Tα "νέα" 7 θαύματα του κόσμου

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα του Σαββάτου η ψηφοφορία για την ανάδειξη των "νέων" επτά θαυμάτων του κόσμου. Στην ψηφοφορία συμμετείχαν πάνω από 70 εκατ. άνθρωποι από όλο τον κόσμο.

Τα αποτελέσματα είναι:

Chichén Itzá, Mexico
Christ Redeemer, Brazil
The Great Wall, China
Machu Picchu, Peru
Petra, Jordan
The Roman Colloseum, Italy
The Taj Mahal, India








Τι να πω, ποιος ο λόγος να επαναπροσδιοριστούν τα 7 θαύματα του Αρχαίου Κόσμου; Επειδή κάποια καταστράφηκαν; Και με ποια λογική υιοθετείται η γνώμη ενός πλήθους ανθρώπων που έχουν πρόσβαση σε... sms ή το internet?

Πολύ κακό για το τίποτα μου φαίνεται η όλη ιστορία.

Τι λέτε;
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες φίλε. Το site που γινόταν η ψηφοφορία, υποθέτω θα είχε διαφημίσεις και τα sms κοστίζουν. Αυτός είναι ο μόνος λόγος.

Βέβαια, τη συγκεκριμένη λίστα μπορούμε να τη δούμε σαν άλλη μια λίστα προς επίσκεψη. Με χαρά δηλώνω ότι πρέπει να επισκεφθώ 5 από αυτά. Πέτρα και κολοσσαίο έχω πάει.
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Και εκτός αυτού με τί κριτήρια ψήφισαν όσοι ψήφισαν; Για παράδειγμα εμένα μου ήρθε sms με την ηλεκτρονική διεύθυνση, που έλεγε ότι ήταν για την ψήφιση της Ακρόπολης ώστε να συμπεριληφθεί στα 7 νέα θαύματα της ανθρωπότητας, με σημείωση να προωθηθεί...
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Εγώ έχω πάει μόνο Ρώμη...:(

Θα ήθελα σίγουρα να πάω σε όλα αλλά κυρίως στο Ρίο Ντε Τζανέιρο και στ Περού!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εγω εχω παει Ρωμη και Πετρα.Αξιζει ομως να επισκεφτει κανεις και τα υπολοιπα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ολα αυτα μου φαινονται χαζα! Δηλαδη ο πυργοs του Αιφελ , η Αγ.Σοφια , η Ακροπολη αξιζουν λιγοτερο επειδη δεν ειναι στη λιστα? Δεν ειναι καλλιστεια η παγκοσμια κληρονομια τηs ανθρωποτηταs!!
Και να μην ξεχναμε τα διs των ανθρωπων που δεν εχουν καν τηλεοραση και δεν ψηφισαν..

Σημερα εβλεπα ρεπορταζ απο την Ακροπολη οπου δεκαδεs τουριστεs για μια ακομα φορα δεν μπορουσαν να επισκεφτουν λογω απεργειαs.Μερικοι ειχαν ταξιδεψει απο πολυ μακρια και αυριο εφευγαν! Το θαυμα λοιπον θα ειναι να σταθουμε καποτε με τον αναλογο σεβασμο οπωs πρεπει απεναντι στην κληρονομια μαs εμειs οι Ελληνεs και αs αφησουμε τιs λιστεs για αυτουs που τιs χρειαζονται.
Η ακροπολη παντα θα θυμιζει στουs ξενουs οτι εμειs τουs δωσαμε τον πολιτισμο και τα φωτα , και σε εμαs οτι ξεχασαμε να κρατησουμε λιγο και για τον εαυτο μαs.
(Παλι γκρινιαζω!!:rolleyes:)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Eτσι ειναι οπως τα λες αλλα στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Συμφωνώ με την Vida σε πολλά σημεία αλλά θέλω να πω και κάτι άλλο..
Εγώ γκρινιάζω όταν ακούω για την ιστορία μας...!
Τώρα ζω...!
δεν ζω ούτε στην "Χρυσή Εποχή" του Περικλή ούτε προ χριστού..
θέλω να καταλήξω ότι ναι μεν η ιστορία είναι η ταυτότητα της κάθε χώρας αλλά ως εκεί..!
Εγώ συγκριτικά με άλλες χώρες βλέπω ότι είμαστε 1.000.000.000 έτη φωτός πίσω..τι να λέμε τώρα...Η ακρόπολη θα μας σώσει ή μήπως η πολύτιμη γραμματική μας..?
Αυτή είναι η αλήθεια,φοβόμαστε να την αντιμετωπίσουμε και βρίσκουμε καταφύγιο στην ιστορία μας...αν όχι όλοι μας τότε οι περισότεροι από εμάς αυτό κάνουμε..πήρα αφορμή από την Vida και το λέω...εγώ δεν βλέπω να κάνει έργα η ιστορία πάντως.εγώ δεν βλέπω να ανεβάζει μισθούς η ιστορία.εγώ δεν βλέπω καλύτερη ιατρική περίθαλψη,παιδεία από την ιστορία...θέλετε και άλλα?
μπορεί να ακούγομαι μίζερος και κυνικός αλλά αυτή είναι η αλήθεια..
Δεν διαφωνώ ότι έχουμε Τεράστιες μα τεράστιες πλάτες στην φιλοσοφία και σε άλλες επιστήμες(προς θεού άλλωστε) αλλά αυτό δεν μου λέει εμένα κάτι γιατί η πορεία που έχουμε σαν χώρα δεν είναι ανάλογη με το παρελθόν της...!
μπορώ να σας πω χίλια 2 γλυκίσματα για την χώρα μας για να γίνω αρεστός αλλά δν αρμόζει στον χαρακτήρα μου..
προς θεού δεν θέλω να παρεξηγηθώ..είναι λεπτό θέμα και η άποψη μου τελείως υποκειμενική...αυτά..
adios...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχεις τα δίκια σου κι εσύ. Περισσότερα στην επόμενη έξοδό μου. :)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου.
Ας δούμε τη λίστα με τα 7 θαυματα σαν μια καλή λίστα για επίσκεψη (όπως ειπε κι ο Θάνος).
Ειμαι τυχερός γιατί εχω δει τα 5 από τα 7.
Μη σας φαίνεται παραξενο δεν εχω δει το Κολοσσαιο :( (μάλλον θα πάω το φθινόπωρο) . Λέμε και του χρόνου να πάμε Μεξικό οποτε συμπληρώνεται αυτή η λίστα (7 στα 7).
Προσωπικά φροντίζω να επισκέπτομαι τα μνημεια που ειναι στη λίστα παγκοσμιας κληρονομιάς της Ουνέσκο.
ΑΚΡΟΠΟΛΗ
Θεωρώ πολύ μεγάλη προσβολή - μην πω φτύσιμο - για τον επισκέπτη να βρίσκει την πόρτα της Ακρόπολης κλειστή.
Ξερω πως θα αισθανόμουν αν έβρισκα κλειστό πχ το Μάτσου Πίτσου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.974
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom