Solo ταξίδι εβδομάδα Χριστουγέννων

panos97

Member
Μηνύματα
24
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Θέλω την εβδομάδα των Χριστουγέννων να κάνω ένα solo ταξίδι. Οι διαθέσιμες μέρες είναι 7 και την 8η μέρα γυρνάω.

Budget 1000-1100€ όλα μέσα.

Σκέφτομαι να πάω Dubai / Abu Dabi που βρήκα αεροπορικά εισιτήρια πήγαινε-έλα 442€.

Πιστεύετε βγαίνει ;

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον προορισμό, κατά προτίμηση εκτός Ευρώπης;

Ευχαριστώ
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

Θέλω την εβδομάδα των Χριστουγέννων να κάνω ένα solo ταξίδι. Οι διαθέσιμες μέρες είναι 7 και την 8η μέρα γυρνάω.

Budget 1000-1100€ όλα μέσα.

Σκέφτομαι να πάω Dubai / Abu Dabi που βρήκα αεροπορικά εισιτήρια πήγαινε-έλα 442€.

Πιστεύετε βγαίνει ;

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον προορισμό, κατά προτίμηση εκτός Ευρώπης;

Ευχαριστώ
Εξαρταται το τι θελεις να δεις. Σε αυτα τα λεφτα (ισως και λιγοτερα) θα μπορουσες να πας Καππαδοκια, Μαροκο (πολυ καλο για σολο εκτος ευρωπης), προσωπικα θα πηγαινα ενα μιξ Γεωργιας-Αρμενιας. 7-8 μερες στο Ντουμπαι ειναι πολλες κατα την αποψη μου. Ξαναλεω βεβαια, εξαρταται τι θες να δεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τα ξενοδοχεία είναι πολύ ακριβά εκείνη την περίοδο στο Ντουμπάι, είναι high season, είναι και γιορτές. Είναι όμως απ' τις καλύτερες καιρικά περιόδους για να πας εκεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τενερίφη,. Με το μισο εισητηριο.

Μαροκο (πολυ καλο για σολο εκτος ευρωπης)
Γιατι? Για εξήγησε το καλύτερα. Εμένα μου φάνηκε παρειστικο. Το βράδυ ιδιως.
Καππαδοκία, Γεωργία, Αρμενία?
Καταχείμωνο αυτά? Αν αγριέψει ο καιρός θα κλειστεί μέσα...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Τενερίφη,. Με το μισο εισητηριο.


Γιατι? Για εξήγησε το καλύτερα. Εμένα μου φάνηκε παρειστικο. Το βράδυ ιδιως.
Καππαδοκία, Γεωργία, Αρμενία?
Καταχείμωνο αυτά? Αν αγριέψει ο καιρός θα κλειστεί μέσα...
Απλα ειχα παει μονος και ειχα περασει καλα, γνωρισει κοσμο + ειναι και αρκετα φτηνα. Εξαρταται και απο το χαρακτηρα του καθενος. Παντου μπορεις να περασεις καλα ειτε με παρεα ειτε μονος.

Οσο για τα υπολοιπα, χειμωνας ειναι παντου κρυο θα εχει, απλα ντυνεσαι αναλογα, με αυτη τη λογικη δε θα παταγε κανεις Σκανδιναβια το χειμωνα.

Ξαναλεω, εξαρταται τι θελει να δει και τι θελει να κανει. Πχ να αραξει ξενοδοχειο, αξιοθεατα, hiking etc?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
χειμωνας ειναι παντου κρυο θα εχει, απλα ντυνεσαι αναλογα, με αυτη τη λογικη δε θα παταγε κανεις Σκανδιναβια το χειμωνα.
Γιατι, πατάει κανεις? Μα τι θα δεις στη Στοκχολμη καταχείμωνο? Άλλη χώρα.. Τεσπα συμφωνώ ότι παντού μπορείς να περάσεις καλά. Απλά λέμε καμία ιδέα έτσι αντικειμενικά όσο γίνεται.
 
Last edited:

panos97

Member
Μηνύματα
24
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Έχω ξανακάνει 2 ταξίδια solo το 1 με interrail για 14 μέρες και το άλλο σε 3 πόλεις της Πολωνίας για 8 μέρες.

Αυτό που κάνω σε αυτά τα ταξίδια και δεν έχω βαρεθεί ούτε μια στιγμή, είναι να περπατάω από το πρωί μέχρι το βράδυ και να γυρίζω αξιοθέατα που κυρίως έχουν να κάνουν με φύση και όχι τόσο πολύ μουσεία.

Επίσης πάντα έμενα σε hostels οπότε παίζει και αυτή η επιλογή αν τυχόν βρω κάτι αξιόλογο.

Απλώς θέλω να βγω και εκτός Ευρώπης και για αυτό σκέφτηκα το Ντουμπάι / Άμπου Ντάμπι μια και είδα ότι είναι αρκετά ασφαλής προορισμός.

Στα επόμενα σχέδια είναι και η Ιαπωνία αλλά θέλω να της αφιερώσω πολλές μέρες.

Όσον αφορά τους προορισμούς που προτάθηκαν είναι ασφαλείς;

Κάθε άλλη απάντηση ευπρόσδεκτη! :)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Εγώ σου προτείνω να πας κάπου στην Ευρώπη να χαζεύεις και καμιά χριστουγενιατικη αγορά. Στρασβούργο, Χαϊδελβέργη και γενικά Αλσατία ένα οκταημερο είναι μία πολύ καλή επιλογή.....
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για περπάτημα και φυση μονο στο Ντουμπάι δεν πρεπει να πας! Οι προορισμοί που αναφέρθηκαν ειναι ασφαλείς. Εγω προτείνω μια βδομάδα στην Ιορδανία. Και το κοστος ειναι χαμηλό και αρκετο περπάτημα εχει ειδικά στη Πέτρα και γυρνάς την χώρα σε μια βδομάδα.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Γιατι, πατάει κανεις? Μα τι θα δεις στη Στοκχολμη καταχείμωνο? Άλλη χώρα.. Τεσπα συμφωνώ ότι παντού μπορείς να περάσεις καλά. Απλά λέμε καμία ιδέα έτσι αντικειμενικά όσο γίνεται.
Ε ναι αλλα πχ το Ροβανιεμι ζει απο αυτο, ειχα παει χριστουγεννα πριν καποια χρονια και παρολο το κρυο, θεωρω οτι αξιζε (οχι το χωριο του Αη Βασιλη μη παρεξηγηθουμε, αυτο ηταν τρελη μουφα, αλλα η γυρω περιοχη και οι δραστηριοτητες που μπορεις να κανεις).

Για περπάτημα και φυση μονο στο Ντουμπάι δεν πρεπει να πας! Οι προορισμοί που αναφέρθηκαν ειναι ασφαλείς. Εγω προτείνω μια βδομάδα στην Ιορδανία. Και το κοστος ειναι χαμηλό και αρκετο περπάτημα εχει ειδικά στη Πέτρα και γυρνάς την χώρα σε μια βδομάδα.
Ιορδανια οπως και Ισραηλ πολυ καλη επιλογη επισης! Πριν 2 χρονια ειχαμε παει και χριστουγεννα Ιαπωνια γυρω στις 8 μερες αν θυμαμαι καλα. Η αληθεια ειναι οτι θελει πολυ παραπανω αλλα αξιζει οπωσδηποτε. Και δεν ειναι και τοσο ακριβα οπως συνηθως θεωρειται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom