The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εννοείται ότι αν κάποιος έχει το original cd εγκατάστασης των ΧΡ, χέζει όλα τ' άλλα και τα εγκαθιστά. Με διαφορά το σοβαρότερο λειτουργικό της Microsoft (αν σ' ενδιαφέρει το pc για δουλειά και όχι για "χαζομάρες").
Ομως από τον Απρίλιο η Microsoft θα σταματήσει την υποστήριξή τους.
Για τα 8 συμφωνώ ότι είναι "κάπως", αλλά για απλή χρήση συνηθίζονται. Και ό,τι δε βρίσκεις, το ....γκουγκλίζεις :haha:
Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία που μου κακοφάνηκε και με δυσκόλεψε η αναγκαστική αλλαγή.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για τα 8 συμφωνώ ότι είναι "κάπως", αλλά για απλή χρήση συνηθίζονται.
Αν φτάσω στο σημείο να μην έχω άλλη επιλογή, θα το γυρίσω σε Mac. Ειλικρινά!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αυτό τι σημαίνει σε απλά Ελληνικά;
Οτι οι κάτοχοι των original δε θα λαμβάνουν πλέον σχετικές ενημερώσεις, συμπεριλαμβανομένων αυτών που αφορούν την ασφάλεια.
Στην πράξη (επειδή δεν είμαι του χώρου) δεν ξέρω πόσο μεγάλο μπορεί να είναι το πρόβλημα.

Το μόνο βέβαιο πάντως είναι ότι αν έχεις κάτι original, θα πρέπει να έχεις και την original υποστήριξη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στην πράξη (επειδή δεν είμαι του χώρου) δεν ξέρω πόσο μεγάλο μπορεί να είναι το πρόβλημα.
Έως και ανύπαρκτο - για τους απλούς χρήστες (για τους μη απλούς δεν ξέρω αλλά - νομίζω - ότι αυτό απασχολεί - ίσως - μόνο μεγάλες επιχειρήσεις).

Το μόνο βέβαιο πάντως είναι ότι αν έχεις κάτι original, θα πρέπει να έχεις και την original υποστήριξη.
Αυτό πάλι τι πάει να πει;
1. Αν δεν είναι original, την "original" υποστήριξη δεν την έχεις έτσι κι αλλιώς.
2. Αν είναι original αλλά δεν σου παρέχεται original υποστήριξη, θα τη βρεις από αλλού. Άλλωστε, η υπερ-εικοσιπενταετής πείρα έχει δείξει κατ' επανάληψη ότι η υποστήριξη δεν είναι το δυνατό σημείο της Microsoft (γιατί αν ήταν, δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης τα εκατομμύρια ιστοσελίδες με οδηγίες πώς να λύσετε το α και το β πρόβλημα των Windows).
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εχω περασει απο 95,98,xp,vista,7,8
τυχερος, γλιτωσα τα millenium αλλα εφαγα στη μαπα τα vista. εχω περασει καλα, εχω περασει ασχημα. Ποτε ομως δε βρηκα λειτουργικο που να κανει ακριβως τα οσα ηθελα χωρις να το εχω καταλαβει οτι τα ηθελα. Κι αυτα ειναι τα 8. τ αγαπω!!! (χαιρομαι που ειμαι χρονια στο φορουμ και πλεον δεν ακουγεται το μηνυμα μου σαν πχ ωδη στη ryan εκ peter75rhodes)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αυτό πάλι τι πάει να πει;
1. Αν δεν είναι original, την "original" υποστήριξη δεν την έχεις έτσι κι αλλιώς.
2. Αν είναι original αλλά δεν σου παρέχεται original υποστήριξη, θα τη βρεις από αλλού. Άλλωστε, η υπερ-εικοσιπενταετής πείρα έχει δείξει κατ' επανάληψη ότι η υποστήριξη δεν είναι το δυνατό σημείο της Microsoft (γιατί αν ήταν, δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης τα εκατομμύρια ιστοσελίδες με οδηγίες πώς να λύσετε το α και το β πρόβλημα των Windows).
Το έγραψα γιατί προέτρεψες κάποιους αν έχουν τα original, αυτά και να χρησιμοποιήσουν.
Εννοείται ότι αν κάποιος έχει το original cd εγκατάστασης των ΧΡ, χέζει όλα τ' άλλα και τα εγκαθιστά.
Οπότε ας έχουν υπόψη τους το θέμα της επικείμενης κατάργησης.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το έγραψα γιατί προέτρεψες κάποιους αν έχουν τα original, αυτά και να χρησιμοποιήσουν.
Τι να τους έλεγα, να εγκαταστήσουν μαϊμούδες; Η αρχική εγκατάσταση original προγράμματος, αν κάτι πάει λάθος, διορθώνεται πάντοτε (είτε με υποστήριξη από τη "μαμά", είτε από κάπου αλλού). Αν το πρόγραμμα είναι μαϊμού είναι πολύ δυσκολότερο και πρέπει να έχεις αρκετές γνώσεις από υπολογιστές.

Οπότε ας έχουν υπόψη τους το θέμα της επικείμενης κατάργησης.
Όπως εξήγησα, πρακτικά, δεν έχει καμμία σημασία.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Και στην πράξη τι σημαίνει δηλαδή αυτό; Νομίζω τίποτα.
Αυτό τι σημαίνει σε απλά Ελληνικά;
Αυτό με δυο λόγια μπορεί να σημαίνει δύο βασικά πράγματα:
1. Σταματάει η microsoft να βγάζει αναβαθμίσεις και να λύνει προβλήματα (κυρίως ασφάλειας που μας ενδιαφέρουν) κάνοντάς τα εξαιρετικά ευάλωτα σε επιθέσεις ιών, trojan κλπ.
2. Σταματάνε οι υπόλοιπες εταιρείες να υποστηρίζουνε τα προϊόντα τους για xp. Μπορεί να μην ξαναδούμε νέες εκδόσεις για μια σειρά προγραμμάτων από antivirus μέχρι σουίτες γραφείου, επεξεργασία εικόνας κλπ. Και άντε για τα υπόλοιπα πας σε υπηρεσίες cloud, αλλά για τα antivirus τι κάνεις;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.271
Μηνύματα
885.857
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom