Λέσβος Tα φώτα σας για μυτιλήνη

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλησπέρα!

Εγώ θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις!
Η πρώτη είναι, αν υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το αερδρόμιο για το κέντρο της Μυτιλήνης ( γιατί κάπου διάβασα ότι δεν υπάρχει και ο μόνος τρόπος μετακίνησης είναι το ταξί!) .
Και η δεύτερη, αν υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το κέντρο για το χωριό Μανταμάδος.

Έαν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να μου απαντήσει θα με βοηθούσε παααρα πολύ!
:)
Ναι υπάρχει. Για Μανταμάδος ειναι νομίζω πιο τακτικά λόγω του Μοναστηριού και την Κυριακή έχει ένα επιπλέον το πρωί
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Καλησπέρα!

Εγώ θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις!
Η πρώτη είναι, αν υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το αερδρόμιο για το κέντρο της Μυτιλήνης ( γιατί κάπου διάβασα ότι δεν υπάρχει και ο μόνος τρόπος μετακίνησης είναι το ταξί!) .
Και η δεύτερη, αν υπάρχει κάποιο λεωφορείο από το κέντρο για το χωριό Μανταμάδος.

Έαν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να μου απαντήσει θα με βοηθούσε παααρα πολύ!
:)
Καλησπέρα....Ναι,συγκοινωνία που ζητάς υπάρχει σε καθημερινή βάση. Απλά πρέπει να κάνεις ένα τηλ. στο ΚΤΕΛ Μυτιλήνης να μάθεις τα ωράρια και να δεις πως σε βολεύουν ε. Πάντως για ταξί από το αεροδρόμιο που έχει συνέχεια απέξω και θα σε βολεψει μιας και θα σε πάει ακριβώς στον προορισμό σου και μην νομίζεις ότι θα σου στοιχίσει ακριβά αφού η απόσταση από την πόλη είναι 10χλμ δηλαδή 10-15 λεπτά δρόμος.
 

viviantskn

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα!
Μήπως υπάρχει κάποια γνώση για μονοήμερη οργανωμένη εκδρομή από Μυτιλήνη - Αιβαλί?
Ευχαριστώ!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλησπέρα!
Μήπως υπάρχει κάποια γνώση για μονοήμερη οργανωμένη εκδρομή από Μυτιλήνη - Αιβαλί?
Ευχαριστώ!
Υπάρχουν καθημερινά δρομολόγια ανά 3-4 ώρες. 1 ώρα περίπου είναι η διαδρομή. Δεν το έκανα, αλλα εμαθα πανε πολλοί Έλληνες για ψωνια στις φθηνες αγορες τους και αντίθετα έρχονται πολλοί Τούρκοι για βόλτα και επίσκεψη στα Μοναστήρια.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα!
Μήπως υπάρχει κάποια γνώση για μονοήμερη οργανωμένη εκδρομή από Μυτιλήνη - Αιβαλί?
Ευχαριστώ!
Υπάρχουν δρομολόγια αλλά δε νομίζω ότι αξίζει να πας. Εκτός αν πας εκδρομή σε αρχαιολογικούς χωρους
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα!
Μήπως υπάρχει κάποια γνώση για μονοήμερη οργανωμένη εκδρομή από Μυτιλήνη - Αιβαλί?
Ευχαριστώ!
Καλησπέρα. Γίνονται οργανωμένες μονοήμερες, όμως θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στα κεντρικά πρακτορεία της πόλης για να μάθεις ποιες μέρες, πρόγραμμα και κόστος. Μπορείς να το κάνεις και ανεξάρτητα, μόνη σου.
Όπως κι αν έχει και με τη μονοήμερη οργανωμένη θα χρησιμοποιήσεις τα δρομολόγια της γραμμής, τα οποία είναι 2 κάθε μέρα: 09:00 και 18:00 από Μυτιλήνη, αλλά και από Αϊβαλί και η διάρκεια της διαδρομής είναι 1,5 ώρα.
 
Last edited:

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Απο Πλωμαρι για Βατερα υπαρχει normal δρομος ή πρεπει να γινει ο γυρος απο κολπο της Γερας?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Απο Πλωμαρι για Βατερα υπαρχει normal δρομος ή πρεπει να γινει ο γυρος απο κολπο της Γερας?
Απευθείας έχει δυστυχώς ένα εκτεταμένο κομμάτι χωματόδρομο. Οπότε είτε από Γέρα είτε από Νεοχώρι, Αμπελικό από τον δρόμο που βγάζει Μεγάλη Λίμνη. Εκτός κι αν ο χωματόδρομος δεν είναι θέμα. Είναι τόσο κοντά και πρέπει να κάνεις τόσο κύκλο.
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Η Σκαλα Ερεσου γιατι υπαρχει?
Ή μαλλον για να διατυπωσω το ερωτημα πιο σωστα: Σκαλα Ερεσσου γιατι πατε?🤔🤔
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom