Sky Europe ή αλλιώς η...Οδύσσεια ενός ξενιτεμένου..

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είπαμε κι εμείς να πάμε τις διακοπές μας για φέτος....Το πρόγραμμα προέβλεπε πτήση από Αθήνα - Πράγα και επιστροφή από Βιεννη, και οι δύο πτήσεις με Sky Europe.. Η πτήση προς Πράγα άψογη χωρίς κανένα πρόβλημα, με ωραίο αεροσκάφος...

Πάμε στη Βιέννη..κι εκεί που ήμασταν αμέριμνοι βλέπουμε κάτι ωραία σε κάτι αυστριακές εφημερίδες του τύπου, Chaos um Sky Europe και κάτι άλλα...Γερμανικά δεν ξέρουμε αλλά δε μας άρεσε αυτό..καθότι πάντα έχω ένα μικρό laptop μαζί μπαίνω Internet και τι να δω; το αεροδρόμιο της Βιέννης ακύρωσε όλες τις πτήσεις της εταιρείας από/ προς Βιέννη λόγω χρεών της προς αυτό...Κρύος ιδρώτας...το τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας δεν απαντούσε και άντε να βγάλεις άκρη...

Τελικά ευτυχώς που η Μπρατισλάβα είναι κοντά και η εταιρεία ανακοίνωσε πως όλες οι πτήσεις από και προς Βιέννη διενεργούνται προσωρινά από το αεροδρόμιο της Μπρατισλάβας με δωρεάν μεταφορά από/προς αεροδρομίο Βιέννης....Φύγαμε με καθυστέρηση από Μπρατισλάβα...Βέβαια ουδέν κακόν αμιγές καλού καθότι η εταιρεία μας έταξε και voucher για δωρεάν εισιτήριο, το οποίο η φίλη μου περιμένει για να ετοιμάσει τα μπαγάζια της για Μπρατισλάβα τα Χριστούγεννα επειδή της άρεσε πολύ...(είχε προηγηθεί ημερήσια εκδρομή στην Μπρατισλάβα από Βιέννη...)

Ελπίζω μόνο να μην έχει πτωχεύσει μέχρι τότε....
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Είπαμε κι εμείς να πάμε τις διακοπές μας για φέτος....Το πρόγραμμα προέβλεπε πτήση από Αθήνα - Πράγα και επιστροφή από Βιεννη, και οι δύο πτήσεις με Sky Europe.. Η πτήση προς Πράγα άψογη χωρίς κανένα πρόβλημα, με ωραίο αεροσκάφος...

Πάμε στη Βιέννη..κι εκεί που ήμασταν αμέριμνοι βλέπουμε κάτι ωραία σε κάτι αυστριακές εφημερίδες του τύπου, Chaos um Sky Europe και κάτι άλλα...Γερμανικά δεν ξέρουμε αλλά δε μας άρεσε αυτό..καθότι πάντα έχω ένα μικρό laptop μαζί μπαίνω Internet και τι να δω; το αεροδρόμιο της Βιέννης ακύρωσε όλες τις πτήσεις της εταιρείας από/ προς Βιέννη λόγω χρεών της προς αυτό...Κρύος ιδρώτας...το τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας δεν απαντούσε και άντε να βγάλεις άκρη...

Τελικά ευτυχώς που η Μπρατισλάβα είναι κοντά και η εταιρεία ανακοίνωσε πως όλες οι πτήσεις από και προς Βιέννη διενεργούνται προσωρινά από το αεροδρόμιο της Μπρατισλάβας με δωρεάν μεταφορά από/προς αεροδρομίο Βιέννης....Φύγαμε με καθυστέρηση από Μπρατισλάβα...Βέβαια ουδέν κακόν αμιγές καλού καθότι η εταιρεία μας έταξε και voucher για δωρεάν εισιτήριο, το οποίο η φίλη μου περιμένει για να ετοιμάσει τα μπαγάζια της για Μπρατισλάβα τα Χριστούγεννα επειδή της άρεσε πολύ...(είχε προηγηθεί ημερήσια εκδρομή στην Μπρατισλάβα από Βιέννη...)

Ελπίζω μόνο να μην έχει πτωχεύσει μέχρι τότε....
Πες μου τετοια κι ειμαι σε αναμμενα καρβουνα.Αυριο πεταω-με αντρα και παιδι-για Βιεννη αλλα εμεις στοχο εχουμε την Μπρατισλαβα...ενταξει μεχρι εδω κανενα προβλημα,ισα-ισα μας βολευει,στην επιστροφη ομως εχω κλεισει μια νυχτα Βιεννη,τωρα αν πεταξουμε απο Μπρατισλαβα υπαρχει λογος να παω Βιεννη?Την εχουμε ηδη δει και δεν θελω να ταλαιπωρω τον μικρο!Τι κανουμε τωρα?Τους εχω στειλει ερωτημα ηδη αλλα οπως εχουν τα πραματα...Τελος παντων,θα παμε κι οτι βγει!!!
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
και εγω παντος με αυτη την εταιρια επεστρεψα απο βιεννη μεσω μπρατισλαβας (μας πηγαν με πουλμαν...)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.896
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
δηλαδη αν κατάλαβα καλά, τα σκάφη της sky europe πλεον δεν προσγειώνoνται και απογειώνονται στο αεροδρόμιο της Βιέννης.
Οσοι δηλαδή θα ταξιδέψουν τις επόμενες βδομάδες προς ή απο Βιέννη θα αναγκαστούν να πάνε η να έρθουν από Μπρατισλάβα!
:roll:

στην ιστοσελίδα τους υπάρχει η παρακάτω ανακοίνωση:
IMPORTANT INFORMATON FOR GUESTS DEPARTING/ARRIVING FROM/TO VIENNA AIRPORT

Dear Guest,
Please be advised we have been forced to temporarily reroute our Vienna operations to nearby Bratislava Airport. All SkyEurope flights that were scheduled to depart/arrive from/to Vienna will now depart and arrive in Bratislava Airport.
all flights moved from Vienna to nearby Bratislava (59km away)
FREE express shuttle services provided between Vienna Airport and Bratislava Airport
check-ins opened both in Vienna and Bratislava Airport
We apologize for any inconvenience caused resulting from these changes to your travel arrangements. Despite this fact, we still endeavor to provide you with services that are at the best value for money, and we look forward to welcoming you onboard.
Thank you for understanding.
Your SkyEurope Team
http://www.skyeurope.com/en/importa...eparting-arriving-from-to-vienna-airport.aspx

εδώ υπάρχει και η σχετική ανακοίνωση απο το αεροδρόμιο της Βιέννης!
http://www.viennaairport.com/jart/p...&content-id=1250204435762&reserve-mode=active
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι και μάλιστα συμβαίνει το εξής εκπληκτικό, κάνεις checkin στο αεροδρόμιο της Βιέννης, και με την κάρτα επιβίβασης και τις αποσκευές, σε παίρνει λεωφορείο σε πάει σε άεροδρόμιο άλλης χώρας (άλλο που τα σύνορα είναι σχετικά εκεί, ούτε διατυπώσεις, ούτε τίποτα) όπου ξανακάνεις checkin και φεύγεις!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.896
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
με λίγα λόγια έφαγε ...πόρτα απο την Βιέννη.!
Να δούμε ποιο θα είναι το επόμενο αεροδρόμιο που θα τους ...πετάξει έξω.

Φαντάζομαι οτι και στα 2 ελληνικά αεροδρόμια θα χρωστάνε!!!
Λέτε να γίνει καμιά πλάκα και να γίνονται μεταφορές απο Ελ. Βενιζέλο προς Μακεδονία η το ανάποδο?:roll::D και να τη βγάζουμε περισσότερες ώρες στα πούλμαν?:roll:

εδώ σχετικό γερμανόφωνο δημοσίευμα στον αυστριακό Τύπο και με εικόνες της ταλαιπωρίας:
http://kurier.at/nachrichten/1931203.php
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ελπίζω να ταξιδέψω για Βιέννη το Σεπτέμβριο....ή έστω για Μπρατισλάβα..
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Παιδια μολις κοιταξα παλι προγραμμα τους,οντως Μπρατισλαβα παμε,καθε εμποδιο για καλο,κουτι μας ηλθε...τωρα για την επιστροφη ΙΔΩΜΕΝ!!Η βλακεια ειναι οτι σου βγαζουν προγραμμα μονο για μια ημερα κι οχι παραπανω!!!
Αντε καληνυχτα σας...θα σας πω οταν γυρισω τι ακριβως καναμε...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ωραια νεα διαβαζω πρωι,πρωι...προς το παρον το αεροδρομιο της πραγας δεν τους πεταξε εξω ακομη,ε?θα προλαβω να παω ?ιδου το ερωτημα??
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
καλημερα
΄νομίζω οτι το εμπόδιο θα είναι για καλό αφού θα δείτε και την Μπρατισλάβα ...
Το κακό είναι άντε να κλείσεις με αυτή τη εταιρία και να περιμένεις αμέριμνος το ταξίδι σου
καλό ταξίδι σε όλους
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
smar0 γειά σου. πως τα περάσατε στην Πράγα; με την wizzair όλα καλά;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ωραια νεα διαβαζω πρωι,πρωι...προς το παρον το αεροδρομιο της πραγας δεν τους πεταξε εξω ακομη,ε?θα προλαβω να παω ?ιδου το ερωτημα??

μην αγχώνεσαι με το αεροδρόμιο της πράγας τα πάνε καλά ..δεν θα'χεις πρόβλημα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom