Κίνα Solo στην Κίνα πασχαλιάτικα; Γίνεται!

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα
Στην πόλη Xi an περισσότερο από το Πεκίνο δημιουργείται το πρόβλημα με τα αγγλικά
κανείς δεν μιλάει αγγλικά.
Ο πήλινος στρατός είναι εύκολα προσβάσιμος με το λεωφορείο,αλλά η μουσουλμανική συνοικία!!!!! Ακόμα έχω τις γεύσεις από τους περίφημους μεζέδες.
Καλά να περάσεται.
Σε ευχαριστούμε , αργεί ακόμη πάντως. Τέλος Ιουνίου αρχές Ιουλίου θα πάμε.
Και σε άλλες πόλεις που έχουμε επισκεφτεί δεν γνωρίζουν αγγλικά και μας αρέσει.
Είναι γοητευτική η προσπάθεια συνεννόησης με την γλώσσα του σώματος.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σε ευχαριστούμε , αργεί ακόμη πάντως. Τέλος Ιουνίου αρχές Ιουλίου θα πάμε.
Και σε άλλες πόλεις που έχουμε επισκεφτεί δεν γνωρίζουν αγγλικά και μας αρέσει.
Είναι γοητευτική η προσπάθεια συνεννόησης με την γλώσσα του σώματος.
Μην παίρνεις όρκο γι'αυτό. Ούτε η γλώσσα του σώματος λειτουργεί με τον δικό μας τρόπο ούτε καν αν μάθεις κινέζικα διότι αλλοιώς θα τα προφέρεις κι άλλα θα καταλαβαίνουν. Η ασυνεννοησία στην Κίνα είναι μνημειώδης, προκαλεί αρκετά θέματα που μπορεί να δημιουργήσουν πονοκέφαλο. Επίσης ιδιαίτερες προσπάθειες δεν κάνουν κι η εντύπωσή μου μετά απο δυό ταξίδια στη χώρα είναι ότι ανάγκη ξένων τουριστών δεν έχουν με τέτοια κοσμοπλημμύρα ντόπιων. Η όλη τους υποδομή πλην αεροδρομίων είναι αμιγώς κινεζοκεντρική. Για παραδειγμα στο καρατουριστικό Lijiang χάρτη της προκοπής στα αγγλικά δεν είχαν.
Η φιλική μου πρόταση είναι πάρε κινέζικη κάρτα κινητής με ιντερνετ και φόρτωσε ενα καλό application για μεταφραση φωνητικη/γραπτη απο αγγλικά σε κινέζικα και τούμπαλιν. Θα σου λύσει τα χέρια.
Το παιξα κι εγω παραδοσιακά με νοηματική αλλά στο τέλος απελπίστηκα.
Κι επισης ξέχασε οτι λειτουργεί με google. Ειναι banned στην Κίνα!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Καλησπέρα.Χτες το βράδυ γύρισα από την Κίνα.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Έκανε το ταξίδι μας πολύ εύκολο.
Νάμαστε καλά όλοι να ταξιδεύουμε.
Καλως ήρθες!!! Γράψε μας πώς πέρασες!!!! Πώς ήταν που ταξίδεψες καταμεσής στην εθνική τους αργία; Έχω διαβάσει τρομαχτικές ιστορίες και δει ακόμα πιο τρομαχτικές φωτογραφίες με απίστευτο κόσμο, αλλά δεν σου είπα τίποτα για να μη σε φοβήσω χαχαχαχα!!!
Θέλουμε ιστορία με πολλές φωτό as soon as possible!!!!

@AERAS μην αγχωνεσαι καθόλου! Θα βρεις πολλά foot massage στη βόλτα σου στη μουσουλμανική γειτονιά. Συγκεκριμένα πήγα σε ένα στη Maixian St. Στη διπλανή πολυθρόνα που καθόμουν και μούλιαζα τα πόδια μου, κοιμόταν το μωρό της οικογένειας. Κάποια στιγμή το σηκώνει η μητέρα του το πήγε παραπέρα και το θήλασε. Τόσο αυθεντικές καταστάσεις! Το μασάζ αρκετά δυνατό, σε σημείο πόνου. Κάντε του νόημα να χαλαρώσει. Θα καταλάβει!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Μην παίρνεις όρκο γι'αυτό. Ούτε η γλώσσα του σώματος!
Ευχαριστώ για την συμβουλή , την λαμβάνω υπόψιν μου. Έχεις απόλυτο δίκιο πως δεν έχουν καμιά ανάγκη τουρίστες εκτός Κίνας. Στο κέντρο του Πεκίνου μπήκαμε σε 2-3 τουριστικά γραφεία να μάθουμε κόστος ημερήσιας εκδρομής για Σινικό τείχος στο Μutianyu. Δεν υπήρχε τίποτα γραμμένο στα αγγλικά και δεν ήξεραν την παραμικρή λέξη.
Πάντως δεν αντιμετωπίσαμε γενικότερο πρόβλημα μιας και είχαμε τις τοποθεσίες που θέλαμε να επισκεφτούμε γραμμένες στα κινέζικα για να τις δείχνουμε στα λεωφορεία ή στα ταξί. Μεγαλύτερο πρόβλημα αντιμετωπίσαμε αν πχ θέλαμε τουαλέτα σε ένα εμπορικό ή την έξοδο από το μετρό. Κανείς δεν καταλάβαινε τίποτα ότι και να λέγαμε αλλά σε αυτά τα μικρά θέματα το απολαύσαμε.
Αντίστοιχη εφαρμογή μετάφρασης είχα και στην Ιαπωνία αλλά δεν την χρησιμοποίησα ποτέ.Τα κατάφερα με την γλώσσα του σώματος.(Βέβαια η ευγένεια και η θέληση για εξυπηρέτηση των Ιαπώνων με οποιοδήποτε άλλον λαό διαφέρει).Θα προμηθευτώ και τώρα ελπίζοντας να μην την χρειαστώ.
Έχεις να προτείνεις κάποια δοκιμασμένη από εσένα εφαρμογή?
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
@panius Απίθανος! Απολαυστικός! Τυχαία μπήκα να διαβάσω την ιστορία σου μια και η Κίνα δεν βρίσκεται στα σχέδια μου...(προς το παρόν) και με έκανες να κολλήσω!
Πάντως θα με κάνεις να ξενυχτήσω τώρα διαβάζοντας και τις άλλες ιστορίες σου!!!
Και κάτι ακόμα...Κίνα μόνος σου; Μωρέ μπράβο...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ευχαριστώ για την συμβουλή , την λαμβάνω υπόψιν μου. Έχεις απόλυτο δίκιο πως δεν έχουν καμιά ανάγκη τουρίστες εκτός Κίνας. Στο κέντρο του Πεκίνου μπήκαμε σε 2-3 τουριστικά γραφεία να μάθουμε κόστος ημερήσιας εκδρομής για Σινικό τείχος στο Μutianyu. Δεν υπήρχε τίποτα γραμμένο στα αγγλικά και δεν ήξεραν την παραμικρή λέξη.
Πάντως δεν αντιμετωπίσαμε γενικότερο πρόβλημα μιας και είχαμε τις τοποθεσίες που θέλαμε να επισκεφτούμε γραμμένες στα κινέζικα για να τις δείχνουμε στα λεωφορεία ή στα ταξί. Μεγαλύτερο πρόβλημα αντιμετωπίσαμε αν πχ θέλαμε τουαλέτα σε ένα εμπορικό ή την έξοδο από το μετρό. Κανείς δεν καταλάβαινε τίποτα ότι και να λέγαμε αλλά σε αυτά τα μικρά θέματα το απολαύσαμε.
Αντίστοιχη εφαρμογή μετάφρασης είχα και στην Ιαπωνία αλλά δεν την χρησιμοποίησα ποτέ.Τα κατάφερα με την γλώσσα του σώματος.(Βέβαια η ευγένεια και η θέληση για εξυπηρέτηση των Ιαπώνων με οποιοδήποτε άλλον λαό διαφέρει).Θα προμηθευτώ και τώρα ελπίζοντας να μην την χρειαστώ.
Έχεις να προτείνεις κάποια δοκιμασμένη από εσένα εφαρμογή?
Αυτά τα διασκεδάζω κι εγώ, αλλά άμα φτάνεις στη ρεσεψιόν ξενοδοχείου στις 11μμ με κράτηση 2 μήνες πριν, δεν μιλάνε γρι αγγλικά και αρχίζουνε να σκαλίζουνε τα αρχεία στον υπολογιστή και να δυσφορούν, καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Τι όμως; Με τα πολλά ήρθε ένας τύπος με κινητό και το σχετικό application και άρχισε να λέει ότι η κράτηση είναι σε "παράρτημα" του ξενοδοχείου (κοινώς άλλο ξενοδοχείο) και όχι για όλες τις μέρες που είχαμε κράτηση και άλλα περιέργα. Εκεί σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι αλλά πως συνεννοείσαι;. διότι καλό το application αλλά δεν κάνει πάντα μετάφραση της προκοπής. Για να μην μακρηγορώ αν δεν βρισκόταν μια καλή κοπέλλα (ένοικος του ξενοδοχείου) που μιλούσε αγγλικά άκρη δεν θα βγάζαμε.
Θα επιμείνω ότι οι κινέζοι δεν έχουν καμία φαγούρα για αλλοδαπούς τουρίστες, μάλλον μπελά τους κάνουμε.

Κατέβασα στην απελπισία μου επί τόπου το application "bing translator" . Mας εσωσε γιατί στα ξενοδοχεία δεν μιλάγανε γρι και χρειαζόμασταν να συνεννοούμαστε για εκδρομές κλπ Σημειωτέον το google δεν λειτουργεί στη Κίνα... άρα δεν ξέρω τι γίνεται με το google play. Ουδεν πρόβλημα με Apple store (άλλωστε οι μισοί κινέζοι με ένα iphone στο χερι είναι)
 
Last edited by a moderator:

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ούτε το google play λειτουργεί! Επίσης μην βασίζεσται στο google maps όπως τη πάτησα εγώ!Δεν λειτουργεί :D
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστώ Πέρασα πολύ ωραία Με βοήθησαν πολύ οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστώ και πάλι.
Ο κόσμος πολύς έλεγχοι παντού ακόμη και καταμεσίς στην πλατεία.Την Κυριακή στις 10 το πρωί σταμάτησαν να κόβουν εισιτήρια για την απαγορευμένη πόλη.Είχαν φτάσει τις 80000 εισιτήρια.
Στην τράπεζα όμως μας είπαν ότι είμαστε και τυχεροί γιατί πολλοί Κινέζοι είχαν φύγει από την πόλη για τα χωριά τους.
Βέβαια θα γράψω ιστορία . Να συνέλθω πρώτα.[/QUOTE]
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ευχαριστώ Πέρασα πολύ ωραία Με βοήθησαν πολύ οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστώ και πάλι.
Ο κόσμος πολύς έλεγχοι παντού ακόμη και καταμεσίς στην πλατεία.Την Κυριακή στις 10 το πρωί σταμάτησαν να κόβουν εισιτήρια για την απαγορευμένη πόλη.Είχαν φτάσει τις 80000 εισιτήρια.
Στην τράπεζα όμως μας είπαν ότι είμαστε και τυχεροί γιατί πολλοί Κινέζοι είχαν φύγει από την πόλη για τα χωριά τους.
Βέβαια θα γράψω ιστορία . Να συνέλθω πρώτα.
[/QUOTE]
Eίναι απλό. Όπως και μεις πέσατε πάνω στη βδομάδα άδειας (1-7/10) λόγω εθνικής εορτής των Κινέζων όπου γίνεται παντού το έλα να δεις...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Eίναι απλό. Όπως και μεις πέσατε πάνω στη βδομάδα άδειας (1-7/10) λόγω εθνικής εορτής των Κινέζων όπου γίνεται παντού το έλα να δεις...[/QUOTE]

Στη χρυσή εβδομάδα πήγες πουλάκι μου; @hydronetta Πανικός παντού λες και κάπου υπάρχουν και επιπλέον κρυμμένοι κινέζοι!!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Και κάτι ακόμα...Κίνα μόνος σου; Μωρέ μπράβο...
Είπα να πεταχτώ, να δω πώς είναι χαχαχαχα!!! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

στις 10 το πρωί σταμάτησαν να κόβουν εισιτήρια για την απαγορευμένη πόλη.Είχαν φτάσει τις 80000 εισιτήρια.
Από τις 10 ξεπουλήσανε;;;; Τζεζους!!!! Ελπίζω να κατάφερες να την δεις τουλάχιστον...
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Είπα να πεταχτώ, να δω πώς είναι χαχαχαχα!!! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Από τις 10 ξεπουλήσανε;;;; Τζεζους!!!! Ελπίζω να κατάφερες να την δεις τουλάχιστον...

Βέβαια την είδα, πήγα μιά άλλη μέρα πρωί πρωί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.471
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom