Σουδάν Sudan...διασχιζοντας τη ερημο

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Αποδέχομαι τους χαρακτηρισμούς και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το ψάξω καλα γιατί ακούω ένα africa calling στο αυτί και κρίμα είναι να μην ενδώσω.
Ως προς την καλοσύνη των ανθρώπων, δεν υπάρχει πιο γλυκιά εισαγωγή στην Αφρική από το Σουδάν. Πρώτο και με διαφορά! (έπεται η Αιθιοπία)
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Απίστευτο πραγματικά και το έχω διαβάσει από πάρα πολύ κόσμο!!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Απίστευτο πραγματικά και το έχω διαβάσει από πάρα πολύ κόσμο!!
Κι εγώ δυσκολευόμουν να το πιστέψω μέχρι που πήγα και βεβαιώθηκα. Κι από τότε δεν χάνω ευκαιρία να το γράφω και να το λέω όπου βρεθώ κι όπου σταθώ. Απολύτως άδικα δυσφημισμένη χώρα.
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.698
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
kalhmera.. μολις επεστρεψα απο Νεπαλ και ειδα τα ποστ.. Σιγουρα οπως λειε και η Ισσαβελα ειναι μια ασφαλη χωρα και για μεμονομενες γυναικες.. ειδα αρκετες στο ταξιδι αυτο ..
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Μια χαρά είναι και για μοναχικούς, και για ζευγάρια, και για παρέες. Εξόχως ανοιχτόκαρδοι οι Σουδανοί, μακράν ο φιλικότερος λαός όλης της Αφρικής
Καλημέρα Isabelle! Μπήκα πρόσφατα στο tsavelstories και έτυχε να πέσω πάνω στ`αχνάρια της LULLU (αν δεις τι ιστορία γράφω θα καταλάβεις). Βρε παιδί μου έγραψε ένα δυο σειρές για τους δερβίσηδες (αυτό ήταν όλο!!) που με χάλασαν τελείως, δε θυμάμαι τώρα αλλά το στιλ ήταν: δεν βρίσκω καμιά θρησκευτική αξία σε αυτο το χορό, ναρκωτικά παίρνουν. Κυριολεκτικά τα πήρα στο κρανίο. Ταξίδεψα στο Ομντουρμάν το 2012 και γενικά το Σουδάν με τον κόσμο του έκτοτε τα έχω στην καρδιά μου. Φοβήθηκα ότι ο μαζικός τουρισμός χάλασε και το ζικρ και έψαχνα να σε βρω τι λες εσύ. Ώσπου είδα αυτά που γράφεις στο πάμε γι άλλα. Ζήτω! Με ταξιδιωτική αγαλλίαση, Anas Τάσος.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Καλημέρα Isabelle! Μπήκα πρόσφατα στο tsavelstories και έτυχε να πέσω πάνω στ`αχνάρια της LULLU (αν δεις τι ιστορία γράφω θα καταλάβεις). Βρε παιδί μου έγραψε ένα δυο σειρές για τους δερβίσηδες (αυτό ήταν όλο!!) που με χάλασαν τελείως, δε θυμάμαι τώρα αλλά το στιλ ήταν: δεν βρίσκω καμιά θρησκευτική αξία σε αυτο το χορό, ναρκωτικά παίρνουν. Κυριολεκτικά τα πήρα στο κρανίο. Ταξίδεψα στο Ομντουρμάν το 2012 και γενικά το Σουδάν με τον κόσμο του έκτοτε τα έχω στην καρδιά μου. Φοβήθηκα ότι ο μαζικός τουρισμός χάλασε και το ζικρ και έψαχνα να σε βρω τι λες εσύ. Ώσπου είδα αυτά που γράφεις στο πάμε γι άλλα. Ζήτω! Με ταξιδιωτική αγαλλίαση, Anas Τάσος.
Καλώς τον και καλώς βρισκόμαστε! Διάβασα πριν λίγο το μήνυμά σου και εξ' αυτού μοιραία διάβασα και κάμποσα άλλα πράγματα εδώ μέσα. Πρώτον πήγα να δω την ανάρτηση στην οποία αναφέρεσαι και πράγματι όσα περιγράφονται εκεί μέσα δεν έχουν την παραμικρή σχέση με όσα βίωσα κι εγώ στο Ομντουρμάν τον Δεκέμβρη του '17. Τι διάολο, τέτοια αλλαγή μέσα σε δυο χρόνια δεν μου στέκει με τίποτε. Άσε που όπως κι εσύ, τους Σουδανούς τους έχω στην καρδιά μου, στο πιο βαθύ της σημείο. Τέτοια καλοσύνη, τιμιότητα και αίσθημα φιλοξενίας τόσο συντριπτικά κυρίαρχα στον πληθυσμό δεν έχω βρει πουθενά αλλού στην Αφρική, ίσως και πουθενά στον κόσμο Βέβαια, το τι αποκομίζει ο καθένας από τις εμπειρίες του είναι πάντα υποκειμενική υπόθεση και έχει πρωτίστως να κάνει με το πως είναι δομημένος ο ίδιος σαν χαρακτήρας, αντίληψη ζωής κλπ. οπότε... τρέχα γύρευε. Πάντως αν δεν βαρεθώ και, κυρίως, αν το θυμηθώ, θα μπω αύριο στην συγκεκριμένη ταξιδιωτική ιστορία για να σχολιάσω.
Το πιο σημαντικό όμως από τα αποψινά διαβάσματα είναι η δική σου ιστορία και η "ανακάλυψη" της πρόσφατης παρουσίας εδώ στο φόρουμ. Τι να λέμε τώρα! Μεγάλη χαρά αυτές οι συναντήσεις! Για την ώρα έχω διαβάσει μόνο την εισαγωγή της ιστορίας σου, ένοιωσα όμως την ανάγκη να σταματήσω για να σου γράψω τούτο δω το μήνυμα, μαζί με πολλά εύγε!🙂
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Καλώς τον και καλώς βρισκόμαστε! Διάβασα πριν λίγο το μήνυμά σου και εξ' αυτού μοιραία διάβασα και κάμποσα άλλα πράγματα εδώ μέσα. Πρώτον πήγα να δω την ανάρτηση στην οποία αναφέρεσαι και πράγματι όσα περιγράφονται εκεί μέσα δεν έχουν την παραμικρή σχέση με όσα βίωσα κι εγώ στο Ομντουρμάν τον Δεκέμβρη του '17. Τι διάολο, τέτοια αλλαγή μέσα σε δυο χρόνια δεν μου στέκει με τίποτε. Άσε που όπως κι εσύ, τους Σουδανούς τους έχω στην καρδιά μου, στο πιο βαθύ της σημείο. Τέτοια καλοσύνη, τιμιότητα και αίσθημα φιλοξενίας τόσο συντριπτικά κυρίαρχα στον πληθυσμό δεν έχω βρει πουθενά αλλού στην Αφρική, ίσως και πουθενά στον κόσμο Βέβαια, το τι αποκομίζει ο καθένας από τις εμπειρίες του είναι πάντα υποκειμενική υπόθεση και έχει πρωτίστως να κάνει με το πως είναι δομημένος ο ίδιος σαν χαρακτήρας, αντίληψη ζωής κλπ. οπότε... τρέχα γύρευε. Πάντως αν δεν βαρεθώ και, κυρίως, αν το θυμηθώ, θα μπω αύριο στην συγκεκριμένη ταξιδιωτική ιστορία για να σχολιάσω.
Το πιο σημαντικό όμως από τα αποψινά διαβάσματα είναι η δική σου ιστορία και η "ανακάλυψη" της πρόσφατης παρουσίας εδώ στο φόρουμ. Τι να λέμε τώρα! Μεγάλη χαρά αυτές οι συναντήσεις! Για την ώρα έχω διαβάσει μόνο την εισαγωγή της ιστορίας σου, ένοιωσα όμως την ανάγκη να σταματήσω για να σου γράψω τούτο δω το μήνυμα, μαζί με πολλά εύγε!🙂
Ευχαριστώ Isabelle, ντρέπομαι να γράψω μπράβο γιατί ξέρω ότι εσύ δεν χρειάζεσαι τέτοια από εμένα. Εγώ το πιστεύω ότι το ταξίδι είναι πολιτιστική εμπειρία χωρίς να γίνομαι κακός στους άλλους που αυτά δεν τα νοιώθουν. Αλλά ρε παιδί μου να λέει για τεράστιο drugs party χωρίς καμία θρησκευτικότητα η φίλη μας ε αυτό δεν το άντεξα. Όμως από αυτή η αποτρόπαια αποτίμηση πήρα και ερέθισμα να γραψω μερικά παραπανίσια στην εισαγωγή μου που έγινε και αυτοπαρουσίαση.
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλησπέρα κι απο μένα! Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε την περίοδο του Πάσχα Αίγυπτο (luxor-κρουαζιέρα) κι έπειτα να περάσουμε οδικώς σουδάν (βάντι χάλφα). Απο εκεί να πάμε meroe και old dongola κι έπειτα Χαρτουμ. Είναι εφικτό να γίνει σε μία μέρα ή πρέπει να κάνουμε μια διανυκτέρευση και που? Επίσης στο Βάντι χάλφα θα βρούμε κάπου να μέινουμε? και τέλος πως μπορούμε να βρούμε κάποιον για να κάνουμε την παραπάνω διαδρομή? Κάθε επιπλέον πληροφορία θα μας βοηθουσε πολύ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.484
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom