Αυστραλία Sydney - Surfers Paradise

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ

Η προσμονη για το ταξιδι ηταν τοσο μεγαλη που με κανε γρηγορα να ξεχασωτο 20ωρο ταξιδι που μας περιμενε.Βλεπετε το μεγαλυτερο ταξιδι που ειχα κανει μεχρι τοτε με αεροπλανο ηταν μια ωρα και οπως καταλαβενετε ενα αγχος το ειχα.
Ταξιδευαμε με Thai,η πτηση ηταν πολυ καλη με ενδιαμεσο σταθμο το bangkok το αεροπλανο οχι και απο τα πιο συγχρονα αλλά η εξυπηρετηση ηταν άριστη.
Μαζι μου ειχα την καλυτερη ξεναγό που θα μπορουσα να εχω.H γυναίκα μου εχει γεννηθει ,και εχει μεγαλωσει, στο sydney απο έλληνες γονεις.Τα τελυταια 8 χρονια ζουσε μισο χρονο εδω και μισο εκει.
Στο sydney φτασαμε βράδυ,μας περιμεναν καποιοι συγγενεις τις γυναικας
μου.Το σπιτι που μεναμε ηταν στην περιοχη monterey,μια πανεμορφη μονοκατοικια εικοσι μετρα απο την θάλασσα.
Τις πρωτες μερες μεχρι να συνηθισουμε την αλαγη τις ωρας ξυπνουσαμε πολυ νωρις και ετσι ξεκινουσαμε τις βολτες μας γυρω στις 08:eek:o.
Λογω του οτι η γυναικα μου ειχε διπλωμα, προβλημα ματακινησης δεν ειχαμε και ομολογω οτι μια φορα που οδηγησα μου φανηκε πολυ παραξενο και αρκετα επικινδυνο να οδηγας απο τα δεξια και δεν το ξαναεπιχειρησα,ειναι θεμα συνηθειας βεβαια.
Ξεχασα να πω οτι η εποχή που ταξιδεψαμε ηταν 10 με 30 ιανουαριου οποτε ηταν καλοκαιρι ακομα για την αυστραλια.


 

Attachments

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Όμορφη περιγραφή, με πολλές προσωπικές πινελιές!

Συγχαρητήρια!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
πολυ ενδιαφερον η ιστορια σου!την australian day πραγματικα την περασες θαυμασια!σιγουρα σε κατι τετοεις χωρες πιστευω οτι εμεις οι ελληνες παθαινουμε πολιτισμικο σοκ!δεν ειναι και λιγο να εχεις δει τις αθλιες δωδεκαοροφες της θεσ/νικης και μετα να βλεπεις τα μεγαλεια αυτα!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Ταξιδιωτική ιστορία και περιγραφή της τόσο μακρυνής αυτής χώρας που διαβάζεται ευχάριστα και ξεκούραστα. Είχα βλέψεις για μελλοντικό ταξίδι και μου ανανέωσες το ενδιαφέρον. Ωραίος και ο επίλογος.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Kosvik ειλικρινα με εκανες να ξανασκεφτω την προσκληση της ξαδερφης να παω να την επισκεφτω στο επομενο ταξιδι..μενει στη Sunshine coast:)
Ωραια αφηγηση , ευχαριστω!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
ωραια η ιστορια σου kosvik... σε ευχαριστουμε και συγχαρητηρια!
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ευχαριστω πολυ οσους μπηκαν στον κοπο να γραψουν ενα καλο λογο οπως και τους διαχειριστες που την βαλαν στην πρωτη σελιδα,αν και δεν την θεωρω τιποτα σπουδαιο.
Το να γραφεις το θεωρω ταλεντο, δεν παιζει ρολο ουτε η μορφωση ουτε ποσα πανεπιστημια εχει τελειωσει και ειμαι σιγουρος οτι διαβαζοντας καποιος τις ιστοριες του site θα καταλαβει οτι υπαρχουν αρκετα μελη που εχουν αυτο το χαρισμα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Το να γραφεις το θεωρω ταλεντο, δεν παιζει ρολο ουτε η μορφωση ουτε ποσα πανεπιστημια εχει τελειωσει και ειμαι σιγουρος οτι διαβαζοντας καποιος τις ιστοριες του site θα καταλαβει οτι υπαρχουν αρκετα μελη που εχουν αυτο το χαρισμα.
Όπως τα λες είναι. Εξάλλου το site δεν έχει σκοπό να... μαζέψει όλους τους... επαγγελματίες αρθρογράφους ή συγγραφείς, αλλά τον κόσμο που με τις περιγραφές του μας ταξιδεύει μαζί του.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μολις ειδα και διαβασα την ιστορια.
Ποτε την εγραψες ρε θηριο.?;)
Σιγουρα ειναι μεγαλη εμπειρια η Αυστραλια.
Ωραιο ταξιδι,ωραια ιστορια.
Παντα τετοια kosvik.:cool:
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
.....Η γυναικα μου μου ελεγε και μου λεει ακομα να παμε να ζησουμε εκει δεν το εκανα και ουτε προκειται να το κανω τωρα,ισως αμα ημουν10 χρονια νεοτερος να το αποφασιζα αλλα με συνδεουν εδω πραγματα που δεν μπορω να τα εγκαταλειψω.Το σιγουρο ειναι οτι στα παιδια μου την καταληλη στιγμη θα τους δωσω και αυτη την επιλογη μιας και ηδη εχουν αποκτησει και αυστραλιανη υπηκοοτητα.
Αυτα λοιπον απο την αυστραλια μια χωρα που σεβεται τους πολιτες τις ανταμοιβει τους αξιους και ικανους και συντηρει τους τεμπεληδες και ανικανους.
....

Τα είπες ΟΛΑ με 2 γραμμές!!!!
Ο άξιος και ικανός με το "μοναδικό στοιχειό" που "παλεύει" ...είναι η ίδια η δουλειά του. Και η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων της διασποράς, ποτέ δεν φοβήθηκε τη δουλειά. Και ο ένας χαιρόταν και υποστήριζε την προκοπή του άλλου. Εδώ, δυστυχώς, από τη Διοίκηση, την τοπική κοινωνία...ως και τον γείτονά σου ακόμη...ζήλια, φθόνος, τρικλοποδιές, εμπόδια, γραφειοκρατίες, μίζες, τράκες.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom