The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Ποιον θα πολεμήσει και πού η Γαλλία; Ok, θα ισοπεδωθεί και η Συρία εντελώς, ίσως και καμιά άλλη άτυχη χώρα τριγύρω. Και μετά τι; Οι αθώοι θα την πληρώνουν, και από τις δύο πλευρές.
Για κάνε μια αναδρομή στην 11 Σεπτέμβρη: ποιος χρηματοδότησε αρχικά τους τρομοκράτες, ποιος πολέμησε και που και ποιος ωφελήθηκε. Και τι σήμαινε για τους πολίτες της Αμερικής όλο αυτό, πόσες παραχωρήσεις έγιναν για να ξανανιώσουν "ασφαλείς" από την τρομοκρατία.
Εγώ δεν έχω και πολλες απορίες για το τι θα γίνει, πάντως
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Για κάνε μια αναδρομή στην 11 Σεπτέμβρη: ποιος χρηματοδότησε αρχικά τους τρομοκράτες, ποιος πολέμησε και που και ποιος ωφελήθηκε. Και τι σήμαινε για τους πολίτες της Αμερικής όλο αυτό, πόσες παραχωρήσεις έγιναν για να ξανανιώσουν "ασφαλείς" από την τρομοκρατία.
Εγώ δεν έχω και πολλες απορίες για το τι θα γίνει, πάντως
Θα νιώσουμε κι εμείς "ασφαλείς", με πολλές κάμερες, περιορισμούς της ατομικής ελευθερίας, πλήρη έλεγχο κινήσεων, και θα νομίζουμε (όχι εγώ κι εσύ ελπίζω) ότι πολεμάει η καλή μας Ευρώπη εναντίον των κακών Μουσουλμάνων που μας θέλουν όλους νεκρούς. Κρίμα που δε θα ζω σε 100 χρόνια που θα αποχαρακτηριστούν απόρρητα έγγραφα για την 11η Σεπτεμβρίου, έτσι να γελάω με όσους θα βρουν ένα σύννεφο για να πέσουν. Τέλος πάντων, ας πάω να τελειώσω καμιά ιστορία μου τώρα:)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ναι το θυμάμαι..έχει τερματίσει το κοντέρ πλέον, και δυστυχώς η ψυχραιμία δεν είναι κάτι που χαρακτηρίζει ακριβώς το είδος μας.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Γιατί κάποιος εξαναγκάζεται να αφήσει τη ζωή του και να μπει σ' ένα τρένο με προορισμό το Αουσβιτς;
Γιατί κάποια με το μωρό στην αγκαλιά εξαναγκάζεται να ξεριζωθεί απ' την πατρίδα της και προσπαθεί περπατώντας να φτάσει σε άλλη χώρα για να στήσει μια καινούρια ζωή;
Γιατί ένας γονιός να κρατάει αγκαλιά το πνιγμένο του μωρό στην προσπάθειά του να το σώσει;
Γιατί μια μαντλοφορούσα να κρύβεται ανάμεσα στα συντριμμια για να αποφύγει τις έξυπνες βόμβες;
Γιατί ο @tripakias έχει ταμπουρωθεί στο σπίτι του ενώ είναι μια ηλιόλουστη μέρα και πολύ θα ήθελε να πάει βόλτα με το πιτσιρίκι του στο πάρκο;

Αυτά και τόσα άλλα γιατί δεν βρίσκουν απάντηση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατί κάποιος εξαναγκάζεται να αφήσει τη ζωή του και να μπει σ' ένα τρένο με προορισμό το Αουσβιτς;
Γιατί κάποια με το μωρό στην αγκαλιά εξαναγκάζεται να ξεριζωθεί απ' την πατρίδα της και προσπαθεί περπατώντας να φτάσει σε άλλη χώρα για να στήσει μια καινούρια ζωή;
Γιατί ένας γονιός να κρατάει αγκαλιά το πνιγμένο του μωρό στην προσπάθειά του να το σώσει;
Γιατί μια μαντλοφορούσα να κρύβεται ανάμεσα στα συντριμμια για να αποφύγει τις έξυπνες βόμβες;
Γιατί ο @tripakias έχει ταμπουρωθεί στο σπίτι του ενώ είναι μια ηλιόλουστη μέρα και πολύ θα ήθελε να πάει βόλτα με το πιτσιρίκι του στο πάρκο;

Αυτά και τόσα άλλα γιατί δεν βρίσκουν απάντηση.
Ο tripakias ετοιμαζει βαλιτσες για Ισπανια. Δεν ταλαιπωρειται οσο οι αλλοι που ανεφερες.
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Παιδιά sos! ! Έχω κλείσει εισητηρια για την πέμπτη προς Παρίσι..Η λογική μου λέει να μην πάω...το πάθος μου όμως δε με αφήνει σε ησυχία! Θέλω βοήθεια! Πως θα είναι τα πράγματα εκεί? Θα παραμένουν επικίνδυνα? ? Τα καταστήματα θα είναι ανοιχτα? Ο κόσμος θα κυκλοφορεί?
Παιδιά Καλησπέρα! Κι εγώ έχω κλείσει για 3-8 Δεκεμβρίου και θέλω να τα ακυρώσω.Στην πολιτική του ξενοδοχείου αναφέρεται πως με ακύρωση δεν μου επιστρέφεται τίποτα πίσω. Υπάρχει κάποιος που τα ακύρωσε για λόγους εκτάκτου ανάγκης?
Παιδιά ξέρω πως όσοι είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λένε, αλλά για εμένα δεν πρέπει να αλλάξετε το πρόγραμμα σας..
Τώρα είναι η στιγμή , που ΔΕΝ πρέπει να αλλάξει τίποτα από την καθημερινότητα του κάθε Γάλλου και του κάθε Ευρωπαίου.. Κανείς δεν πρέπει να κάνει την χάρη σε αυτούς που θέλουν να μας βάλουν στο καβούκι μας, φοβισμένους..
Πέραν τούτου με τον κακό χαμό που έγινε εκεί και τα μέτρα ασφαλείας που παίζουν , είναι σχεδόν ανύπαρκτες οι πιθανότητες να συμβεί οτιδήποτε άλλο μέσα στις επόμενες ημέρες και η πόλη θα είναι πιο ασφαλής από ποτέ.. Ουτε στις "περίεργες" συνοικίες δεν θα κουνιέται φύλλο .. Απλά δεν θα είναι και η πιο χαρούμενη πόλη του πλανήτη.. Το μούδιασμα θα πάρει καιρό να φύγει .. Ίσως και χρόνια.. Η ζωή όμως συνεχίζεται σε πείσμα αυτών που θέλουν να μας/σας φοβίσουν..

Αν πάλι αποφασίσετε να ακυρώσετε όλα σχεδόν τα ξενοδοχεία και οι αεροπορικές αν κάνετε μέχρι αύριο την ακύρωση θα την δεχθούν και θα επιστρέψουν τα χρήματα.. Καμία σοβαρή εταιρεία δεν ρισκάρει να της βγει το όνομα πως εκμεταλεύεται τον φόβο του κόσμου για να βγάλει λεφτα τσάμπα.. Πάρτε τους τηλ και σίγουρα θα βρείτε άκρη.. Απλά γιοα εμένα μην το κάνεται.. Θα έχετε δώσει ένα πάτημα για την επόμενη επίθεση κάπου στον κόσμο..
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά ξέρω πως όσοι είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λένε, αλλά για εμένα δεν πρέπει να αλλάξετε το πρόγραμμα σας..
Τώρα είναι η στιγμή , που ΔΕΝ πρέπει να αλλάξει τίποτα από την καθημερινότητα του κάθε Γάλλου και του κάθε Ευρωπαίου.. Κανείς δεν πρέπει να κάνει την χάρη σε αυτούς που θέλουν να μας βάλουν στο καβούκι μας, φοβισμένους..
Πέραν τούτου με τον κακό χαμό που έγινε εκεί και τα μέτρα ασφαλείας που παίζουν , είναι σχεδόν ανύπαρκτες οι πιθανότητες να συμβεί οτιδήποτε άλλο μέσα στις επόμενες ημέρες και η πόλη θα είναι πιο ασφαλής από ποτέ.. Ουτε στις "περίεργες" συνοικίες δεν θα κουνιέται φύλλο .. Απλά δεν θα είναι και η πιο χαρούμενη πόλη του πλανήτη.. Το μούδιασμα θα πάρει καιρό να φύγει .. Ίσως και χρόνια.. Η ζωή όμως συνεχίζεται σε πείσμα αυτών που θέλουν να μας/σας φοβίσουν..
Φοβασαι ομως μην σου ερθει καμμια αδεσποτη απο κανα μπατσο ή φανταρο και την πατησεις απο φιλια πυρα. Γενικα οσοι ειχαν κλεισει να ρθουν τις επομενες ημερες καλο ειναι να το ακυρωσουν. Και φοβο να μην εχεις, δεν λειτουργει τιποτα. Τι να κανει ενας τουριστας; Τωρα για 3 Δεκεμβριου δεν ξερω.
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Οι μπάτσοι και οι φαντάροι δεν βαράνε στον γάμο του Καραγκιόζη.. Μπορεί μέχρι τρίτη που είναι το τριήμερο πενθος να μην λειτουργεί όντως τπτ, αλλά από τετάρτη πέμπτη θα ανοίξουν όλα ξανά Και θα επανέλθει η καθημερινότητα.. Σκυθρωπή , φοβισμένη και ολίγον στην τσίτα, αλλά θα επανέλθει.. Οι μητροπόλεις του κόσμου δεν χανουν μέρες.. Μιλάω εκ πείρας Νεας Υόρκης..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom