The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ηρεμία στο off topic :) Όλοι διακοπές είστε; (το εύχομαι)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Σας χαιρετω απο την Ινδια! Αρρωστουλα λιγο σημερα (ζεστη, ιδρωμα κ μετα a/c.. επαναλαμβανομενα επι μερες.. ε δεν θελει κ πολυ).
Οι εντυπωσεις μου απο αυτο το το ταξιδι δεν ειναι ακομα ξεκαθαρες: δεν σοκαριστηκα, δεν ξετρελαθηκα, δεν απογοητευτηκα (που βρισκομαι εδω αυγουστιατικα).. Καπως μετρια ακουγονται αυτα..μμμ ισως.. Καποιες στιγμες εκανα καποιες χαζες σκεψεις κ συγκρισεις με την Ελλαδα.. (θα μπορουσαμε να χαρακτηριστουμε "Ινδια της Ευρωπης"..?)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σας χαιρετω απο την Ινδια! Αρρωστουλα λιγο σημερα (ζεστη, ιδρωμα κ μετα a/c.. επαναλαμβανομενα επι μερες.. ε δεν θελει κ πολυ).
Οι εντυπωσεις μου απο αυτο το το ταξιδι δεν ειναι ακομα ξεκαθαρες: δεν σοκαριστηκα, δεν ξετρελαθηκα, δεν απογοητευτηκα (που βρισκομαι εδω αυγουστιατικα).. Καπως μετρια ακουγονται αυτα..μμμ ισως.. Καποιες στιγμες εκανα καποιες χαζες σκεψεις κ συγκρισεις με την Ελλαδα.. (θα μπορουσαμε να χαρακτηριστουμε "Ινδια της Ευρωπης"..?)
Τραγική περιγραφή για Ινδία. Την Ινδία ή την αγαπάς ή τη μισείς, οποιοδήποτε από τα δύο είναι αποδεκτό. Αλλά ούτε κρύο ούτε ζέστη η ΙΝΔΙΑ; Μήπως κάνεις κάτι λάθος ΩΡΕ; Βαρανάσι πήγες ή όχι ακόμη;

Είναι η Ελλάδα η Ινδία της Ευρώπης; Δεν νομίζω... Ούτε τόσο ωραία μαγειρεύουν οι Έλληνες (ΟΚ, την παλεύουν, αλλά Ινδοί δεν είναι), ούτε εξαιρετικά ευγενείς είναι, ούτε χαμογελούν ακόμη κι αν είναι ρακένδυτοι και σίγουρα δεν αποπνέουν αυτή την αύρα ευτυχίας/ξεγνοιασιάς/μοιρολατρισμού/νοσταλγικής παιδικότητας που βγάζουν οι Ινδοί. Η Ινδία είναι η φτώχεια κι η Ελλάδα η κακομοιριά. Η Ινδία είναι το χαμόγελο κι η Ελλάδα η μούτζα του ταρίφα. Η Ινδία είναι είναι το "δεν ξέρω, δεν με νοιάζει και θα χαμογελώ" κι η Ελλάδα είναι η μίρλα. Η Ινδία είναι ένα slum όπου παιδάκια τρέχουν χαμογελώντας ανάμεσα σε σκουπίδια κι η Ελλάδα το σκασμένο που βρίζει τη μάνα του γιατί δεν του πήρε το νέο PSP. Η Ινδία είναι το καμιόνι που παρότι έχει 50 νοματαίους πάνω σταματάει να πάρει άλλους 10 κι όλοι κάνουν χώρο κι η Ελλάδα ο επιβάτης του μετρό που σιχτιρίζει γιατί μπήκε κι άλλος.

Πιο προβοκατόρικο δεν μπορούσα να το κάνω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τραγική περιγραφή για Ινδία. Την Ινδία ή την αγαπάς ή τη μισείς, οποιοδήποτε από τα δύο είναι αποδεκτό. Αλλά ούτε κρύο ούτε ζέστη η ΙΝΔΙΑ; Μήπως κάνεις κάτι λάθος ΩΡΕ; Βαρανάσι πήγες ή όχι ακόμη;

Είναι η Ελλάδα η Ινδία της Ευρώπης; Δεν νομίζω... Ούτε τόσο ωραία μαγειρεύουν οι Έλληνες (ΟΚ, την παλεύουν, αλλά Ινδοί δεν είναι), ούτε εξαιρετικά ευγενείς είναι, ούτε χαμογελούν ακόμη κι αν είναι ρακένδυτοι και σίγουρα δεν αποπνέουν αυτή την αύρα ευτυχίας/ξεγνοιασιάς/μοιρολατρισμού/νοσταλγικής παιδικότητας που βγάζουν οι Ινδοί. Η Ινδία είναι η φτώχεια κι η Ελλάδα η κακομοιριά. Η Ινδία είναι το χαμόγελο κι η Ελλάδα η μούτζα του ταρίφα. Η Ινδία είναι είναι το "δεν ξέρω, δεν με νοιάζει και θα χαμογελώ" κι η Ελλάδα είναι η μίρλα. Η Ινδία είναι ένα slum όπου παιδάκια τρέχουν χαμογελώντας ανάμεσα σε σκουπίδια κι η Ελλάδα το σκασμένο που βρίζει τη μάνα του γιατί δεν του πήρε το νέο PSP. Η Ινδία είναι το καμιόνι που παρότι έχει 50 νοματαίους πάνω σταματάει να πάρει άλλους 10 κι όλοι κάνουν χώρο κι η Ελλάδα ο επιβάτης του μετρό που σιχτιρίζει γιατί μπήκε κι άλλος.

Πιο προβοκατόρικο δεν μπορούσα να το κάνω...
συμφωνω με piccolo (ουτε κρυο, ουτε ζεστη κ πηγα κ Βαρανασι). ξεχασες οτι η Ινδια ειναι βρωμα. απιστευτη βρωμα κ απιστευτη αντιληψη περι βρωμας που κυριαρχει. τα παιδια να παιζουν στα κακα κ οι γονεις να χαμογελουν διπλα μεσα στα καθαρα τους ρουχα. οι Ελληνες και η Ελλαδα ειναι πολλα κακα αλλα ευτυχως ινδοι και Ινδια δεν ειναι.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
779
Μα αυτο το "ουτε κρυο, ουτε ζεστη" ειναι που μου την δινει περισσοτερο. Περιμενα συγκινησεις μεγαλες (αρνητικες, θετικες δεν με νοιαζει, αρκει να ταρακουνηθω).. αντ' αυτου ομως δεν εχω σοκαριστει, δεν εχω μεινει αναυδη (θετικα ή αρνητικα, επαναλαμβανω, δεν εχει σημασια).. Δεν με ενοχλησε η βρωμα, δεν φοβηθηκα την οδηγηση, δεν γοητευτηκα κ με κατι ομως.. Βαρανασι δεν εχω παει ακομα, θα παω ομως.
Ισως ειναι νωρις να βγαζω συμπερασματα. Ειμαι εδω περιπου 17 μερες κ ενω στην αρχη λατρεψα την κουζινα, δοκιμασα οτι πιο περιεργο μπορουσα (μεχρι κ φρεσκο γαλα καμηλας ηπια απο τα χερια ενος καμηλιερη που συναντησαμε τυχαια στον δρομο την ωρα που αρμεγε την καμηλα). Εχτες ομως πηγα να φαω στην pizza hut γιατι μπουχτισα καπως την τοπικη κουζινα..
Μου περασε ο αρχικος ενθουσιασμος μαλλον...
Τελος παντων, αργοτερα θα κατασταλαξουν οι εικονες κ θα ξερω!

Σχετικα με συγκριση με την Ελλαδα: οδηγουσαμε ετσι, δεν μας ενοιαζε που θα πεταξουμε τα σκουπιδια μας κ τι θα λερωσουμε και εκμεταλλευομασταν τους τουριστες.. Αυτα εντοπιζω. Η Ινδια μετα την ανεξαρτησια της κ η μεταπολεμικη Ελλαδα εχουν καποια κοινα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μα αυτο το "ουτε κρυο, ουτε ζεστη" ειναι που μου την δινει περισσοτερο. Περιμενα συγκινησεις μεγαλες (αρνητικες, θετικες δεν με νοιαζει, αρκει να ταρακουνηθω).. αντ' αυτου ομως δεν εχω σοκαριστει, δεν εχω μεινει αναυδη (θετικα ή αρνητικα, επαναλαμβανω, δεν εχει σημασια)..
Λογικό να σου τη δίνει και με εκπλήσσει κι εμένα, αλλά από την άλλη μην αυτομαστιγώνεσαι κιόλας. ΟΚ, δε σου προκάλεσε δυνατές συγκινήσεις, δες τη όπως σου φαίνεται, χωρίς να πιέζεσαι κιόλας "να νιώσεις κάτι βαθύ". Δε σου έκανε κλικ, ΟΚ.


ξεχασες οτι η Ινδια ειναι βρωμα.
Όχι, δεν το ξέχασα, είναι και αυτό, απλά δε συνηθίζω να κρίνω μια χώρα από το βαθμό καθαριότητας. Είναι ένα στοιχείο, το οποίο όμως δεν με αφορά ως κριτήριο επιλογής ενός προορισμού, μου αρέσει η καθαριότητα, την εκτιμώ, αλλά μέχρι εκεί. Αν ένας Ινδός μπορεί και ζει όλη του τη ζωή μέσα στη βρώμα, θα την αντέξω κι εγώ που πήγα για τρεις μήνες.

τα παιδια να παιζουν στα κακα κ οι γονεις να χαμογελουν διπλα μεσα στα καθαρα τους ρουχα. οι Ελληνες και η Ελλαδα ειναι πολλα κακα αλλα ευτυχως ινδοι και Ινδια δεν ειναι.
Το κριτήριο με το οποίο θα κατέτασσα τις κοινωνίες είναι το κατά πόσο οι άνθρωποι ζουν ευτυχισμένοι, χαμογελούν. Εκεί η Ινδία παίρνει υψηλό βαθμό και η Ελλάδα χαμηλο (όχι πάτος, αλλά ανεπίτρεπτα χαμηλά). Τα άλλα τα βρίσκω όχι ανούσια, αλλά δευτερεύοντα. Το δικό μου κριτήριο είναι να βρίσκομαι σε μια χώρα, σε μια πόλη που βλέπεις ευτυχία.Η οποία δεν έχει καμία σχέση ούτε με το πάχος τους πορτοφολιού, ούτε με τον αριθμό των μικροβίων. Φρεσκοπλυμένους αλλά δυστυχισμένους και κομπλεξικούς ανθρώπους δεν έχω τι να τους κάνω δίπλα μου, δεν είμαι και ο Βυζαντινοτέτοιος.

Μου περασε ο αρχικος ενθουσιασμος μαλλον...
Εννοείς ότι τις πρώτες μέρες ήσουν ενθουσιασμένη ή ο ενθουσιασμός που είχες πριν ξεκινήσεις το ταξίδι; Μήπως παραέκατσες; Μήπως να πεταχτείς ένα Νεπάλ;
Πάντως όλα αυτά μας κάνουν και χάνουμε το πραγματικό νόημα του φόρουμ: τo furry που βίαζε γάτες ντυμένος σκύλος. Ποια Ινδία τώρα...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom