τί κατηγορία ήταν;
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Προσπαθω να παρω τα μιλια από το Αλικάντε-Όσλο-Ρέυκιαβικ όπως μου υπέδειξαν αλλά μου βγάζει ότι η κατηγορία ναύλου δεν είναι διαθέσιμη για συλλογή μιλίων. Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είχα επιλέξει την πιο φθηνή κατηγορία ναύλου. Θυμάσαι τί κατηγορία ήταν;
Αυτό το είχα πάθει και εγώ με πτήσεις της EGYPTAIR. Δεν έμαθα ποτέ γιατί δε μου πιστώθηκαν τα μίλια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Προσπαθω να παρω τα μιλια από το Αλικάντε-Όσλο-Ρέυκιαβικ όπως μου υπέδειξαν αλλά μου βγάζει ότι η κατηγορία ναύλου δεν είναι διαθέσιμη για συλλογή μιλίων. Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είχα επιλέξει την πιο φθηνή κατηγορία ναύλου. Θυμάσαι τί κατηγορία ήταν;
Εχουν περασει χρονια. Τοτε οχι μονο εδιναν ολοι οι ναυλοι, αλλα ο συγκεκριμενος εδινε 150%. Τα τελευταια χρονια οι φθηνοτεροι ναυλοι δινουν 0.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.470
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom