The official γατο-τοπικ

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Τι ακριβώς βλέπει κανείς εκει;
Ειναι ενα πολυ μικρο οίκημα εσωτερικα της παλιάς πολης,ας πω 20 τετραγωνικά,οπου ο ιδιοκτήτης ταΐζει αδέσποτα της περιοχής,μπορει κανεις να ριξει τον οβολό του,ειχε αυτα τα δυο μικρα υπο την φροντίδα του και εχει μεσω εικόνων κρεμασμενων στους τοιχους ολου του Μουσείου,την πορεια της γάτας παράλληλα με την ανθρώπινη ύπαρξη…Απο κόμικ,βιβλια,περιοδικά κλπ ,στο πέρασμα των αιώνων!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ειναι ενα πολυ μικρο οίκημα εσωτερικα της παλιάς πολης,ας πω 20 τετραγωνικά,οπου ο ιδιοκτήτης ταΐζει αδέσποτα της περιοχής,μπορει κανεις να ριξει τον οβολό του,ειχε αυτα τα δυο μικρα υπο την φροντίδα του και εχει μεσω εικόνων κρεμασμενων στους τοιχους ολου του Μουσείου,την πορεια της γάτας παράλληλα με την ανθρώπινη ύπαρξη…Απο κόμικ,βιβλια,περιοδικά κλπ ,στο πέρασμα των αιώνων!
Ευχαριστώ, το χειμώνα που πέρασα ήταν κλειστό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.367
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πάντως προσωπικά έχω αγανακτήσει. Στη γειτονιά μου όπως έχω ξαναπεί είμαστε πολλοί που φροντίζουμε για τα αδέσποτα και είναι όλα στειρωμένα. Σε άλλες γειτονιές όμως αυξάνονται πληθύνονται και δυστυχώς τα πιο πολλά μικρακια βρίσκουν τραγικό θάνατο :(
Τα αδέσποτα είναι θέμα του δημου ο οποίος αδιαφορεί επιδεικτικά. Γιατί τόση αδιαφορία στη χώρα μας; Γιατί δε μπορεί να υπάρξει πρόνοια;
Το κόστος των ανθρώπων που μεριμνούν καθημερινά είναι αβάσταχτο όταν θα πρεπε να υπάρχει πρόγραμμα στειρώσεων …
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πριν λίγο καιρό μιλούσα με φίλη μου, η οποία κατάγεται και κατοικεί σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα (προς δυσμάς) και με ρώτησε με ειλικρινή απορία για ποιό λόγο στείρωσα τη γάτα μου. Άντε να εξηγείς σε έναν άνθρωπο που βλέπει αδέσποτα μόνο στα ταξίδια του ποιά η κατάσταση στην Ελλάδα και για ποιό λόγο η στείρωση γατών/σκυλιών κρίνεται απαραίτητη σε χώρες όπως η δική μας.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.169
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Πράγα πήγα στο Cat house για χάρη της κόρης μου. Εκεί συνάντησα καμιά δεκαριά γατούλες ή μάλλον γατάρες! :)
Όλες καλο-αναθρεμμένες, όμορφες, τεμπέλες, χαδιάρες και λίγο μεγάλες!

Όπως αυτή ...
BeFunky-collage - 2022-07-05T163210.292.jpg

η οποία μου φάνηκε λίγο ... αρχηγός. 😾

Ο χώρος ήταν προφανώς διαμορφωμένος ώστε να αισθάνονται σαν στο σπίτι τους οι γατούλες που φιλοξενούσε και εμείς καθίσαμε για γλυκό και λεμονάδα χαϊδεύοντας και χαζεύοντας τις γάτες που σουλατσάρανε ανάμεσά μας.

20220625_190759.jpg


20220625_190804.jpg


20220625_191107.jpg


αυτή μοιάζει με μια από τις δικές μας γατούλες, τον Σίμπα (δεν πρωτοτυπήσαμε στο όνομα) ...
IMG_9283.JPG


αυτή μοιάζει λίγο με τον πατέρα του Σίμπα (εννοώ το λιοντάρι, το original). Ήταν τεράστια. "Έπιανε" όλο το τραπέζι!
IMG_9288.JPG


αυτή ήταν μια κούκλα ...
IMG_9289.JPG


αυτή ήταν λίγο επιθετική .... αφού μας έδιωξε από την καρέκλα μας ... 😾
IMG_9297.JPG


σε κάθε περίπτωση περάσαμε πολύ ευχάριστα την ώρα μας παρέα με τα αγαπημένα ζωάκια...
20220625_190932.jpg


IMG2_9293.jpg


googl-αρετέ το, βρίσκεται από την αριστερή μεριά του Vlata, σε όμορφη γειτονιά και η τούρτα παγωτό του ήταν υπέροχη. 😻
 
Last edited:

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
Πάντως προσωπικά έχω αγανακτήσει. Στη γειτονιά μου όπως έχω ξαναπεί είμαστε πολλοί που φροντίζουμε για τα αδέσποτα και είναι όλα στειρωμένα. Σε άλλες γειτονιές όμως αυξάνονται πληθύνονται και δυστυχώς τα πιο πολλά μικρακια βρίσκουν τραγικό θάνατο :(
Τα αδέσποτα είναι θέμα του δημου ο οποίος αδιαφορεί επιδεικτικά. Γιατί τόση αδιαφορία στη χώρα μας; Γιατί δε μπορεί να υπάρξει πρόνοια;
Το κόστος των ανθρώπων που μεριμνούν καθημερινά είναι αβάσταχτο όταν θα πρεπε να υπάρχει πρόγραμμα στειρώσεων …
δυστυχως ο δημος και το κρατος δεν ασχολειται ουτε με τους ανθρωπους.
με τις γατες θα ασχοληθει?

η στειρωση δε λυνει το προβλημα. το αντιθετο. αν στειρωσουμε ολα τα γατια θα παψει να υπαρχει το ειδος τους.ουτε στειρωνοντας καποια απο αυτα ,ξερουμε αν τα γατια που θα γεννουσαν θα επιβιωναν ή οχι,αρα αν κανουμε καλο ή κακο.

προσωπικα προτιμω να γεννηθουν 10 και να ζησει εστω το 1 ,παρα να μην γεννηθει κανενα. εστω αυτο το 1 γατι,εχει δικαιωμα να γεννηθει και να ζησει .


το προβλημα ειναι η ελλειψη παιδειας του μεγαλυτερου μερους του κοσμου, η αδιαφορια για τα ζωα,η κακοποιηση τους,οι φολες και ολα αυτα τα ωραια που συμβαινουν. και φυσικα ευθυνεται κι η πολιτεια (αν και αυτο ειναι μεγαλο θεμα ,γιατι δε μου αρεσει να τα ριχνουμε ολα στην πολιτεια παντα και εμεις ως πολιτες να αποποιουμαστε τις ευθυνες μας).
αν ελειπαν αυτα οι γατες και γενικα τα ζωα θα ειχαν καλυτερη ζωη.

και μη νομιζετε οτι με τη στειρωση και με το να τα παρει καποιος στο σπιτι του και να παψουν να ειναι "αδεσποτα" καποια ζωα οτι λυθηκε το προβλημα της ζωης τους.
καποια "αδεσποτα" ζουν χιλες φορες καλυτερη ζωη απο καποια οικοσιτα.

βλεπετε ,επειδη η εννοια "κατοικιδιο" εγινε μοδα, και πολλοι ανθρωποι παιρνουν πχ σκυλο για να κανει το φυλακα επειδη φοβουνται, ή επειδη θελουν να το βγαζουν βολτα για να πιασουν συζητηση στην ομορφη γειτονισσα με το σκυλο που βγαζει κι αυτη βολτα το σκυλο της,αλλοι παιρνουν στο σπιτι τους καποια ζωα ,μονο και μονο για να παιζει το παιδι τους (λες και το ζωο ειναι παιχνιδι κι οχι εμψυχο ων) , αλλοι για να ποσταρουν καποιο ζωο ρατσας στο instragram,αλλες για να εχουν παρεα οταν τις παρατησει το ετερον ημισυ κτλ.

καποιοι απο αυτους εχουν κλεισμενα ολη μερα μεσα στο σπιτι τα ζωα,δε τα βγαζουν για ασκηση,δε τα ταιζουν επαρκως ,δε τους δινουν σημασια,πιθανως τα κακομεταχειριζονται εμμεσα ή αμεσα (πχ σκυλοι αλυσοδεμενοι για ωρες ή παρατημενοι και κλειδωμενοι σε 1 μικρο μπαλκονι με 35 βαθμους μεσα στον ηλιο για πολλες ωρες να περπατουν αναμεσα στις ιδιες τις ακαθαρσιες τους ή παρατημενοι στο σπιτι επι 1 βδομαδα επειδη πηγε στη Μυκονο ολη η οικογενεια!!! ).

ολα αυτα τα εχω δει με τα ματια μου,δεν ειναι υποθετικα παραδειγματα.
αντιθετως στο σταδιο που παω και τρεχω στο Κερατσινι(θΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ) υπαρχει 1 γατα που συχνα ερχεται εκει και την οποια πρεπει να εχουν χαιδεψει οι παντες εκει (θα την ανεβασω σε βιντεο). ειναι χαρουμενη,χαδιάρα,καλοζωισμενη,παχουλη,δε φοβαται τους ανθρωπους και φυσικα ειναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ.

https://drive.google.com/file/d/1IOXDKSlDErgmS17eRRDmh75vGvuzLo6U/view?usp=drivesdk

οπότε ειναι λιγο σχετικο το κατα πόσον τα αδεσποτα ειναι δυστυχισμενα και ετοιμοθανατα και τα οικοσιτα ειναι ευτυχισμενα και καλοζωισμενα. καμια φορα ειναι και θεμα σε ποια γειτονια θα γεννηθουν τα ζωα και αν οι κατοικοι και οι συνθηκες ευνοουν την υπαρξη τους κτλ.
γενικα τα ζωα εχουν τον τροπο σαν ειδος να επιβιωνουν στο περασμα του χρονου.αλλωστε πριν χιλιαδες χρονια ουτε στειρωσεις,γατοτροφες,κτηνιατροι,οργανωμενες φιλοζωικες υπηρχαν ,αλλα τα ζωα επιβιωσαν και υπαρχουν ακομα.

σχετικα με το κοστος που αναφερεις,το οποιο ειναι οντως μεγαλο για οσους αγοραζουν γατοτροφες κτλ ,θελω να πω το εξης.
υπαρχουν πολλοι ανθρωποι(ιδιωτες ,οχι εστιαση) που πετανε πολυυυυ φαγητο καθημερινα γιατι μαγειρευουν πιο πολυ απο οσο τρωνε,το οποιο θα μπορουσαν να δινουν στα ζωα. αλλα εδω ερχεται το θεμα της ελλειψης παιδειας που ελεγα.
αν ολο αυτο το φαγητο πηγαινε στα ζωα ,θα ηταν ολα χορτατα και ουτε θα πεθαιναν της πεινας ,ουτε θα ετρωγαν απο τα σκουπιδια ,ωστε να γεμιζουν και οι δρομοι με τα σκουπιδια απο τις τσαντες που σκιζουν με τα δοντια και τα νυχια τους μπας και βρουν φαι.οπότε ουτε να τα στειρωσουμε θα χρειαζοταν ,ουτε τιποτα.

αλλα ας παμε σε 1 πιο ρεαλιστικη λυση,ωστε να μην πληρωνουν οι ζωοφιλοι τοσο πολλα λεφτα σε ζωοτροφες κτλ,γιατι το να αλλαξουμε μυαλα στον καθε εναν ειναι αδυνατον.
η εστιαση επισης πεταει παρα πολυ φαι. παρα πολυυυυ.
αν ο καθε ενας απο μας πηγαινε σε 1 εστιατοριο της γειτονιας του με το οποιο διατηρει καλες σχεσεις επειδη τρωει εκει,και του ζητουσε να του βαζει τα αποφαγια των πελατων σε 1-2 τσαντες,θα χορταιναν πολλααααα ζωα.
το ιδιο και με το σουπερ μαρκετ. πχ στο τμημα με τα ψαρια(τα οποια οι γατες λατρευουν).
ζητας να σου δινουν τη φυρα σε 1-2 τσαντες και θα ταιστουν πολλα ζωα. ξερετε ποσα κεφαλια,εντοσθια,ουρες,λεπια,πετσες πανε για πεταμα?
αυτα επρεπε να πηγαινουν στα ζωα,οχι στα σκουπιδια.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom