Κατάρ Stopover στη Ντόχα και διαμονή.

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλημέρα. Πριν 2 βδομάδες είχαμε stopover στη Ντόχα για 5 ώρες και 40 λεπτά. Το αεροπλάνο έφτασε και λίγο νωρίτερα οπότε έγιναν 6 ώρες. Κατεβήκαμε Ντόχα και δεν το μετανιώσαμε. Είχαμε 2,5 ώρες γεμάτες. Από το αεροδρόμιο με ταξί το κέντρο είναι 15 λεπτά και μας πήρε γύρο στα 8e. Για μένα να κατέβετε.
Καλησπέρα, πριν ένα μήνα περίπου γυρίζαμε απο Μαλδίβες και είχαμε μια αναμονή γύρω στις 5 ώρες, οπότε είπαμε να κάνουμε μια βόλτα το Κατάρ. Όταν πήγαμε να βγούμε, μας σταμάτησε μια από την ασφάλεια και μας είπε οτι απαγορεύεται να βγούμε από το αεροδρόμιο. Συγκεκριμένα μας είπε οτι για να βγούμε πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 8 ώρες αναμονή και κράτηση σε ξενοδοχείο. Εσάς δεν σας είπαν τίποτα τέτοιο? Είναι δυνατόν?
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Καλησπέρα! Ναι αξίζει αν και πραγματικά δεν ξέρω τί μπορείς (ή τί προλαβαίνεις να δείτε). Εμείς είχαμε ανταπόκριση 8 ώρες.Κλείσαμε ταξί μέσω uber(εννοείται) . Μας πήρε 30QAR (περίπου 7€ ) για Souq Waqif. Μόλις βγήκα απο αεροδρόμιο ντόπιος ταρίφας ζήτησε 80QAR και μόλις του είπαμε για uber αμέσως στα 50. Προσοχή στην Souq Waqif (ίσως έτυχε σε εμάς) σχεδόν κανένα μαγαζί δεν έχει wifi ή λέει πως δεν έχει. Τελικά πήραμε ντόπιο ταξιτζή απο εκεί και νορμάλ μας πήρε 31QAR . .
SOUQ WAKIF για μία μικρή βόλτα ναι αλλά μην περιμένετε τίποτα της προκοπής.
Ευχαριστω πολυ!!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα, πριν ένα μήνα περίπου γυρίζαμε απο Μαλδίβες και είχαμε μια αναμονή γύρω στις 5 ώρες, οπότε είπαμε να κάνουμε μια βόλτα το Κατάρ. Όταν πήγαμε να βγούμε, μας σταμάτησε μια από την ασφάλεια και μας είπε οτι απαγορεύεται να βγούμε από το αεροδρόμιο. Συγκεκριμένα μας είπε οτι για να βγούμε πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 8 ώρες αναμονή και κράτηση σε ξενοδοχείο. Εσάς δεν σας είπαν τίποτα τέτοιο? Είναι δυνατόν?
Όχι δεν μας είπαν τίποτα τέτοιο!! :shock:
Και πριν πάμε είχα ρωτήσει και στη Qatar airways και μου είπαν οτι μπορώ να κατέβω. Απλά στο έλεγχο τον διαβατηρίων,μας ρώτησαν πόσο θα κάτσουμε και που θα μείνουμε. Του απαντήσαμε οτι είναι μόνο για μερικές ώρες λόγο ενδιάμεσης πτήσης,μας έβαλε σφραγίδα και φύγαμε.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Σκέψου οτι εμέις πετύχαμε Ελληνα αεροσυνοδο στην πτηση και εκατσε μας εβγαλε ολοκληρο προγραμμα και φυσικα δεν μας ειπε οτι υπαρχει καποιος περιορισμός. Και φτάνουμε στον έλεγχο και δεν μας άφησαν καν να περάσουμε!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Σκέψου οτι εμέις πετύχαμε Ελληνα αεροσυνοδο στην πτηση και εκατσε μας εβγαλε ολοκληρο προγραμμα και φυσικα δεν μας ειπε οτι υπαρχει καποιος περιορισμός. Και φτάνουμε στον έλεγχο και δεν μας άφησαν καν να περάσουμε!
Τι να σου πω,δεν ξέρω! Όντως περίεργο. Η εμείς ήμασταν πολύ τυχεροί ή εσείς πολύ άτυχοι!!
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Τι να σου πω,δεν ξέρω! Όντως περίεργο. Η εμείς ήμασταν πολύ τυχεροί ή εσείς πολύ άτυχοι!!
Πάντως κ γω μου πήρα τηλέφωνο στην Qatar μου είπαν ότι αν έχω ελληνικό διαβατήριο που έχει τουλάχιστον 6 μήνες μέχρι την λήξη έχω δικαίωμα να βγω από το αεροδρόμιο με δωρεάν βίζα και να επιδείξω κ τα εισιτήριο της επιστροφής από Ντοχα-Αθήνα
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ισχύει αυτό που είπε η @Vanessa tzn.
Εδώ και 3 χρόνια περίπου δίνεται δωρεάν visa on arrival σε πολίτες 80 κρατών (μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα) με διαβατήριο τουλάχιστον 6μηνης λήξης.
Για τα υπόλοιπα κράτη μπορεί κάποιος να αιτηθεί transit visa για stopover 5-96 ωρών.
Μήπως από τον έλεγχο δεν είδαν το Ελληνικό διαβατήριο? Περίεργο μου φαίνεται...
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Ισχύει αυτό που είπε η @Vanessa tzn.
Εδώ και 3 χρόνια περίπου δίνεται δωρεάν visa on arrival σε πολίτες 80 κρατών (μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα) με διαβατήριο τουλάχιστον 6μηνης λήξης.
Για τα υπόλοιπα κράτη μπορεί κάποιος να αιτηθεί transit visa για stopover 5-96 ωρών.
Μήπως από τον έλεγχο δεν είδαν το Ελληνικό διαβατήριο? Περίεργο μου φαίνεται...
Όχι μας ρώτησαν από που είμαστε και δεν μας άφησε καν να περάσουμε στον έλεγχο επειδή είχαμε λίγες ώρες stopover!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom