The official off-topic

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
παρεμπιπτοντως εμεις δεν ρουφαμε,πινουμε
κι εγώ πίνω :)

Ελπίζω να ξέρουν στο Καρντού! :clap:
Αμα σου πω ότι τόσα χρόνια που πάω στο καρντού δεν έχω πιει ποτέ καφέ@!
ειπαμε δεν πινει φραπε,ουτε εχει μουστακι
Δε πίνω κανέναν κρύο καφέ, δεν έχω μουστάκι, ούτε υποψία για μουστάκι !

Πω πω ρέντα η Έρση σήμερα. Κάποιος την πείραξε πάρα πολύ!

Α, και να μην το ξεχάσω: Τον Αθανάσιο Διάκο τον καλαμάκιασαν, έ?

Άντε ξανά μανά η ίδια ιστορία. Είναι και ανεπίδεκτοι μαθήσεως...
επιτέλους ένας λογικός άνθρωπος μίλησε.

Αιντε καλημέρες :p
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Α, και να μην το ξεχάσω: Τον Αθανάσιο Διάκο τον καλαμάκιασαν, έ?
Δεδομένου οτι ο ανασκολοπισμός δεν γίνεται με καλάμι, γιατί αυτό το υλικό είναι ακατάλληλο για τέτοιου είδους ενέργειες, αλλά με ξύλινο πάσαλο, Ανασκολοπισμός - Βικιπαίδεια ,τον Αθανάσιο Διάκο τον παλούκωσαν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.787
Likes
18.238
O GTS είχε ρεπό χθές το βράδυ ????
Ο GTS είναι οικογενειάρχης και κοιμάται νωρίς, τα έχουμε ξεκαθαρίσει αυτά καμιά εκατοστή σελίδες πιο πίσω. Όπως σε κάθε κανόνα, υπάρχουν όμως και νύχτες εξαιρέσεις...τι έγινε, σου έλειψε να σου βάλω καμιά φωτό από αιθέριες υπάρξεις? Μπορώ και τώρα αν θες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πω πω ρέντα η Έρση σήμερα. Κάποιος την πείραξε πάρα πολύ!
Να σου πω Λάζαρέ μου τι με έχει πειράξει! Με αυτές τις αναρτήσεις που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο ευρέως, σε φυλλάδια κλπ και που ανάρτησε και εδώ η Φένια, αναπαράγεται μια αυνανιστική και αυτιστική έπαρση των Θεσσαλονικέων, άνευ λόγου και αιτίας, στην ουσία υποστηρίζοντας και αναπαράγοντας αυτήν την βλακώδη αντίληψη των Αθηναίων περί "ερωτικής πόλης των αισθήσεων και των παραισθήσεων" χωρίς να βλέπουν τα χάλια τους. Ήρθα στη Θεσσαλονίκη στα δεκαοκτώ μου και τριάντα χρόνια αργότερα παρατηρώ μια αδιάκοπη πτώση στα πάντα. Οπότε θεωρώ πολύ βλαπτικά όλα αυτά τα φληναφήματα, ακόμη και αν κυκλοφορούν χάριν αστείου.
Και η Αθήνα έγινε πολύ χειρότερη αυτά τα τριάντα χρόνια, αλλά εκει τουλάχιστον δεν βλέπεις αυτές τις τοπικιστικές σάχλες. Εκεί σου λένε: "ειμαστε πολύ σκατά- τυχεροί είστε (και είμαστε συγκριτικά) που δεν ζείτε εδώ". Και το εννοούν. Δεν κάθονται να λένε χαζά για τα μενεξεδένια δειλινά κλπ επειδή κάποιος κάποτε τη χαρακτήρισε μενεξεδένια πολιτεία, ούτε ζαφειρόπετρα στης γης το δαχτυλίδι, ούτε επιμένουν με ηλίθιο πείσμα σε άλλα τέτοια γραφικά ευτράπελα...
Νομίζω οτι ο πιο ακριβής χαρακτηρισμός της Θεσσαλονίκης (ενδεχομένως και άλλων επαρχιακών πόλεων) είναι φραπεδούπολη η οποία εκθρέφει Vitelloni.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ερση καταλαβα ολο το κειμενο και πρεπει να ανεβω Θεσσαλονικη να δω τη διαφορά γιατι πριν 20-25 χρονια που ερχομουνα ηταν οντως ωραια πόλη και περνουσα πολυ ομορφα και δεν ηταν κλισε η φιλοξενια και η κιμπαροσυνη των κατοικων .
Κριμα που αλλαξε τόσο πολυ ...
Εκεινο που δεν καταλαβα ειναι τι ειναι το Vitelloni ;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ στη θέση της Ερσης θα ανησυχούσα ,να με ενοχλεί ένα γελοίο κείμενο χωρίς επιχειρηματολογία γραμμένο προφανώς από κάποιον κάγκουρα Παοκτζή δυτικών προαστίων.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μακάρι το κείμενο να ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό. Αλλά είναι κάτι που αναπαράγεται διαρκώς. Αντικαθρεφτίζει δυστυχώς την νοοτροπία μεγάλου μέρους των κατοίκων της πόλης οι οποίοι χαίρονται με αυτά τα περί "καρντάσι, κιμπαριά, zorba the greek" κλπ που λένε ευγενώς οι επισκέπτες της πόλης και χορεύουν σε αυτόν τον ρυθμό που του χτυπάνε οι αθηναίοι συνήθως, αναπαράγοντας την εικόνα του τριήμερου επισκέπτη. Στο μεταξύ τα πιο άξια τέκνα της πόλης έγιναν επιτυχημένοι στα αθηναϊκά χώματα. Η Θεσσαλονίκη δε μπόρεσε να τους κρατήσει και έχασε και τη δημιουργική παρουσία τους.
ΥΓ Για την Κική. Ευγενείς και φιλόξενοι είναι, αλίμονο! Και αν ξανανεβείς ως επισκέπτρια πολύ όμορφα θα ξαναπεράσεις. Δε μιλώ για τους επισκέπτες όμως, μιλώ για τους μόνιμους κατοίκους, οι οποίοι μιλούν σαν να είναι τριήμεροι επισκέπτες στην πόλη τους. Για τους Βιτελόνι: ταινία του Φελίνι η οποία αναφέρεται στην ζωή σε μια επαρχιακή πόλη και στο ανούσιο ξόδεμά της: Ελευθεροτυπία - Οι «βιτελόνι»
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παραδόξως :) εδώ θα συμφωνήσω με τη Φένια. Είναι προφανές ότι όταν σοβαροί άνθρωποι (σαν εμάς, δηλαδή) λένε κάποια από αυτές τις ατάκες είναι χάριν αστεϊσμού, για να πειράξουμε λίγο ο ένας τον άλλον.

Όπως, επίσης, είναι προφανές (κατ' εμέ τουλάχιστον) ότι το επίπεδο ζωής είναι καλύτερο σε οποιαδήποτε (σχεδόν) επαρχιακή πρωτεύουσα από την υδροκέφαλη Αθήνα.

Τέλος, νομίζω ότι είναι πάλι προφανές ότι το σουβλάκι είναι η μικρή σούβλα (υποκοριστικό: -άκι) και υποδηλώνει τον τρόπο μαγειρέματος. Και γι αύτό λέμε "σουβλάκι καλαμάρι", "σουβλάκι λαχανικών", κ.ο.κ.

Και μια και εξακολουθείς, Έρση, να είσαι σε φόρμα, δε ρίχνεις μια ματιά και στο "ποιο είναι το σωστό" να μου πεις τη γνώμη σου;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ο GTS είναι οικογενειάρχης και κοιμάται νωρίς, τα έχουμε ξεκαθαρίσει αυτά καμιά εκατοστή σελίδες πιο πίσω. Όπως σε κάθε κανόνα, υπάρχουν όμως και νύχτες εξαιρέσεις...τι έγινε, σου έλειψε να σου βάλω καμιά φωτό από αιθέριες υπάρξεις? Μπορώ και τώρα αν θες.

Ναι φυσικά αυτό λέω και εγώ οτι στις τελευταίες 100+ σελίδες ξενυχτάς με το pc αγκαλιά ενώ χθές έκανες την εξάιρεση και δεν σπάμαρες :haha::haha:.

Στό έξαιρετικά καλό δεν λέμε όχι ποτέ ???

ΥΓ. Sokratis που είσαι ???? :rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
1. Το κείμενο που ανάρτησε η Φένια δεν είναι απλώς μια ατάκα δικής της επινόησης, αλλά είναι κάτι το οποίο το έχω δει να κυκλοφορεί πολύ εδώ πάνω και να αναπαράγεται αποχαυνωτικά.
2. Δεν διαφωνώ καθόλου οτι το επίπεδο ζωής στην Αθήνα είναι πολύ κουραστικό για τους κατοίκους της ίδώς έτσι όπως έχει διαμορφωθεί τον τελευταίο ενάμιση χρόνο. Αλλά η διαφορά είναι οτι οι Αθηναίοι δε βάζουν τα σκουπίδια κάτω από το χαλί.
3. Το σουβλάκι είναι όντως η μικρή σούβλα: και η σουβλα μικρή ή μεγάλη είναι μεταλλική. Είναι επίσης και τρόπος μαγειρέματος. Στην Αθήνα, διακρίνεται το σουβλάκι το οποίο έχει την μικρή σιδερένια σούβλα και συνήθως σερβίρεται σε εστιατόρια πιο περιωπής και συνήθως ακόμη και αν είναι μοσχαρίσιο, αρνίσιο, ψαριού, κοτόπουλου κλπ διακόπτεται η συνεχής ροή του κρέατος από κομάτια λαχανικών, από το καλαμάκι το οποίο είναι υποκατηγορία του είδους και το οποίο το βρίσκει κανείς σε πιο λαϊκά μαγαζιά ή παλαιότερα και σε υπαίθριους πωλητές. Αυτός ο τύπος αφορούσε κρέας πιο δεύτερης ποιότητας (στα έξι κομμάτια τα δύο ήταν οπωσδήποτε νοστιμότατο λίπος) και τρυπούσαν και μια φέτα ψωμί με το καλαμάκι. Γιατί φυσικά δεν επρόκειτο για σούβλα ή έστω σουβλάκι μια και το υλικό κατασκευής της μικρής σούβλας είναι το μέταλλο ενώ εδώ μιλάμε για υλικό ξύλο ή σε παλαιότερες εποχές καλάμι. Το κοινό χαρακτηριστικό είναι οτι και στις δύο περιπτώσεις κομμάτια κρεάτος περνιούνται με μια ακίδα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μμμμ... φαίνεται ότι δεν έχεις κάνει ελεύθερο κάμπινγκ, Έρση... :) ούτε και ναυαγός! :haha:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.662
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom