Slow travel, μέσα μεταφοράς πλην αεροπλάνων κλπ

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.099
Με αφορμή τα θέματα περί των κινδύνων της συνεχούς έκθεσης σε κοσμική ακτινοβολία κατά τις πτήσεις, τα οικολογικά θέματα κ άλλους λόγους πόσοι επιλέγετε (για οποιοδήποτε λόγο) το Slow travel ;
Προτιμάτε λίγα ταξίδια κ να μένετε πολύ καιρό στο ίδιο μέρος ή ταξίδια-αστραπή 3-4 ημερών;

Πάτε εξωτερικό με πλοίο,ΙΧ,τρένο κλπ;

Έχω κάνει Ιταλία-Ελλάδα με πλοίο,Βουλγαρία οδικώς με ΙΧ, αλλά δεν έχω πάει μακρυά χωρίς αεροπλάνο...
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλημερα ! Το οδικο ταξιδι και μαλιστα απο επαρχιακους δρομους δου δινει τη δυνατοτητα να δεις περισσοτερα πραγματα. Σταματας οπου σου αρεσει και φευγεις οτι ωρα θες απο ενα μερος για να πας στο επομενο. Με το αεροπλανο συνηθως κανω επαγγελματικα ταξιδια . ομως προτιμω το οδικο. Το προτεινω σ αυτους που αναζητουν την περιπετεια βγαονοντας απο την confort zone!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.278
Likes
7.946
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Φτου φτου μακριά από μας... Ειδικά τα πλοία..... Φτάνουν 19,5 χρόνια..... Προτείνω οτοστόπ.... :xalara:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.099
Καλημερα ! Το οδικο ταξιδι και μαλιστα απο επαρχιακους δρομους δου δινει τη δυνατοτητα να δεις περισσοτερα πραγματα. Σταματας οπου σου αρεσει και φευγεις οτι ωρα θες απο ενα μερος για να πας στο επομενο. Με το αεροπλανο συνηθως κανω επαγγελματικα ταξιδια . ομως προτιμω το οδικο. Το προτεινω σ αυτους που αναζητουν την περιπετεια βγαονοντας απο την confort zone!
Αγαπώ οδικο ταξιδι. Καμία σχέση με αεροπλανο η εμπειρία .Το θέμα είναι με τα μακρινά τι γίνεται. Από Αθήνα έχουμε φτάσει Βουλγαρία.Αλλά όχι πιο μακρυά.

Ξέρω κόσμο που πάει Βαλκάνια με ΙΧ ή λεωφορείο.Ίσως από Θεσσαλονίκη να το κάνουν πιο συχνά.

Εντός Ελλάδας έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω αεροπλανο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.030
Δεν παω χωρις αεροπλανο στην Ευρωπη δεδομενου οτι ξεκιναω απο την κατω δεξια πλευρα του χαρτη, πλην Κωνσταντινουπολης με λεωφορειο. Δεν θα βγαλω τον καρκινο τοσες ωρες με πλοια και λεωφορεια.
Ομως απο κει περναω απειρες φορες με λωφορεια, τρενα και πλοια απο χωρα σε χωρα γιατι ειναι διπλα η μια στην αλλη.
Δεν κανω slow travel γιατι εχω μικρα "παραθυρα" αποδρασης λογω υποχρεωσεων που ελπιζω να αρθουν καποτε. Ειναι το ονειρο μου να κανω slow travel καποια στιγμη στο εξωτερικο, παντα με εκκινηση με πτησεις φυσικα.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν μιλάμε για ταξίδια λίγων ημερών συνήθως είναι ανέφικτο χωρίς αεροπλάνο, με τις επιλογές από τη χώρα μας να είναι αυστηρά περιορισμένες. Για περισσότερες ημέρες το συζητάμε (μιλάω πάντα για οδικό γιατί τα τρένα είναι ανέκδοτο) ωστόσο με τις τιμές των καυσίμων πλέον δε ξέρω αν συμφέρει...
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Επειδή έχω κάνει πολλά ολιγοήμερα ταξίδια εντός Ευρώπης, πλέον προσπαθώ να κάνω slow travel.

Όμως επειδή αυτό είναι εφικτό μόνο συγκεκριμένες περιόδους (καλοκαίρι, γιορτές) λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων, μπορεί να κάνω και 1-2 ολιγοήμερα ταξίδια μέσα στον χρόνο.

Στην περίπτωση που έχω αρκετές μέρες στη διάθεσή μου (10+) προτιμώ να ταξιδεύω με αυτοκίνητο (έχω πάει με αυτοκίνητο από Ελλάδα Πορτογαλία και από Ελλάδα Πολωνία). Ειδάλλως, πετάω με αεροπλάνο και νοικιάζω αυτοκίνητο στη χώρα που πάω!

Τίποτα δεν συγκρίνεται με την άνεση του αμαξιού σου, που σταματάς όπου θες και ορίζεις εσύ το πρόγραμμά σου!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.939
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολλά οδικά ταξίδια.
Έξι φορές Ελλάδα - Αυστρία - Γερμανία με το αυτοκίνητό μου, κάθε φορά πάνω από 11 ημέρες.
Μία φορά επίσης με το αυτοκίνητό μου στη Βουλγαρία - Ρουμανία.
Αρκετές φορές στη Βουλγαρία.
Παλιότερα που δεν είχα αυτοκίνητο χρησιμοποιούσα και λεωφορεία.
Δύο φορές στην Αυστρία από 12 μέρες το κάθε ταξίδι.
Μία φορά Ιταλία - Γαλλία με πλοίο και λεωφορείο 10 μέρες.
Πάρα πολλά οδικά βέβαια μέσα στην Ελλάδα με το αυτοκίνητο.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Συνήθως είναι ταξίδια της μίας εβδομάδας που ξεκινάνε και τελειώνουν με αεροπλάνο. Αλλά μου αρέσει να χρησιμοποιώ αυτοκίνητο ή λεωφορείο για να γνωρίζω τη χώρα που επισκέπτομαι. Με εξαίρεση το οδικό ταξίδι που έκανα Ελλάδα (Αθήνα)-Ισπανία διότι χρειαζόμουν το αυτοκίνητο αφού έμεινα Ισπανία λόγω δουλειάς, από Ισπανία - Πορτογαλία δυο φορές, και από Ισπανία πίσω Ελλάδα διασχίζοντας όλη σχεδόν τη νότια Ευρώπη δυο φορές. Είναι ωραίο να βλέπεις την επαρχία, αλλά κουραστικό και χάνεις αρκετό χρόνο. Η χώρα μας δε βοηθάει σε αυτό δυστυχώς.
 

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.580
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Όλα, τα ταξίδια, μικρά ή μεγάλα σε διάρκεια με 🚗 🏍 ✈ 🚲 🚌 🛳 🚄 ή και συνδυαστικά, έχουν κάτι τις διαφορετικό να προσφέρουν.
ΑΡΚΕΙ, για μένα, να πραγματοποιούνται.
Έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα από πλευράς Ι.Χ και σχεδόν τα πάντα από πλευράς ΜΜΜ (π.χ κρουαζιέρα ακόμη).
Αλλά περισσότερο μου αρέσουν τα ταξίδια με την μοτοσυκλέτα, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε, όπως δηλ. κάποια από αυτά που έχω ποστάρει :
. Αζερμπαϊτζάν - Αρμενία - Γεωργία - Προς Ανατολάς, Road Trip (Τουρκία - Γεωργία - Αζερμπαϊτζάν - Αρμενία)

. Αυστρία - Γερμανία - Εσθονία - Ιταλία - Λεττονία - Λιθουανία - Ουγγαρία - Π.Γ.Δ.Μ. - Πολωνία - Σερβία - Σλοβακία - Τσεχική Δημοκρατία - 37 μέρες, Road trip, Αθήνα-Tallinn-Αθήνα

. Τουρκία - Χίος - ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ - Αθήνα : Ένα καταδρομικό road trip
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.624
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom