The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οντως δε βλεπομαστε φιλεναδα ..σου στελνω τα φιλια μου και τις καθυστερημενες μου ευχες για την ονομαστικη σου εορτη
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
edit: Μόλις εντόπισα τη μαμά μου να απλώνει ρούχα στο σπίτι της:haha:. Αθάνατη ελληνίδα μάνα
Χμ.... ναι... Αν δεν τα απλωνε στο σπίτι της αλλα στο σπίτι του γείτονα , θα ηταν ποινικό αδικημα (καταπάτηση ξενης ιδιοκτησιας) και θα την ειχαν μπουζουριάσει.

Κατά τα άλλα, -και σοβαρά- αυτή η παραβιαση ιδιωτικότητας (περί αυτού πρόκειται) και η εξοικείωση των πολιτών με την παρακολούθηση ακόμα και στους/από ιδιώτες, θα τρομαζε ακόμα και τον Οργουελ.
Δεν είναι παιγνίδι. Ειναι κάτι βαθύτερο. Μαθαίνουν και χειραγωγούν τις μάζες και μάλιστα απο πολύ τρυφερή ηλικία οτι η παρακολούθηση είναι κάτι πολύ φυσιολογικό , ο σεβασμός της ιδιωτικότητας δεν υφίσταται, περνάει μνματα χειραγωγησης, εκβιασμού και απειλών (ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕΕΕ) και τέλος ακυρώνει την εν δυναμει ατομική βούληση . Αυτα είναι πρακτικες απολυταρχίας και το χειρότερο είναι ότι το περιτυλιγμα που το προσφερουν , είναι άψογο, αθώο και δελεαστικό (στην αρχή. μετά βγάζει δόντια).
Ας είμαστε λίγο της αμφισβήτησης και όχι του συρμού. Αλλωστε στην αμφισβήτηση και την δεύτερη σκέψη χρωστάει η ανθρωπότητα τα άλματα.

υγ. Με το μπαρδόν, αλλά δεν θεωρώ δειγμα πολιτισμού ή μέτρων ασφάλειας , το οτι ο οποιοσδήποτε μπορεί να εχει πρόσβαση στα προσωπικα μου δεδομένα ακόμα κι αν αυτα αφορούν τι βρακιά απλώνω στην ταρατσα. Ο σεβασμός της προσωπικής ζωής , ήταν ανεκαθεν σήμα κατατεθέν των δημοκρατικών λαών, της ευγένειας , του ηθους , των καλών τρόπων, της διακριτικότητας, της αυτοδιαθεσης, του αυτοπροσδιορισμού και σε καμιά περίπτωση ολα αυτά δεν θα τα θυσιάσω, εξισώσω ή αναιρέσω με το πρόσχημα της "ασφάλειας".
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Από σήμερα το google street view για την Ελλάδα είναι ενεργό. Βρήκα με τι θα χασομερήσω σήμερα.:clap:

edit: Μόλις εντόπισα τη μαμά μου να απλώνει ρούχα στο σπίτι της:haha:. Αθάνατη ελληνίδα μάνα
Έψαχνα στο δρόμο γύρω από το σπίτι μου το αυτοκίνητο μας και διαπίστωσα ότι έχει το skodaki μας που το αποσύραμε πριν από τρια χρόνια :p
Μάλλον το άργησαν λιγάκι το street view.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μάλλον το άργησαν λιγάκι το street view.
Πραγματι... θα μπορούσαν να το ειχαν "εφαρμόσει" πιο νωρίς. Οι "σκεπτομενοι, καλλιεργημενοι πολίτες" ήταν "ετοιμοι" και εξοικειωμενοι απο τα ριαλιτι της τν , μερικά χρόνια πριν. Κρίμα..... ο πολιτισμός εχασε μερικά χρόνια δόξας (και οι ανθρωποι κερδισαν μερικες ημερες ιδιωτικού χρονου ταυτόχρονα. Τους αχρείους...).
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τι τα θες βρε Ντιμ κυρ! Τα 'χε πει ο Φραγκλίνος (ναι αυτός ο Αμερικανός πολιτικός παρακαλώ) δυο αιώνες πριν, αλλά...
"Οποιος θυσιάζει την ελευθερία του για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζει ούτε την ελευθερία ούτε την ασφάλεια".
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χμ.... ναι... Αν δεν τα απλωνε στο σπίτι της αλλα στο σπίτι του γείτονα , θα ηταν ποινικό αδικημα (καταπάτηση ξενης ιδιοκτησιας) και θα την ειχαν μπουζουριάσει.

Κατά τα άλλα, -και σοβαρά- αυτή η παραβιαση ιδιωτικότητας (περί αυτού πρόκειται) και η εξοικείωση των πολιτών με την παρακολούθηση ακόμα και στους/από ιδιώτες, θα τρομαζε ακόμα και τον Οργουελ.
Δεν είναι παιγνίδι. Ειναι κάτι βαθύτερο. Μαθαίνουν και χειραγωγούν τις μάζες και μάλιστα απο πολύ τρυφερή ηλικία οτι η παρακολούθηση είναι κάτι πολύ φυσιολογικό , ο σεβασμός της ιδιωτικότητας δεν υφίσταται, περνάει μνματα χειραγωγησης, εκβιασμού και απειλών (ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕΕΕ) και τέλος ακυρώνει την εν δυναμει ατομική βούληση . Αυτα είναι πρακτικες απολυταρχίας και το χειρότερο είναι ότι το περιτυλιγμα που το προσφερουν , είναι άψογο, αθώο και δελεαστικό (στην αρχή. μετά βγάζει δόντια).
Ας είμαστε λίγο της αμφισβήτησης και όχι του συρμού. Αλλωστε στην αμφισβήτηση και την δεύτερη σκέψη χρωστάει η ανθρωπότητα τα άλματα.

υγ. Με το μπαρδόν, αλλά δεν θεωρώ δειγμα πολιτισμού ή μέτρων ασφάλειας , το οτι ο οποιοσδήποτε μπορεί να εχει πρόσβαση στα προσωπικα μου δεδομένα ακόμα κι αν αυτα αφορούν τι βρακιά απλώνω στην ταρατσα. Ο σεβασμός της προσωπικής ζωής , ήταν ανεκαθεν σήμα κατατεθέν των δημοκρατικών λαών, της ευγένειας , του ηθους , των καλών τρόπων, της διακριτικότητας, της αυτοδιαθεσης, του αυτοπροσδιορισμού και σε καμιά περίπτωση ολα αυτά δεν θα τα θυσιάσω, εξισώσω ή αναιρέσω με το πρόσχημα της "ασφάλειας".
Πέρα από την πλάκα που έκανα με τη μαμά μου, συμφωνώ και επαυξάνω.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom