Ιταλία Terravision-Απορίες

Zelatina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
!Brussels!
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip στις ΗΠΑ.
Καλησπέρα! Το Μάρτη θα ταξιδέψω για Παρίσι, αλλά με ενδιάμεση στάση 4-5 ωρών στη Ρώμη. Θα ήθελα να επισκεφτώ την πόλη σ' αυτό το ενδιάμεσο, για να μην κάτσω και στο αεροδρόμιο μόνη.

Μήπως ξέρετε τις συγκοινωνίες για Ρώμη από το Fiumicino (λεωφορεία, τρένα, οτιδήποτε); Θέλω συχνότητα-δρομολόγια, διάρκεια διαδρομής και κόστος.

Ευχαριστώ! ;)

Α! Βρήκα αυτό Bus Fiumicino Airport - Rome | Terravision, αλλά δεν ξέρω αν μ' εξυπηρετεί..βασικά, επειδή δε γράφει συχνότητα δρομολογίων.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Γνώμη μου είναι να μη ρισκάρεις με 4 ώρες μόνο stopover να πας με λεωφορείο στη Ρώμη.Η κίνηση συνήθως είναι αρκετή και θες τουλάχιστον 45 λεπτά να πας συν χρόνο επιβίβασης που μπορεί να είναι από 10 λεπτά έως μισή ωρα.Περιμένουν να γεμίσει το λεωφορείο για να φύγουν.Οπότε μιλάμε για 1μιση ώρα περίπου στο σύνολο,εμείς ακριβώς τόσο κάναμε.Το λεωφορείο επίσης δε σε αφήνει και τόσο κοντά στο κέντρο για να πεις ότι θα δεις και κάτι.Θέλει περπάτημα.Αν παρ'όλα αυτά το απόφασίσεις το κόστος είναι 8 ευρώ πήγαινε έλα.
 

Zelatina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
!Brussels!
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip στις ΗΠΑ.
Τελικά έχω ένα δεκάωρο. :p Δεν αξίζει η ταλαιπωρία, λέτε, ε;..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τελικά έχω ένα δεκάωρο. :p Δεν αξίζει η ταλαιπωρία, λέτε, ε;..
Φυσικά και αξίζει..Ρώμη είναι αυτή..τι πιο ωραίο να περπατήσεις για κάποιες ώρες το κέντρο της..
Και πέντε καθαρές ώρες να είναι αξίζει κατά την αποψή μου.Ειδικά αν δεν έχεις πάει θα σου ανοίξει την όρεξη για την επόμενη φορά.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Και πέντε καθαρές ώρες να είναι αξίζει κατά την αποψή μου.
Για πέντε ώρες καθαρές συμφωνώ κι εγώ γιατί στο πρώτο ποστ έγραψε 4-5 ώρες οπότε καθαρές 2-3.1μιση ώρα στο σύνολο επιβίβαση και διαδρομή κι άλλο τόσο επιστροφή δεν έμενε τίποτε.Αφού έχεις όμως 10 ώρες στη διαθεσή σου αλλάζει το πράμα.Απλά στην επιστροφή πρόσεχε να φύγεις νωριτερα δλδ τι εννοώ πχ υπολογίζεις 2 ώρες πριν να είσαι αεροδρόμιο και μιάμιση να πας ως εκεί στο σύνολο 3μιση κάντες για ασφάλεια 4 τουλάχιστον γιατί υπάρχει ο παράγων κίνηση που δεν μπορείς να προβλέψεις.Επιπλέον επειδή την πατήσαμε στο τονίζω σου δίνουν προσπέκτους με τις ώρες αναχώρησης,πας αλλά ήδη έχει γεμίσει το λεωφορείο και περιμένεις το επόμενο σε 20 λεπτά με μισή ώρα!Ρώτα στην περίπτωση αυτή αν φτάνοντας στον τέρμινι μπορείς να κλείσεις θέση για την επιστροφή στην αναχώρηση που θέλεις.Με ποια εταιρία πετάς?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και η Alitalia νομιζω εχει δικα της λεωφορεια απο και προς το αεροδρομιο για τους επιβατες με εισιτηριο 7€ (δεν ξερω αν αυξηθηκε). Να πατε στην πολη γιατι το Fiumicino ειναι υπερβολικα βαρετο για τοσες ωρες αναμονης. Γενικαεχει τα μαυρα του τα χαλια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σωστα καi ξεκινας απο αγιο πετρο συνεχιζεις sant angelo,περνας τη γεφυρα,συνεχιζεις στα στενα γυρω απο την piazza navona,παιρνεις ενα παγωτακι απο della palma,συνεχιζεις για pantheon,piazza venezia,via dei fori imperiali και μετα colosseo.

Τι ωραια βολτα...
 

Zelatina

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
!Brussels!
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip στις ΗΠΑ.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! :) Η αλήθεια είναι πως δεν παλεύεται το αεροδρόμιο! ;)

Άλλες προτάσεις-διαδρομές;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Απο τα παραπανω θα εβγαζα το Κολοσσαιο και θα προσθετα οπωσδηποτε Φοντανα ντι Τρεβι,ειναι καλυτερη επιλογη για τοσο λιγη παραμονη...Αχ οπου κι αν γυρισεις το κεφαλι σου στη Ρωμη θα δεις κατι υπεροχο οπότε απλα περιπλανησου....
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καλησπέρα! Το Μάρτη θα ταξιδέψω για Παρίσι, αλλά με ενδιάμεση στάση 4-5 ωρών στη Ρώμη. Θα ήθελα να επισκεφτώ την πόλη σ' αυτό το ενδιάμεσο, για να μην κάτσω και στο αεροδρόμιο μόνη.

Μήπως ξέρετε τις συγκοινωνίες για Ρώμη από το Fiumicino (λεωφορεία, τρένα, οτιδήποτε); Θέλω συχνότητα-δρομολόγια, διάρκεια διαδρομής και κόστος.

Ευχαριστώ! ;)

Α! Βρήκα αυτό Bus Fiumicino Airport - Rome | Terravision, αλλά δεν ξέρω αν μ' εξυπηρετεί..βασικά, επειδή δε γράφει συχνότητα δρομολογίων.
Προχθές επέστρεψα από ταξίδι στην Ολλανδία,πετούσα με Alitalia και είχα διάρκεια παραμονής στο Φιουμιτσίνο 7ώρες.Μα φυσικά και βγήκα στην πόλη!!!Πήρα απ'έξω από το αεροδρόμιο λεωφορείο για Termini(δεν ξέρω ποιάς εταιρίας bus ήταν-το μόνο που βλέπω πάνω στο εισητήριο είναι να γράφει T.A.M)με κόστος 5e το άτομο.Με κίνηση στο δρόμο φτάσαμε Termini σε 50'.
Λεωφορείο επιστροφής πήρα πάλι από το ίδιο σημείο-φεύγουν κάθε 20' για το αεροδρόμιο και το εισητήριο έχει 6e το άτομο.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
επαναφερω λιγο το θεμα για να μην ανοιγω αλλο. terravision αλλα για bergamo airport-milan
μετα απο ποση ωρα απο την προγραμματισμενη ωρα αφιξης της πτησης μου (ryanair) να κλεισω εισητηριο για μιλανο? 30-45' θα ειναι οκ φανταζομαι.

για την επιστροφη σαββατο νωρις το πρωι να φοβαμαι για τυχον κινηση απο μιλανο για μπεργκαμο?

γενικα τα 60 λεπτα που δινονται ως ενδεικτικη διαρκεια της διαδρομης ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα ή λογω κινησης συχνα αυξανεται επιπλεον ο χρονος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom