EasyJet Tαξιδευοντας με την EasyJet

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ότι τύπου θέλεις αρκεί να έχει αυτές τις διαστάσεις..

Δε ξέρω αν έχει τύχει και σε άλλους πάντως στο πρόσφατο ταξίδι μου στο Βερολίνο με easyjet είδα ότι οι περισσότεροι συμπατριώτες μας κρατούσαν βαλίτσες ως χειραποσκευή πολύ μεγαλύτερες απ'το επιτρεπτό (τσάντα σχεδίου τεράστια, κανονικές βαλίτσες, βαλίτσα και 2η χειραποσκευή κτλ) και κανεις δε τους έλεγε τίποτα.. Νιώθω λίγο κορόιδο που κάθομαι και μετράω και αγχώνομαι μήπως δε γίνει δεκτή η δική μου που είναι ακριβώς οι διαστάσεις..

Επίσης Μαρίνα ήθελα να σε ρωτήσω, αν συνδεθείς στο λογαριασμό σου στην easyjet και πας στην κράτηση σου δε σου δίνει πια επιλογή προσθήκης επιπλέον αποσκευής; Έχω την εντύπωση πως ακόμα και μετά το check in με άφηνε να προσθέσω βαλίτσα αλλά δε μπορούσα να αλλάξω θεση στο αεροσκάφος. Τσέκαρε το μήπως και μπορείς, αλλά δεν είμαι σίγουρη..
Ετυχε, δν ειναι ο κανονας, κι αν πας αλλη φορα με τη λογικη οτι και αλλοι περνανε με μεγαλες, πιθανον να φας πορτα. Αλλωστε κυκλοφορουν στο εμποριο πολλες βαλιτσες σε διαστασεις hand-luggage οποτε παιρνεις μια τετοια και την εχεις μονιμα, ειτε ταξιδευεις με low-cost, ειτε οχι.
 

giorgaros

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
SINGAPORE- BALI
Ταξίδι-Όνειρο
KOYBA
χιλια ευχαριστω ολους σας!!!! να ειστε καλα!!!!!:D
 

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
echo 2011 να σου πω την αληθεια δεν επιχείρησα να κάνω κράτηση,μετά το check in. Μέτρησα την βαλίτσα μου (είναι μικρή) και επειδή είναι στα όρια της χειραποσκευής είπα να το αφησω τελικα.Ευχαριστώ πάντως ;)

Γέλασα πολύ με το σχόλιο του (ή της) villi :haha:
Με βλέπω και εμένα αν δεν δεχτουν την βαλιτσα για χειραποσκευή να ξηλώνω ροδάκια και χερουλια :bleh: (απ΄το να πληρώσω 50 ευρώ,χαλάλι το ροδάκι..χεχε)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.099
Likes
41.346
echo 2011 να σου πω την αληθεια δεν επιχείρησα να κάνω κράτηση,μετά το check in. Μέτρησα την βαλίτσα μου (είναι μικρή) και επειδή είναι στα όρια της χειραποσκευής είπα να το αφησω τελικα.Ευχαριστώ πάντως ;)

Γέλασα πολύ με το σχόλιο του (ή της) villi :haha:
Με βλέπω και εμένα αν δεν δεχτουν την βαλιτσα για χειραποσκευή να ξηλώνω ροδάκια και χερουλια :bleh: (απ΄το να πληρώσω 50 ευρώ,χαλάλι το ροδάκι..χεχε)
Ε, τότε μην ξεχάσεις να πάρεις και κανένα εργαλείο μαζί. Με το χέρι θα δυσκολευτείς :haha:
 

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
χαχαχ ναι σωστό.θα πάρω ένα σφυρί,μια τανάλια..κάτι τελος πάντων.μπορεί εμένα να με κρατήσουν για τρομοκράτη ή κάτι τέτοιο,αλλά η βαλίτσα θα πετάξει!τέλος! :bleh:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ε, τότε μην ξεχάσεις να πάρεις και κανένα εργαλείο μαζί. Με το χέρι θα δυσκολευτείς :haha:
Και το πόδι την κάνει την δουλειά του μια χαρά!Πέρα από την πλάκα αυτό που αντικρίσαμε στο γκισέ της easy στο Φιουμιτσίνο ήταν πέρα απο κάθε προηγούμενο!Οι ουρές ήταν τεράστιες!Πρώτη φορά το κλισέ ''2 ώρες πριν την αναχώρηση πρέπει να είσαι στο αεροδρόμιο'' ήταν πέρα για πέρα πραγματικό.Οι κοπέλες δίπλα στη θήκη μέτρησης της χειραποσκευής ήταν κάθετες και ανένδοτες.Δε χωράει???50ρικο και φόρτωμα!Κοπανάγανε τις τσάντες κάτω να σπάσουνε τα ροδάκια,τις χτυπάγανε με τα πόδια,άσε τα ρουχα,είχανε τυλιχτεί όλοι σα κρεμμύδια!:haha::haha::haha:
Τώρα που τα θυμάμαι κι εγώ γελάω αλλά τότε με έλουσε κρύος ιδρωτας γιατί ναι μεν οι χειραποσκευές μας είναι αγορασμένες ακριβώς στα μέτρα που επιτρέπουν αλλά εγώ είχα και μια μεγάλη γυναικεία τσάντα στον ώμο και δεν επιτρέπανε φυσικά δεύτερη.
Οπότε θέλετε να γελάσετε λίγο ακόμη????
Χώσαμε ότι μπορούσαμε στις τσάντες και τη φόρεσα κάτω από την μπλούζα και το παλτό από πάνω :clap:
Ευτυχώς ήταν χειμώνας και δε με πήραν μυρωδιά!!!
 

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
χαχαχαχαχ :haha::haha: νταξει villi πραγματικά σ'ευχαριστώ!!γέλασα με την καρδιά μου..τώρα μονο που σκέφτομαι ότι και η δικη μου βαλιτσα ειναι ακριβως στα όρια..ωχ ωχ ωχ :D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δε χωράει???50ρικο και φόρτωμα!Κοπανάγανε τις τσάντες κάτω να σπάσουνε τα ροδάκια,τις χτυπάγανε με τα πόδια,άσε τα ρουχα,είχανε τυλιχτεί όλοι σα κρεμμύδια!:haha::haha::haha:
Ε το 50ευρω δεν το γλίτωσαν βέβαια. Θα το σκάσουν στην καινούργια βαλίτσα. Μυαλό...
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Και το πόδι την κάνει την δουλειά του μια χαρά!Πέρα από την πλάκα αυτό που αντικρίσαμε στο γκισέ της easy στο Φιουμιτσίνο ήταν πέρα απο κάθε προηγούμενο!Οι ουρές ήταν τεράστιες!Πρώτη φορά το κλισέ ''2 ώρες πριν την αναχώρηση πρέπει να είσαι στο αεροδρόμιο'' ήταν πέρα για πέρα πραγματικό.Οι κοπέλες δίπλα στη θήκη μέτρησης της χειραποσκευής ήταν κάθετες και ανένδοτες.Δε χωράει???50ρικο και φόρτωμα!Κοπανάγανε τις τσάντες κάτω να σπάσουνε τα ροδάκια,τις χτυπάγανε με τα πόδια,άσε τα ρουχα,είχανε τυλιχτεί όλοι σα κρεμμύδια!:haha::haha::haha:
Τώρα που τα θυμάμαι κι εγώ γελάω αλλά τότε με έλουσε κρύος ιδρωτας γιατί ναι μεν οι χειραποσκευές μας είναι αγορασμένες ακριβώς στα μέτρα που επιτρέπουν αλλά εγώ είχα και μια μεγάλη γυναικεία τσάντα στον ώμο και δεν επιτρέπανε φυσικά δεύτερη.
Οπότε θέλετε να γελάσετε λίγο ακόμη????
Χώσαμε ότι μπορούσαμε στις τσάντες και τη φόρεσα κάτω από την μπλούζα και το παλτό από πάνω :clap:
Ευτυχώς ήταν χειμώνας και δε με πήραν μυρωδιά!!!
αυτος ο ελεγχος γινοταν με το τσεκ ιν ή κατά την ωρα της επιβιβασης? δεν εχω συναντησει ποτε μα ποτε ελεγχο στην ιζυ και εχω πεταξει 6 φορες.

Αυτο που λες για την τσαντα ειναι φνωστο κολπακι και δε μπορουν να σου κανουν τιποτα. Δηλαδη, αν φορας την τσαντα απο κατω και απο πανω το μπουφαν σου, ακομα και να ειναι πασιφανες οτι απο κατω εχεις τσαντα, δε μπορουν να σου πουν τιποτα αν δε φαινεται!
 

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
κι οταν περασεις τον ελεγχο μετα βγαζεις κανονικα την τσαντα ή πρεπει να φορας το μπουφαν σε ολη την πτηση?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
κι οταν περασεις τον ελεγχο μετα βγαζεις κανονικα την τσαντα ή πρεπει να φορας το μπουφαν σε ολη την πτηση?
χαχα! εννοείται πως κάνεις ό,τι θες αφού επιβιβαστείς!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
αυτος ο ελεγχος γινοταν με το τσεκ ιν ή κατά την ωρα της επιβιβασης? δεν εχω συναντησει ποτε μα ποτε ελεγχο στην ιζυ και εχω πεταξει 6 φορες.

Αυτο που λες για την τσαντα ειναι φνωστο κολπακι και δε μπορουν να σου κανουν τιποτα. Δηλαδη, αν φορας την τσαντα απο κατω και απο πανω το μπουφαν σου, ακομα και να ειναι πασιφανες οτι απο κατω εχεις τσαντα, δε μπορουν να σου πουν τιποτα αν δε φαινεται!
Στην Αθήνα ειναι λιγο πιο χαλαρα τα πραγματα. Παντα σε τετοια περιπτωση εξαρταται στον υπαλληλο που θα πεσεις. Μπορει να κανεις ποσα ταξιδια και να μην σε ελεγξουν καν αν και νομιμοτατος, και στο ενα ταξιδι που εχεις κανει μια μικρη λαδια, να πεσεις πανω σε ''κερατο''. :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom