Sydney Opera House

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ένα από τα ωραία του να μένεις στο Σύδνεϋ είναι πως όταν νιώθεις πως μάλλον το ψιλοβαρέθηκες και ήρθε ίσως ο καιρός να πας κάπου αλλού, πηγαίνεις μια βόλτα στο λιμάνι προς Όπερα μεριά, κάνεις και μια βόλτα στους Βοτανικούς Κήπους βλέποντας την θάλασσα και πείθεσαι να μείνεις λίγο ακόμη. Το λιμάνι αυτό είναι αναπόσπαστο μέρος της ρουτίνας μας. Από εκεί παίρνουμε το φέρυ για να πάμε για μπάνιο στο Manly ή για να επισκεφτούμε τον ζωολογικό κήπο με κάποιον φίλο που έρχεται εδώ για πρώτη φορά, για να χορέψουμε σάλσα σε κοντινό μπαρ με θέα την Όπερα φωτισμένη το βράδυ, για να ξαπλώσουμε κάτω από τα δέντρα στους Botanical Gardens.

«Καλά είναι δυνατόν, έχεις μια βδομάδα εδώ και ακόμη δεν έχεις πάει να δεις την Όπερα?», μου έλεγαν όλοι όταν πρωτοέφτασα στο Σύδνεϋ. «Έχω έναν χρόνο τουλάχιστον ακόμη εδώ πέρα και τρέχω σαν τον Βέγγο να βρω δωμάτιο!», απαντούσα. Από τότε έχουμε πάει ουκ ολίγες φορές. Είδαμε Σαίξπηρ στη θεατρική σκηνή της, συναυλία ισπανικής μουσικής με την σχολή, τον Akram Khan να στροβιλίζεται στους ρυθμούς του κατάκ, συμπαρασταθήκαμε ψυχολογικά σε φίλη που κυνηγούσε με την φωτογραφική τουρίστες λόγω της part-time δουλειάς της όταν της είχαν γίνει τα νεύρα κουρέλι, και πριν λίγες μέρες πήγαμε να δούμε το Mirazozo που είχε στηθεί μπροστά της. Οι «αρχιτέκτονες του αέρα», δημιούργησαν αυτήν την κατασκευή εμπνευσμένοι από την ισλαμική αρχιτεκτονική χρησιμοποιώντας ένα είδος πλαστικού το οποίο διαπερνά η ηλιακή ακτινοβολία φωτίζοντας με διάφορα χρώματα τον χώρο. Αφού βγάλαμε τα παπούτσια μας, περπατήσαμε ξυπόλητοι κάτω από πολύχρωμους θόλους και τούνελ και ξαπλώσαμε σε κόκκινες, μπλε και πράσινες γωνιές:



Περισσότερες πληροφορίες καθώς και καλύτερες φώτος (είχαμε μαζί μας μόνο κινητό) εδώ: Mirazozo


Επόμενη επίσκεψη σε έναν περίπου μήνα για να δούμε live τον Αυστραλό μουσικό-κωμικό Tim Minchin. Εδώ δουλεύει απολαυστικά την Mariah Carey πριν τραγουδήσει:



Και το επίσημο site: Sydney Opera House

SDC10479.JPG
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχ αχ αχ! και εγω εκει τον ειχα δει!
Τη μουσικη αυτη με την οποια χορεψε που μπορει κανεις να τη βρει αραγε; Ξερεις;
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αχ αχ αχ! και εγω εκει τον ειχα δει!
Τη μουσικη αυτη με την οποια χορεψε που μπορει κανεις να τη βρει αραγε; Ξερεις;
Δεν έχω ιδέα, κι εγώ την έψαχνα! Αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
αν μιλάτε για το sacred monsters έχω την εντύπωση ότι η μουσική είναι του philip shepard. νομίζω ότι κυκλοφορεί σε dvd η παράσταση..αχ λιζάκι γράψε κι άλλα για σίδνεϊ....plssssss!! θυμάμαι να περπατώ στο manly και να κατεβάζω καντήλια γιατί είχα γίνει σαν φρεσκοψημένος αστακός (την φωτοαλλεργία μου μέσα:mad:) και πετάγεται ένας τύπος που περπατούσε πίσω μου-γύρω στα 55- και μου λέει: "πώς έγινες έτσι ρε πατρίδαααα...!" δε μου προξένησε καμία εντύπωση φυσικά ο έλληνας στο manly γιατί ήμουν εκ μελβούρνης ορμώμενη..;)και αρχίσαμε να μιλάμε...το απίστευτο ήταν ότι ο τύπος....ήξερε τον πατέρα μου :shock::clap: και βρεθήκαμε την επόμενη να πίνουμε ούζα στην αυλή του στο parramatta!!:haha:
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
αν μιλάτε για το sacred monsters έχω την εντύπωση ότι η μουσική είναι του philip shepard. νομίζω ότι κυκλοφορεί σε dvd η παράσταση..αχ λιζάκι γράψε κι άλλα για σίδνεϊ....plssssss!! θυμάμαι να περπατώ στο manly και να κατεβάζω καντήλια γιατί είχα γίνει σαν φρεσκοψημένος αστακός (την φωτοαλλεργία μου μέσα:mad:) και πετάγεται ένας τύπος που περπατούσε πίσω μου-γύρω στα 55- και μου λέει: "πώς έγινες έτσι ρε πατρίδαααα...!" δε μου προξένησε καμία εντύπωση φυσικά ο έλληνας στο manly γιατί ήμουν εκ μελβούρνης ορμώμενη..;)και αρχίσαμε να μιλάμε...το απίστευτο ήταν ότι ο τύπος....ήξερε τον πατέρα μου :shock::clap: και βρεθήκαμε την επόμενη να πίνουμε ούζα στην αυλή του στο parramatta!!:haha:
Μικρός που έιναι ο κόσμος! Θέλω να γράψω κι άλλα, αλλά δεν έχω χρόνο και κάποια πράγματα που είχα γράψει χάθηκαν μόλις χάλασε ο υπολογιστής μου.
 

panpan_12

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σου Liz,
Είμαι καινούριος στο forum και διάβασα με προσοχή όλες σου τις ιστορίες. Κοιτάω για κάποιο διδακτορικό και μια από τις επιλογές μου είναι το Σύδνευ. θα ήθελα λοιπόν να μου δώσεις κάποιες έξτρα πληροφορίες. θα είχα επικοινωνίσει μαζί σου με pm αλλά επιδή όπως είπα είμαι καινούριος στο forum δεν έχω τα απαραίτητα μηνύματα για να μπορώ να επικοινωνίσω μαζί σου.
Καθε βοήθεια συμαντική. Ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom