Speedflying

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.413
Likes
7.749
Ένα νέο σπορ έχει αρχίσει να κερδίζει φανατικούς φίλους στα χιονισμένα βουνά του κόσμου. Ένα σπορ που...

προσφέρει άφθονη αδρεναλίνη και συνδυάζει ταχύτητα και τεχνική με την ελευθερία της πτήσης. Αναμφίβολα είναι ό,τι πιο εντυπωσιακό έχει εμφανιστεί στα χιονοδρομικά κέντρα τα τελευταία χρόνια. Τα πρώτα εθνικά και παγκόσμια πρωταθλήματα έχουν ήδη γίνει ενώ σε «θρυλικές» καταβάσεις όπως αυτές του Aconcnagua, του Mont Blanc και του Eiger έχουν καταγραφεί μερικά από τα πιο εντυπωσιακά βίντεο extreme sport.

Το speed flying είναι μια κατάβαση πλαγιάς με τη χρήση ενός μικρού αλεξιπτώτου τύπου ελευθέρας. O πιλότος απογειώνεται από μια πίστα σκι και στη συνέχεια κάνει συνεχόμενες προσγειώσεις και απογειώσεις ουσιαστικά μεγάλα άλματα στη διεύθυνση της πλαγιάς. Οι ταχύτητες που αναπτύσσει

είναι της τάξης των 30 - 60 χιλιομέτρων την ώρα.

Όσο και να φαίνεται επικίνδυνο ή extreme, το speedflying έχει ελάχιστες απαιτήσεις σε φυσική κατάσταση ή ικανότητα από τον πιλότο που επιθυμεί να ξεκινήσει ενώ μπορεί να γίνει με εξαιρετικά υψηλά επίπεδα ασφάλειας αρκεί ο πιλότος να μην υπερεκτιμά τις δυνατότητές του και να σεβαστεί τους στοιχειώδης κανόνες ασφαλείας. Το χιόνι προσφέρει την βάση πάνω στην οποία ταχύτητες μπορούν να αναπτυχθούν. Δεν είναι υπερβολή το ότι είναι αδύνατον να πάθει ατύχημα ένας πιλότος σε μια εύκολη μπλε πίστα σκι με επαρκή χιονοκάλυψη.

Στις Άλπεις κάποια χιονοδρομικά όπως το Valfrezus, το Les Arcs και το Tignes το έχουν αγκαλιάσει και από λιγότερο από 100 πιλότους το 2005 φέτος έχουν πουληθεί περισσότερα από 5.000 αλεξίπτωτα κάνοντάς το το ταχύτερα αναπτυσσόμενο χειμερινό σπορ.

Πως γίνεται το speedflying;Ο πιλότος πηγαίνει στο χιονοδρομικό και κάνει κανονικά το σκι του. Μαζί του έχει ένα αλεξίπτωτο που ζυγίζει 2,7 κιλά και ένα μικρό κάθισμα που είναι το ίδιο το σακίδιο για να τα έχει στην πλάτη. Κάποια στιγμή αποφασίζει πως οι συνθήκες είναι κατάλληλες και παίρνει το αλεξίπτωτο σε μια πλαγιά οποιασδήποτε κλίσης. Μέσα σε δύο λεπτά έχει δέσει το αλεξίπτωτο στους ιμάντες και έχει φορέσει το κάθισμα. Αφού κάνει ένα δοκιμαστικό φούσκωμα για να δει ότι όλα τα σκοινάκια είναι καλά, ελέγχει τη πλαγιά ότι είναι καθαρή από κόσμο, εμπόδια κλπ και αφού ελέγχει τον αέρα απογειώνεται.
Ο καιρός πρέπει να είναι κατάλληλος, δηλαδή λιγότερο από 10 - 15 χιλιόμετρα αέρα όταν ο αέρας είναι από πίσω, λιγότερο από 20 - 25 όταν είναι πλάγιος και 30 - 35 όταν είναι φάτσα στην διεύθυνση της κατάβασης. Καλό (αν και όχι απαραίτητο) θα είναι να μη χιονίζει και η ορατότητα να είναι καλή.
Ξεκινάμε. Αφού πάρει λίγη φόρα με τα σκι το αλεξίπτωτο έχει φουσκώσει και αφού με λίγο αντίθετο φρένο φροντίσει να έρθει ακριβώς από πάνω ξεκινάει η κατάβαση.

Αφήνοντας το αλεξίπτωτο να πάρει ταχύτητα (45 - 60χλμ) μπορεί να επιλέξει τη διαδρομή κατάβασης ανάλογα με την κλίση. Ο πιλότος αν θέλει σε μια απότομη πλαγιά μπορεί να απογειωθεί και να προσγειωθεί πολύ πιο κάτω κάνοντας μια μεγάλη πτήση. Αλλά αυτό δεν έχει πλάκα.

Το αλεξίπτωτο είναι φτιαγμένο να κάνει 5 μέτρα μπροστά και ένα κάτω δηλαδή κλίση 17° - 19°. Σε μια τέτοια (μπλε για το σκι) πλαγιά ο πιλότος μπορεί να κάνει κανονικά το σκι του και κάποιες στιγμές να κάνει άλματα των 5 - 10 μέτρων, ένα ή παραπάνω μέτρα πάνω από το έδαφος.

Σε μια πιο απότομη πλαγιά αρχίζει η δράση. Ο πιλότος επιλέγει να πετάει και κάνοντας απότομες στροφές να ακουμπάει τα πέδιλα στο χιόνι ή ακόμη καλύτερα το ακροπτερύγιο του αλεξιπτώτου του. Η ταχύτητα είναι μεγάλη, η αδρεναλίνη απίστευτη και δεν υπάρχει όριο στο πόσο γρήγορες μανούβρες μπορεί να κάνει.Προσγειώνεται, μαζεύει το αλεξίπτωτο στον ενσωματωμένο σάκο σε ένα λεπτό και ή συνεχίζει το σκι του ή πηγαίνει για ακόμα μια πτήση.

Φυσικά το speedflying δεν πρέπει να γίνεται σε πίστες που κινούνται χιονοδρόμοι για λόγους ασφαλείας. Οι καταβάσεις γίνονται εκτός πίστας και μόνο νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα όταν η πίστα είναι άδεια από χιονοδρόμους πρέπει να επιτρέπεται η χρήση των πιστών του κάθε χιονοδρομικού.


ΠΗΓΗ : Περίεργα - PERIERGAA

 

Attachments

Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Εγώ πάλι έχω υψοφοβία γιατρέ μου. Πιάστηκε η καρδιά μου, έπαθα κρίση πανικού, μου εγκαταστάθηκε πονοκέφαλος, και το στομάχι ανέβηκε στο λαιμό. Εκτός από "ζωντανό" βίντεο όπως το χαρακτηρίζεις είναι και μια πολύ καλή διαφήμιση για τις δραμαμίνες.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.413
Likes
7.749
Εγώ πάλι έχω υψοφοβία γιατρέ μου. Πιάστηκε η καρδιά μου, έπαθα κρίση πανικού, μου εγκαταστάθηκε πονοκέφαλος, και το στομάχι ανέβηκε στο λαιμό. Εκτός από "ζωντανό" βίντεο όπως το χαρακτηρίζεις είναι και μια πολύ καλή διαφήμιση για τις δραμαμίνες.
Για να τα πάθεις όλα αυτά δείχνει πόσο "ζωντανό" είναι!!! :haha:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κι επίσης,όπως αναφέρει και το άρθρο,δείχνει να μην χρειάζεται ιδιαίτερη φυσική κατάσταση ούτε ικανότητα χειρισμού.......!!!!

Θυμάστε το Coyote που άνοιγε και τρύπα στο έδαφος;
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Δεν είμαι σίγουρη ότι θα συμφωνήσω μαζί σου κάποιες ικανότητες θα πρέπει για να μην γκρεμοτσακιστείς και για να κουμαντάρεις τα σκοινιά να μην πάνε να μπλεχτούν στους βράχους που περνάς ξυστά. Πάω ξανά στις δραμαμίνες μου χικ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η σχέση σου με την ειρωνεία ποιά είναι;
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
δεν ήθελα να είμαι ειρωνική, στον αυτοσαρκασμό στόχευα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Άλλο λέω....

Εγώ ήμουν ειρωνικός κι εσύ μου απαντάς κανονικά.Μάλλον ζαλίστηκες πραγματικά με το βίντεο.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom