Γερμανία Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία The baltics (Ριγα, Βιλνιους, Ταλιν, με ολιγο απο Βερολινο και ολιγο απο Ελσινκι)

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Και υποτίθεται ο τουρισμος μας ειναι η βαρια μας βιομηχανια...
Ναι στην βιβλιοθήκη μπηκαμε,ειναι εξισου εκπληκτικη και στο εσωτερικο της....Ενας μοναδικος "διαλογος" του κτιριου με τον εξωτερικο χωρο,ατελειωτοι χωροι αναγνωσης με διαφορες δυνατότητες, σε καρεκλα,σε πουφ,σε κερκιδες,σε ειδικα διαμορφωμένα επιπεδα...Χωροι παιχνιδιου για τα παιδια...Οροφος με multimedia και δραστηριοτητες...Εχω μεινει αφωνη με το συγκεκριμενο κτιριο!!!Σχετικά με την εκκλησια υου βραχου,οχι για τον εξωστη δεν πληρωνες εισητηριο...Εμεις ήμασταν παρεα και μονο εγω πληρωσα για να μπω στον κυριως χωρο του ναου.Βγαινοντας,λίγο πριν την εξοδο, ειδαμε τις σκαλες για τον εξωστη και ανεβηκαμε ολοι μαζι,ηταν ελευθερη η προσβαση...
Περίεργο που δεν πληρώσατε όλοι αλλά μόνο εσύ. Έχω κάτι χρόνια να μπω, απ' όταν δεν υπήρχε εισιτήριο, αλλά μου φαίνεται περίεργο να πληρώνεις μόνο για τον κεντρικό χώρο. Η Οodi είναι στα υπ' όψιν μου. Ελπίζω να ξαναπάτε γιατί ως πόλη έχει πολλά ακόμα να δείτε. Suomenlinna πήγατε; Σας άρεσε; Όπως είπαν κι άλλοι πιο πάνω καλοκαίρι να ξαναπάτε αν γίνεται, να πετύχετε και τον Ήλιο του Μεσονυχτίου (όσο γίνεται δηλαδή). ;)
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Περίεργο που δεν πληρώσατε όλοι αλλά μόνο εσύ. Έχω κάτι χρόνια να μπω, απ' όταν δεν υπήρχε εισιτήριο, αλλά μου φαίνεται περίεργο να πληρώνεις μόνο για τον κεντρικό χώρο. Η Οodi είναι στα υπ' όψιν μου. Ελπίζω να ξαναπάτε γιατί ως πόλη έχει πολλά ακόμα να δείτε. Suomenlinna πήγατε; Σας άρεσε; Όπως είπαν κι άλλοι πιο πάνω καλοκαίρι να ξαναπάτε αν γίνεται, να πετύχετε και τον Ήλιο του Μεσονυχτίου (όσο γίνεται δηλαδή). ;)
Πληρωσα εγω γιατι ηθελα να μπω στο ναο για να τον φωτογραφισω.Οι υπολοιποι με περιμεναν στην εισοδο/εξοδο.Ομως βγαινοντας,ειδαμε την σκαλα και την ανεβηκαμε,και ετσι βρεθηκαμε συον εξωστη.Και οι φιλοι μου που μενουν Ελσινκι,δεν είχαν πληρωσει παλαιοτερα που επισκεφθηκαν τον ναο...Φαινεται ομως οτι αυτο εχει αλλαξει!Suonmenllina δεν πηγαμε γιατι δεν προλαβαμε...Την επομενη φορα ;)
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Πολύ καλη η ιστορία σου και πολύ πλούσιο το φωτογραφικό υλικό σου, πραγματικά μας ταξίδεψες σε όλες αυτές τις περιοχές μέσα από το φωτογραφικό φακό σου! Έχω βρει ένα οργανωμένο ταξίδι με γκρουπ από Αθήνα. Πάει εσθονια, Λετονία, Λιθουανία αξίζει για καλοκαίρι και συγκεκριμένα Αύγουστο ?
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Πολύ καλη η ιστορία σου και πολύ πλούσιο το φωτογραφικό υλικό σου, πραγματικά μας ταξίδεψες σε όλες αυτές τις περιοχές μέσα από το φωτογραφικό φακό σου! Έχω βρει ένα οργανωμένο ταξίδι με γκρουπ από Αθήνα. Πάει εσθονια, Λετονία, Λιθουανία αξίζει για καλοκαίρι και συγκεκριμένα Αύγουστο ?
Σ'ευχαριστώ πολυ!!Γιατι οχι και καλοκαιρι?Τα μερη ειναι υπεροχα,πιστευω και ο καιρος θα ειναι πολυ καλος για να τα επισκεφθεις(...εμεις συναντησαμε αρκετο χιονι στον δρόμο μας,τον Αυγουστο πιστευω θα ειναι πολυ ευχαριστα,αφου ειναι αρκετα βόρεια και δεν θα ταλαιπωρηθειτε από τη ζεστη!)
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία σου.πως σου φάνηκε το ξενοδοχείο στο vilnius? Είναι κοντά από το κέντρο? Μπορείς να πηγαίνεις και με τα πόδια στα αξιοθέατα? Έχει υπερβολικά καλές κριτικές για την τιμή του αλλά ήθελα να μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια στα αξιοθέατα
.comfort hotel LT
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία σου.πως σου φάνηκε το ξενοδοχείο στο vilnius? Είναι κοντά από το κέντρο? Μπορείς να πηγαίνεις και με τα πόδια στα αξιοθέατα? Έχει υπερβολικά καλές κριτικές για την τιμή του αλλά ήθελα να μπορώ να πηγαίνω με τα πόδια στα αξιοθέατα
.comfort hotel LT
Ηταν το καλυτερο ξενοδοχείο απο αυτα που μειναμε στη Βαλτικη.Συγχρονη αισθητικη,με ωραιους κοινοχρηστους χωρους, ποικιλία στο πρωινο και τα δωματια πολυ λειτουργικα κ καθαρά.Πιο πολυ μας αρεσε το η συνολικη "διαθεση" του ξενοδοχειου...Οσο για την απόσταση, περπατιεται άνετα.Για την παλια πολη καναμε ~10-15'.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ηταν το καλυτερο ξενοδοχείο απο αυτα που μειναμε στη Βαλτικη.Συγχρονη αισθητικη,με ωραιους κοινοχρηστους χωρους, ποικιλία στο πρωινο και τα δωματια πολυ λειτουργικα κ καθαρά.Πιο πολυ μας αρεσε το η συνολικη "διαθεση" του ξενοδοχειου...Οσο για την απόσταση, περπατιεται άνετα.Για την παλια πολη καναμε ~10-15'.
ευχαριστώ πάρα πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom