Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Αν διαβάσει πάντως κανείς στα φόρα του TripAdvisor πάντως τις ιστορίες όσων έχουν πετάξει με τη Scoot, τρομοκρατείται! https://www.tripadvisor.com/Airline_Review-d8728980-Reviews-Cheap-Flights-Scoot
Επειδή έβγαλαν ακόμη φθηνότερα εισιτήρια για τη Σιγκαπούρη φέτος τον Αύγουστο, πραγματικά δελεάστηκα κι ετοιμάστηκα να κλείσω εισιτήριο. Τελευταία στιγμή πρόσεξα ότι είχε μια υποσημείωση πως αν είσαι εύσωμος ("passengers of size" έλεγε) θα πρέπει να κλείσεις 2 θέσεις, αλλιώς δε θα σου επιτρέψουν να ανέβεις στο αεροπλάνο. Ξαφνιάστηκα, γιατί στις τόσο μεγάλες πτήσεις συνήθως οι θέσεις έχουν πολύ χώρο, (άσε που δεν ξέρεις και τι εννοούν στη Σιγκαπούρη όταν λένε "κάποιου μεγέθους") και η προοπτική εντεκάωρης πτήσης σφηνωμένη ανάμεσα στους συνεπιβάτες μου, δε με τρέλανε κιόλας. Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι είχες μόνο χειραποσκευή στην τιμή του εισιτηρίου και δεν είχες κανένα γεύμα, εκτός αν χρεωνόσουν ένα όχι κι ασήμαντο ποσό.
Διαβάζοντας τις κριτικές όσων είχαν ήδη πετάξει, μου σηκώθηκε η τρίχα κι ας θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά σκληραγωγημένο. Πτήσεις που καθυστερούν 7 και 8 ώρες χωρίς καμία προειδοποίηση και χωρίς αποζημίωση ή εξασφάλιση ότι θα φτάσεις στον τελικό προορισμό σου, ακόμη κι όταν χάνεις δική τους πτήση transit. "Αεροσυνοδοί" αγενείς και αγροίκοι που κύρια δουλειά τους είναι μην τυχόν και βγάλει κανείς από την τσάντα του σαντουιτσάκι ή νερό και χάσει η εταιρία 5 δολλάρια. Επιβάτες διαβητικοί ή με κοιλιοκάκη που δεν τους επιτράπηκε να φέρουν δικό τους γεύμα, αν και κατά τη διάρκεια της πτήσης δεν προσφερόταν γεύμα για τις δικές τους ανάγκες. Διαρκή "μπερδέματα" που πάντα μυστηριωδώς είχαν ως αποτέλεσμα ο επιβάτης που πλήρωσε επιπλέον για έξτρα χώρο, ειδική θέση, γεύμα, κλπ. να μην απολαμβάνει αυτή την υπηρεσία, επειδή το προσωπικό αέρος/εδάφους δεν την έβρισκε στο σύστημα. Τηλεφωνική εξυπηρέτηση πελατών ανύπαρκτη και, το χειρότερο από όλα: η εταιρία δεν είναι μέλος της εταιρίας εύρεσης/αποζημίωσης απολεσθέντων, στην οποία είναι μέλη όλες οι γνωστές αερογραμμές, με αποτέλεσμα αν χάσουν η βαλίτσα σου να μην μπορείς να την εντοπίσεις, ούτε να λαμβάνεις κάποια αποζημίωση.
Οι κακές κριτικές συνεχίζονταν για δεκάδες σελίδες και πάντως με αποθάρρυναν τόσο, ώστε αποφάσισα να εκμεταλλευτώ τις οικονομικές πτήσεις γνωστής εταιρίας για Πεκίνο μέσω Μόσχας φέτος και να αφήσω τη νοτιοανατολική Ασία γι' άλλη χρονιά. Δεν ξέρω κατά πόσο μεταφέρω υπερβολές, αλλά μου φάνηκαν υπερβολικά πολλοί οι αποτροπιασμένοι επιβάτες κι αποφάσισα να το αποφύγω. Αν κατάλαβα καλά, αρχή της κατρακύλας ήταν η συγχώνευση με κάποια Tiger Airways που είχε ήδη πολύ κακή φήμη.
Οι περισσότεροι χρήστες συμφωνούσαν ότι η πιο αξιόπιστη lowcost στην περιοχή είναι η AirAsia (που όμως δυστυχώς δε γνωρίζω αν πραγματοποιεί πτήσεις από/προς ελλάδα).
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Σημαντικό αυτό που λέτε. Δε θέλω να αποθαρρύνω κόσμο από την ευκαιρία να πετάξει τόσο οικονομικά, αλλά κι εγώ ξαφνιάστηκα με το τόσο αρνητικό feedback. Καλό είναι να ακούμε και τις θετικές εμπειρίες. Αν δεν σε κουράζω, πότε πέταξες;
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Καλησπέρα παιδιά!Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Μπαλί με SCOOT μέχρι Σιγκαπούρη και με TIGAIR μέχρι Μπαλί! Για την πτήση της Tigair δεν με πολυενδιαφέρει να το ψάξω γιατί θα είναι μόνο 2,5 ώρες. Η πτήση όμως από Αθήνα για Σιγκαπούρη με την SCOOT θα είναι 11,5 ωρες...!!!Είναι κ η πρώτη φορά που φεύγουμε τόσο μεγάλο ταξίδι κ έχουμε ανχωθεί λιγάκι!Τα εισιτήρια μας δεν περιλαμβάνουν γεύμα. Μπορείς βεβαια στην διαχείριση της κράτησης των εισιτηρίων online να προσθέσεις κ γεύμα αλλά...είναι ιδιαίτερα ακριβά κ έχω διαβάσει ότι είναι κ μικρά σε ποσότητα κ ψιλοαπαισια σε γεύση! Ξέρει κάποιος εάν μπορούμε να ετοιμάσουμε κάποια "φαγητά" τύπου σάντουτσ χωρίς σάλτσες κτλ κ να τα πάρουμε μαζί μας ή θα πρέπει αναγκαστικά να πάρουμε το φαγητό του αεροπλάνου? Όποιος γνωρίζει παρακαλούμε να μας δώσει τα φώτα του!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ξέρει κάποιος εάν μπορούμε να ετοιμάσουμε κάποια "φαγητά" τύπου σάντουτσ χωρίς σάλτσες κτλ κ να τα πάρουμε μαζί μας ή θα πρέπει αναγκαστικά να πάρουμε το φαγητό του αεροπλάνου? Όποιος γνωρίζει παρακαλούμε να μας δώσει τα φώτα του!!!
Το σαιτ της εταιρειας το διαβασες?
https://flyscoot.zendesk.com/hc/en-...rinks-onboard-Do-you-offer-any-special-meals-
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Α, σ'ευχαριστώ..! Μπήκα στο σαιτ αλλά δεν το πρόσεξα!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μόνο σε εμένα αυτός ο όρος ακούγεται καταχρηστικός; Σιγά μην ελέγξει μια αεροπορική αν θα φάω μια σοκοφρέτα ή πόσες φορές θα πάω στο wc.

Y.Γ. Στη θέση σου θα έπαιρνα μαζί μου συσκευασμένα σνακ και αν είχαν κάποιο πρόβλημα στην καμπίνα θα έλεγα ότι έχω κάποια ειδική αλλεργία ή dietary restrictions που μου επιτρέπει πχ να τρώω μόνο αυτά που έχω φέρει μαζί μου.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στη θεση σου θα σεβομουν τους κανονες της αεροπορικης. Σε πτηση Air Asia αμεσως η αεροσυνοδος ουρλιαξε σε ασιατη επιβατη που τολμησε να ανοίξει το σνακ του. Η απειθαρχια στους κανονες εχει τα ρισκα της. Απο την αλλη μερια θα ηταν ενδιαφερον να μαθουμε το Changi πως ειναι με police tour.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Πραγματικά το σκέφτομαι σοβαρά αυτό που λες....Με αγχώνει λίγο βέβαια η όλη διαδικασία αλλά από την άλλη τόσα χρήματα που ζητάνε για τα γεύματα είναι κρίμα!!!Να πάμε σε έναν τόπο που το φαγητό είναι πάμφθηνο κ να το πληρώσουμε χρυσό στο αεροπλάνο!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Να πάμε σε έναν τόπο που το φαγητό είναι πάμφθηνο κ να το πληρώσουμε χρυσό στο αεροπλάνο!!
Στη Σιγκαπούρη πάτε. Δεν το λες πάμφθηνο. Δεν το λές καν φθηνό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom