Ισπανία SIENA VIA CALATRAVA!!!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
σε περιμένομε lefteri
παμε τοσκάνη!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Υπέροχα Λευτέρη ! Στρώθηκα για Τοσκάνη...:D
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
ΣΙΕΝΑ
To λεωφορείο σταμάτησε λίγο πριν το ιστορικό κέντρο της πόλης ακριβώς μπροστά από το ξενοδοχείο μας, ώρα ήταν να ξεκουραστούμε λίγο είχαμε ταξιδέψει από το πρωί με 2 αεροπλάνα την τρενιτάλια την κτελιτάλια και ένα αστικό….
Μετά από λίγες ώρες και καθώς είχε αρχίζει να βραδιάζει παραδοθήκαμε στο ιστορικό κέντρο της πόλης και καταλήξαμε στην πανέμορφη και ιδιόμορφη πλατεία της il campo η πλατεία ήταν κατηφορική πράγμα σπάνιο για πλατεία και αμφιθεατρική καταλήγοντας στο δημαρχείο της πόλης με τον μεγάλο πύργο, τα μαγαζιά ήταν όμορφα τοποθετημένα στο υψηλότερο σημείο χωρίς να χαλάνε την αισθητική της πλατείας, εδώ λαμβάνει χώρα και το il palio κάθε 2/7 και 16/8 όπου 10 από τις 17 γειτονιές διαγωνίζονται σε ιπποδρομίες συγκεντρώνοντας τα βλέμματα όλης της Ιταλίας και όχι μόνο… καθίσαμε να τσιμπήσουμε κάτι σε ένα από τα συμπαθητικά μαγαζιά της πλατείας μα περισσότερο να χαζέψουμε την καταπληκτική αυτή πλατεία με τα φώτα όλα στραμμένα πάνω της, στη συνέχεια τσακίσαμε κι από ένα gelato ακριβώς πίσω από την πλατεία που είναι και τα καλύτερα από όσο γνωρίζω και κατευθυνθήκαμε στην εκκλησία της πόλης (duomo) που ήταν έρημη και πολύ ωραία φωτισμένη… το μεθεπόμενο πρωί με τις ορδές τον τουριστών θα την επισκεπτόμασταν μα τα πλήθη πάντα χαλάνε τη μαγεία!
Το επόμενο πρωί είχα μεγάλη ανυπομονησία να στρίψω μετά το πρωινό όχι προς την παλιά πόλη αλλά προς τα εκεί που έδειχνε η ταμπέλα enoteca italiana λίγες εκατοντάδες μόλις μέτρα, η εθνική οιναποθήκη είναι λίγο απόλα έχει ένα τεράστιο υπόγειο κελάρι με εκατοντάδες κρασιά ως εκθεσιακά κομμάτια χωρισμένα ανά περιοχή… στο ισόγειο έχει καφέ-μπαρ και σε μπαλκόνι και σε κλειστό χώρο πολύ περιποιημένο και τέλος σε ένα άλλο μπαλκόνι έχει εστιατόριο για να συνοδεύσεις τα κρασιά σου. Στον χώρο του εστιατορίου δεν καθίσαμε απλά περάσαμε και μας φάνηκε αρκετά καλός, καθίσαμε στο μπαρ όπου και παρήγγειλα ποτήρι prosecco τον εθνικό αφρώδη οίνο δηλαδή, οι τιμές στα κρασιά ήταν εξαιρετικές και εξηγώ γιατί, υπήρχε δυνατότητα να παραγγείλεις κρασί για να το πάρεις μαζί σου σε τιμή κάβας μέσα από έναν τεράστιο κατάλογο που απότι μου εξήγησαν περιείχε περισσότερες από τις μισές ετικέτες της Ιταλίας, κάπου χάθηκα στις σελίδες του πάντως οι τιμές ήταν κάβας.. στο δε μπαρ σε επιβάρυναν μόλις με +20% της αξίας, οπότε άξιζε να πιεις ένα ακριβό κρασί με τόσο μικρή επιπλέον επιβάρυνση, εγώ πάντως αρκέστηκα στον αφρώδη οίνο ( όποιος το πει σαμπάνια θα πέσουν οι γάλλοι να τον φάνε!!) και πήρα την επιστροφή για το ξεν/χείο όπου θα μας περίμενε το βαν ημερήσια εκδρομή στα χωριά της Τοσκάνης!!!! (σας το κόβω στο καλύτερο για να λυσάξετε:haha:)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
μεχρι να τελειωσεις την ιστορια , μας βλεπω ολους συμπουρμπουλοι στους Ανωνυμους Αλκοολικους!!
Ευγε φιλε μου!!
:clap::clap:
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
O γύροs του κόσμου!
Εδω θα μείνω να διαβάσω μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια της περιγραφής σου μιας και το επόμενο προγραμματισμένο ταξίδι είναι για το γύρο της Τοσκάνης με πέρασμα απο Ούμπρια...Για δώσε πληροφορίες και για αυτό το βαν που κάνει το γύρο των χωριών να δύμε που θα πάμε! Και ο,τι άλλο, χρήσιμο, τύπου που να φάμε τοπική κουζίνα κι ο,τι άλλο ανακάλυψες!
Εγω, σ'ευχαριστώ προκαταβολικά γι'αυτήν σου την περιγραφή και ο,τι πληροφορίες έχεις να μοιραστείς μαζί μας!:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Εδω θα μείνω να διαβάσω μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια της περιγραφής σου μιας και το επόμενο προγραμματισμένο ταξίδι είναι για το γύρο της Τοσκάνης με πέρασμα απο Ούμπρια...Για δώσε πληροφορίες και για αυτό το βαν που κάνει το γύρο των χωριών να δύμε που θα πάμε! Και ο,τι άλλο, χρήσιμο, τύπου που να φάμε τοπική κουζίνα κι ο,τι άλλο ανακάλυψες!
Εγω, σ'ευχαριστώ προκαταβολικά γι'αυτήν σου την περιγραφή και ο,τι πληροφορίες έχεις να μοιραστείς μαζί μας!:clap:
Φιλεναδα πολυ ζηλεψα τωρα!
Παρε με και μενα στη βαλιτσα...
Προσφατα γυρισες απο Ναπολη και βουρ ξανα για Τοσκανη.
Τ:clap:ελεια!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Λευτερη οντως μας κοβεις πανω στο καλο και οντως εχουμε λυσσαξει.
Αντε παιδι μου ...μην αργεις ..θα μου τελειωσει και το ποπ κορν.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΤΗΣ ΤΟΣΚΑΝΗΣ
Διάθεση για οδήγηση δεν υπήρχε αν και όλοι αυτό μου πρότειναν, να νοικιάσω αυτοκίνητο δηλαδή, υπήρχε όμως μεγάλη διάθεση για οινοποσία, εκδρομή και βόλτα στα γραφικά χωριά της Τοσκάνης, κλείσαμε λοιπόν σε πολύ καλή τιμή την εκδρομή και ξεκινήσαμε νωρίς το μεσημέρι την εκδρομή μας, το ‘’πακέτο’’ περιελάμβανε επίσκεψη στα χωριά της περιοχής chianti με τα παγκοσμίως γνωστά ερυθρά κρασιά, επίσκεψη επίσης σε δύο οινοποιεία όπου θα δοκιμάζαμε όλες τους τις ετικέτες και θα ψιλοτσιμπούσαμε και κάτι.. η βόλτα ξεκίνησε με ένα υπέροχο βαν γκρουπάκι 6 ατόμων και μία υπέροχη ξεναγός-συνοδός-οδηγός (τα κάνει όλα και συμφέρει) το ένα από τα 2 οινοποιεία που επισκεφτήκαμε ήταν υπέροχο σε όλα και στην φιλοξενία.. το άλλο ακρως τουριστικό συμπέσαμε με ένα βρετανικό μεγάλο γκρουπ με πολύ φασαρία (μη δουν οι άγγλοι αλκοόλ κάνουν σα τρελοί!!) τα χωριά κουκλίστικα και η διαδρομή καταπράσινη και άκρως χαλαρωτική, το νεότευκτο Mercedes κινούταν με άνεση κι μαεστρία στις τοσκανικές στροφές κι εγώ ζούσα το δικό μου όνειρο, στο τέλος το καλύτερο μία μεγάλη στάση στο μανχάταν του μεσαίωνα το san gimignano που οι πληροφορίες μου έλεγαν ότι παράγει το μόνο αξιόλογο λευκό κρασί της περιοχής το περίφημο πλέον vernaccia di san gimignano. Ήπια ένα ποτήρι στην υγειά μου και σκέφτηκα ότι έχω πιει και πολύ καλύτερα αλλά μάλλον να μην είχα εντοπίσει και το καλύτερο… η εκδρομή τέλειωσε έτσι απλά και υπέροχα είχε ποια νυχτώσει για τα καλά και μας περίμενε η εμπειρία που άκουγε στο όνομα antica osteria da divo!
Το da divo είναι ένα από τα μέρη που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείς, σε κερδίζει από το πρώτο λεπτό με το άψογο σέρβις τις φρεσκότατες πρώτες ύλες και τις πολύ λογικές τιμές, τα ορεκτικά του έχουν γύρω στα 8-10? τα κυρίως περίπου 20-22? και τα επιδόρπια στα 7?, οι τιμές στα κρασιά είναι πολύ φυσιολογικές και αν πάρετε ένα απόλα με ένα καλό αλλά όχι ακριβό κρασί υπολογίστε στα 100? το ζευγάρι. Οι επιλογές μας ήταν τάρτα με μανιτάρια και τυριά, pici με ραγού και λαχανικά (pici είναι η τοπική pasta) ταλιατέλες με κάτι που δε θυμάμαι γιατί δεν το φαγα εγώ!! Και τέλος μία τεράστια fiorentina t-bone steak υπέροχα ψημένη την οποία στην φέρνουν να στην δείξουν πριν την ψήσουν αν συμφωνείς!! Γυρίσαμε πίσω υπερευχαριστημένοι από την τόσο γεμάτη μέρα μας και πέσαμε σε βαθύ ύπνο, το duomo και τα σοκάκια μας περίμεναν την επομενη μέρα…
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χικ! Μεθυστική διήγηση Λευτέρη! Χικ!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
εμενα κατι μου εκανε το pici με ραγου και λαχανικα......
Εννοειται πως και το κρασακι.. το λυμπιστηκα!!!!:cool::cool:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
σκέψου τώρα να είχα και φώτο απο τα pici και τα υπόλοιπα.........



:bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Μπράβο, πολύ ωραία η συνέχεια και ακόμα πιο ωραίες οι φωτογραφίες.
μιαμ, μιαμ, μιαμ....

Εξαιρετικά παρόμοια pici έφαγα στο Pitigliano, στη στάση που κάναμε φεύγοντας από τη Σιένα για τη Ρώμη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom