Πορτογαλία Senhora do Mar / Η κυρά της θάλασσας! (Portugal)

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
περού
πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η ιστορία σου Γιάννη!! φαίνεται η αγάπη σου για τη χώρα!! θα παω σε λίγες μερες και γω και πραγματικά ειναι ιστορία αναφοράς για καθε ταξιδευτή της Πορτογαλίας!! σ ευχαριστώ!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ η ιστορία σου Γιάννη!! φαίνεται η αγάπη σου για τη χώρα!! θα παω σε λίγες μερες και γω και πραγματικά ειναι ιστορία αναφοράς για καθε ταξιδευτή της Πορτογαλίας!! σ ευχαριστώ!!
Οbrigado πολύ :p
Να περάσεις τέλεια στην αγαπημένη μου. Ήταν η πρώτη αναλυτική ιστορία που έγραψα κι αυτό γιατί όντως ήθελα να μεταφέρω την αγάπη μου για τη χώρα. Ελπίζω να σε βοήθησε να οργανώσεις το ταξίδι σου.

Και επί τη ευκαιρία ένα αγαπημένο μου!
 

Alexi0s

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Από βδομάδα φεύγω πέντε μέρες Λισαβόνα. Η ιστορία σου ήταν ότι καλύτερο έχω διαβάσει...ούτε τουριστικό γραφείο δεν θα έκανε τέτοια δουλειά!! Να πω βέβαια την αλήθεια κάπου με άγχωσες :p ..
Πάντως φανταστική περιγραφή! Απορώ που θυμώσουν τόσες λεπτομέρειες...ήταν λες και μας έκανες live περιγραφή κατά την διάρκεια της εκδρομής. Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιστορία σου
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Από βδομάδα φεύγω πέντε μέρες Λισαβόνα. Η ιστορία σου ήταν ότι καλύτερο έχω διαβάσει...ούτε τουριστικό γραφείο δεν θα έκανε τέτοια δουλειά!! Να πω βέβαια την αλήθεια κάπου με άγχωσες :p ..
Πάντως φανταστική περιγραφή! Απορώ που θυμώσουν τόσες λεπτομέρειες...ήταν λες και μας έκανες live περιγραφή κατά την διάρκεια της εκδρομής. Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιστορία σου
Κι εγώ χαίρομαι που ενθουσιάστηκες με την ιστορία μου. Αλλά δεν θέλω να έχεις άγχος! Όλα θα τα προλάβεις και σίγουρα δεν χρειάζεται να τα δεις τόσο αναλυτικά ή να ακολουθήσεις κατά γράμμα το δικό μου πρόγραμμα.
Το gοogle map είναι ο καλύτερος φίλος μου ;). Και να θέλω να ξεχάσω τις ονομασίες δεν μπορώ. Αλλά έχω και καλή μνήμη. Θυμάμαι που περπάτησα και τι είδα οπότε μετά τα ξαναβλέπω στο google map και βρίσκω τις ονομασίες.

Να περάσεις τέλεια στην αγαπημένη μου!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Επειδή θεωρώ τη ιστορία σαν τον πιο καλό οδηγό για το Πόρτο να κάνω μια διόρθωση.
1 Mercado de bolhao. Μη το ψάχνετε. Έχει κλείσει και μάλλον το ανακαινιζουν. Τη δεύτερη μέρα είδα ότι υπάρχει ένα προσωρινό αλλά δε ειχα χρόνο για επίσκεψη.
2. Το βιβλιοπωλείο έχει είσοδο 5€ το άτομο και όλοι βγάζουν φωτογραφίες όλες τις ώρες. Κλασικά ασιάτες φωτογραφίες σε άπειρες πόζες και περιμένεις τη σειρά σου.
Αν αγοράσεις βιβλίο αφαιρεί από την τιμή τα 5€.
IMG_20191122_112953.jpg
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι η προσωρινή μικρή αγορά είναι η Mercado Temporário do Bolhão κοντά στην άλλη.
Νομίζω πως επιβαλλόταν μια μεγάλη ανακαίνιση στην αγορά. Όταν πήγαμε 5 χρόνια πριν ήδη υπήρχαν κάποιες σκαλωσιές. Η αγορά ήταν παλιά και παραμελημένη αν και γοητευτική! Ελπίζω να μην αλλάξουν τον παραδοσιακό της χαρακτήρα και την κάνουν πολύ μοντέρνα και ακριβή.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλημερα,ξαναδιαβασα προσεκτικα την ιστορια σου,για 5η φορα;δε θυμαμαι...ξενυχτησα παντως,εδω πατμο ξημερωσε ηδη,δεν ειχα διαβασει το τελευταιο κεφαλαιο με το αγχος στις βρυξελλες,καπως ετσι ενιωσα κι εγω οταν ημουν στη γαλλια χχαχαχαα δεν αντεχω να το ξαναζησω οχι,απλα απο αποσταση οταν το θυμαμαι γελαω...ημουν αναμεσα στο blabla car και στο να παρω αλλο αεροπλανο και να ακυρωσω την πτηση της aegean ολες οι τιμες,γαλλοι βελγοι τα ιδια πανω κατω,ζητουσαν πανω απο 100ρικο...και τι Bla bla να κανεις που δεν ειχα καθολου κεφι δλδ......τελικα αποφασισα το δευτερο να παρω αεροπλανο,με ενδιαμεση σταση τη ρωμη....τι να σου λεω;πανω απο 12ωρο στον δρομο,κι αν βαλεις και το καραβι για πατμο μετα 24ωρο....φιου...αγχωθηκα...αλλα χαλαλι...το επομενο μου ταξιδι ειναι ισπανια-πορτογαλια.και πρεπει να κατσω να τα δω ολα αναλυτικα,εκει δεν παιζει ξαδελφος,και περα απο βιβλια που εχω παρει,ισπανοελληνικα και πορτογαλλοελληνικα....δεν εχω ιδεα,αλλα θα χει την πλακα του.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@sinefoula όταν τα ζούμε δεν γελάμε καθόλου πάντως :D
Η αλήθεια είναι πως ήταν η 2η περιπέτεια που έχουμε ζήσει σε ταξίδι. Η πρώτη ήταν στην επιστροφή από τη Ρώμη! Καμία σχέση με σένα που σου έχουν τύχει διάφορα ευτράπελα. Το καλό είναι πως όντως μετά γίνονται αναμνήσεις που τις θυμόμαστε και γελάμε. Πάντως δεν έχω αγχωθεί άλλη φορά τόσο πολύ όσο στις Βρυξέλλες!

Μου αρέσουν τα μοναχικά σου ταξίδια ;) Θα περάσεις τέλεια σε Ισπανία και Πορτογαλία!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
@sinefoula όταν τα ζούμε δεν γελάμε καθόλου πάντως :D
Η αλήθεια είναι πως ήταν η 2η περιπέτεια που έχουμε ζήσει σε ταξίδι. Η πρώτη ήταν στην επιστροφή από τη Ρώμη! Καμία σχέση με σένα που σου έχουν τύχει διάφορα ευτράπελα. Το καλό είναι πως όντως μετά γίνονται αναμνήσεις που τις θυμόμαστε και γελάμε. Πάντως δεν έχω αγχωθεί άλλη φορά τόσο πολύ όσο στις Βρυξέλλες!

Μου αρέσουν τα μοναχικά σου ταξίδια ;) Θα περάσεις τέλεια σε Ισπανία και Πορτογαλία!
Σ ευχαριστω φιλε Γιαννη,εχω κανει κρατηση,και με αεροπλανο,στα εσωτερικα δρομολογια,απο σεβιλλη προς λισαβωνα,και με τρενο,το ιδιο ισχυει και για την διαδρομη απο λισαβωνα προς πορτο,δεν ακυρωσα αεροπλανα,πρωτον γιατι δεν επιστρεφεται κατι,και δευτερον γιατι ποτε δεν ξερεις...ο λογος που εγιναν αυτα ηταν οτι αλλαξαν οι ωρες σε φαση να ειναι πολυ αργα μετα τις 12 τα μεσανυχτα,οπότε δεν νομιζω να κολησω καπου,το θεμα ειναι να παω,απο κει και περα ολα θα γινουν. χεχε...κι εμενα μ αρεσουν τα μοναχικα ταξιδια...απλα με αγχωνει οταν μου αλλαζουν το προγραμμα αεροπορικες εταιριες πχ και λοιπα γεγονοτα...ελπιζω να ειναι οκ η ισπανια ως τοτε και να μην γινεται χαμος,ποτε δεν ξερεις,μπορει να ερθουν και UFO στη χωρα μολις παω χαχαχα.Και παλι ευχαριστω,το πορτο το λατρεψα απ τις περιγραφες σου,και θα μενω εκει που ηπιατε το κρασακι με τον rose στο σπιτι του sademan ειναι hostel αλλα εχει πολυ καλες κριτικες και ιστορια απο ντοπιο κρασακι πορτο.
 
Μηνύματα
37
Likes
3
Καλημέρα σε ολους, Ταξιδευω και εγω για Πορτογαλία αρχές του Μάρτη και κατεστρωσα τα σχεδια μου βάση της ιστορίας σου φίλε Γιάννη, βεβαια το προγραμμα μου εχει μια διανυκτερευση στη Coimbra,2 νυχτες πόρτο και 3 νυχτες Λισσαβώνα. Ξερεικανένας που μπορω να ακουσω Fado μουσική live, χωρις να ειναι tourist attraction? Που παν οι πορτογάλλοι να ακουσουν τετοια μουσικη?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλημέρα σε ολους, Ταξιδευω και εγω για Πορτογαλία αρχές του Μάρτη και κατεστρωσα τα σχεδια μου βάση της ιστορίας σου φίλε Γιάννη, βεβαια το προγραμμα μου εχει μια διανυκτερευση στη Coimbra,2 νυχτες πόρτο και 3 νυχτες Λισσαβώνα. Ξερεικανένας που μπορω να ακουσω Fado μουσική live, χωρις να ειναι tourist attraction? Που παν οι πορτογάλλοι να ακουσουν τετοια μουσικη?
-Maria da Mouraria, R. Capelao 2B σχεδόν δίπλα στην πλατεία Martim Moniz.
-Casa de Linhares, Beco dos Armazéns do Linho 2 χαμηλά στην Αλφαμα κοντά στη θάλασσα
-Tasca do Chico, 451, R. dos Remédios 83 επίσης χαμηλά στην Αλφαμα

Αυτά μου τα πρότεινε φίλος που έχει πάει και στα τρια και τα προτιμούν και ντόπιοι. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν θα πετύχεις και παρέες τουριστών.
 
Μηνύματα
37
Likes
3
-Maria da Mouraria, R. Capelao 2B σχεδόν δίπλα στην πλατεία Martim Moniz.
-Casa de Linhares, Beco dos Armazéns do Linho 2 χαμηλά στην Αλφαμα κοντά στη θάλασσα
-Tasca do Chico, 451, R. dos Remédios 83 επίσης χαμηλά στην Αλφαμα

Αυτά μου τα πρότεινε φίλος που έχει πάει και στα τρια και τα προτιμούν και ντόπιοι. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν θα πετύχεις και παρέες τουριστών.
Σε ευχαριστὠ πολυ Γιάννη, εχεις κάτι αντιστοιχο και για Πόρτο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom