Τουρκία sos για Κωνσταντινούπολη

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
γειά σας!!! κανονίσαμε με τις φίλες μου να πάμε Κωνσταντινούπολη μετά το Πάσχα και ήθελα προτάσεις για ξενοδοχεία εστιατόρια κλπ... βλέπω ότι είναι η αγαπημένη πόλη πολλών οπότε βασίζομαι στη γνώμη σας!;)
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Άρα έχεις ήδη και μεγάλο εύρος πληροφοριών για να καθοδηγηθείς. Ψάξε, διάβασε και αν έχεις κάποια απορία, μπορούμε να σε βοηθήσουμε.
 

Despina A

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία-Ν.Αμερική
Θα σου πρότεινα , για διαμονή, την περιοχή του Σουλτάναχμέτ και όχι το Ταξίμ όπου συνήθίζουν να καταλύουν τα διάφορα γκρουπ. Εγώ προσωπικά, είχα κλείσει στο Αrmada δίπλα στα παλιά τείχη και η περιοχή γενικά μου θύμιζε κάτι από κάστρα Θεσσαλονίκης....
 

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
σε ευχαριστώ πολύ δέσποινα! και εγώ απ ότι διάβαζα στο Σουλτάναχμέτ μου άρεσε περισσότερο οπότε κάπου προς τα εκεί βλέπω να καταλήγουμε!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και γω παω στην Πολη σε 3 εβδομαδες.Εχω μελετησει και εχω τυπωσει πολλες πληροφοριες .Ξεκινα εντατικη μελετη.Πηγαινε στους ταξιδιωτικους οδηγους στην πανω πανω μπαρα.Αν βαλεις στην αναζητηση Κωνσταντινουπολη θα σου βγαλει παρα πολλα θεματα.Εχουν/εχουμε ρωτησει σχεδον τα παντα.Πιστευω θα καλυφθεις πληρως.
Επισης μεινε στην επιλογη της Παλιας Πολης.Don't change your mind.
 

tetix

Member
Μηνύματα
46
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
σε ευχαριστώ πολύ Κλεοπάτρα μου!!! να περάσετε τέλεια!!!
ps σε ποίο ξενοδοχείο κλείσατε εσείς???
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Tetix, δες αυτό Barin Hotel - Istanbul. Το έχω προτείνει πολλές φορές εδώ μέσα και σε φίλους έξω, όλοι ευχαριστημένοι. Έμεινα εκεί την πρώτη μου φορά στην Πόλη. Απλό, καθαρό, καλό πρωινό, ευγενικό κι αγγλομαθές προσωπικό, κοντά στο ιστορικό κέντρο ακόμη και με τα πόδια.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το National Geographic του Οκτωβρίου προσφέρει τον τόμο Βυζάντιο και Κωνσταντινούπολη, από το χθες στο σήμερα. Βέβαια, αν και περιέχει 160 σελίδες,
ανταποκρίνεται ελάχιστα στον τίτλο του και δεν εκμεταλεύεται καθόλου το τεράστιο αρχείο του περιοδικού. Και έτσι όμως μπορεί κάποιος να μάθει περισσότερα πράγματα από ένα τουριστικό οδηγό και κοστιζει μόνο 10 ευρώ.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
δεν ηξερα που να ρωτησω και ετσι το γραφω εδω! θελω να κανω ενα δωρακι στους δικους μου εισιτηρια για Κωνσταντινουπολη :)
Ηθελα να μου πειτε αν ο Γεναρης ειναι πολυ λαθος εποχη ???
Ευχαριστω εκ των προτερων ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλλον έχεις κάνει λάθος ενότητα, καθώς η Πόλη βρίσκεται στην Ευρώπη.

Σημείωσε μερικά hints:
- Βραδυνό σε νορμάλ-προς-τσιμπιμένες τιμές (νόστιμο taster menu με 34 ευρώ συν ποτά) στο εστιατόριο στην ταράτσα του ξενοδοχείου Armada. Αρκετά καλό φαγητό, αλλά εκεί δεν πας για το φαγητό: Ένας όμορφος χώρος, κλειστός και θερμαινόμενος, με τεράστια τζάμια που προσφέρουν πανοραμική θέα στη φωτισμένη Αγιά Σοφιά και στο Μπλε τζαμί από τη μια πλευρά, και στη Θάλασσα του Μαρμαρά και τα Ασιατικά παράλια από την άλλη. Κράτηση απαραίτητη για τραπέζι με θέα στο Σουλταναχμέτ. Προσοχή, το ξενοδοχείο έχει εστιατόριο και στο ισόγειο, το οποίο απλά δε σας ενδιαφέρει.

- Για φαγητό επίσης, στο Galatasaray islet, μια νησίδα μέσα στη μέση του Βοσπόρου, που ανήκει στην ομώνυμη ποδοσφαιρική ομάδα, με εκπληκτική πανοραμική θέα ( Galatasaray Islet - Wikipedia, the free encyclopedia ). Έχει μερικά εστιατόρια εκεί, από τα οποία τo Suada Kebap είχε αρκετά καλό φαγητό. Κράτηση εκ των ων ουκ άνευ για τραπέζι δίπλα στο νερό.

- Βραδάκι για ποτό (ή/και clubbing) πας στο Ortaköy, μια από τις πιο ζωντανές γειτονιές της πόλης, δίπλα στο πανέμορφο ομώνυμο τζαμί, κάτω από τη γέφυρα του Βοσπόρου.

- Για "καθημερινό" φαγητό, τα "The House|Cafe" με παραρτήματα σε όλη την πόλη σερβίρουν μικρά αριστουργήματα. Είχα ενδοιασμούς να φάω σε εστιατόριο αλυσίδας, αλλά ήταν super.

Το πρώτο tip το πήρα από το lonely planet, στα υπόλοιπα με πήγαν ντόπιοι συνεργάτες.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
δεν ηξερα που να ρωτησω και ετσι το γραφω εδω! θελω να κανω ενα δωρακι στους δικους μου εισιτηρια για Κωνσταντινουπολη :)
Ηθελα να μου πειτε αν ο Γεναρης ειναι πολυ λαθος εποχη ???
Ευχαριστω εκ των προτερων ...
Για μένα η ομορφότερη εποχή για να την επισκεπτεί κανείς είναι η άνοιξη που ανθίζουν οι τουλίπες σε ολόκληρη την Πόλη-βλ. φωτό. (Οι Τούρκοι ισχυρίζονται πως καλλιέργησαν τις τουλίπες πολύ πριν τους Ολλανδούς και είναι στενά συνδεδεμένες με το Ισλάμ καθότι το έμβλημα του Αλλάχ γραμμένο στα αραβικά μοιάζει πολύ με το εν λόγω λουλούδι.)
Ιανουάριο συνήθως οι θερμοκρασίες είναι λίγο χαμηλότερες από τις Αθηναϊκές. Προσωπικά, το κρύο του Γενάρη δε με δυσκόλεψε καθόλου στις μετακινήσεις μου στο κέντρο της πόλης και στα γύρω χωριά.
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλλον έχεις κάνει λάθος ενότητα, καθώς η Πόλη βρίσκεται στην Ευρώπη.

Σημείωσε μερικά hints:
- Βραδυνό σε νορμάλ-προς-τσιμπιμένες τιμές (νόστιμο taster menu με 34 ευρώ συν ποτά) στο εστιατόριο στην ταράτσα του ξενοδοχείου Armada. Αρκετά καλό φαγητό, αλλά εκεί δεν πας για το φαγητό: Ένας όμορφος χώρος, κλειστός και θερμαινόμενος, με τεράστια τζάμια που προσφέρουν πανοραμική θέα στη φωτισμένη Αγιά Σοφιά και στο Μπλε τζαμί από τη μια πλευρά, και στη Θάλασσα του Μαρμαρά και τα Ασιατικά παράλια από την άλλη. Κράτηση απαραίτητη για τραπέζι με θέα στο Σουλταναχμέτ. Προσοχή, το ξενοδοχείο έχει εστιατόριο και στο ισόγειο, το οποίο απλά δε σας ενδιαφέρει.

- Για φαγητό επίσης, στο Galatasaray islet, μια νησίδα μέσα στη μέση του Βοσπόρου, που ανήκει στην ομώνυμη ποδοσφαιρική ομάδα, με εκπληκτική πανοραμική θέα ( Galatasaray Islet - Wikipedia, the free encyclopedia ). Έχει μερικά εστιατόρια εκεί, από τα οποία τo Suada Kebap είχε αρκετά καλό φαγητό. Κράτηση εκ των ων ουκ άνευ για τραπέζι δίπλα στο νερό.

- Βραδάκι για ποτό (ή/και clubbing) πας στο Ortaköy, μια από τις πιο ζωντανές γειτονιές της πόλης, δίπλα στο πανέμορφο ομώνυμο τζαμί, κάτω από τη γέφυρα του Βοσπόρου.

- Για "καθημερινό" φαγητό, τα "The House|Cafe" με παραρτήματα σε όλη την πόλη σερβίρουν μικρά αριστουργήματα. Είχα ενδοιασμούς να φάω σε εστιατόριο αλυσίδας, αλλά ήταν super.

Το πρώτο tip το πήρα από το lonely planet, στα υπόλοιπα με πήγαν ντόπιοι συνεργάτες.
Να προσθέσω ακόμα δυο (αν και πιθανότατα δεν είναι για όλους):

- Ποτό (τσιμπιμένο) στο bar του ξενοδοχείου Intercontinental, στον τελευταίο όροφο. Πανοραμική θέα στην πόλη, από τα λίγα ξενοδοχεία στο Beyoglu απ' όπου φαίνεται φωτισμένη μέχρι και η Αγιά Σοφιά. Ακόμα καλύτερη θέα έχει το ξενοδοχείο Marmara, αλλά εκεί ο τελευταίος όροφος είναι εστιατόριο.

- Έμεινα στο Hilton Istanbul. Αν διαθέτετε το σεβαστό ποσό που απαιτείται για να μείνετε σε executive floor, έχετε πρόσβαση στο executive lounge στον τελευταίο όροφο, απ' οπου έχει μια από τις καλύτερες θέες στο Βόσπορο (όχι προς την παλιά πόλη, όμως).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom