The official off-topic v3. ®

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Ωστοσο για να κανω και λιγο τον δικηγορο του διαβολου (μιας και οπως προειπα δεν ειμαι απολυτως σιγουρη οτι τα χρηματα των αναδοχων πανε οντως εκει που πρεπει), θεωρω πως οποιος εχει την καλη διαθεση να βοηθησει μπορει καλλιστα να το κανει και για καποια οικογενεια εδω. Και δεν μιλαω εθνικιστικα...καμια σχεση... αλλα εδω εχεις τη δυνατοτητα να δωσεις απευθειας κατι απο το περισσευμα σου ή το υστερημα σου σε καποια οικογενεια που χρηζει βοηθειας χωρις να εχεις αμφιβολια για το που πηγε η βοηθεια σου αυτη τελικα.
Φίλη κι εγώ το σκεφτόμουνα αυτό, η διαφορά είναι πως άλλη αξία έχουν τα 22 ευρώ στην Ελλάδα κ άλλη εκεί. Με 22 ευρώ εδώ, δεν βοηθάς να αλλάξει κάτι ουσιαστικό. Και πάλι βέβαια ότι δίνεις, όπου το δίνεις έχει ουσία, καταλαβαίνεις πως το λέω.

Επίσης αν γίνεις ανάδοχος γονιός δεν πάει να πει πως δεν μπορείς να προσφέρεις ότι μπορείς και εδώ στην Ελλάδα, στην γειτονιά σου. Μιλάω για ρούχα, πράγματα που δεν θες, φαγητό που περισσεύει και τελικά το πετάς. (Φαγώσιμο, όχι χαλασμένο.)
Δηλαδή πρέπει να διαλέξεις το ένα ή το άλλο?

Τώρα για το εισιτήριο του Κανάκη ο προβληματισμός σου North θα πρεπε να είναι τουλάχιστον για την διαφορά του οικονομικού με την Business. Έτσι κι αλλιώς θα ταξίδευε, κάπως θα έπρεπε να φτάσει ως εκεί! Και ούτε και ξέρουμε αν λόγω συνεργείου κλπ του παραχωρήθηκε δωρεάν αυτή η διαφορά. Απ την αεροπορική εννοώ.
Αυτό σαν μια απλή παρατήρηση, δεν καίγομαι να δικηγορήσω κανέναν Κανάκη.

Εγώ μετά από πάρα πολλές συζητήσεις με ανθρώπους και των δυο πλευρών (που συμφωνούν και όχι), πολλά βίντεο, πολύ διάβασμα σε άρθρα και φόρουμ αλλά και με παρότρυνση καρδιάς πιστεύω ότι υπάρχουν ακόμα οργανώσεις που βοηθούν πραγματικά και πως η συγκεκριμένη είναι μια από αυτές.

Πάντως σεβαστά όλα αυτά που λέτε και καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις για να μπορεί κάποιος να αποφασίζει πιο σωστά που θα κάνει την φιλανθρωπία του. Γιατί καλό είναι όσοι δουλεύουν ακόμα και τους περισσεύει έστω κ ένα ευρώ να το δίνουν κάπου όπου υπάρχει ανάγκη. Κ ας μην είναι στην Αφρική.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η οικιακη βοηθος μας ειδοποιησε οτι τη δευτερα δεν θα ρθει για δουλεια. θα ειναι λεει στο Μιλανο με τις κορες της στο 1ο ταξιδι στο εξωτερικο της ζωης της. με αυτη την εταιρεια λεει που εχει 25Ε το μπιλιετο πηγαινελα.
καλη της ωρα που συμπαρισταται στην ελληνικη οικογενεια και στις αναγκες της..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άρα κάνω λάθος. Με μπέρδεψε η σκηνή της πτήσης επιστροφής με τα πλατιά μαύρα δερμάτινα καθίσματα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άρα κάνω λάθος. Με μπέρδεψε η σκηνή της πτήσης επιστροφής με τα πλατιά μαύρα δερμάτινα καθίσματα.
πλατιά στο μάτι μόνο...λογικά πρέπει να πρόκειται για το δουλεμπορικό 767 της ξεπεσμενης βρεττανικής εταιρειας που συνεχιζει για Λιβερία μετά.. επειδη εχω διακοψει καθε επαφη με τους εν λόγω πειρατες απο 10ετιας+ ας το επιβεβαιωσει καποιος φιλος της εταιρειας. πολύ αμφιβαλω αν υπαρχει κανεις βεβαια, αλλα θαυματα γινονται..:D

 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
πλατιά στο μάτι μόνο...λογικά πρέπει να πρόκειται για το δουλεμπορικό 767 της ξεπεσμενης βρεττανικής εταιρειας που συνεχιζει για Λιβερία μετά.. επειδη εχω διακοψει καθε επαφη με τους εν λόγω πειρατες απο 10ετιας+ ας το επιβεβαιωσει καποιος φιλος της εταιρειας. πολύ αμφιβαλω αν υπαρχει κανεις βεβαια, αλλα θαυματα γινονται..:D

Προσωπικά η BA 633/644 είναι η αγαπημένη μου πτήση μέσα στην Ευρώπη (εκτός απο κάτι LCY πτήσεις).

Μπορεί όντως το 767 να είναι παλιό αλλα τα δερμάτινα καθίσματα είναι υπέροχα και ακόμα σημαντικότερα λόγω του 2-3-2 config δεν νιώθεις πάνω στον άλλο όπως στις Α320 πτήσεις.

Όταν έρχομαι Αθήνα, 9/10 φορές είναι με τη ΒΑ633-4 :clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορεί όντως το 767 να είναι παλιό αλλα τα δερμάτινα καθίσματα είναι υπέροχα..
υποθέτω ότι μπροστά στην αίσθηση της άπλας...θα εχει μικρή αξία οτι ειναι 1,5 ίντσα στενότερα τα καθισματα της ΒΑ από τους αιγαιώτες..
η αίσθηση είναι που μετράει στο χώρο που βρίσκεσαι, σε καταλαβαινω απόλυτα..;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
επειδη εχω διακοψει καθε επαφη με τους εν λόγω πειρατες απο 10ετιας+ ας το επιβεβαιωσει καποιος φιλος της εταιρειας. πολύ αμφιβαλω αν υπαρχει κανεις βεβαια, αλλα θαυματα γινονται..:D
οχι βεβαια, προνομιο να εχει φιλους και "φιλους" στο φορουμ εχει μονο η χασοβαλιτσου Alitalia.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom