Tαυλάνδη, χώρα του χαμόγελου ή του μεσαίωνα;

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Έχω ανάμικτα συναισθήματα γι' αυτό... (είναι βέβαια κάτι που μερικοί από εμάς το γνωρίζουμε από την πρώτη ημέρα της σύλληψής του...)

Και βέβαια περνάει πολύ δύσκολες ώρες ο συνάνθρωπός μας, και μάλιστα κατηγορούμενος για κάτι που σε εμάς τους δυτικούς μας φαίνεται αδιανόητο.

Αλλά, όσοι έχετε επισκεφθεί την Ταϋλάνδη, γνωρίζετε ότι λατρεύουν τον βασιλιά τους και δεν δέχονται από κανέναν τίποτα το αρνητικό. Αυτό το καταλαβαίνετε έστω και εάν μείνετε για λίγες ημέρες στην χώρα και μιλήσετε γι' αυτό το θέμα με τον πρώτο Ταϋλανδό που θα βρείτε μπροστά σας.
Είναι λοιπόν, απίστευτο το γεγονός ότι ο Νικολαϊδης ενώ έμενε για πέντε χρόνια στην χώρα, έγραψε κάτι αρνητικό για την βασιλική οικογένεια, αφού σίγουρα θα είχε την συγκεκριμένη αντιμετώπιση...

Πραγματικά λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπούσε όταν έγραφε κάτι τέτοιο...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σιγουρα μου φαινεται υπερβολικη η ποινη και γελοιο τολμω να πω οταν η χωρα κατακλυζεται απο παιδεραστες και ναρκωτικα.Αλλα χωρα του μεσαιωνα δεν ξερω αν θα την χαρακτηριζα..
Για μενα που πηγα δυο εβδομαδες για διακοπες ηταν σιγουρα η χωρα του χαμογελου. Παρολο το λιγο της διαμονης μου , φροντισα να ενημερωθω για κινησεις και πραγματα που προσβαλλουν ενα λαο που δε γνωριζω την κουλτουρα και νοοτροπια του.
Δε μπορω να πιστεψω πως αυτος ο ανθρωπος που ειχε πολυ μεγαλυτερη γνωση της χωρας επεσε σε τετοιο σφαλμα.
Σιγουρα λυπαμαι για το δραμα του και ευχομαι συντομα να βρεθει λυση..
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Σιγουρα μου φαινεται υπερβολικη η ποινη και γελοιο τολμω να πω οταν η χωρα κατακλυζεται απο παιδεραστες και ναρκωτικα.Αλλα χωρα του μεσαιωνα δεν ξερω αν θα την χαρακτηριζα..
Πολύ σκληρό και αναληθές αυτό που αναφέρεις...

Η παιδεραστεία τα τελευταία 15 χρόνια έχει μειωθεί δραματικά στην χώρα (από το 2005 και μετά είναι κάτω από τον μέσο όρο της ευρώπης!!! και ναρκωτικά σίγουρα πολύ λιγότερο από την ευρώπη...)

Μην δίνουμε λανθασμένες εντυπώσεις σε παρακαλώ...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειδες καπου να κανω εγω καποια συγκριση της Ταυλανδης με την Ευρωπη? Δε μιλησα ουτε για ποσοστα ουτε για αυξηση ουτε για μειωση.
Ακομα κι αν εχει μειωθει εξακολουθει να υπαρχει ως τεραστιο προβλημα ειδικα σε χωρες της Ασιας και το ξερουμε ολοι πολυ καλα. Αναφερομαι απλα στην σκληρη αντιμετωπιση που ειχε ο συγκεκριμενος ανθρωπος σε σχεση με την ανοχη που δειχνουν σε πολυ πιο σοβαρα αδικηματα...αυτο μου φανηκε γελοιο.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Ειδες καπου να κανω εγω καποια συγκριση της Ταυλανδης με την Ευρωπη? Δε μιλησα ουτε για ποσοστα ουτε για αυξηση ουτε για μειωση.
Ακομα κι αν εχει μειωθει εξακολουθει να υπαρχει ως τεραστιο προβλημα ειδικα σε χωρες της Ασιας και το ξερουμε ολοι πολυ καλα. Αναφερομαι απλα στην σκληρη αντιμετωπιση που ειχε ο συγκεκριμενος ανθρωπος σε σχεση με την ανοχη που δειχνουν σε πολυ πιο σοβαρα αδικηματα...αυτο μου φανηκε γελοιο.
Δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου (να το ξεκαθαρίσω), απλά θέλω να τονίσω ότι είναι σκληρή η άποψή σου, ότι η χώρα κατακλύζεται από αυτά που αναφέρεις...

Πίστεψέ με οι ποινές για τα εν λόγω αδικήματα είναι απίστευτα σκληρές στην συγκεκριμένη χώρα.

Και πάλι θέλω να επισημάνω ότι όντως ο συνάθρωπός μας, ταλαιπωρείται σε πολύ μεγάλο βαθμό, αλλά θα ήθελα να σου δώσω ένα παράδειγμα:

Εάν πήγαινε κάποιος στο γήπεδο καραϊσκάκη με 30000 ολυμπιακούς μέσα και έβριζε τον Ολυμπιακό πιστεύεις ότι θα ζούσε για να μας διηγηθεί τι έγινε μετά? (και ζούμε σε δυτική και "πολιτισμένη" χώρα)!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το οτι (σωστά) θεωρούμε τους νόμους ή τις αντιλήψεις τους γελοίες ή αναχρονιστικές, δεν μας βοηθάει καθόλου σε περίπτωση που τους παραβούμε.
Ειναι όμως υποχρέωσή μας να βρούμε τρόπο να βοηθήσουμε τον άνθρωπο που κινδυνεύει ( μάλλον ως μονο οπλο έχουμε την διαμαρτυρία και ισως την απειλή τουριστικού εμπάργκο - μακάρι να το μπορούσαμε).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
η ελευθεροτυπία δεν ισχύει σε πολλα μέρη του κόσμου.
οι αντιλήψεις λαών για τους εκάστοτε ηγέτες του,πολλές φορές αγγίζει τον φανατισμό.
στέκομαι κοντά στο παλληκάρι που μια παράγραφος στο βιβλίο του στάθηκε αρκετή για να δοκιμαστεί η ζωή του.
πιστεύω ολα να πάνε καλά.σε πολλα μερη που έχω πάει η σοβαρότερη οδηγία ήταν να μην αναφερθώ ποτέ σε πολιτικά γεγονότα ή κρίσεις μου για το καθεστώς .τελευταία το έζησα στο πετσί μου στην myanmar. περιορίζομαι στα ταξίδια μου σε αυτά που βλέπει ένας ταξιδιώτης ,άσχετα άν βρίσκομαι εντελώς αντίθετη με οτιδήποτε συμβαίνει σε μιά χώρα.
περιορίζομαι σε επαναστάσεις εκεί μόνο που με παίρνει...ας προσέχομε παιδιά ολοι που ταξιδεύομε....
να ευχηθούμε να πάνε καλά τα πράγματα με τον κρατούμενο.....και να βγεί γρήγορα!!
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Ατυχές το παράδειγμα με τον Ολυμπιακό γιατί αυτόν δεν θα τον τιμωρούσε το δικαστήριο αλλά οι ίδιοι οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού. Εξάλλου δεν πρέπει να ξεχνάμε πως αυτή είναι η διαφορά της μοναρχίας ή της δικτατορίας με την δημοκρατία. Απορώ κι εγώ αφού ζούσε τόσα χρόνια εκεί γιατί έγραψε κάτι τόσο βαρύ...
Εμείς στις επιθεωρήσεις ακούμε πολύ χειρότερα για τον πρωθυπουργό ως τον πρόεδρο της δημοκρατίας. Σε κάποιους άλλους λαούς με διαφορετικό πολίτευμα αυτό είναι αδιανόητο!
Δεν είναι πάντα θέμα μεσαίωνα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Εμείς στις επιθεωρήσεις ακούμε πολύ χειρότερα για τον πρωθυπουργό ως τον πρόεδρο της δημοκρατίας. Σε κάποιους άλλους λαούς με διαφορετικό πολίτευμα αυτό είναι αδιανόητο!
Δεν είναι πάντα θέμα μεσαίωνα.
Και στην Ταϊλάνδη μπορείς να πεις ότι θες για πρωθυπουργό, υπουργούς και πολιτικούς και αμφιβάλω να θα πειραχτεί κανείς (πλην το κολλημένων που υπάρχουν παντού) και οι ίδιοι τους κοροϊδεύουν. Τον βασιλιά (και τη βασιλική οικογένεια) είναι που λατρεύουν και για αυτόν δεν σηκώνουν κουβέντα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
πιστεύω ολα να πάνε καλά.σε πολλα μερη που έχω πάει η σοβαρότερη οδηγία ήταν να μην αναφερθώ ποτέ σε πολιτικά γεγονότα ή κρίσεις μου για το καθεστώς .τελευταία το έζησα στο πετσί μου στην myanmar. περιορίζομαι στα ταξίδια μου σε αυτά που βλέπει ένας ταξιδιώτης ,άσχετα άν βρίσκομαι εντελώς αντίθετη με οτιδήποτε συμβαίνει σε μιά χώρα.
Στη Myanmar είχα την τύχη να συνομιλήσω με τον τοπικό γραμματέα του NLD (National League for Democracy), έναν συμπαθέστατο γεράκο, γεμάτο πάθος για τα πιστεύω του, που του έχουν στερήσει όλες τις ελευθερίες αλλά δεν το βάζει κάτω! Χείμαρρος ήταν όταν μιλήσαμε για πολιτικά, πρόθυμος να μου πει, να μου περιγράψει, να μου δείξει φωτογραφίες, γραπτά, περιορισμούς που του έχουν θέσει και να μου ανοίξει την καρδιά του. Και όλα αυτά υπό το βλέμμα του μυστικού αστυνομικού στην πιο πέρα γωνία που όμως δεν μιλάει αγγλικά :)haha:).
Σε αυτές τις χώρες πιστεύω είναι που δεν πρέπει να είμαστε απλά ταξιδιώτες που πάνε, βλέπουν τα μνημεία και φεύγουν. Γιατί αυτοί οι άνθρωποι είναι που χρειάζονται τη βοήθεια μας. Κάποιος πρέπει να πάει να δει για να μπορέσει μετά να μιλήσει παραέξω, γιατί οι ίδιοι δεν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν.. Πάντα όμως με προσοχή, ώστε να μη θέτουμε τους ίδιους σε κίνδυνο!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
έτσι mpifx ,ενοείται οτι με τον άνθρωπο που συναντήσαμε τον umyo συζητούσαμε τα πάντα για το καθεστώς ...οπως επίσης και που πάνε τα εκατομύρια απο την πώληση των ρουμπινιών και άλλων πολύτιμων λίθων που βγάζει η myanmar....και οτι παραμυθιάζουν τον λαό και τους λένε οτι τα χρήματα αυτά τα διαθέτουν για αγορά όπλων για την ασφάλεια του λαού και τέτοια παραμύθια!!!!!
ομως οπως λές στο τέλος ,με προσοχή και μόνον με κάποιον που εμπιστεύεσαι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.702
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom