Slow travel, μέσα μεταφοράς πλην αεροπλάνων κλπ

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.671
Likes
50.516
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ασχέτως του μέσου μετακίνησης προς τον προορισμό, εντός του προορισμού αντιπαθώ το road trip, τουλάχιστον όχι με ιδιωτικό αμάξι. Προτιμώ τα ΜΜΜ, όταν ταξιδεύω μέσα σε ΙΧ νιώθω ότι δεν είδα τη χώρα, ότι δεν είχα την επαφή με τον κόσμο αν δεν πάρω τραίνο, λεωφορείο, να χαθώ, να πάω να πάρω εισιτήρια, να περπατήσω από το σταθμό μέχρι το κατάλυμα. Όπου έκανα road trip αυτή την αίσθηση είχα, ότι κάτι έλειπε, ένιωθα πιο θεατής κι ας είχα τη δυνατότητα να πάω πιο στοχευμένα και σε περισσότερα μέρη.
 

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.580
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Πήγες Ελλάδα Ιταλία με πλοίο κ συνέχισες οδικώς;
Να βοηθήσω, κάπως, ανεξάρτητα από την επιλογή της @kofidenia :
- Μια διαδρομή, όλη οδικώς, έως π,χ Βαρκελώνη είναι από ΑΘΝ +/- 3.000 χλμ με ό,τι αυτό συνεπάγεται (σύνορα, διανυκτερεύσεις, καύσιμα, κλπ).
- Μια δεύτερη διαδρομή, είναι με ferry boat μέσω Ιταλίας (Ανκόνα ή άλλο λιμάνι) και εν συνεχεία οδικώς +/- 2,600 χλμ έως Βαρκελώνη.
- Και μια τρίτη, είναι με ferry boat στην Ιταλία ως παραπάνω και εν συνεχεία οδικώς έως Τσιβιταβέκια (Ρώμη) & ferry boat για Βαρκελώνη, σύνολο οδικώς +/- 500 χλμ έως Βαρκελώνη.
Η επιλογή διαδρομής εν προκειμένω δεν είναι τόσο το κόστος, στο σύνολο του, αλλά τι θα ήθελες να δεις ή τι θα ήθελες να αποφύγεις ! ! !
 
Last edited:

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Πήγες Ελλάδα Ιταλία με πλοίο κ συνέχισες οδικώς;
Ξεκίνησα από Αθήνα, έφτασα Ηγουμενίτσα όπου πήρα το ferry για Μπαρι και από εκεί οδικώς στη Μαδρίτη. Στις δυο διαδρομές (πήγαινε-έλα) επέλεξα να σταματήσω σε διαφορετικές πόλεις και χωριά οπότε είδα πολλά μέρη σε Ιταλία Γαλλία (αλλά και Μονακό και Σαν Μαρίνο) Η επιλογή του ferry από Ιταλία προς Βαρκελώνη ήταν για το δικό μου πρόγραμμα χάσιμο ωρών και καθόλου βολική ως προς τα δρομολόγια. Επίσης προτιμώ την οδήγηση από το καράβι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.493
Likes
8.003
Δεν μπορω να ειμαι slow traveller οταν σε καθε μα καθε ταξιδι εχω περιοριμενες μερες στην διαθεση μου. Αυτο σημαινει οτι θα χρησιμοποιησω αεροπλανο για να φτασω και να επιστρεψω απο τον προορισμο αλλα και στην χωρα οπου βρισκομαι θα εκμεταλλευτω στο επακρο τον χρονο που εχω. Γι'αυτο και εσωτερικη πτηση θα παρω και οδικες (ιδιωτικα) θα γινουν ολες οι μετακινησεις.
Καποια στιγμη θα ηθελα την εμπειρια οχι απλα του slow travelling αλλα του slow living. Να παω πχ σε ενα νησι μεσα στον χειμωνα και να ξεμεινω εκει χωρις προγραμμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.032
Likes
41.029
Ασχέτως του μέσου μετακίνησης προς τον προορισμό, εντός του προορισμού αντιπαθώ το road trip, τουλάχιστον όχι με ιδιωτικό αμάξι. Προτιμώ τα ΜΜΜ, όταν ταξιδεύω μέσα σε ΙΧ νιώθω ότι δεν είδα τη χώρα, ότι δεν είχα την επαφή με τον κόσμο αν δεν πάρω τραίνο, λεωφορείο, να χαθώ, να πάω να πάρω εισιτήρια, να περπατήσω από το σταθμό μέχρι το κατάλυμα. Όπου έκανα road trip αυτή την αίσθηση είχα, ότι κάτι έλειπε, ένιωθα πιο θεατής κι ας είχα τη δυνατότητα να πάω πιο στοχευμένα και σε περισσότερα μέρη.
Ακομη και οι αναμονες στους σταθμους και τα ΚΤΕΛ ειναι επαφη με την πραγματικοτητα των κατοικων, εγω τις απολαμβανω. Στη Γαλλια εχω περασει συνολικα τον περισσοτερο χρονο σε ταξιδι σε σταθμους τρενων, δε με χαλασε ουτε το ειδα σαν ταλαιπωρια, ενω θεωρω οτι εμαθα πολλα για το πως λειτουργει η χωρα.
Στην ιδια χωρα ειχαν προηγηθει 2 επισκεψεις με αυτοκινητο. Ηταν μια γυαλα, ξεκαθαρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.599
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom